Czy w niebie będą zwierzęta?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Andej » 2023-12-30, 20:41

Simon44 pisze: 2023-12-30, 17:52 Ale z drugiej strony wiara, że tylko rozumne istoty zasługują na szczęście też nie ma za dużo odniesień.
Kluczem dusza. Istoty obdarzone duszą.
Simon44 pisze: 2023-12-30, 17:52 nie wiemy na podstawie jakich kryteriów będziemy sądzeni,
Te kryteria podał Mateusz. Zerknij do Mt 25.31-46.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Abstract » 2023-12-30, 21:20

Bóg mógł świetnie zorganizować obecny świat bez zwierząt, bez naszych potrzeb związanych z ich obecnością, z resztą możemy spojrzeć szerzej na życie jako takie, łącznie z wirusami.

Możemy wyrażać swoje pragnienia poprzez pryzmat tego co znamy, a w niebie może być o wiele więcej dzieł Boga, gdzie obecne zwierzęta to ziarenko piasku na pustyni możliwości.
Wyobrażanie sobie nas przebywających "świetlistej przestrzeni" z aniołami w obecności Boga na wiecznym haju jest tak samo dziurawe i niedociągnięte jak każde inne wyobrażenie.

Z jakiś powodów Bóg prócz ludzi powołał do życia inne stworzenia, jakiś Jemu wiadomy cel w tym miał stąd niebo będzie dla każdego zaskoczeniem,
dla tych co go wycinają z wyobrażeń, jak i dla tych którzy nadając wyobrażenia nie mają pojęcia o skali możliwości.
Ostatnio zmieniony 2023-12-30, 21:21 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Andej » 2023-12-30, 22:42

Abstract pisze: 2023-12-30, 21:20 Wyobrażanie sobie nas przebywających "świetlistej przestrzeni" z aniołami w obecności Boga na wiecznym haju jest tak samo dziurawe i niedociągnięte jak każde inne wyobrażenie.
Czy ktoś dorosły może tak sobie wyobrażać, jak kilkuletnie dziecko? Muzułmańskie niebo jest w pełni fizyczne, materialne. Ale katolicy wiedzą, że jest to stan. A materia, która tam będzie (a zapewne zapowiedź zmartwychwstania jest zapowiedzią jakiejś materii), nie wiele będzie mieć wspólnego z materią, którą znamy. Bo ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało ... (1 Kor 2.9).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Abstract » 2023-12-30, 23:03

Stan w materii duchowej ma poziom abstrakcji solipsyzmu. Taki stan w zasadzie nie redukuje niczego, stan duchowy może otwierać nieskończone pola możliwości.

Nasze obecne poznanie świata materialnego zredukowane jest do pola możliwości naszych zmysłów oraz aparatury jaką jesteśmy w stanie stworzyć w celach poszerzenia tego poznania w pewnych granicach.

Stąd stan duchowy dla mnie nie ma właściwości redukcji a wyłącznie poszerzenia percepcji dzieła Boga.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Andy72 » 2023-12-30, 23:07

Abstract pisze: 2023-12-30, 23:03 Stan w materii duchowej ma poziom abstrakcji solipsyzmu. Taki stan w zasadzie nie redukuje niczego, stan duchowy może otwierać nieskończone pola możliwości.

Nasze obecne poznanie świata materialnego zredukowane jest do pola możliwości naszych zmysłów oraz aparatury jaką jesteśmy w stanie stworzyć w celach poszerzenia tego poznania w pewnych granicach.

Stąd stan duchowy dla mnie nie ma właściwości redukcji a wyłącznie poszerzenia percepcji dzieła Boga.
Możesz jaśniej wytłumaczyć? co to znaczy "Stan w materii duchowej ma poziom abstrakcji solipsyzmu"?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Abstract » 2023-12-31, 00:07

Materia w formie duchowej jest konsekwencją objawienia w Biblii nt zmartwychwstania ciał.
Pojęciowo materia nie ma innego źródła jak obecna czasoprzestrzeń, świat materialny.

Solipsysta jest również uwięziony w ramach swojego umysłu i pojęć które generują projekcję rzeczywistości.

Nie wiemy czym jest materia duchowa, umownie tworząc zlepek pojęć, bazując pojęciowo na obecnej materii.
Stąd dla mnie redukowanie nieznanego ma mniej sensu niż poszerzenie możliwości tego stanu, zwłaszcza że związany jest z niebem.
Ostatnio zmieniony 2023-12-31, 00:09 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Andej » 2023-12-31, 09:27

Zatem zbawiony solipsysta może mieć w niebie dowolne zwierzęta. I wyprowadzać nawet rekiny czy dinozaury na smyczy.
I to wcale nie jat tak głupie, jak się wydaje. Nieograniczony kreacjonizm.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Andy72 » 2023-12-31, 09:37

Przyznam, że nawet wyjaśnienie @Abstracta jest dla mnie niejasne. Dla mnie Niebo to stan, w którym solipsyzm jest niemożliwy, za to w piekle samotność solipsyzm.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: konserwa » 2024-01-31, 13:11

Nie rozumiem, bom za glupi - ale mamy miec powrot do raju ( w ostatecznej ostatecznosci ) ... no a w raju bylo wszystko, co na ziemi kiedykolwiek i w jakikolwiek sposob skakalo, fruwalo, plywalo, pasozytowalo czy zebiskami klapalo. Ameby, wirusy, bakterie i tym podobne to wejda w naszy cielskach ( a beda to ciala przemienione :ymhug:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-31, 13:57

konserwa pisze: 2024-01-31, 13:11 Nie rozumiem, bom za glupi - ale mamy miec powrot do raju
No nie. Niebo to coś znacznie więcej.
... no a w raju bylo wszystko, co na ziemi kiedykolwiek i w jakikolwiek sposob skakalo, fruwalo, plywalo, pasozytowalo czy zebiskami klapalo.
A skąd to wiemy? ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: konserwa » 2024-01-31, 14:47

No tak mi sie o uszy obilo ... a moze to tylko Roma legend, he?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-31, 16:09

konserwa pisze: 2024-01-31, 14:47 No tak mi sie o uszy obilo ... a moze to tylko Roma legend, he?
Roma na pewno nie. Jakieś ludowe chyba...

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: konserwa » 2024-01-31, 20:17

Ani Ty, ani papiez, ani caly Kosciol , ani nawet ja jako najmniejszy z najwiekszych autorytetow wszelkiej teorii ;) nic szczegolowego w temacie nie stwierdzili. Cos mi sie wydaje, ze archiwum szyfrow i tajemnic niebianskich jeszcze nie zostaly nam udostepnione L-)
I w takich to okolicznosciach sle pozdrowienia serdeczne ...

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: greg77 » 2024-02-07, 22:40

Popatrzcie tyle postów na temat jak jest w niebie, a 1 List do Koryntian zamyka to w kilu zdaniach :D
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują

I tyle w temacie, ale oczywiście możemy "nabijać" kolejne posty pełne spekulacji.

AkceptujeJezusa
Bywalec
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2024
Ostrzeżenia: 1
Been thanked: 2 times

Re: Czy w niebie będą zwierzęta?

Post autor: AkceptujeJezusa » 2024-02-11, 07:19

Mam nadzieję ,że gdy umre,spotkam mojego pieska w niebie.I będziemy się przytulać jak wcześniej :).
Jak nikogo nie było,zaczął machać do mnie ogonem,i oczywiście podziękowałem głaszcząc mu po główce. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”