Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-28, 12:01

I @Pytający znów zaczarowuje rzeczywistość. Dostał dowody z ST i NT, ale w jego przekonaniu najważniejsze, by na końcu napisać "nie znajduje uzasadnienia w staro i nowotestamentowym nauczaniu". Może ktoś nie spojrzy na wcześniejsze posty? ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2023-01-28, 18:08

Pytający pisze: 2023-01-28, 11:42 Nie jest przedstawiony jako trzech w jednym. A ty w to wierzysz. Ja nie.
Nie, nie wierzę w to, że jest trzech w jednym. Jest Jeden Bóg w Trójcy Świętej. Jak? To już jest Bożą tajemnicą. Człowiek nie ogarnie tego rozumem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-29, 08:05

Podsumowując

Pytajacy i inni unitarianie wierzy w Boga
Ktory jest sam dla siebie.
Potrzebuje ofiary z kogoś innego by ten inny wykupił mu ludzi.ktoś inny niż on sam.
Specjalnie na tym kimś się wyzywwa by uzyskać sprawiedliwość.
Strasznie splycony obraz Boga.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-29, 10:13

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-28, 12:01 I @Pytający znów zaczarowuje rzeczywistość. Dostał dowody z ST i NT, ale w jego przekonaniu najważniejsze, by na końcu napisać "nie znajduje uzasadnienia w staro i nowotestamentowym nauczaniu". Może ktoś nie spojrzy na wcześniejsze posty? ;)
Nie dostałem d o w o d ó w. Zamiast nich interpretację pewnych wersetów, która jest naciągana niemal we wszystkim. :D

Dodano po 5 minutach 39 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 08:05 Podsumowując

Pytajacy i inni unitarianie wierzy w Boga
Ktory jest sam dla siebie.
Potrzebuje ofiary z kogoś innego by ten inny wykupił mu ludzi.ktoś inny niż on sam.
Specjalnie na tym kimś się wyzywwa by uzyskać sprawiedliwość.
Strasznie splycony obraz Boga.
Proszę nie spłycaj tematu. I tak gdy zajrzysz do Gal. 4:4 przeczytaszgdy jednak nadeszła pełnia czasuTo co?
BÓG ZESŁAŁ SWEGO SYNA, KTÓRY NARODZIŁ SIĘ Z KOBIETY
Nie przybył jako syn, nie w nim, tylko go posłał, żeby się narodził z kobiety. Tak, był to, ktoś inny, niż, on sam. I to trynitaryzm urodził się jako opozycja, do wiary, że "potrzebujemy ofiary z kogoś innego, by ten inny wykupił ludzi, inny niż on sam". Wyrażasz monarchianizm, zwalczany przez trynitaryzm.

Dodano po 8 minutach 20 sekundach:
Andej pisze: 2023-01-28, 18:08
Pytający pisze: 2023-01-28, 11:42 Nie jest przedstawiony jako trzech w jednym. A ty w to wierzysz. Ja nie.
Nie, nie wierzę w to, że jest trzech w jednym. Jest Jeden Bóg w Trójcy Świętej. Jak? To już jest Bożą tajemnicą. Człowiek nie ogarnie tego rozumem.
To nie ja jestem zwolennikiem nauki, że theos "w sobie samym jest troisty". Hans Urs von Balthasar uczył, że nie wolno się oddalić nawet "na piędź" od nowotestamentowej analizy, żeby nie skończyć w bezdenności samofabrykujących się projektów i spekulacji. I ja nie chcę oddalać się nawet "na piędź" od nowotestamentowych podań. Wtedy jednak pozostają mi "samofabrykujące się projekty i spekulacje". Niestety.
Ostatnio zmieniony 2023-01-29, 11:10 przez Pytający, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-29, 12:55

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 08:05 Podsumowując

Pytajacy i inni unitarianie wierzy w Boga
Ktory jest sam dla siebie.
Gdyby był "sam dla siebie" to nie stworzyłby człowieka. Stworzył go, wszedł z nim w relację i ta relacja jest wieczna.
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 08:05 Potrzebuje ofiary z kogoś innego by ten inny wykupił mu ludzi.ktoś inny niż on sam.
Zależy jak rozumiesz znaczenie "ofiary" i "wykupienia".
Cały Stary Testament to ofiary ze zwierząt, płodów ziemi i wszystkiego w zasadzie. Nowy Testament to ofiary już z naszego życia a nie ze zwierząt.
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 08:05 Specjalnie na tym kimś się wyzywwa by uzyskać sprawiedliwość.
Pamiętaj, że w swojej doktrynie wyznajesz Jezusa jako "prawdziwie człowieka". Nie udawanego człowieka, niby człowieka, jakąś "skórę" nałożoną na Boga a prawdziwego człowieka, z którym zjednoczył się Syn Boży. Ten sam argument można by użyć przeciwko Twojej interpretacji. Że Bóg wyżywał się na Jezusie.
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 08:05 Strasznie splycony obraz Boga.
Bo to jest taki nieuczciwy chwyt w dyskusjach. Stworzyć z poglądu przeciwnika karykaturę i z ta karykaturą walczyć.
Bo tak jest łatwiej.

Prawdziwa sztuka polega na tym by znaleźć silne/najsilniejsze argumenty poglądu, z którym polemizujesz i użyć silnych/najsilniejszych argumentów stanowiska, które się broni.
Wtedy dyskusja ma sens i jest naprawdę wartościowa.
Polemika z karykaturą to strata czasu. Swojego ale i czasu dyskutanta.
Powiedziałbym też, że jest to przestępstwo przeciwko uczciwości, prawdzie i miłości do drugiego człowieka.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-29, 13:16

Wielce słuszne uwagi.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-29, 15:56

Panowie " błądzący" a to ja pozbawilem Jezusa Chrystusa Synowstwa Bożego i zrobiłem z niego stworzenie?

To ja Duchowi Sw odebrałem nie tylko Bóstwo ale tez i osobowość? Wbrew Pismu?

Przykro mi ale unitarianizm i wy splyciliscie obraz Boga i nie jak Żydzi mesjanistyczni nie przyjęli nauki bo trudna byla ale ja odrzuciliście.

Wiec to co napisałem jest konsekwencja waszej herezji. Bo widzę sprzecznosc w obrazie Boga ( Miłości ) z tym co unitarianskie doktryny glosza.
Jesli Bog nie ofiarował swego Syna to ofiarowal kogoś jak kozła ofiarnego. Nie Siebie.
W tym momencie ten obraz Boga zbliża się do obrazu nie tyle Boga Starotestamentalnego tylko bogow poganskich ktore wymagają ofiary z czegoś.
Gdzie jest wiec niekonczona Milosc Bo Bog jest przecież nieskonczony i jest Miłością ( tak mówi Pismo i temu nie zaprzeczycie. )

Możecie mnie jeszcze oskarżyć jeszcze w czym tam chcecie. Wasza rzecz.
Możecie uznać co tam jeszcze chcecie. Ale nie sadze by tysiące teologów trynitarnych mogło się mylić a nieliczni unitarni mieli światło prawdy.

Byl okres czasu ze doktryna unitarianska ( arianska) była przewazajaca . I Bog nie zezwolil na szerzenie się " prawdy unitarianskiej" ?
Dziwne.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-29, 16:20

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 15:56 Panowie " błądzący" a to ja pozbawilem Jezusa Chrystusa Synowstwa Bożego i zrobiłem z niego stworzenie?

To ja Duchowi Sw odebrałem nie tylko Bóstwo ale tez i osobowość? Wbrew Pismu?

Przykro mi ale unitarianizm i wy splyciliscie obraz Boga i nie jak Żydzi mesjanistyczni nie przyjęli nauki bo trudna byla ale ja odrzuciliście.

Wiec to co napisałem jest konsekwencja waszej herezji. Bo widzę sprzecznosc w obrazie Boga ( Miłości ) z tym co unitarianskie doktryny glosza.
Jesli Bog nie ofiarował swego Syna to ofiarowal kogoś jak kozła ofiarnego. Nie Siebie.
W tym momencie ten obraz Boga zbliża się do obrazu nie tyle Boga Starotestamentalnego tylko bogow poganskich ktore wymagają ofiary z czegoś.
Gdzie jest wiec niekonczona Milosc Bo Bog jest przecież nieskonczony i jest Miłością ( tak mówi Pismo i temu nie zaprzeczycie. )

Możecie mnie jeszcze oskarżyć jeszcze w czym tam chcecie. Wasza rzecz.
Możecie uznać co tam jeszcze chcecie. Ale nie sadze by tysiące teologów trynitarnych mogło się mylić a nieliczni unitarni mieli światło prawdy.

Byl okres czasu ze doktryna unitarianska ( arianska) była przewazajaca . I Bog nie zezwolil na szerzenie się " prawdy unitarianskiej" ?
Dziwne.
Nie po raz pierwszy zdradzasz niewiedze, czy niezrozumienie i jak większość trynitarian gubisz się w swoich wyjaśnieniach. Nie ty jeden i nie pierwszy.
Tak w istocie istniał czas dominacji doktryny unitarnej, w pierwszym okresie chrześcijaństwa, który został wyparty przez trynitarny obraz patrzeniem na theos w trzecim wieku.
Tak to prawda.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-29, 17:19

Wybacz ale nie jest MOIM PROBLEMEM ZE ODEBRALISCIE BÓSTWO SYNOWI BOZEMU ANI NAWET BOSTWO I PODMIOTOWOSC I OSOBOWOŚĆ DUCHOWI ŚWIĘTEMU jak jacyś gnostycy , ebionici, muzułmanie,manichejczycy ,lucyferianie czy nawet sataniści. To naprawdę nie jest mój problem.

Nawet krysznaici maja swjego Jezusa. Okultystom ponoć pomaga w czynnościach " magicznych" .

Cecha wspolna tych wierzen jest to ze pozbawiony jest swojego prawdziwego statusu.
Światła Ducha Sw życzę Tobie i o to bede się modlil..Wlasnie do tej Osoby z Trójcy której odbierasz nawet prawo istnienia.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-29, 18:24

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 17:19 Wybacz ale nie jest MOIM PROBLEMEM ZE ODEBRALISCIE BÓSTWO SYNOWI BOZEMU ANI NAWET BOSTWO I PODMIOTOWOSC I OSOBOWOŚĆ DUCHOWI ŚWIĘTEMU jak jacyś gnostycy , ebionici, muzułmanie,manichejczycy ,lucyferianie czy nawet sataniści. To naprawdę nie jest mój problem.

Nawet krysznaici maja swjego Jezusa. Okultystom ponoć pomaga w czynnościach " magicznych" .

Cecha wspolna tych wierzen jest to ze pozbawiony jest swojego prawdziwego statusu.
Światła Ducha Sw życzę Tobie i o to bede się modlil..Wlasnie do tej Osoby z Trójcy której odbierasz nawet prawo istnienia.
Nie odbieramy nikomu posiadania natury theos. Ona sama jednak nie czyni ich posiadaczy równych samemu theos. Przecież nawet w 1 P 1:4 czytamyDANE NAM ZOSTAŁY DROGOCENNE I NAJWIĘKSZE OBIETNICE, ABYŚCIE SIĘ STALI UCZESTNIKAMI BOSKIEJ NATURY...podkr.moje
Niestety nie masz racji.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-29, 19:48

Pax miedzy chrzescijany a unitariany. Na ten moment jest wolność gloszenia herezji i nawet grzeszenia przeciw Duchowi Sw. ( spytałbym czy można grzeszyć przeciw czemuś) ale co mi tam.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pytający » 2023-01-30, 11:08

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 19:48 Pax miedzy chrzescijany a unitariany. Na ten moment jest wolność gloszenia herezji i nawet grzeszenia przeciw Duchowi Sw. ( spytałbym czy można grzeszyć przeciw czemuś) ale co mi tam.
Jeśli chociaż trochę zależy ci na dostaniu odpowiedzi na zadane przez ciebie pytanie, zajrzyj do tematu: "Duch Święty" z 1.04.2022 godz.10:55

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-30, 12:39


Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2359
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 317 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Arek » 2023-02-08, 21:47

Ojciec jest Tym, który rodzi; Syn Tym, który jest rodziny; Duch Święty Tym, który pochodzi.
Co oznaczają słowa dotyczące Ducha Świętego, który pochodzi. Dziękuję za odpowiedź.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2359
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 317 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Arek » 2023-02-09, 19:20

Arek pisze: 2023-02-08, 21:47
Ojciec jest Tym, który rodzi; Syn Tym, który jest rodziny; Duch Święty Tym, który pochodzi.
Co oznaczają słowa dotyczące Ducha Świętego, który pochodzi. Dziękuję za odpowiedź.
Zakradł się błąd w cytacie:
Ojciec jest Tym, który rodzi; Syn Tym, który jest rodzony; Duch Święty Tym, który pochodzi.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ