Jak tutaj trafiliście?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: sądzony » 2024-04-18, 21:47

Efezjan pisze: 2024-04-18, 21:41 Jak kiedyś trafiłem, pisałem.

Jak trafiłem po przerwie: ktoś do mnie napisał na fejsie. No i jestem jako ateista, co pewnie będzie dla was niewąskim szokiem.
A co ktoś napisał?
"Cześć to ja Andrzej. Wpadaj na "zChrystusem."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1176
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 67 times
Been thanked: 247 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: Efezjan » 2024-04-18, 21:50

sądzony pisze: 2024-04-18, 21:47
Efezjan pisze: 2024-04-18, 21:41 Jak kiedyś trafiłem, pisałem.

Jak trafiłem po przerwie: ktoś do mnie napisał na fejsie. No i jestem jako ateista, co pewnie będzie dla was niewąskim szokiem.
A co ktoś napisał?
"Cześć to ja Andrzej. Wpadaj na "zChrystusem."
Że się o mnie martwicie, i co tam u mnie. Miałem opory, bo wiadomo, ja ateista, co będę robił na religijnym forum, ale stwierdziłem, że wrócę. Nie będzie oczywiście żadnej agitki - bez obaw - z waszej strony też o to proszę. Jak będziecie chcieli znać racje mojego ateizmu, to je wyłuszczę.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: sądzony » 2024-04-18, 21:51

Efezjan pisze: 2024-04-18, 21:50 Że się o mnie martwicie, i co tam u mnie. Miałem opory, bo wiadomo, ja ateista, co będę robił na religijnym forum, ale stwierdziłem, że wrócę. Nie będzie oczywiście żadnej agitki - bez obaw - z waszej strony też o to proszę. Jak będziecie chcieli znać racje mojego ateizmu, to je wyłuszczę.
Rozumiem. Spoko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5430
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 862 times
Been thanked: 1424 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: abi » 2024-04-18, 21:56

powinniśmy być takim forum żeby każdy się dobrze tu czuł
nie planujesz nawracać nas na ateizm więc powinno być ok
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1176
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 67 times
Been thanked: 247 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: Efezjan » 2024-04-18, 22:28

abi pisze: 2024-04-18, 21:56 powinniśmy być takim forum żeby każdy się dobrze tu czuł
nie planujesz nawracać nas na ateizm więc powinno być ok
Tak sądzę. W sumie to nawet się cieszę. Dużo ludzi odeszło, dużo przyszło? Jest ruch, czy zastój?
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15020
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: Dezerter » 2024-04-18, 22:37

Efezjan pisze: 2024-04-18, 21:41 Jak kiedyś trafiłem, pisałem.

Jak trafiłem po przerwie: ktoś do mnie napisał na fejsie. No i jestem jako ateista, co pewnie będzie dla was niewąskim szokiem.
Dobrze, że jesteś z nami :ymhug:
A jak się dowiedziałem to szok był, bo trochę się znamy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1176
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 67 times
Been thanked: 247 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: Efezjan » 2024-04-18, 22:43

Dezerter pisze: 2024-04-18, 22:37
Efezjan pisze: 2024-04-18, 21:41 Jak kiedyś trafiłem, pisałem.

Jak trafiłem po przerwie: ktoś do mnie napisał na fejsie. No i jestem jako ateista, co pewnie będzie dla was niewąskim szokiem.
Dobrze, że jesteś z nami :ymhug:
A jak się dowiedziałem to szok był, bo trochę się znamy
To prawda. Macie jakieś zloty, coby ludzi poznać na żywo. Na konferencję tę, na której poznałem Marka i Ciebie już nie pojadę, bo tam ateistom 'wstęp wzbroniony', ale może się gdzieś uda spotkać znów. Fajnie by było.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 553 times
Been thanked: 791 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: AdamS. » 2024-04-19, 09:39

Efezjan pisze: 2024-04-18, 22:43 To prawda. Macie jakieś zloty, coby ludzi poznać na żywo. Na konferencję tę, na której poznałem Marka i Ciebie już nie pojadę, bo tam ateistom 'wstęp wzbroniony', ale może się gdzieś uda spotkać znów. Fajnie by było.
Cieszę się, że tworzymy tu własnie takie otwarte miejsce. Tak na dobrą sprawę słowa "wierzący", "agnostyk", "ateista" to tylko jakieś etykietki, które nie zawsze oddają to, co naprawdę dzieje się w człowieku. Nie chodzi mi o rozmywanie różnic, ale o postawę otwartości. Nie obawiam się, że Efezjan zacznie nas "nawracać na ateizm", bo wtedy by to oznaczało, że nasza wiara jest strasznie krucha. Natomiast ciekaw jestem, skąd się wziął Twój nick, nawiązujący do ważnego Listu Apostolskiego? No i ten awatar?...

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1176
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 67 times
Been thanked: 247 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: Efezjan » 2024-04-19, 17:45

AdamS. pisze: 2024-04-19, 09:39
Efezjan pisze: 2024-04-18, 22:43 To prawda. Macie jakieś zloty, coby ludzi poznać na żywo. Na konferencję tę, na której poznałem Marka i Ciebie już nie pojadę, bo tam ateistom 'wstęp wzbroniony', ale może się gdzieś uda spotkać znów. Fajnie by było.
Cieszę się, że tworzymy tu własnie takie otwarte miejsce. Tak na dobrą sprawę słowa "wierzący", "agnostyk", "ateista" to tylko jakieś etykietki, które nie zawsze oddają to, co naprawdę dzieje się w człowieku. Nie chodzi mi o rozmywanie różnic, ale o postawę otwartości. Nie obawiam się, że Efezjan zacznie nas "nawracać na ateizm", bo wtedy by to oznaczało, że nasza wiara jest strasznie krucha. Natomiast ciekaw jestem, skąd się wziął Twój nick, nawiązujący do ważnego Listu Apostolskiego? No i ten awatar?...
No właśnie. Wcześniej się nawróciłem dzięki słowom z Listu do Efezjan: 'Zbudź się, o śpiący i powstań z martwych, a zajaśnieje Ci Chrystus. A awatar? Uwielbiam Panktokratory /wolę niż na przykład Chrystusa na krzyżu. Nie będę już zmieniał. Nadal się mi ten awatar podoba.
Ostatnio zmieniony 2024-04-19, 18:09 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 553 times
Been thanked: 791 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: AdamS. » 2024-04-19, 20:51

Efezjan pisze: 2024-04-19, 17:45 No właśnie. Wcześniej się nawróciłem dzięki słowom z Listu do Efezjan: 'Zbudź się, o śpiący i powstań z martwych, a zajaśnieje Ci Chrystus. A awatar? Uwielbiam Panktokratory /wolę niż na przykład Chrystusa na krzyżu. Nie będę już zmieniał. Nadal się mi ten awatar podoba.
A jak byś określił proces nawrócenia? Czym on był dla Ciebie? Pytam, bo podejrzewam, że każdy z nas widzi pod tym pojęciem nieco inne aspekty wewnętrznej przemiany.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1176
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 67 times
Been thanked: 247 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: Efezjan » 2024-04-19, 21:01

AdamS. pisze: 2024-04-19, 20:51
Efezjan pisze: 2024-04-19, 17:45 No właśnie. Wcześniej się nawróciłem dzięki słowom z Listu do Efezjan: 'Zbudź się, o śpiący i powstań z martwych, a zajaśnieje Ci Chrystus. A awatar? Uwielbiam Panktokratory /wolę niż na przykład Chrystusa na krzyżu. Nie będę już zmieniał. Nadal się mi ten awatar podoba.
A jak byś określił proces nawrócenia? Czym on był dla Ciebie? Pytam, bo podejrzewam, że każdy z nas widzi pod tym pojęciem nieco inne aspekty wewnętrznej przemiany.
To było właśnie jak stan zakochania. Jak walnięcie piorunem. Stan zakochania się skończył i klapki spadły mi z oczu. Odwrotny proces niż u Szawła z Tarsu. On oślepł po nawróceniu, ja przejrzałem na oczy. Taki paradoks.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15020
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: Dezerter » 2024-04-19, 21:05

Efezjan pisze: 2024-04-19, 17:45
AdamS. pisze: 2024-04-19, 09:39
Efezjan pisze: 2024-04-18, 22:43 To prawda. Macie jakieś zloty, coby ludzi poznać na żywo. Na konferencję tę, na której poznałem Marka i Ciebie już nie pojadę, bo tam ateistom 'wstęp wzbroniony', ale może się gdzieś uda spotkać znów. Fajnie by było.
Cieszę się, że tworzymy tu własnie takie otwarte miejsce. Tak na dobrą sprawę słowa "wierzący", "agnostyk", "ateista" to tylko jakieś etykietki, które nie zawsze oddają to, co naprawdę dzieje się w człowieku. Nie chodzi mi o rozmywanie różnic, ale o postawę otwartości. Nie obawiam się, że Efezjan zacznie nas "nawracać na ateizm", bo wtedy by to oznaczało, że nasza wiara jest strasznie krucha. Natomiast ciekaw jestem, skąd się wziął Twój nick, nawiązujący do ważnego Listu Apostolskiego? No i ten awatar?...
No właśnie. Wcześniej się nawróciłem dzięki słowom z Listu do Efezjan: 'Zbudź się, o śpiący i powstań z martwych, a zajaśnieje Ci Chrystus. A awatar? Uwielbiam Panktokratory /wolę niż na przykład Chrystusa na krzyżu. Nie będę już zmieniał. Nadal się mi ten awatar podoba.
Adam a wiesz, że Efezjan był do niedawna naszym moderatorem? i jest jednym z nielicznych forumowiczów z którym się spotkałem w realu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6328
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 715 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-19, 21:06

Może dlatego stał się ateistą:D

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1425
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 553 times
Been thanked: 791 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: AdamS. » 2024-04-19, 22:07

Dezerter pisze: 2024-04-19, 21:05 Adam a wiesz, że Efezjan był do niedawna naszym moderatorem? i jest jednym z nielicznych forumowiczów z którym się spotkałem w realu?
Przyznam, że jestem w szoku. Ale też nigdy nie traktowałem porzucenia wiary w kategoriach ostatecznych. Doświadczyłem u najbliższych mi osób, że w istocie to może być tylko porzucenie kokonu - dokonujące się w taki sposób, jak motyl zrzuca skorupę poczwarki. Wiara i niewiara to dwie siostry, które nie mogą się bez siebie obejść. Gdyby wiara stała się pewnością, przestałaby już być wiarą. W procesie dojrzewania wiary niejeden już raz byłem świadkiem, że trzeba czasem całkowicie porzucić coś, co wydaje się być wiarą, aby wejść w pełnię zawierzenia.

Nie piszę tego, aby zaklinać rzeczywistość czy tym bardziej, aby wywierać jakiś nacisk na Efezjan(inie?) - trudno odmienić. ;) Piszę to dlatego, że przez 57 lat mojego życia poznałem różne oblicza wiary i niewiary. Wejście w przestrzeń nicości bywa oczyszczające z iluzji - jak pustynia dla Izraelitów. Doskonale o tym pisze ks. Tomaś Halik, którego określiłbym "teologiem ateistów". Ateizm jest często wymazaniem w sobie stworzonych wizerunków Niewyobrażalnego i wykasowaniem nazw Nienazwanego.

Jednak istnieje zasadnicza różnica między uczciwym ateizmem poszukującym a obojętnym konformizmem. Tą granicą jest Chrystus - czyli Człowiek, w którym uznaje się Tajemnicę, którego się współodczuwa w cierpieniu... Wiem, że dla wielu z Was słowa te mogą być niezrozumiałe, czy wręcz obrazoburcze (i za to przepraszam). Uważam jednak, że sam Chrystus również może istnieć w postaci nienazwanej, bo jest Ojcem żyjącym w Człowieku - czy ten człowiek o tym wie, czy nie.

Herb
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 13 kwie 2024
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Jak tutaj trafiliście?

Post autor: Herb » 2024-04-19, 22:24

AdamS. pisze: 2024-04-19, 22:07
Dezerter pisze: 2024-04-19, 21:05 Adam a wiesz, że Efezjan był do niedawna naszym moderatorem? i jest jednym z nielicznych forumowiczów z którym się spotkałem w realu?
Przyznam, że jestem w szoku.
Ja tez. Ale moze on tylko udaje i robi za advocatus diaboli?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Promotor_Wiary
W Chrystusie ukryte są wszystkie skarby mądrości i wiedzy.

ODPOWIEDZ