Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3419
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-21, 09:12

@Pytający

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-23, 14:04

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-20, 19:07 To jak @pytający na jakim autorytecie opierasz swoje nauki tzn kto z ludzi uznanych autorytetów podziela to co ty?
Pytasz o ludzi, którzy nie wierzą w Trójcę?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3419
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-23, 14:16

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-23, 14:04
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-20, 19:07 To jak @pytający na jakim autorytecie opierasz swoje nauki tzn kto z ludzi uznanych autorytetów podziela to co ty?
Pytasz o ludzi, którzy nie wierzą w Trójcę?
Tak. O ludzi. Bo demon kuszący do tej herezji i tak się nie przyzna. ☺

Np czy mamy jakąś katedrę teologii jakiś instytut itp gdzie nauczają unitaryzmu.I nie podpisują się Ciało Kierownicze.

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
Bo przy okazji można by sprawdzić czy jakich innych herezji mimo Pisma nie głoszą

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-23, 14:30

Myślę, że Unitariański Kościół Siedmiogrodu - istniejący od XVI wieku. Zasilony (ale w niewielkim stopniu bo sami byli znaczną siłą) w XVII wieku imigrantami z Polski po wygnaniu naszych Braci Polskich.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Unitaria% ... edmiogrodu

Mają w Koloszwarze swoje seminarium "Protestancki Instytut Teologiczny"
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kolozsv%C ... t%C3%A9zet
Obecnie opiekunami instytutu są węgierskie kościoły reformowane, unitariańskie i luterańskie w Transylwanii, które określają liczbę studentów, którzy mogą zostać przyjęci. Jest akredytowany w rumuńskim systemie edukacji od 31 sierpnia 2009 r. Państwo rumuńskie wnosi niewielki wkład w wynagrodzenia niektórych swoich pracowników. Istnieją trzy poziomy edukacji: licencjat + magisterium + doktorat. 18 września 2010 r. szkolenie duszpasterskie w instytucji zostało nagrodzone Nagrodą Dziedzictwa Węgierskiego.
Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
Strona uczelni: https://proteo.hu/

Dodano po 35 minutach 20 sekundach:
Unitarianie Uniwersaliści (trochę coś innego, ale też historycznie mają korzenie w Unitarianizmie) mają swój kierunek na Harwardzie
https://hds.harvard.edu/academics/minis ... ordination
Ostatnio zmieniony 2023-01-23, 15:26 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 584
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-23, 17:58

Niestety nie miałem czasu zajrzeć na stronę i nie odpowiedziałem. Zawsze istnieli przeciwnicy trynitarnego pojmowania theos. I nawet w kręgu wyznań wyznających to ujęcie theos, zawsze po zbadaniu materiału dowodowego pojawiają się przeciwnicy trynitaryzmu. Np. baptysta, mój imiennik Robert S.Alley.
To tylko przykład. A mój przedmówca, podał kilka konkretnych ruchów przeciwnych trynitarnemu pojmowaniu theos.
A trynitarny sposób patrzenia na theos, urodził się jako przeciwwaga modalizmowi. A unitarny monoteizm nawet w nowotestamentowych podtrzymywany jest poprzez stosowane do theos określenia "monosi heis theos".
Ostatnio zmieniony 2023-01-23, 18:14 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3419
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-23, 19:16

Pytałem o twoje autorytety a nie googlowanie na szybko.
Z tym modalizmem to chodzi o wersje wczesną, potepiona od razu jako herezja czy sabelianizm tez potępiony jako herezja.?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-24, 10:51

Pytający pisze: 2023-01-23, 17:58 Zawsze istnieli przeciwnicy trynitarnego pojmowania theos. I nawet w kręgu wyznań wyznających to ujęcie theos, zawsze po zbadaniu materiału dowodowego pojawiają się przeciwnicy trynitaryzmu. Np. baptysta, mój imiennik Robert S.Alley.
Potwierdzam tę obserwację. Ja również jestem pewien, że jest wielu antytrynitarzy (świadomych a jeszcze więcej nieświadomych) w różnych tradycyjnie trynitarnych społecznościach.
Podpowiesz mi jakąś stronę internetową gdzie mógłbym przeczytać coś Roberta S. Alleya na temat jego poglądu na Trójcę/Boga/Jezusa?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3419
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-24, 11:33

Sa tez plaskoziemcy , reptilianie ufonauci, okultyści etc etc.

Zawsze jedna rozbawiało mnie tłumaczenie Zawezwania do chrztu Idźcie i chrzcijcie w Imię Ojcai Syna i Ducha Sw. Na sposób unitarny

Idźcie i chrzcijcie w imie Boga Stworzenia i czynnej mocy(?) działania(?)

Kolejne co mne odrzuca od unitarianizmu to to ze na dźwięk imienia Jezus maja klękać wszelkie stworzenia niebieskie ziemskie i podziemne...
Imienia stworzenia. Czyli Bog sam mialby stworzenia namawiać do idolatrii.

Kupy ta herezja się nie trzyma.
Ostatnio zmieniony 2023-01-24, 11:36 przez Gzresznik Upadający, łącznie zmieniany 1 raz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 584
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-25, 21:33

Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-24, 10:51
Pytający pisze: 2023-01-23, 17:58 Zawsze istnieli przeciwnicy trynitarnego pojmowania theos. I nawet w kręgu wyznań wyznających to ujęcie theos, zawsze po zbadaniu materiału dowodowego pojawiają się przeciwnicy trynitaryzmu. Np. baptysta, mój imiennik Robert S.Alley.
Potwierdzam tę obserwację. Ja również jestem pewien, że jest wielu antytrynitarzy (świadomych a jeszcze więcej nieświadomych) w różnych tradycyjnie trynitarnych społecznościach.
Podpowiesz mi jakąś stronę internetową gdzie mógłbym przeczytać coś Roberta S. Alleya na temat jego poglądu na Trójcę/Boga/Jezusa?
Znam strony ogólnie dostępne. Jedne płatne inne nie. A jego poglądy wyrażone zostały w:
SOME THEOLOGIANS QUESTION FACTUAL TRUTH OD GOSPELS
w
THE RICHMOND NEWS LEADER
JULY 17.1978

Dodano po 25 minutach 9 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-24, 11:33 Sa tez plaskoziemcy , reptilianie ufonauci, okultyści etc etc.

Zawsze jedna rozbawiało mnie tłumaczenie Zawezwania do chrztu Idźcie i chrzcijcie w Imię Ojcai Syna i Ducha Sw. Na sposób unitarny

Idźcie i chrzcijcie w imie Boga Stworzenia i czynnej mocy(?) działania(?)

Kolejne co mne odrzuca od unitarianizmu to to ze na dźwięk imienia Jezus maja klękać wszelkie stworzenia niebieskie ziemskie i podziemne...
Imienia stworzenia. Czyli Bog sam mialby stworzenia namawiać do idolatrii.

Kupy ta herezja się nie trzyma.
Unitarianie z zasady nie pomniejszają niezwykłej jego pozycji. Nie zrównują jej jednak z samym... Nie zrównywał się on sam. I jak czytamy w Apok. 5:12okazał się godny czci. G o d n y jest wziąć moc i bogactwo i mądrość, i siłę, i cześć, i chwałę Okazał się godny by otrzymać[wziąć] i moc i...i ...i
I w istocie jak czytamy w wer.2 jeden z posłańców z nieba zapytał, kto jest g o d n y, żebyotworzyć zwójitp.I w istocie okazał się on godny czci. A o powodach tego czytamy w wer.9
Tak, że jemu podobnie jak pateros oddano pokłon wer.14. Jemu ponieważ okazał się tego godny. On i tylko on. I za to otrzymał moc i mądrość , siłę i cześć i chwałę.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3419
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-26, 05:53

Czyli Bóg stworzył sobie drugiego boga ktory ma Go zastąpić. Gdzie indziej jest fragment Ze On jest JEDYNYM BOGIEM, BOGIEM ZZDROSNYM I NIE MA INNEGO. To co piszesz i tak prowadzi do Idolatrii aw praktyce do Dwójbóstwa. Ten aspekt juz byl uwypuklany podczas rożnego rodzaju dysput starc trynitarno unitariańskich.
Może pora by przyjąć ze te pozorne absurdy nikną gdy przyjmie sie jednak Ze Bóg jest Trójjedyny .

Zresztą jak sam Jezus mówi o Paraklecie to nie owi dam wam moc Bożą tylko mówi JAK O OSOBIE .
Zreszta podoba mi się fikoł intelektualny jak zrobili unitarianie. Duch Sw czyli CZYNNA MOC BOZA jakby ta moc miala elem
ent swiadomosci samodecyzyjnosci A ten aspekt juz wyleciał na tapete w ksiedze rodzaju.

zreszta czy przypadkiem ta próba wcisniecia Syna Bozego jako stworzenia nie jest fikołkiem intelektualnym który pozwala wcisnac w ramy ludzkiego pojmowania chronos gdzie podstawowym błedem załozenia jest zapomnienie ze TO BOG STWORZYL CZAS , JEST WSZECHMOGACY I NIESKOŃCZONY. A unitarianizm jest ordynarna proba wcisniecia Boga w ramy durnego pojmowania liniowego czasu.

Efektem jest ograniczenie Boga , rozmywanie faktu JEGO WSZECHMOCNOSCI, narzucenie Mu ram ze nie JEST TAKI JAKI JEST połozenie nacisku ze nie jest Miloscia tylko ze bywa milosierny , tworzy byt czyli Jezusa by byl kolejnym odrebnym Bogiem a za to samo wywalił szatana z nieba .

wiesz ze roznego rodzaju satanistolucyferianie rozbudowali to do tego ze Bog mial dwóch synow szatana i Jezusa i tak faktycznie to jest kwestia kto dziedziczy bo Bogu nie chce sie juz panować?

sorry ale dla mnie herezja unitariańsk pośmierduje czasami siarką i smoła .

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-26, 18:42

@Gzresznik Upadający myślę, że po prostu nigdy na poważnie nie przemyślałeś argumentów unitariańskich. Nie pisałbyś wówczas w taki sposób. Zachęcam do tego z serca.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 584
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-26, 18:54

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-26, 05:53 Czyli Bóg stworzył sobie drugiego boga ktory ma Go zastąpić. Gdzie indziej jest fragment Ze On jest JEDYNYM BOGIEM, BOGIEM ZZDROSNYM I NIE MA INNEGO. To co piszesz i tak prowadzi do Idolatrii aw praktyce do Dwójbóstwa. Ten aspekt juz byl uwypuklany podczas rożnego rodzaju dysput starc trynitarno unitariańskich.
Może pora by przyjąć ze te pozorne absurdy nikną gdy przyjmie sie jednak Ze Bóg jest Trójjedyny .

Zresztą jak sam Jezus mówi o Paraklecie to nie owi dam wam moc Bożą tylko mówi JAK O OSOBIE .
Zreszta podoba mi się fikoł intelektualny jak zrobili unitarianie. Duch Sw czyli CZYNNA MOC BOZA jakby ta moc miala elem
ent swiadomosci samodecyzyjnosci A ten aspekt juz wyleciał na tapete w ksiedze rodzaju.

zreszta czy przypadkiem ta próba wcisniecia Syna Bozego jako stworzenia nie jest fikołkiem intelektualnym który pozwala wcisnac w ramy ludzkiego pojmowania chronos gdzie podstawowym błedem załozenia jest zapomnienie ze TO BOG STWORZYL CZAS , JEST WSZECHMOGACY I NIESKOŃCZONY. A unitarianizm jest ordynarna proba wcisniecia Boga w ramy durnego pojmowania liniowego czasu.

Efektem jest ograniczenie Boga , rozmywanie faktu JEGO WSZECHMOCNOSCI, narzucenie Mu ram ze nie JEST TAKI JAKI JEST połozenie nacisku ze nie jest Miloscia tylko ze bywa milosierny , tworzy byt czyli Jezusa by byl kolejnym odrebnym Bogiem a za to samo wywalił szatana z nieba .

wiesz ze roznego rodzaju satanistolucyferianie rozbudowali to do tego ze Bog mial dwóch synow szatana i Jezusa i tak faktycznie to jest kwestia kto dziedziczy bo Bogu nie chce sie juz panować?

sorry ale dla mnie herezja unitariańsk pośmierduje czasami siarką i smoła .
Twój sposób odczuwania smaku i zapachu, jest twoim subiektywnym odczuciem.
Wiedz, że natchnione słowo nie rezerwuje gr. okr. theos, czy heb. elohim do "jedynego theos". I nigdzie w natchnionym słowie, nie jest ono zarezerwowane do "jedynego". I tak przyjacielu, gdy zajrzysz w swoim domu do Ps.82:1 przeczytaszBÓG POWSTAJE W ZGROMADZENIU BOGÓW, POŚRODKU BOGÓW SĄD ODBYWA podkr. moje
I prawdą jest, że tak naprawdę jest on "jeden". I z tej przyczyny nie jest w trzech osobach, ponieważ jest "pojedynczy". Nie ma w natchnionym słowie wersetu, nauki, że jest w trzech osobach. Jest za to nauka, że jest sam w sobie taki, że nie ma w nim różnicy [rozróżnienia] i wielości. O tym jednak pisałem. Ty za to wbrew temu, o czym czytamy w natchnionym słowie, uczysz o wnioskach chrześcijańskich uczonych, którzy wciągnięci w pogański świat rozważań, nauczali, ze występuje w trzech osobach.
Niestety większość twojego wywodu nie jest na temat, i się jego nie dotyczy.
Niestety.
Ostatnio zmieniony 2023-01-26, 19:44 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2023-01-26, 20:43

Tak, jest Jeden. Jeden Bóg w Trójcy świętej. A jak, to jest tajemnicą Boga samego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3419
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-26, 23:21

Pytający pisze: 2023-01-26, 18:54
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-26, 05:53 Czyli Bóg stworzył sobie drugiego boga ktory ma Go zastąpić. Gdzie indziej jest fragment Ze On jest JEDYNYM BOGIEM, BOGIEM ZZDROSNYM I NIE MA INNEGO. To co piszesz i tak prowadzi do Idolatrii aw praktyce do Dwójbóstwa. Ten aspekt juz byl uwypuklany podczas rożnego rodzaju dysput starc trynitarno unitariańskich.
Może pora by przyjąć ze te pozorne absurdy nikną gdy przyjmie sie jednak Ze Bóg jest Trójjedyny .

Zresztą jak sam Jezus mówi o Paraklecie to nie owi dam wam moc Bożą tylko mówi JAK O OSOBIE .
Zreszta podoba mi się fikoł intelektualny jak zrobili unitarianie. Duch Sw czyli CZYNNA MOC BOZA jakby ta moc miala elem
ent swiadomosci samodecyzyjnosci A ten aspekt juz wyleciał na tapete w ksiedze rodzaju.

zreszta czy przypadkiem ta próba wcisniecia Syna Bozego jako stworzenia nie jest fikołkiem intelektualnym który pozwala wcisnac w ramy ludzkiego pojmowania chronos gdzie podstawowym błedem załozenia jest zapomnienie ze TO BOG STWORZYL CZAS , JEST WSZECHMOGACY I NIESKOŃCZONY. A unitarianizm jest ordynarna proba wcisniecia Boga w ramy durnego pojmowania liniowego czasu.

Efektem jest ograniczenie Boga , rozmywanie faktu JEGO WSZECHMOCNOSCI, narzucenie Mu ram ze nie JEST TAKI JAKI JEST połozenie nacisku ze nie jest Miloscia tylko ze bywa milosierny , tworzy byt czyli Jezusa by byl kolejnym odrebnym Bogiem a za to samo wywalił szatana z nieba .

wiesz ze roznego rodzaju satanistolucyferianie rozbudowali to do tego ze Bog mial dwóch synow szatana i Jezusa i tak faktycznie to jest kwestia kto dziedziczy bo Bogu nie chce sie juz panować?

sorry ale dla mnie herezja unitariańsk pośmierduje czasami siarką i smoła .
Twój sposób odczuwania smaku i zapachu, jest twoim subiektywnym odczuciem.
Wiedz, że natchnione słowo nie rezerwuje gr. okr. theos, czy heb. elohim do "jedynego theos". I nigdzie w natchnionym słowie, nie jest ono zarezerwowane do "jedynego". I tak przyjacielu, gdy zajrzysz w swoim domu do Ps.82:1 przeczytaszBÓG POWSTAJE W ZGROMADZENIU BOGÓW, POŚRODKU BOGÓW SĄD ODBYWA podkr. moje
I prawdą jest, że tak naprawdę jest on "jeden". I z tej przyczyny nie jest w trzech osobach, ponieważ jest "pojedynczy". Nie ma w natchnionym słowie wersetu, nauki, że jest w trzech osobach. Jest za to nauka, że jest sam w sobie taki, że nie ma w nim różnicy [rozróżnienia] i wielości. O tym jednak pisałem. Ty za to wbrew temu, o czym czytamy w natchnionym słowie, uczysz o wnioskach chrześcijańskich uczonych, którzy wciągnięci w pogański świat rozważań, nauczali, ze występuje w trzech osobach.
Niestety większość twojego wywodu nie jest na temat, i się jego nie dotyczy.
Niestety.
Zbliżył się także jeden z uczonych w Piśmie , który im się przysłuchiwał , gdy rozprawiali ze sobą . Widząc , że Jezus dobrze im odpowiedział , zapytał Go : « Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań ?» Jezus odpowiedział : « Pierwsze jest : Słuchaj , Izraelu , Pan Bóg nasz , Pan jest jeden . Będziesz miłował Pana , Boga swego , całym swoim sercem , całą swoją duszą , całym swoim umysłem i całą swoją mocą . Drugie jest to : Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego . Nie ma innego przykazania większego od tych ». Marka 12 28 i dalej


a tu masz link bys sobie nieco poczytał na temat poetyki tego stwierdzenia https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=915
o ile potrafisz i nic nie wiaze umysłu .

Dodano po 4 minutach 6 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-01-26, 18:42 @Gzresznik Upadający myślę, że po prostu nigdy na poważnie nie przemyślałeś argumentów unitariańskich. Nie pisałbyś wówczas w taki sposób. Zachęcam do tego z serca.
dlaczego mam dawać posłuch herezji i to kardynalnej ? Zycie wieczne mi miłe jeszcze.

zawsze mozna posłuchac samego Jezusa i Jego samoidentyfikacji
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=353

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 584
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-28, 11:42

Andej pisze: 2023-01-26, 20:43 Tak, jest Jeden. Jeden Bóg w Trójcy świętej. A jak, to jest tajemnicą Boga samego.
Problemem nie jest uznawane przez ciebie "wyznanie wiary". Problemem jest to, ze nie znajduje uzasadnienia w staro i nowotestamentowym nauczaniu. Oczywiście na przestrzeni wieków, uczyniono wszystko, żeby uzasadnić taki pogląd. Jeśli jest "jeden" w pełnym tego słowa znaczeniu, to wasze wyznanie wiary, ma problem.
Jeden to liczebnik główny oznaczający liczbę jeden. Jako jednostka oznacza pierwszy. Używany jest na oznaczenie jedności i ozn. " sam jedyny". I jako taki jest przedstawiony w pierwszej i drugiej części natchnionego słowa. Jako jeden=sam jedyny. Sam jedyny jako theos, w pełnym tego słowa znaczeniu, i sam jeden w sobie.
Nie jest przedstawiony jako trzech w jednym. A ty w to wierzysz. Ja nie.

ODPOWIEDZ