Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Jozek » 2022-05-20, 20:41

Tym zakwestionowaniem sa wlasnie te pytania na ktore brak odpowiedzi, a te pytania same logicznie sie nasuwaja w kontekscie tego co zanegowalem. Te pytania sa jednoczesnie argumentem, bo odpowiedzi na te pytania musialy by byc sprzeczne z Naukami i Pismami.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-20, 23:14

Józku, przeczytaj co zacytowałem ze św.Augustyna viewtopic.php?p=288111#p288111
Jest to o tyle ważne, że pisze tam o Tobie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Jozek » 2022-05-20, 23:46

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 23:14 Józku, przeczytaj co zacytowałem ze św.Augustyna viewtopic.php?p=288111#p288111
Jest to o tyle ważne, że pisze tam o Tobie.
Niestety, to sa tylko twoje wyobrazenia, bo jak spojzysz na pytania ktore zadalem takie pierwsze z brzegu ktore mozna latwo zauwazyc, to jednak takie koncepcje jak ewolucja, staja sie antychrzescijanskie, bo wprowadzaja wiecej zamieszania niz daja wyjasnien.
Nie chodzi mi tu o to jak rzeczywiscie jest, tylko o to ze wlasnie tak jak podales w linkowanym wpisie nie powinnismy nic,, doslownie nic, na co niema rzetelnych i niepowazalnych dowodow przyjmowac jako wyjasnienie stworzenia i tlumaczenie Pism.
Probujesz mi zarzucic ze nna to nie zwarzam, a wlasnie akceptujac ewolucje, sam to robisz i pewnie nieswiadomie, starasz sie do ewolucji przekonac innych.
Innymi slowy nie rozumiesz tego co sam cytowales, bo chodzi o to ze ani zaprzeczanie ewolucji, ani jej akceptacja nie jest zgodna z przekazem Papiezy, a takze z tym co cytowales.
Postaraj sie troche glebiej zrozumiec wypowiedzi na forum, to obejdzie sie bez zbednych dyskusji.
Ja np jesli cos pisze na forum Chrzescijanskim, to zakladam logicznie ze inni rozumieja podstawy wiary, i po prostu pomijam wiele szczegolow ktore ta podstawe stanowia i tak samo czytajac czyjes wpisy domniemywam ze te podstawy znaja i w tym kontekscie sa ich wypowiedzi.
Niestety roznie to bywa i jednym z moich celow jest znalesc jakas logiczna pprzyczyne, ktrora jak dotychczas zauwazylem kryje sie nie w znajomosci podstaw wiary, tylko w osobie, ktora sie wypowiada.
Tu zaczyna sie droga pod gorke, bo dotyka spraw personalnych, dlatego po wielu doswiadczeniach staram sie po prostu wyjasniac kwestie posrednie, ktore moga kogos naprowadzic na chocby czesciowe rozumienie w czym problem, bez bezposredniej konfrontacji z osoba, co bylo by personalna wycieczka, ktorych na forum jest co nie miara.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Jozek » 2022-05-21, 11:05

A tak jako dodatkowe wyjasnienie, to nie neguje ewolucji dlatego ze cos niezgodnego z Pismami twierdzi, tylko dlatego ze genetyka zaprzecza ewolucji, co wielokrotnie na forum podkreslalem.
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 11:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-21, 12:54

Jozek pisze: 2022-05-21, 11:05 A tak jako dodatkowe wyjasnienie, to nie neguje ewolucji dlatego ze cos niezgodnego z Pismami twierdzi, tylko dlatego ze genetyka zaprzecza ewolucji, co wielokrotnie na forum podkreslalem.
Jasne. Niewątpliwie dostaniesz Nobla.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Jozek » 2022-05-21, 15:53

A to co niby mialo by znaczyc?
Bo raczej do tematu nijak nie pasuje, no, chyba ze chcesz znow dyskusje sprowadzic na offtop na moj temat.
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 15:54 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-21, 19:47

A co mam napisać, jak piszesz duby smalone w rodzaju "genetyka zaprzecza ewolucji" :-o :)) =)) #-o ;)) ~x( ?
Toż tak rewolucyjne tezy godne są Nobla, Pulitzera i Złotych Malin jednocześnie :)
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 19:47 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Jozek » 2022-05-21, 20:30

Po prostu znam genetyke i ta moja wiedza, bez wzgledu na twoje opinie na ten temat zaprzecza ewolucji.
Jak sie z tym nie zgadzasz to mozesz podac swoja opinie, ale wyskoki jakie ciagle robisz w kierunku mojej osoby oi mojego zdania na ten temat nie maja najmniejszego znaczenia w tym co wiem i jak to rozumiem.
Poza tym, jesli nie zauwazyles jeszcze po tylu wpisach, to wyjasnie ci ze to co pisal Andej odnosnie moich wpisow, dotyczylo jedynie przestrogi dla ciebie i skoro znasz Pisma, to podalem paare pytan, ktore powinny ci dac do myslenia czy warto isc w kierunku wyznaczanym teoria ewolucji.
Nie chcesz, to twoja sprawa, mi nic wiecej do tego, ponad to co napisalem.
Ae jak widac nie potrafisz niczego przemyslec by cokolwiek innego niz masz w sobie utwierdzone porownac z czymkolwiek innym, wiec przepraszam ze smialem ci zwrocic uwage.
Wiesz lepiej niz inni, wiec umywam rece od jakiegokolwiek zwracania ci uwagi.
Mozesz sobie drwic i wstawiac emotikonki jakie ci sie rzewnie podobaja, mnie to nie rusza. Raczej wywoluje usmiech politowania.
Dokladnie taki sam jaki mam gdy zona przyjdzie i mowi ze telewizor nie dziala. Przycisnela jakis przycisk na pilocie i nie wie co z tym zrobic. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 20:32 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: konserwa » 2022-05-21, 23:23

Jako laik nie rozumiem, w jaki sposob jedna z dziedzin zaprzecza innej z dziedzin.
Jako laik nie potrafie sie wypowiedziec w pelni poznawczo ... ale sadze, ze fachowcy w tych naukach/pogladych nie na darmo wyrazili jakies konkretne tezy.
Sadze, ze raczej Jozku sie mylisz w swoim zdaniu.
Czy ktos potrafi wyjasnic, co to jest genetyka i jak sie ja stosuje/ lub nie stosuje w omowieniu jakichs pogladow ewolucyjnych ...
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: piotruniog » 2022-05-28, 16:00

A czy czytaliście Panowie kiedyś od Dominikanów te traktaty ?
O stworzeniu według św. Tomasza z Akwinu - https://www.szkolateologii.dominikanie. ... gmatyczna/

No rozumiem. Stwarzanie poprzez ewolucję. Czy obecnie posiadając tą wiedzę musimy kurczowo trzymać się grzechu pierworodnego na wyjaśnienie istnienia śmierci, chorób, cierpienia (pomijam, że czasami jakoś pomija się ten dogmat w artykułach o cierpieniu...?), wewnętrznego rozdarcia, niezrozumienia, skłonności do morderstw, itp.
Czy, że Bóg stworzył wszystko dobre, bardzo dobre oznacza, że doskonałe ? A jakie to doskonałe ? No właśnie. Może to możliwie najlepszy ze stworzonych światów, prawda ?
Od początków istnienia świata zwierzątka umierały, zjadały się nawzajem, pojawiły się także takie organizmy jak my, które są zagrożeniem dla innych, inne są zagrożeniem dla nas, ale co najgorsza my sami dla siebie także bywamy śmiertelnym zagrożeniem. Mamy takie a nie inne mózgi, wyżej wymienione zachowania są z punktu widzenia ewolucji czymś wręcz dobrym (walka z innymi, mordowanie o przetrwanie z niestety też innymi ludźmi).
No właśnie ... Cóż bym jeszcze mógł dodać ?...

Ktoś też w uproszczeniu mówi często, że Bóg dał mi niski wzrost, dał mi taki kolor oczu, itp. Ciekawe czy osoby te mówią to mając na myśli bezpośrednie działanie Boga ? Moim zdaniem to dała nam natura (geny), którą stworzył, pozwolił się stworzyć Bóg. Czyli bardziej na zasadzie dopustu niż woli.
Chyba podobnie powiedziałbym o darach, talentach .... Bo jeśliby było tak, że Bóg decyduje bezpośrednio (,,decydując" za geny) to wtedy byłoby wolą Boga, że niektórzy ludzie np. są przez całe życie nękani przez ciężkie choroby, inni zaś cieszą się do samego końca dobrą kondycją.
Moim zdaniem jest to ,,wypadkowa" praw natury (oczywiście powstałe pod ,,okiem" Boga), ale nie bezpośrednia wola Boga ? Co o tym sądzicie ?
Ostatnio zmieniony 2022-05-28, 16:17 przez piotruniog, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Albertus » 2022-05-28, 16:11

piotruniog pisze: 2022-05-28, 16:00 A czy czytaliście Panowie kiedyś od Dominikanów te traktaty ?
O stworzeniu według św. Tomasza z Akwinu - https://www.szkolateologii.dominikanie. ... gmatyczna/
Jedna z licznych, niestety, opinii pochopnie lekceważąca i odrzucająca to co napisano w encyklice Humani Generis która jest aktualnym i najwyższym rangą dokumentem Kościoła dotyczącym kwestii ewolucji i ewolucjonizmu.

Nic dziwnego. Żyjemy w czasach gdy mnóstwo księży, zakonników i a nawet biskupów odrzuca nauczanie Kościoła w innych istotnych sprawach o wiele bardziej dotykających życia zwykłych katolików jak na przykład kwestii homoseksualizmu, to co się dziwić w sprawie która tak naprawdę interesuje nielicznych.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: piotruniog » 2022-05-28, 16:25

Chodzi Ci Albertus, że opinie zawarte w linku, który wysłałem są niewłaściwie, a encyklika zlekceważona ?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Albertus » 2022-05-28, 16:53

piotruniog pisze: 2022-05-28, 16:25 Chodzi Ci Albertus, że opinie zawarte w linku, który wysłałem są niewłaściwie, a encyklika zlekceważona ?
Tak.

Przez przedstawianie poligenizmu jako faktu a nie hipotezy i przez odrzucenie zalecanej przez encyklikę , daleko idącej ostrożności wobec nowinek naukowych.

I mam pytanie do ciebie - czy w innych sprawach - na przykład w kwestiach tego czy homoseksualizm jest normalną opcją rozwojową człowieka też powinniśmy się kierować aktualnymi poglądami głównego nurtu naukowców?
Ostatnio zmieniony 2022-05-28, 16:58 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Abstract » 2022-05-28, 17:09

piotruniog pisze: 2022-05-28, 16:00 Chyba podobnie powiedziałbym o darach, talentach .... Bo jeśliby było tak, że Bóg decyduje bezpośrednio (,,decydując" za geny) to wtedy byłoby wolą Boga, że niektórzy ludzie np. są przez całe życie nękani przez ciężkie choroby, inni zaś cieszą się do samego końca dobrą kondycją.
Moim zdaniem jest to ,,wypadkowa" praw natury (oczywiście powstałe pod ,,okiem" Boga), ale nie bezpośrednia wola Boga ? Co o tym sądzicie ?
produkuję się o tym już od miesięcy na forum... ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Albertus » 2022-05-28, 17:24

Abstract pisze: 2022-05-28, 17:09
piotruniog pisze: 2022-05-28, 16:00 Chyba podobnie powiedziałbym o darach, talentach .... Bo jeśliby było tak, że Bóg decyduje bezpośrednio (,,decydując" za geny) to wtedy byłoby wolą Boga, że niektórzy ludzie np. są przez całe życie nękani przez ciężkie choroby, inni zaś cieszą się do samego końca dobrą kondycją.
Moim zdaniem jest to ,,wypadkowa" praw natury (oczywiście powstałe pod ,,okiem" Boga), ale nie bezpośrednia wola Boga ? Co o tym sądzicie ?
produkuję się o tym już od miesięcy na forum... ;)
Czym innym są kwestie istnienia zmian ewolucyjnych w świecie stworzonym, nawet jeśli chodzi o stwarzanie ciała ludzkiego bo takie koncepcje encyklika Humani Generis dopuszcza, choć z zachowaniem ostrożności a czym innym hipoteza poligenizmu która została odrzucona, a którą wielu niestety uparcie propaguje.
Ostatnio zmieniony 2022-05-28, 17:24 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”