Aborcja

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Aborcja

Post autor: sądzony » 2021-01-17, 13:39

Wydaje mi się, na ilość aborcji w dużej (lub b. dużej) mierze ma wpływ ilość "niechcianych ciąż".
Ta z kolei wynika z traktowania seksu jako: przyjemności, ucieczki, sposobu na rozładowanie napięcia, pozornej dorosłości,
na co wpływ ma przeseksualizowanie i nastawienie na zdobywanie i sukces całego społeczeństwa.
Obserwując współczesną młodzież wydaje mi się, że seks stał się towarem, za który kupuje się
uwagę, koleżeństwo, szacunek, przyjaźń czy "miłość".

Zresztą wydaje mi się, że zaczęło się to już wcześniej. W latach 90-tych.
To poniekąd my rodzice, nauczyciele, wujkowie, starsze rodzeństwo wychowaliśmy współczesną młodzież.

Ja z pewnością nie dawałem dobrego przykładu.
Wychowanie to skomplikowane "zadanie" (powołanie). Mam nadzieje, że uda mi się pokazać właściwą drogę.
Co do ludzi "dorosłych" wypadałoby głosić miłość powołując się na Jezusa.

Ja podrzucam młodszym siostrą i znajomym książki i kazania.

Co jest skuteczne... hmmm
Gdyby przyszła do mnie znajoma, koleżanka, przyjaciółka z dylematem. Czy dokonać aborcji ...
Wydaje mi się, że najwłaściwszą postawą byłoby otoczenie przyszłego dziecka "ojcostwem chrzestnym"
i obietnica pomocy zarówno finansowej, fizycznej oraz "duchowej".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Aborcja

Post autor: Viridiana » 2021-01-18, 14:27

sądzony pisze: 2021-01-17, 13:39 Ta z kolei wynika z traktowania seksu jako: przyjemności, ucieczki, sposobu na rozładowanie napięcia, pozornej dorosłości,
na co wpływ ma przeseksualizowanie i nastawienie na zdobywanie i sukces całego społeczeństwa.
Obserwując współczesną młodzież wydaje mi się, że seks stał się towarem, za który kupuje się
uwagę, koleżeństwo, szacunek, przyjaźń czy "miłość".
Nie jestem pewna, czy "towar" nie jest jednak zbyt mocnym słowem, chociaż rozumiem ogólny sens wypowiedzi.

Ja dodam jeszcze listę pomysłów pro-life od siebie:
1. Dajemy przykład życiem.
Postępujemy zgodnie z zasadami, które wyznajemy (tj. kiedy pocznie się dziecko, bierzemy za nie odpowiedzialność), znajomym, którym zdarzają się trudne sytuacje i niespodziewane ciąże oferujemy swoją pomocną dłoń, troszczymy się o dobro rodziny, w której dziecko się pojawi.
2. Działamy na rzecz innych.
Jeżeli mamy możliwość zostania wolontariuszem, podejmujemy się tego.
3. Propagujemy organizacje charytatywne.
Wiele osób nie wie, że w sytuacji trudnej ciąży może poszukać pomocy u wielu różnych organizacji (np. viewtopic.php?f=80&t=9833). Uświadamiamy innych o istnieniu takich fundacji - możemy to robić np. poprzez udostępnianie postów różnych ciekawych inicjatyw czy też rozwieszanie plakatów i zostawianie ulotek (Stowarzyszenie Dwie Kreski ma nawet pliki do domowego wydruku - patrz tu: https://www.dwiekreski.pl/materialy.html). Nie jest to bardzo trudne (plakat możemy rozwiesić na własnym płocie, a ulotki do fundacji pro-life możemy zostawić w naszym własnym kościele, jeśli tylko nasz proboszcz się na to zgodzi), a może się komuś przydać. Warto też szukać własnych, kreatywnych sposobów na promowanie takich organizacji (może ktoś zaprojektuje jakieś wlepy pro-life?).
4. Wspieramy finansowo odpowiednie inicjatywy.
Jeżeli znajdziemy wiarygodną fundację oraz nie jesteśmy w złej sytuacji finansowej, warto wesprzeć jakąś organizację - nieraz rodzinie potrzebne jest wsparcie ekonomiczne, a pieniądze na nie nie spadną z nieba. Oprócz wsparcia finansowego możemy też przekazywać rzeczy w dobrym stanie - jeżeli został nam np. wózek po dzieciach, warto go przekazać do odpowiedniego miejsca.
5. Dyskutujemy i uświadamiamy.
Chociaż co prawda we współczesnym świecie nieraz przeceniamy słowo, nie oznacza to, że jest ono bez znaczenia. Szczególnie, że nieraz są rzeczy, co do których brakuje powszechnej świadomości - np. w kwestii tego, że nauki biologiczne potwierdzają, że życie zaczyna się od poczęcia (źródła: https://dorzeczy.pl/swiat/118170/podcza ... zecia.html i https://www.swietyjozef.kalisz.pl/Otocz ... ie/10.html)
6. Zwracamy uwagę na to, co się dzieje w zakresie lokalnym.
Warto wiedzieć, jakie są instytucje pomocowe w naszym mieście oraz jakie akcje charytatywne się odbywają.
7. Promujemy odpowiedzialne podejście do seksu.
Jakkolwiek sfera seksualna sama w sobie jest piękna, to jednak można ją wykorzystywać w nieodpowiedzialny sposób. To nie jest zabawa, tylko decyzja, która może być nomen omen brzemienna w poważne skutki. I tym skutkiem nie musi być wyłącznie niechciana ciąża.
8. Dbamy o odpowiednią atmosferę wokół macierzyństwa i niepełnosprawności.
Staramy się być wyrozumiali dla np. matek czy też osób niepełnosprawnych. Pamiętamy o zasadach elementarnych takich jak ustępowanie miejsca kobiecie w ciąży. Nie używamy niepełnosprawności jako określenia obelżywego.

Takie pomysły przyszły mi póki co na myśl... Czy coś jeszcze?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-09, 15:24

Czytam na Sieci:
  • Podziękowania za pomoc w aborcji w Holandii.
  • Podziękowania za pomoc w zamordowaniu dziecka w wieku praktycznie porodowym (37 tygodni).
  • Podziękowania za zamordowanie dziecka w momencie porodu.
Nie pytam "dlaczego". Pytam JAKIM PRAWEM osoby umożliwiające dokonanie czynu, będącego przestępstwem nie są ścigane?
Obrazek

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2022-02-09, 15:33

Wydaje mi się, że te podziękowania (niektóre) mają znamiona nawoływania do zbrodni.

Ciekawe co na to Ziobro? I kiedy? Ciekawe, czy Giertych podejmie się obrony, jeśli wpłynie oskarżenie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Aborcja

Post autor: lambda » 2022-02-09, 20:42

Andej pisze: 2022-02-09, 15:33 Wydaje mi się, że te podziękowania (niektóre) mają znamiona nawoływania do zbrodni.

Ciekawe co na to Ziobro? I kiedy? Ciekawe, czy Giertych podejmie się obrony, jeśli wpłynie oskarżenie?
Przecież wiadomym jest że nie ma woli politycznej aby zakazywać jak i ściągać za aborcję.
Nie jest to popularne działanie a słupki poleca w dół, lewica zacznie znów swój jazgot. Temat aborcji wyciąga się tylko jak chce się ukryć coś grubszego

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-21, 20:45

https://www.catholicnewsagency.com/news ... n-abortion
Arcybiskup San Francisco zabrania przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przystępowania do Komunii Świętej do czasu dopóki publicznie nie wyrzeknie się swojego poparcia dla aborcji.
Kiedy wreszcie u nas?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Aborcja

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 20:50

Któż mógłby przystępować do sakramentu Komunii Świętej gdyby wprowadzono Jej zakaz za poglądy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Aborcja

Post autor: Albertus » 2022-05-21, 20:55

sądzony pisze: 2022-05-21, 20:50 Któż mógłby przystępować do sakramentu Komunii Świętej gdyby wprowadzono Jej zakaz za poglądy.
Wszyscy którzy uznają nauczanie KK.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Aborcja

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 20:59

Albertus pisze: 2022-05-21, 20:55
sądzony pisze: 2022-05-21, 20:50 Któż mógłby przystępować do sakramentu Komunii Świętej gdyby wprowadzono Jej zakaz za poglądy.
Wszyscy którzy uznają nauczanie KK.
To nie było pytanie, a więc to nie jest odpowiedź.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Aborcja

Post autor: Albertus » 2022-05-21, 21:01

sądzony pisze: 2022-05-21, 20:59
Albertus pisze: 2022-05-21, 20:55
sądzony pisze: 2022-05-21, 20:50 Któż mógłby przystępować do sakramentu Komunii Świętej gdyby wprowadzono Jej zakaz za poglądy.
Wszyscy którzy uznają nauczanie KK.
To nie było pytanie, a więc to nie jest odpowiedź.
A co to było jak nie pytanie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Aborcja

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 21:03

Ok niech Ci będzie - retoryczne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Aborcja

Post autor: Albertus » 2022-05-21, 21:08

sądzony pisze: 2022-05-21, 21:03 Ok niech Ci będzie - retoryczne.
Dlaczego retoryczne?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Aborcja

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 21:14

Albertus pisze: 2022-05-21, 21:08
sądzony pisze: 2022-05-21, 21:03 Ok niech Ci będzie - retoryczne.
Dlaczego retoryczne?
Dla mnie retoryczne. Oboje wiemy, że mamy inne podejście do pewnych tematów. Oczywiście Twoje jest bliższe KK, moje dalsze. Wiemy, że raczej nie zmienimy (a przynajmniej na razie [ja, bo Ty chyba w ogóle]) zdania. Więc uważam tę rozmowę za nie mającą sensu.
W miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Aborcja

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-21, 21:50

Albertus pisze: 2022-05-21, 21:08
sądzony pisze: 2022-05-21, 21:03 Ok niech Ci będzie - retoryczne.
Dlaczego retoryczne?
Była kropka, a nie znak zapytania.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2022-05-21, 22:26

Tym gorzej, jeśli stwierdzenie.
Czy można uczciwie mówić: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół" i nie wierzyć mu?
Znak zapytania na końcu, zatem to jest pytanie. Czy retoryczne? Zależy dla kogo. Dla wierzącego, z pewnością, nie.

Marek ma rację. Świadome dopuszczanie do komunii świętej takich osób jest świętokradztwem. Tak jak przyjmowanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”