Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-26, 18:51

Piotrze, bardzo ważne, żeby odróżnić Jezusa od II Osoby Trójcy Świętej.
Aha, wg Biblii Jezus też jest Jahwe.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: ArtFunky » 2022-01-27, 20:46

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-26, 18:51 Aha, wg Biblii Jezus też jest Jahwe.
No wlasnie, ale czy tu nie dochodzi do jakiejs herezji?
"Jezus to Jahwe" - ale czy to zrownanie ('ekwatywnosc") oznacza tez wprost ze to Jahwe zostal urodzony z Marii, albo tez Jahwe umarl na krzyzu?
Czy tu nie miesza sie "pojec", relacji, osob (Ojca - jako Jahwe)? Chyba to 'niebezpieczne' zrownanie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-27, 22:33

Nie, nie dochodzi.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: ArtFunky » 2022-01-28, 11:54

Hm, to ciekawe dla mnie. Dotychczas uwazalem ze Jezus wraz z Ojcem i Duchem Świętym jest Bogiem Jahwe .
"Jahwe" - rozumiane bardziej jako wspolnota (jednosc) co do natury trzech Osob Boskich.
Z kolei takie dokladne utozsamianie Jezus = Jahwe moze sugerowac ze to Bóg-Ojciec sie wcielil, cierpiał fizycznie.
Ale moze sie nie znam.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: AdamS. » 2022-01-28, 12:21

ArtFunky pisze: 2022-01-28, 11:54 Z kolei takie dokladne utozsamianie Jezus = Jahwe moze sugerowac ze to Bóg-Ojciec sie wcielil, cierpiał fizycznie.
Myślę, że na tym właśnie polega największa tajemnica chrześcijaństwa, że Bóg Ojciec może cierpieć w Synu. Kiedy po doświadczeniu Auschwitz i Kołymy ludzie porzucali wiarę z okrzykiem "gdzie był Bóg", ktoś słusznie odpowiedział: za drutami. Bóg Ojciec wchodzi w jedność z człowiekiem przez Syna. Człowiek wchodzi w jedność z Bogiem Ojcem przez Ducha Świętego. Tak ja to rozumiem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-28, 12:38

ArtFunky pisze: 2022-01-28, 11:54 Hm, to ciekawe dla mnie. Dotychczas uwazalem ze Jezus wraz z Ojcem i Duchem Świętym jest Bogiem Jahwe .
"Jahwe" - rozumiane bardziej jako wspolnota (jednosc) co do natury trzech Osob Boskich.
Z kolei takie dokladne utozsamianie Jezus = Jahwe moze sugerowac ze to Bóg-Ojciec sie wcielil, cierpiał fizycznie.
Ale moze sie nie znam.
Niestety, myślisz w kategoriach bytów skończonych.
Tymczasem w kategoriach bytów nieskończonych rzecz wygląda całkowicie inaczej.
Na przykład z tego, że :
Jezus=Jahwe
Ojciec=Jahwe
ani trochę nie wynika, jakoby
Jezus=Ojciec.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: ArtFunky » 2022-01-28, 13:17

Ok, ale takie podejscie jakby zgadza mi sie z koncepcja "Jahwe" jako "natury" wspolnej Osobom. Choc jeden tekst jest dla mnie zagadkowy ktory utozsamia jakby wprost relacje Jezus = Jahwe.
Chodzi mi tekst Judy 5 gdzie czytamy:
Pragne zas wam przypomniec, choc juz wiecie to wszystko, ze JEZUS raz wybawil lud z ziemi egipskiej, a za drugim razem wytracil tych, ktorzy nie uwierzyli.
Taki troche wienczacy dowod nowotestamentalnego rozumienia roli Jezusa w czasach ST.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-28, 13:22

Tak, takich fragmentów jest więcej.
Część z nich zamieściłem w tekście, który udostępniłem w linku http://analizy.biz/marek1962/jezusbogwbiblii.pdf (ten temat jest obecny począwszy od rozdziału 1.2).
Co więcej, podobne teksty znajdziesz o Duchu Świętym.
Dzieje się tak dlatego, że każde działanie Boga jest wspólnym dziełem całej Trójcy Świętej.

Piort W.

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Piort W. » 2022-02-19, 13:29

konik pisze: 2016-08-09, 16:40 A kto uzyl drogi Aronie slow o Jezusie, tym samym, ktory wiodl narod wybrany po wyjsciu z Egiptu przez pustynie?

I cos o wodzie: na kazda molekule wody sklada sie czastka tlenu i dwie czastki wodoru. A wode mamy jedna.
I jeszcze sprawa dziwniejsza - tlen i wodor stanowia mieszanke bardzo wybuchowa.
Tylko w trojczastkowej molekule nie wybuchaja, a nawet sluza do gaszenia powybuchowych pozarow.

Pan Bog jest niedoscigly w swej tworczosci. I ma poczucie humoru. :-D Jest w Trzech, a jest Jeden. :-D
Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy . Ewangelia według Jana 17:1-3

,, ... Jezus powiedział to i podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: „Ojcze, nadeszła godzina; otocz swego syna chwałą, aby syn otoczył chwałą ciebie, 2 stosownie do tego, jak dałeś mu władzę nad wszelkim ciałem, żeby pełnej liczbie tych, których mu dałeś, on dał życie wieczne. 3 To znaczy życie wieczne: ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa ... ,,

Jedyny Prawdziwy Bóg Ojciec Jehowa posłał na ziemię swego syna Jezusa Chrystusa . Zgadza się ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-19, 14:40

To samo co w wątku o Duchu Świętym: podkreśl, gdzież w powyższym cytacie biblijnym, cytuję "Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy" ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2022-02-19, 17:51

Też nie widzę tam że "Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy"
Ale dobrze, że zgadzamy się w tym, że posłał Syna
a czy posłał Ducha - najpierw do wybranych w ST proroków, a w trakcie 50- tnicy do wszystkich modlących się?
A jak sobie radzisz @Piort W. z nakazem chrztu w Imię Ojca, Syna i Ducha Św - to dość jednoznaczna deklaracja i trzeba się mocno intelektualnie nagimnastykować, by temu zaprzeczyć.
Ostatnio zmieniony 2022-02-19, 19:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Albertus » 2022-02-19, 18:14

Ojciec posłał też Ducha:

J14:25 To wam powiedziałem przebywając wśród was. 26 A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy7 i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

romanjaro
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 7 lut 2019
Been thanked: 7 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: romanjaro » 2022-02-21, 00:14

Piort W. pisze: 2022-02-19, 13:29 Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy . Ewangelia według Jana 17:1-3
[...]
Jedyny Prawdziwy Bóg Ojciec Jehowa posłał na ziemię swego syna Jezusa Chrystusa . Zgadza się ?
Jedyne, co na pewno Pan Jezus tam powiedział, to wyraźnie określił Pana Boga - swoim Ojcem, a poza tym ten fragment, jak i inne świadczą o tym także, że nigdy Pan Jezus nie zwracał się do Ojca per "Jehowa". I warto byłoby, abyś to sobie uświadomił.

Piort W.

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Piort W. » 2022-02-21, 18:17

romanjaro pisze: 2022-02-21, 00:14
Piort W. pisze: 2022-02-19, 13:29 Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy . Ewangelia według Jana 17:1-3
[...]
Jedyny Prawdziwy Bóg Ojciec Jehowa posłał na ziemię swego syna Jezusa Chrystusa . Zgadza się ?
Jedyne, co na pewno Pan Jezus tam powiedział, to wyraźnie określił Pana Boga - swoim Ojcem, a poza tym ten fragment, jak i inne świadczą o tym także, że nigdy Pan Jezus nie zwracał się do Ojca per "Jehowa". I warto byłoby, abyś to sobie uświadomił.
Zobaczmy co Biblia katolicka pisze w Jana 17:3

,, ... To znaczy życie wieczne: ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga ... ,,
JEDYNEGO PRAWDZIWEGO BOGA . Zgadza się ?

A teraz zobaczmy czym jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu . Hebrajczyków 10:26,27

,, ... Bo jeśli rozmyślnie trwamy w grzechu po otrzymaniu dokładnego poznania prawdy, to już nie pozostaje żadna ofiara za grzechy,  lecz tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu oraz ognista zazdrość, która ma strawić przeciwników ... ,,

Każdy kto świadomie kłamie na temat Boga grzeszy przeciwko Duchowi Świętemu . Zgadza się ?
Ostatnio zmieniony 2022-02-21, 18:43 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-21, 19:11

Piort W. pisze: 2022-02-21, 18:17 Zobaczmy co Biblia katolicka pisze w Jana 17:3
,, ... To znaczy życie wieczne: ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga ... ,,
JEDYNEGO PRAWDZIWEGO BOGA . Zgadza się ?
Tak. I co to ma do tematu?
A teraz zobaczmy czym jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu . Hebrajczyków 10:26,27
,, ... Bo jeśli rozmyślnie trwamy w grzechu po otrzymaniu dokładnego poznania prawdy, to już nie pozostaje żadna ofiara za grzechy,  lecz tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu oraz ognista zazdrość, która ma strawić przeciwników ... ,,
Każdy kto świadomie kłamie na temat Boga grzeszy przeciwko Duchowi Świętemu . Zgadza się ?
Tak, zgadza się. I dlatego mam nadzieję, że nie kłamiesz świadomie....

Nie spełniłeś mojej prośby:
Marek_Piotrowski pisze:podkreśl, gdzież w powyższym cytacie biblijnym, cytuję "Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy"

ODPOWIEDZ