Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Piort W.

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Piort W. » 2022-02-22, 21:33

Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-21, 19:11
Piort W. pisze: 2022-02-21, 18:17 Zobaczmy co Biblia katolicka pisze w Jana 17:3
,, ... To znaczy życie wieczne: ich poznawanie ciebie, jedynego prawdziwego Boga ... ,,
JEDYNEGO PRAWDZIWEGO BOGA . Zgadza się ?
Tak. I co to ma do tematu?
A teraz zobaczmy czym jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu . Hebrajczyków 10:26,27
,, ... Bo jeśli rozmyślnie trwamy w grzechu po otrzymaniu dokładnego poznania prawdy, to już nie pozostaje żadna ofiara za grzechy,  lecz tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu oraz ognista zazdrość, która ma strawić przeciwników ... ,,
Każdy kto świadomie kłamie na temat Boga grzeszy przeciwko Duchowi Świętemu . Zgadza się ?
Tak, zgadza się. I dlatego mam nadzieję, że nie kłamiesz świadomie....

Nie spełniłeś mojej prośby:
Marek_Piotrowski pisze:podkreśl, gdzież w powyższym cytacie biblijnym, cytuję "Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy"
Jana 20:17

,, ... Jezus powiedział jej: „Przestań się mnie kurczowo trzymać. Jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Ale idź do moich braci i powiedz im: ‚Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego ... ,,

Jezus powiedział , że nie ma żadnej trójcy . Zgadza się ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2022-02-22, 21:42

Piort W. pisze: 2022-02-22, 21:33 Jezus powiedział , że nie ma żadnej trójcy . Zgadza się ?
1. Jeśli cytujesz, cytuj poprawnie: J 20.17 Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: "Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego"».

2. Zgodnie z zasadami pisowni polskiej, oraz z szacunku do wierzących, a także z szacunku do Boga słowa Duch święty i Trójca święta należy pisać z wielkiej litery. Jeśli tak demonstracyjnie okazujesz swoja pogardę nam i Bogu, to lepiej zamilknij.

3. No, cóż. Nie powiedział. Nigdy i nigdzie Jezus nie stwierdził, że nie ma Trójcy. Zgadza się?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19236
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-22, 22:16

Piort W. pisze: 2022-02-22, 21:33
Marek_Piotrowski pisze:podkreśl, gdzież w powyższym cytacie biblijnym, cytuję "Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy"
Jana 20:17
,, ... Jezus powiedział jej: „Przestań się mnie kurczowo trzymać. Jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Ale idź do moich braci i powiedz im: ‚Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego ... ,,
Jezus powiedział , że nie ma żadnej trójcy . Zgadza się ?
Ani trochę. W którym miejscu tego cytatu Jezus powiedział, że nie ma Trójcy?

Piort W.

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Piort W. » 2022-02-23, 17:03

Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-22, 22:16
Piort W. pisze: 2022-02-22, 21:33
Marek_Piotrowski pisze:podkreśl, gdzież w powyższym cytacie biblijnym, cytuję "Jezus Chrystus wyraznie powiedział , że nie ma żadnej trójcy"
Jana 20:17
,, ... Jezus powiedział jej: „Przestań się mnie kurczowo trzymać. Jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Ale idź do moich braci i powiedz im: ‚Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego ... ,,
Jezus powiedział , że nie ma żadnej trójcy . Zgadza się ?
Ani trochę. W którym miejscu tego cytatu Jezus powiedział, że nie ma Trójcy?
Gdzie Jezus powiedział , że istnieje Trójca ?
Ostatnio zmieniony 2022-02-23, 17:35 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19236
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-23, 17:11

W kilku, z których część znajdziesz w tym wątku, ale nie zmieniajmy tematu (wiem z doświadczenia że zmiana tematu to stara technika Świadków Jehowy przypartych do muru - ale ja nie dam się na to nabrać): TY twierdziłeś, że "Jezus powiedział, że nie ma Trójcy", więc udowodnij co twierdziłeś.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2022-02-23, 18:42

Piort W. pisze: 2022-02-23, 17:03 Gdzie Jezus powiedział , że istnieje Trójca ?
1. Odwracanie kota ogonem nie jest argumentem. To przejaw kapitulacji.
Postawiłeś jakąś tezę, to ja udowodnij. Bez zmieniania tematu.

2. Czy, gdy przeczytasz komunikat o tym, że cena biletu tramwajowego wynosi 4,40 zł, to wyciągniesz wniosek, że nie ma komunikacji autobusowej?

3. Wydaje mi się, że zabrnąłeś za daleko i już nie masz żadnego pomysłu na odciąganie ludzi od Boga. Siebie gubić możesz, ale dlaczego chcesz skazywać innych na piekło?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piort W.

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Piort W. » 2022-02-25, 18:26

Andej pisze: 2022-02-23, 18:42
Piort W. pisze: 2022-02-23, 17:03 Gdzie Jezus powiedział , że istnieje Trójca ?
1. Odwracanie kota ogonem nie jest argumentem. To przejaw kapitulacji.
Postawiłeś jakąś tezę, to ja udowodnij. Bez zmieniania tematu.

2. Czy, gdy przeczytasz komunikat o tym, że cena biletu tramwajowego wynosi 4,40 zł, to wyciągniesz wniosek, że nie ma komunikacji autobusowej?

3. Wydaje mi się, że zabrnąłeś za daleko i już nie masz żadnego pomysłu na odciąganie ludzi od Boga. Siebie gubić możesz, ale dlaczego chcesz skazywać innych na piekło?
Trója Egipska 2 tysiąclecie p.n.e. :
1. Horus
2. Ozyrus
3. Izyda

Trójca Babilońska 2 tysiąclecie p.n.e. :
1. Isztar
2. Sin
3. Szamasz

Trójca Palmira ok. 1 wiek n.e. :
1. bóg księżyc
2. Pan Niebios
3. bóg słońce

Są również w internecie dostępne żeżby trójjedynych bogów z Indii i Kampuczy . Zgadza się ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2022-02-25, 18:34

A w Ameryce Murzynów biją!
------------
Czy brak argumentów zawsze skłania do zmiany tematu?

Jeśli wierzysz w bogów egipskich, babilońskich czy palmirskich, to Twój kłopot. Ale zapomniałeś o Trimurti. Czy to już inna koncepcja?

Dla chrześcijan jest JEDEN BÓG którego czczą i Mu wierzą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19236
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-25, 21:50

Piort W. pisze: 2022-02-25, 18:26 Trója Egipska 2 tysiąclecie p.n.e. :
1. Horus
2. Ozyrus
3. Izyda

Trójca Babilońska 2 tysiąclecie p.n.e. :
1. Isztar
2. Sin
3. Szamasz

Trójca Palmira ok. 1 wiek n.e. :
1. bóg księżyc
2. Pan Niebios
3. bóg słońce

Są również w internecie dostępne żeżby trójjedynych bogów z Indii i Kampuczy . Zgadza się ?
Nie zgadza się. To kolejne bzdura, którą Cię "poczęstowano" w zborze.
ŻADNA z tych rzeźb nie przedstawia "trójjedynych bogów" (czyli Trójcy), lecz TRIADY bogów.
Brak rozróżnienia jednego od drugiego jest świadectwem albo ignorancji Twoich nauczycieli, albo ich kłamliwości.
Sam zadecyduj, której z tych cech ;)

Jeśli chciałbyś się czegoś dowiedzieć więcej, piszę (wraz z ilustracjami) sporo na ten temat w tekście, który wystawiłem tutaj: http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf (kwestia triad bóstw omówiona jest na stronach 17-20.

==============================================================

Piort W.

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Piort W. » 2022-02-26, 10:38

Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-25, 21:50
Piort W. pisze: 2022-02-25, 18:26 Trója Egipska 2 tysiąclecie p.n.e. :
1. Horus
2. Ozyrus
3. Izyda

Trójca Babilońska 2 tysiąclecie p.n.e. :
1. Isztar
2. Sin
3. Szamasz

Trójca Palmira ok. 1 wiek n.e. :
1. bóg księżyc
2. Pan Niebios
3. bóg słońce

Są również w internecie dostępne żeżby trójjedynych bogów z Indii i Kampuczy . Zgadza się ?
Nie zgadza się. To kolejne bzdura, którą Cię "poczęstowano" w zborze.
ŻADNA z tych rzeźb nie przedstawia "trójjedynych bogów" (czyli Trójcy), lecz TRIADY bogów.
Brak rozróżnienia jednego od drugiego jest świadectwem albo ignorancji Twoich nauczycieli, albo ich kłamliwości.
Sam zadecyduj, której z tych cech ;)

Oto co powiedział apostoł Paweł o Bogu prawdziwych chrześcijan . 1 Koryntian 8:6

,, ... dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec ... ,,

Dla prawdziwych chrześcijan nie istnieje żadna trójca . Zgadza się ?


Jeśli chciałbyś się czegoś dowiedzieć więcej, piszę (wraz z ilustracjami) sporo na ten temat w tekście, który wystawiłem tutaj: http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf (kwestia triad bóstw omówiona jest na stronach 17-20.

==============================================================
Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
W Biblii pisze , że dla prawdziwych chrześcijan istnieje tylko jeden Bóg Ojciec Jehowa , tak napisał apostoł Paweł . 1 Koryntian 8:6

,, ... dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec ... ,,

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2022-02-26, 11:36

Zacznijmy od cytatu:
1 Kor 8.6 dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.

Jak to określił Marek "strzeliłeś sobie ponownie w stopę". Ale to akurat typowe dla ŚJ, którzy imponują znajomością wyrwanych cytatów, ale przerażają brakiem znajomości Biblii (na którą się powołują).

Przyznaję rację. Prawdziwy chrześcijanin wierzy w BOGA JEDYNEGO. I nie ma dla niego innych bogów.

Ale proszę wyjaśnij. Niedawno, w którymś z postów deklarowałeś, że nie jesteś chrześcijaninem. Że ŚJ nie są chrześcijanami (z tego powodu pochwaliłem Cię za szczerość), albowiem wielu z nich fałszywie utrzymuje, że nimi są. A teraz, w sprzeczności z tamtym wyznaniem twierdzisz, że chrześcijanin wierzy w Jehowę. Zakładam, że masz na myśli tego samego Boga, w którego wierzą chrześcijanie. Tyle tylko, że używasz zniekształconego określenia (nie chcę tu przywoływać dyskusji o braku zapisu samogłosek) siląc się na oryginalność.

Wyjaśnij zatem, czy prawdziwy chrześcijanin wierzy w Jehowę, Jahwe, Boga Jedynego? Czy też uważasz, że jest to trzech Bogów? Jeśli jest jeden, to tylko jeden z nich może być prawdziwy. Zatem, czy to możliwe, aby to był ten wymyślony przez Russela?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19236
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-26, 12:10

Piort W. pisze: 2022-02-26, 10:40 Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
W Biblii pisze , że dla prawdziwych chrześcijan istnieje tylko jeden Bóg Ojciec Jehowa , tak napisał apostoł Paweł . 1 Koryntian 8:6

,, ... dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec ... ,,
Owszem. Jeden Bóg w trzech osobach. Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem. Duch Święty jest Bogiem. Jest jeden Bóg.

Myślę, że specjalnie ograniczyłeś cytat do kilku słów, bo konsekwentne zastosowanie Twojego "rozumowania wyłączającego" prowadziłoby do nieuchronnego wniosku, że Bóg Ojciec nie jest Panem ;)
Zobaczmy zatem cały werset:
"dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy."/1Kor 8,6/

Zatem prosta piłka: Czy według Ciebie Jahwe nie jest Panem?

Co więcej, przy zastosowaniu takiego "rozumowania wyłączającego" jak Twoje, Jahwe nie jest także Władcą":
"Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są spisani na ten wyrok, bezbożni, co łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego, Jezusa Chrystusa."/Jud 1,4/

Jest jeszcze gorzej: gdyby Twoja "metoda interpretacyjna" Biblii była słuszna, to według tej Twojej metodologii, nie ma zbawienia ani w Imieniu Jahwe, ani nawet w samym Jahwe:
"(...) w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka (...) nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,10-12/

Cały kłopot (nie wątpię, że zamierzony przez Twoich nauczycieli/zwodzicieli) to mieszanie jedyności Boga z jedynością osoby.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ku nauce, co NAPRAWDĘ mówi Biblia o Osobach Trójcy:

Ojciec jest Bogiem
1Kor 8,6 "dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy"

Chrystus jest Bogiem
"Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: Pan mój i Bóg mój! (29) Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."/J 20,28-29/
"Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym."/1 J 5,20/

Żeby nie było wątpliwości o kim mowa w zdaniu : "On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym":
"Powiedział do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem"/J 11,25/


Nawiasem mówiąc, Biblia Świadków Jehowy została w 1 J 5,20 "subtelnie" sfałszowana:
"I jesteśmy w jedności z tym prawdziwym poprzez jego Syna, Jezusa Chrystusa. To jest prawdziwy Bóg i życie wieczne."/1 J 5,20/
Możesz wskazać, gdzie są w tekście greckim takie słowa jak "tym", "poprzez" sugerujące, iż werset nie mówi o Chrystusie jako o Bogu? :))
Dla ułatwienia tekst grecki z transkrypcją:
Obrazek
(Jesli obrazek się nie pokazuje, proszę kliknąć https://res.cloudinary.com/dkksfryp6/image/fetch/https://res.cloudinary.com/dkksfryp6/image/fetch/http://analizy.biz/jpg/1j5_20.jpg

Czy jest lepszy dowód na to, że nawet Świadkowie wiedzą, że Biblia w tym miejscu mówi o Chrystusie jako o Bogu niż to, że sfałszowali w tym miejscu tekst biblijny?

Duch Święty jest Bogiem
"(...)skłamałeś Duchowi Świętemu (...) Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu."/Dz 5,3-4/
"Poróżnieni między sobą zabierali się do odejścia. Wtedy Paweł powiedział to jedno: Trafnie rzekł Duch święty do ojców waszych przez proroka Izajasza:
Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie."
/Dz 28,25-26/
Ostatni wiersz jest cytatem z Księgi Izajasza 6,10. Słowa te wypowiada tam Bóg Jahwe – a autor natchniony przypisuje je w Dziejach Apostolskich Duchowi Świętemu.

Dodano po 3 minutach 8 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-26, 12:10
Piort W. pisze: 2022-02-26, 10:40 Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
W Biblii pisze , że dla prawdziwych chrześcijan istnieje tylko jeden Bóg Ojciec Jehowa , tak napisał apostoł Paweł . 1 Koryntian 8:6

,, ... dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec ... ,,
Owszem. Jeden Bóg w trzech osobach. Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem. Duch Święty jest Bogiem. Jest jeden Bóg.

Myślę, że specjalnie ograniczyłeś cytat do kilku słów, bo konsekwentne zastosowanie Twojego "rozumowania wyłączającego" prowadziłoby do nieuchronnego wniosku, że Bóg Ojciec nie jest Panem ;)
Zobaczmy zatem cały werset:
"dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy."/1Kor 8,6/

Zatem prosta piłka: Czy według Ciebie Jahwe nie jest Panem?

Co więcej, przy zastosowaniu takiego "rozumowania wyłączającego" jak Twoje, Jahwe nie jest także Władcą":
"Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są spisani na ten wyrok, bezbożni, co łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego, Jezusa Chrystusa."/Jud 1,4/

Jest jeszcze gorzej: gdyby Twoja "metoda interpretacyjna" Biblii była słuszna, to według tej Twojej metodologii, nie ma zbawienia ani w Imieniu Jahwe, ani nawet w samym Jahwe:
"(...) w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka (...) nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,10-12/

Cały kłopot (nie wątpię, że zamierzony przez Twoich nauczycieli/zwodzicieli) to mieszanie jedyności Boga z jedynością osoby.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ku nauce, co NAPRAWDĘ mówi Biblia o Osobach Trójcy:

Ojciec jest Bogiem
1Kor 8,6 "dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy"

Chrystus jest Bogiem
"Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: Pan mój i Bóg mój! (29) Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."/J 20,28-29/
"Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym."/1 J 5,20/

Żeby nie było wątpliwości o kim mowa w zdaniu : "On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym":
"Powiedział do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem"/J 11,25/


Nawiasem mówiąc, Biblia Świadków Jehowy została w 1 J 5,20 "subtelnie" sfałszowana:
"I jesteśmy w jedności z tym prawdziwym poprzez jego Syna, Jezusa Chrystusa. To jest prawdziwy Bóg i życie wieczne."/1 J 5,20/
Możesz wskazać, gdzie są w tekście greckim takie słowa jak "tym", "poprzez" sugerujące, iż werset nie mówi o Chrystusie jako o Bogu? :))
Dla ułatwienia tekst grecki z transkrypcją:
Obrazek
(Jesli obrazek się nie pokazuje, proszę kliknąć link analizy.biz/jpg/1j5_20.jpg

Czy jest lepszy dowód na to, że nawet Świadkowie wiedzą, że Biblia w tym miejscu mówi o Chrystusie jako o Bogu niż to, że sfałszowali w tym miejscu tekst biblijny?

Duch Święty jest Bogiem
"(...)skłamałeś Duchowi Świętemu (...) Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu."/Dz 5,3-4/
"Poróżnieni między sobą zabierali się do odejścia. Wtedy Paweł powiedział to jedno: Trafnie rzekł Duch święty do ojców waszych przez proroka Izajasza:
Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie."
/Dz 28,25-26/
Ostatni wiersz jest cytatem z Księgi Izajasza 6,10. Słowa te wypowiada tam Bóg Jahwe – a autor natchniony przypisuje je w Dziejach Apostolskich Duchowi Świętemu.
Ostatnio zmieniony 2022-02-26, 12:13 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Piort W.

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Piort W. » 2022-02-28, 12:36

Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-26, 12:14
Piort W. pisze: 2022-02-26, 10:40 Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
W Biblii pisze , że dla prawdziwych chrześcijan istnieje tylko jeden Bóg Ojciec Jehowa , tak napisał apostoł Paweł . 1 Koryntian 8:6

,, ... dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec ... ,,
Owszem. Jeden Bóg w trzech osobach. Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem. Duch Święty jest Bogiem. Jest jeden Bóg.

Myślę, że specjalnie ograniczyłeś cytat do kilku słów, bo konsekwentne zastosowanie Twojego "rozumowania wyłączającego" prowadziłoby do nieuchronnego wniosku, że Bóg Ojciec nie jest Panem ;)
Zobaczmy zatem cały werset:
"dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy."/1Kor 8,6/

Zatem prosta piłka: Czy według Ciebie Jahwe nie jest Panem?

Co więcej, przy zastosowaniu takiego "rozumowania wyłączającego" jak Twoje, Jahwe nie jest także Władcą":
"Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są spisani na ten wyrok, bezbożni, co łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego, Jezusa Chrystusa."/Jud 1,4/

Jest jeszcze gorzej: gdyby Twoja "metoda interpretacyjna" Biblii była słuszna, to według tej Twojej metodologii, nie ma zbawienia ani w Imieniu Jahwe, ani nawet w samym Jahwe:
"(...) w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka (...) nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,10-12/

Cały kłopot (nie wątpię, że zamierzony przez Twoich nauczycieli/zwodzicieli) to mieszanie jedyności Boga z jedynością osoby.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ku nauce, co NAPRAWDĘ mówi Biblia o Osobach Trójcy:

Ojciec jest Bogiem
1Kor 8,6 "dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy"

Chrystus jest Bogiem
"Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: Pan mój i Bóg mój! (29) Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."/J 20,28-29/
"Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym."/1 J 5,20/

Żeby nie było wątpliwości o kim mowa w zdaniu : "On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym":
"Powiedział do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem"/J 11,25/


Nawiasem mówiąc, Biblia Świadków Jehowy została w 1 J 5,20 "subtelnie" sfałszowana:
"I jesteśmy w jedności z tym prawdziwym poprzez jego Syna, Jezusa Chrystusa. To jest prawdziwy Bóg i życie wieczne."/1 J 5,20/
Możesz wskazać, gdzie są w tekście greckim takie słowa jak "tym", "poprzez" sugerujące, iż werset nie mówi o Chrystusie jako o Bogu? :))
Dla ułatwienia tekst grecki z transkrypcją:
Obrazek
(Jesli obrazek się nie pokazuje, proszę kliknąć https://res.cloudinary.com/dkksfryp6/image/fetch/https://res.cloudinary.com/dkksfryp6/image/fetch/http://analizy.biz/jpg/1j5_20.jpg

Czy jest lepszy dowód na to, że nawet Świadkowie wiedzą, że Biblia w tym miejscu mówi o Chrystusie jako o Bogu niż to, że sfałszowali w tym miejscu tekst biblijny?

Duch Święty jest Bogiem
"(...)skłamałeś Duchowi Świętemu (...) Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu."/Dz 5,3-4/
"Poróżnieni między sobą zabierali się do odejścia. Wtedy Paweł powiedział to jedno: Trafnie rzekł Duch święty do ojców waszych przez proroka Izajasza:
Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie."
/Dz 28,25-26/
Ostatni wiersz jest cytatem z Księgi Izajasza 6,10. Słowa te wypowiada tam Bóg Jahwe – a autor natchniony przypisuje je w Dziejach Apostolskich Duchowi Świętemu.

Dodano po 3 minutach 8 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-02-26, 12:10
Piort W. pisze: 2022-02-26, 10:40 Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
W Biblii pisze , że dla prawdziwych chrześcijan istnieje tylko jeden Bóg Ojciec Jehowa , tak napisał apostoł Paweł . 1 Koryntian 8:6

,, ... dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec ... ,,
Owszem. Jeden Bóg w trzech osobach. Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem. Duch Święty jest Bogiem. Jest jeden Bóg.

Myślę, że specjalnie ograniczyłeś cytat do kilku słów, bo konsekwentne zastosowanie Twojego "rozumowania wyłączającego" prowadziłoby do nieuchronnego wniosku, że Bóg Ojciec nie jest Panem ;)
Zobaczmy zatem cały werset:
"dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy."/1Kor 8,6/

Zatem prosta piłka: Czy według Ciebie Jahwe nie jest Panem?

Co więcej, przy zastosowaniu takiego "rozumowania wyłączającego" jak Twoje, Jahwe nie jest także Władcą":
"Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są spisani na ten wyrok, bezbożni, co łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego, Jezusa Chrystusa."/Jud 1,4/

Jest jeszcze gorzej: gdyby Twoja "metoda interpretacyjna" Biblii była słuszna, to według tej Twojej metodologii, nie ma zbawienia ani w Imieniu Jahwe, ani nawet w samym Jahwe:
"(...) w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka (...) nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,10-12/

Cały kłopot (nie wątpię, że zamierzony przez Twoich nauczycieli/zwodzicieli) to mieszanie jedyności Boga z jedynością osoby.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ku nauce, co NAPRAWDĘ mówi Biblia o Osobach Trójcy:

Ojciec jest Bogiem
1Kor 8,6 "dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy"

Chrystus jest Bogiem
"Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: Pan mój i Bóg mój! (29) Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."/J 20,28-29/
"Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym."/1 J 5,20/

Żeby nie było wątpliwości o kim mowa w zdaniu : "On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym":
"Powiedział do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem"/J 11,25/


Nawiasem mówiąc, Biblia Świadków Jehowy została w 1 J 5,20 "subtelnie" sfałszowana:
"I jesteśmy w jedności z tym prawdziwym poprzez jego Syna, Jezusa Chrystusa. To jest prawdziwy Bóg i życie wieczne."/1 J 5,20/
Możesz wskazać, gdzie są w tekście greckim takie słowa jak "tym", "poprzez" sugerujące, iż werset nie mówi o Chrystusie jako o Bogu? :))
Dla ułatwienia tekst grecki z transkrypcją:
Obrazek
(Jesli obrazek się nie pokazuje, proszę kliknąć link analizy.biz/jpg/1j5_20.jpg

Czy jest lepszy dowód na to, że nawet Świadkowie wiedzą, że Biblia w tym miejscu mówi o Chrystusie jako o Bogu niż to, że sfałszowali w tym miejscu tekst biblijny?

Duch Święty jest Bogiem
"(...)skłamałeś Duchowi Świętemu (...) Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu."/Dz 5,3-4/
"Poróżnieni między sobą zabierali się do odejścia. Wtedy Paweł powiedział to jedno: Trafnie rzekł Duch święty do ojców waszych przez proroka Izajasza:
Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie."
/Dz 28,25-26/
Ostatni wiersz jest cytatem z Księgi Izajasza 6,10. Słowa te wypowiada tam Bóg Jahwe – a autor natchniony przypisuje je w Dziejach Apostolskich Duchowi Świętemu.
Witam . Wszystkie wersety które zacytowałeś zaprzeczają nauce o Trójcy .
Oto co Jezus powiedział o tytule PAN . Mateusza 11:25

,, ... W owym czasie Jezus, odezwawszy się, rzekł: „Publicznie wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi ... ,,
Bóg Ojciec Jehowa jest Panem nieba i ziemi .

Zachodzi pytanie jakim Panem jest Jezus . Objawienia 17:14

,, ... ale Baranek ich zwycięży, ponieważ jest Panem panów i Królem królów. ... ,,
Jezus syn Boga Ojca Jehowy jest Panem panów i Królem królów .

Według Biblii Duch Święty nie jest Panem , wykonuje tylko to co słyszy od Boga Ojca Jehowy , Sam Jezus to powiedział w Jana 16:13

,, ...  Kiedy jednak ten przybędzie — Duch prawdy — wprowadzi was w całą prawdę, bo nie będzie mówił sam z siebie, lecz będzie mówił to, co słyszy, ... ,,

Nie ma żadnej Trójcy . Zgadza się ?

Oto co apostoł Paweł powiedział o religii fałszywej w Rzymian 1:23

,, ...  i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na coś podobnego do wizerunku zniszczalnego człowieka ... ,,
Ostatnio zmieniony 2022-02-28, 16:09 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konserwa » 2022-02-28, 13:43

Piotrze - czy wiec baranek jest Mesjaszem ? Nie Jezus?
A Duch Swiety przybedzie - czy moze nie przybedzie? jest czy nie jest Duch Swiety Tym , ktora przybedzie?
Czyli kto przybedzie?
Ponoc Jezus wroci. Ale jesli On jest barankiem, to kto wroci?
Piotrze ... caly sie zaplaczesz w swych dziwnych teoriach.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19236
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-28, 13:44

Piort W. pisze: 2022-02-28, 12:36 Witam . Wszystkie wersety które zacytowałeś zaprzeczają nauce o Trójcy .
No i już. Żadnych argumentów biblijnych, żadnych w ogóle argumentów, tylko stwierdzenie.
Oto "głębokość egzegezy" Świadków Jehowy.
A jednocześnie "metoda dyskutowania. Zamiast odnieść się do KONKRETNYCH argumentów, demolujących Wasze twierdzenia,
zaprzeczenie i zupełnie nowy, nie związany z tamtym wywód z Apokalipsy.

Mógłbym go znowu zdemolować, tak jak Twój poprzedni, ale po co?
Przecież nie czytasz, nie odnosisz się - napiszesz - wbrew oczywistym faktom że jest inaczej i przepiszesz kolejny wywód ze szkolenia.
To, co jest naprawdę w Biblii guzik Cię interesuje.

Jedyne, co w ten sposób udowadniasz, to fakt, że Świadkowie Jehowy są nieuczciwymi rozmówcami.

To zresztą zgadza się z moimi doświadczeniami. Kiedyś nawet dwie - bardzo zresztą akurat sympatyczne - "głosicielki", które zaczepiły mnie na ulicy, gdy począłem im wyjaśniać fragment Biblii który chciały mi "sprzedać" jako rzekomo wspierający naukę "świadków", z rozbrajającą szczerością mi oświadczyły, że "one mają tak powiedziane, że mają w tych rozmowach głosić, a nie słuchać i rozważać co mówią ich rozmówcy".

Wygląda na to, że idealnie wpisujesz się w tę świadkową doktrynę, mylącą propagandę z ewangelizacją.

Poza tym, kolejny raz strzeliłeś sobie (i Świadkom Jehowy....) w stopę, pisząc:
Piort W. pisze:Według biblii duch święty nie jest Panem
Słowa te wiele mówią o tym, że "Świadkowie" - według Biblii - pozbawieni są Ducha Świętego:
"Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus."/1 Kor 12,3/

Co gorsze, jesteście w dużym niebezpieczeństwie potępienia:
"Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie."/Rz 10:9/

Przyszedłeś tu kogoś "ratować"? Ratuj sam siebie, bo tkwisz głęboko w potępieniu, Piotrze.
Ostatnio zmieniony 2022-02-28, 13:59 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ