Objawienie Maryjne w Medjugorie

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Andej » 2021-03-20, 18:54

Jak się mają Wasze argumenty do wypowiedzi Hosera? https://kosciol.wiara.pl/doc/6671305.Fr ... terskie-sa
I co z tym, ze niektóre z objawień (początkowe) podobno zostały uznane? (Zaznaczam, że podobno, bo nie przypominam sobie żadnego dokumentu).

Po owocach ich poznacie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: abi » 2021-03-20, 19:57

andej moze pisz tak jak jest.
z przeciekow o dokumencie wywnioskowal ze franciszek chce "przyznać rangę autentyczności pierwszym objawieniem, pierwszym siedmiu dniom, w których te objawienia trwały i które obejmowały wszystkich widzących i którzy do tego tytułu pretendują. Natomiast dalsze, które mają trwać jeszcze dzisiaj – pozostawić do dalszej oceny i konkluzji w zależności od ewolucji sytuacji."
a ty formulujesz "zostaly uznane"

Dodano po 3 minutach 37 sekundach:
osobiscie odnosze wrazenie ze papiez chce zagospodarowac dla Boga rozmodlenie ludzi i istniejacy ruch pielgrzymkowy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-20, 21:11

Pożyjemy, zobaczymy.
Nawe jeśli zostaną uznane pierwsze 7 dni (z kilku lat), sprawa jest żałosna.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Jozek » 2021-03-20, 21:22

Zalezy w jakim wzgledzie masz na mysli ze jest zalosna.
Najzalosniej beda wygladali ci ktorzy chcieli znieksztalcic i udaremnic autentyczne objawienia.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-20, 21:24

To znaczy tzw. "widzący"?
O ile tam były jakies autentyczne objawienia...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Jozek » 2021-03-20, 21:28

Nie wiem o co ci chodzi z tym widzacym bo nic o czyms takim nie wspominalem, a co do autentycznosci to sie kiedys okze, wiec nawet jak ktos nie wierzy, to lepiej nie macic i nie negowac, a pozostawic to Kosciolowi, ale nie w sensie wszystkich wiernych jak to ostatnio modne tlumaczenie znaczenia slowa Kosciol, tylko zwierzchnikom Kosciola.
Kazdy glos nie pochodzacy od zwierzchnikow Kosciola to macenie w sprawie.
Mozna dywagowac na temat postepowania osob, ale o autentycznosci decyduja zwierzchnicy Kosciola.
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 21:31 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-20, 22:02

nawet Wayne Weible, który nawrócił się pod wpływem zjawisk z Medjugorje i stał się jednym z najżarliwszych ich orędownikiem napisał w swojej książce, że obie „wizjonerki” poszły pod pobliska górę, aby „z daleka od ganiącego wzroku rodziny (…) posłuchać muzyki, poplotkować po dziewczęcemu i palić papierosy”


Aktualnie obowiązującym stanowiskiem Kościoła jest Oświadczenie Konferencji Episkopatu byłej Jugosławii z Zadaru z 9-11 kwietnia 1991 roku (tzw. Oświadczenie Zadarskie)[17]. Stanowisko to potwierdziła w 1998 Kongregacja Nauki Wiary:
"Jeśli zaś chodzi o wiarygodność „objawień”, o których mówimy, nasza dykasteria odwołuje się do tego, co zawarte jest w Deklaracji z Zadaru (10 IV 1991), wydanej przez biskupów byłej Jugosławii: „Na podstawie badań dotychczas przeprowadzonych, nie da się stwierdzić, że mamy do czynienia z objawieniami o charakterze nadprzyrodzonym.”

To prawda, że bp Hoser wyraził w miarę pozytywne stanowisko w sprawie pierwszych dni objawień - to było w 2017 roku. Wtedy też mniej-więcej papież Franciszek wyraził sceptyczne stanowisko, które tu cytowałem.
Od tego czasu nic się w sprawie uznania objawień nie zdarzyło - co mówi samo za siebie.
Jedyne to, że można organizowac pielgrzymki - tu chyba @abi ma rację.
Andej pisze: 2021-03-20, 18:54 Po owocach ich poznacie.
Słusznie.
Tu fakty są druzgoczące: jak wspomniałem, czyny o. Tomislava Vlašicia i o. Vego, opiekunów duchowych i promotorów wizjonerów, których Gospa nazwała „prawdziwymi świętymi”. Pierwszy ze względu na propagowanie błędów doktrynalnych, nieposłuszeństwo i złamanie celibatu (jest ojcem dziecka zakonnicy) został wydalony z zakonu franciszkanów i suspendowany, a Benedykt XVI zabronił mu pod groźbą ekskomuniki wypowiadania się w jakichkolwiek sprawach doktryny katolickiej. Drugi porzucił kapłaństwo i żyje z byłą siostrą zakonną w konkubinacie.

Także - jakże wielki kontrast w stosunku do dzieci z Fatimy! - objawienia nie doprowadziły "w górę" osób "widzących"

Dwaj kolejni biskupi Mostaru i Konferencja Episkopatu Jugosławii na podstawie prac dwu kolejnych komisji (złożonych z duchownych, teologów i psychiatrów) zakazała pielgrzymek i wszelkich innych religijnych wyjazdów do Medjugorie, zakazała propagowania zjawisk i publikacji na ich temat, uznała że nie mam dowodów na nadprzyrodzony charakter zjawisk. Konferencja Episkopatu Bośni zakazała wizjonerom publicznie występować w kościołach. Watykan kilkukrotnie zabraniał organizowania pielgrzymek i wszelkich wyjazdów religijnych do Medjugorie.
Wszystkie te zakazy zostały złamane

Działający wciąż w Medjugorje ksiądz Jozo Zovka, który w latach osiemdziesiątych był kierownikiem duchowym sześciorga osób mających być obiektami „objawień Matki Bożej” cały czas udziela między innymi sakramentu pokuty, mimo że został pozbawiony w 2004 roku przez biskupa Perica prawa wykonywania funkcji kapłańskich.

P. Dorota Rafalska z KUL zidentyfikowała szereg niebezpiecznych markerów, które mogą wskazywać na wręcz szatańskie zwiedzenie (choć moim zdaniem może to być po prostu skutkiem kiepskiej wiedzy religijnej wymyślających „widzacych”- np. 24 lipca 1982 roku „Matka Boża” zaprzeczyła zmartwychwstaniu ciał: „po śmierci ciało wzięte z ziemi ulega rozkładowi i nigdy nie ożyje”)
  • Stopy zjawy (podającej się za Marie) są ukryte (to, wbrew pozorom, jest bardzo ważne – szatan nigdy nie pokazuje stóp)
  • Wygląd zjawy nie zgodny z katolicką symboliką maryjną
  • Zjawie towarzyszą amorki o demonicznym wyglądzie
  • Wizjonerzy mają fizyczny kontakt ze zjawą (całują się z nią, przytulają się do niej)
  • Zjawa nie jest zrównoważona emocjonalnie
  • Wizjonerzy są uzależnieni od wizji
  • Zjawa zmusza wizjonerów do szaleńczego wysiłku
  • Zjawa groziła biskupowi miejsca
  • Zjawa głosi że Maryja sama wstąpiła do Nieba i tam zmarła (podczas gdy Kościół naucza że w Niebie się nie umiera a Maryje do Nieba wziął Bóg)
  • Zjawa twierdzi, że nie chrześcijanie a mieszkańcy Medjugorie są ludem wybranym (podczas gdy Kościół naucza, że to chrześcijanie są narodem wybranym)
  • Zjawa wprowadza nowy sakrament specjalne błogosławieństwo (podczas gdy Kościół naucza, że tylko on ma władze wprowadzania sakramentów)
  • Zjawa nawołuje do nieposłuszeństwa wobec biskupa, co było równoznaczne z rozbijaniem kościoła (podczas gdy Kościół naucza, że Maryja dba o jedność i nienaruszalność Kościoła)
  • Zjawa głosi, że w Medjugorie Bóg najbliższy w historii ludziom (podczas gdy Kościół naucza, że Bóg był zawsze blisko ludzi, dziś obecny jest w Ewangelii i Kościele, bliskość ta najpełniej urzeczywistniła się w Jezusie, Jezus fizycznie obecny jest w chlebie i winie podczas Eucharystii, przyjecie Komunii Świętej jest zespoleniem z Jezusem)
  • Zjawa głosi, że Jezus jest Ojcem (podczas gdy Kościół naucza, że Ojciec i Syn to inne osoby)
  • Zjawa głosi wszechpotęgę Szatana (podczas gdy Kościół naucza, że Jezus pokonał szatana raz na zawsze na krzyżu i poprzez zmartwychwstanie, a szatan nie ma władzy nad chrześcijanami)
  • Zjawa głosi automatyczne zbawienie grzeszników po spowiedzi i komunii świętej (podczas gdy Kościół naucza, że automatycznie zbawieni są tylko święci, grzesznik po spowiedzi i komunii świętej trafia do Czyśćca, bo musi ponieść karę)
  • Zjawa głosi, że potępieni nie cierpią w Piekle
  • Zjawa głosi, że człowiek odrodzi się w innym ciele
  • Zjawa głosi, ze nie trzeba się nawracać na katolicyzm wystarczy przyjąć jej orędzia
  • Zjawa mieni się zbawieniem dla wszystkich niezależnie od wiary
  • Zjawa głosi, że pokój na świecie niezbędny do zbawienia
  • Tylko wizjonerzy znają tajne orędzie.
  • Fałszywe objawienia
W Oławie i Garabandal Szatan podszywał się po Maryje. Tłumy się modliły, ludzie zmieniali swoje życie, ale wszystko to służyło złemu. Wielu ludzi zmienia swoje postępowanie i żarliwie się modli przyłączając się do sekt. Nie jest to nic dobrego.
„Objawienia” w Medjugorie zdradzają duże podobieństwo do niektórych fałszywych objawień – m.in. w Garabandal oraz Vassuli Ryden.
Ksiądz Józef Warszawski, który z ramienia Kościoła badał „objawienia” w Garabandal i orzekł o ich nieprawdziwości (w Garabandal też zaczęło się od kradzieży jabłek) zajmował się również sprawą Medjugorje. Mówił, że wiele daje do myślenia fakt, że podczas jednego z medjugorskich „objawień” „Gospa”, ku przerażeniu „wizjonerów”, ukazała dzieciom wizerunek szatana przybierając jego postać!

Polecam dwie kompetentne prace z "Mateusza":
http://www.mateusz.pl/czytelnia/wg-kzw.htm
http://www.mateusz.pl/czytelnia/jw-pm.htm
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 22:04 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Logan » 2021-03-20, 22:22

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-20, 22:02 [*]Fałszywe objawienia
Grzechem ciężkim jest osądzanie dzieł Boga jako zła i podejmowanie jako zadania prześladowanie ich, oczernianie, potępianie, przypisywanie ich zwodniczym duchom. Ludzie tacy popełniają bluźnierstwo, gdyż nazywają złem to, co jest w rzeczywistości Bożym dziełem, pochodzącym od Ducha Świętego.
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 22:29 przez Logan, łącznie zmieniany 3 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: abi » 2021-03-20, 22:28

a jakim grzechem jest propagowanie czegos niezatwierdzonego przez papieza?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Logan » 2021-03-20, 22:33

@Marek_Piotrowski 90% tego postu to stek bzdur.
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 22:35 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-20, 22:36

Logan pisze: 2021-03-20, 22:22
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-20, 22:02 [*]Fałszywe objawienia
Grzechem ciężkim jest osądzanie dzieł Boga jako zła i podejmowanie jako zadania prześladowanie ich, oczernianie, potępianie, przypisywanie ich zwodniczym duchom. Ludzie tacy popełniają bluźnierstwo, gdyż nazywają złem to, co jest w rzeczywistości Bożym dziełem, pochodzącym od Ducha Świętego.
No tak, zabrakło argumentów, więc straszysz.
Strasz swoją ciocię (pozdrawiam) a nie mnie.
Na mnie takie sekciarskie chwyty nie działają.
Albo usuwasz te brednie, albo punkt po punkcie podajesz argumentacje.
A niby co mam "argumentować"?
To są fakty - jesteś w stanie zaprzeczyć?
Nie będę tu przepisywał ksiażki - chcesz to sobie kup, proszę bardzo, wydał Katolicki Uniwersytet Lubelski Lublin 2003:
http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=12266
Książka jest owocem projektu badawczego 1H01 B015 18 PB0322/H01/2000/18/ pn. Identyfikacja objawień w Medjugorje w świetle kryteriów teologiczno-psychologicznych. Projekt został oceniony przez Zespół Nauk Humanistycznych - H01. Ocena: ZNAKOMITY

To Ty wywaliłeś górę oszczerstw na dwu kolejnych biskupów miejsca (papież uwziął się na Medjugorie, że wstawił drugiego bez powodu biskupa?)
a używasz wielkich słów.
@Marek_Piotrowski 90% tego postu to stek bzdur. Szkoda mi Ciebie.
Bardzo typowa odpowiedź - jakbym rozmawiał ze Świadkiem Jehowy.
To jest właśnie to o czym pisałem, że mnie niepokoi w "wyznawcach Medjugorie" - swoista misja czy nawet mesjanizm, zupełnie jakby głosili nową wiarę. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak mocno wsparłeś to, co napisałem, tym krótkim wpisem.

A nawiasem mówiąc - załóżmy (przez chwilę) że masz rację, i 90% tego to "bzdury". Otóż 10 % tego zupełnie wystarczy, by odrzucić te "objawienia".. 10% fałszu wystarczy, by odrzucić KAŻDE objawienia.
Ostatnio zmieniony 2021-03-20, 22:39 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Logan » 2021-03-20, 22:45

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-20, 22:36 Bardzo typowa odpowiedź - jakbym rozmawiał ze Świadkiem Jehowy.
To jest właśnie to o czym pisałem, że mnie niepokoi w "wyznawcach Medjugorie" - swoista misja czy nawet mesjanizm, zupełnie jakby głosili nową wiarę. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak mocno wsparłeś to, co napisałem, tym krótkim wpisem.
Bardzo fajnie, dorabiaj sobie teorie. Nie jestem żadnym propagatorem objawień. Nigdy nikogo na forum do nich nie zachęcałem. Napisałem trochę na ten temat. A Ty przytaczasz książkę z wnioskami, z którymi nijak można dyskutować, ponieważ większość zarzutów słyszę po raz pierwszy.

W porządku. Dziękuję w każdym razie za Twoją opinię o mnie i o objawieniach.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: abi » 2021-03-20, 22:48

Logan pisze: 2021-03-20, 22:45 A Ty przytaczasz książkę z wnioskami, z którymi nijak można dyskutować, ponieważ większość zarzutów słyszę po raz pierwszy.
ech...nie mial przygotowanej odpowiedzi logan :-?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Dezerter » 2021-03-20, 23:17

Ja podchodzę z dystansem, choć znam ludzi, co jeżdżą regularnie "naładować akumulatory"
Mi jedno Objawienie wystarczy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Logan » 2021-03-20, 23:17

Przepraszam @Marek_Piotrowski trochę mnie poniosło.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

ODPOWIEDZ