Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 21:34

A co było niełatwego? Z opisu wynika że ciekawa, ale ja nie lubię kupować książek, aby nie gromadzić ich fizycznie, wolę ebooki.

Dodano po 3 minutach 52 sekundach:
Przypuszczam że Bóg śmieje się dobrodusznie czytając takie książki ;-)
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: sądzony » 2021-07-11, 21:41

Jak dla mnie zbyt "naukowa". Ma formę pracy naukowej.
Próbą budowania tez, założeń, wniosków.
Od paru(nastu) lat raczej nie czytuję "filozofii".
Oczywiście nie jest bezwartościowa.

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
Andy72 pisze: 2021-07-11, 21:34 Przypuszczam że Bóg śmieje się dobrodusznie czytając takie książki ;-)
Kto wie. Może niektóre pomaga napisać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-12, 10:18

[quote=Marek_Piotrowski.
A widzisz trzech Janów Kowalskich?no nie jeden jest i ma różne urzędy jak napisałeś..Dyrektorem,ojcem,synem,wujkiem itd.Brawo! jedna osoba a różne funkcje...
Jaaasne I bywa też własnym ojcem lub synem? :))

Ani wyznawcy tzw trójcy ani jednościowcy mijają się z prawdą.

Tomasz powiedział: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. On rzekł: „Tak długo jestem wśród was, a nie poznałeś mnie?”. I dodał: „Jak możesz mówić: »Pokaż nam Ojca«?”. Jednościowcy to wzięli, ludzie z grupy religijnej jednościowców, i oni próbują z Ojca, Syna i Ducha Świętego uczynić jeden urząd, jedno stanowisko, jak wasz jeden palec. Jest to fałszywe. Jezus nie mógł być swoim własnym ojcem.Jak On mógłby być swoim własnym ojcem? A gdyby Bóg był kimś niezależnym od Ducha Świętego, wtedy Jezus miałby dwóch ojców. W Biblii bowiem jest napisane, że Duch Święty zacienił Marię i ona poczęła; Biblia mówi u Mateusza 1:18: „To, co się w niej poczęło jest z Ducha Świętego”. Zatem, który z nich jest Jego ojcem? Duch Święty czy Bóg? Obaj są tym samym Duchem, w przeciwnym razie On byłby nieślubnie urodzony z dwóch różnych duchów.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2021-07-12, 10:39

A czy nasienie jest ojcem? Czy tylko z ojca pochodzi?
Ja bym tu raczej powiedzial ze Duch Sw. to Wola Boga Ojca, do ktorej Syn dolaczyl swoja Wole, ktora jest tym samym co Wola Ojca.
Tym samym Wola Boga Ojca i Syna razem w takim zjednoczeniu stala sie w pelni osobowa, bo pochodzi z Ducha i Ciala.
Chrystus jest materialnym urzeczywistnieniem Boga na ziemi, a Jego wola duchowym i materialnym urzeczywistnieniem Jego Woli na ziemi.
Dlatego tez musial pierw wrocic w Zmartwychwstalym ciele do Boga Ojca, by sie z nim polaczyc, czego skutkiem bylo zeslanie Ducha Sw. jako duchowej trzeciej osoby Boskiej dzialajacej bezposrednio i fizycznie na ziemi.
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 11:14 przez Jozek, łącznie zmieniany 7 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-12, 10:48

Fankis pisze: 2021-07-12, 10:18A widzisz trzech Janów Kowalskich?no nie jeden jest i ma różne urzędy jak napisałeś..Dyrektorem,ojcem,synem,wujkiem itd.Brawo! jedna osoba a różne funkcje...
Marek_Piotrowski pisze:Jaaasne I bywa też własnym ojcem lub synem? :))
Fankis pisze:Tomasz powiedział: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. On rzekł: „Tak długo jestem wśród was, a nie poznałeś mnie?”. I dodał: „Jak możesz mówić: »Pokaż nam Ojca«?”. Jednościowcy to wzięli, ludzie z grupy religijnej jednościowców, i oni próbują z Ojca, Syna i Ducha Świętego uczynić jeden urząd, jedno stanowisko, jak wasz jeden palec.
Co Ty z tymi "urzędami"?!
Skąd to wziąłeś?
Ojciec i Syn i Duch Święty są jednym Bogiem. Każdy z nich jest Jednym Bogiem i razem są Jednym Bogiem.
Jezus nie mógł być swoim własnym ojcem.Jak On mógłby być swoim własnym ojcem?
No właśnie. I nie rozśmieszaj mnie, sugerując, że mógł "pełnić urząd" własnego Ojca.
To jakaś groteska.
A gdyby Bóg był kimś niezależnym od Ducha Świętego, wtedy Jezus miałby dwóch ojców.
Znowu dyskutujesz z wymyślonymi przez samego siebie chochołami - kto tu twierdzi, iż "Bóg jest niezależny od Ducha Świętego?!
W Biblii bowiem jest napisane, że Duch Święty zacienił Marię i ona poczęła; Biblia mówi u Mateusza 1:18: „To, co się w niej poczęło jest z Ducha Świętego”. Zatem, który z nich jest Jego ojcem? Duch Święty czy Bóg? Obaj są tym samym Duchem, w przeciwnym razie On byłby nieślubnie urodzony z dwóch różnych duchów.
Każde Boże działanie jest działaniem CAŁEJ Trójcy Świętej.
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 10:53 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-12, 18:55

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-11, 20:17 A skąd wiesz, jakoby "nie chrzcili w Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego"? ;)
Przecież nawet dziś mówimy o tym chrzcie, że "chrzcimy w imieniu Jezusa". Określenie, że ktoś został tak ochrzczony oznacza dokładnie to, co Chrystusa nakazał "w Imię Ojca ,Syna i Ducha Świętego"
Skad wiem?no z tego ,że nie hedyny chrzest jaki był w Biblii to w IMIĘ PANA JEZUSA CHRYSTUSA.,a nie w Ojca,Syna i Ducha Świętego...

Chrzcicie w Imię Pana Jezusa Chrystusa?W Kościele katolickim?ksiądz mi powiedział z parafii jednej,że nie da się 'tylko' w Pana Jezusa,a dlaczego?bo pomijamy osobę Ojca i Ducha Świętego?jak się odniesiesz do tego?popierasz takie podejscie?
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 21:03 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-12, 23:31

Fankis pisze: 2021-07-12, 18:55
Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-11, 20:17 A skąd wiesz, jakoby "nie chrzcili w Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego"? ;)
Przecież nawet dziś mówimy o tym chrzcie, że "chrzcimy w imieniu Jezusa". Określenie, że ktoś został tak ochrzczony oznacza dokładnie to, co Chrystusa nakazał "w Imię Ojca ,Syna i Ducha Świętego"
Skad wiem?no z tego ,że nie hedyny chrzest jaki był w Biblii to w IMIĘ PANA JEZUSA CHRYSTUSA.,a nie w Ojca,Syna i Ducha Świętego...
Nie pytałem o powtórzenie tezy, tylko o to skąd wiesz. :))
Chrzcicie w Imię Pana Jezusa Chrystusa?W Kościele katolickim?ksiądz mi powiedział z parafii jednej,że nie da się 'tylko' w Pana Jezusa,a dlaczego?bo pomijamy osobę Ojca i Ducha Świętego?jak się odniesiesz do tego?popierasz takie podejscie?
Oczywiście ksiądz miał rację.

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Lizzie » 2021-07-14, 14:13

Obrazek
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-15, 14:24

Chrzcicie w Imię Pana Jezusa Chrystusa?W Kościele katolickim?ksiądz mi powiedział z parafii jednej,że nie da się 'tylko' w Pana Jezusa,a dlaczego?bo pomijamy osobę Ojca i Ducha Świętego?jak się odniesiesz do tego?popierasz takie podejscie?
Oczywiście ksiądz miał rację.
[/quote]

Czyli co apostołowie byli w błędzie?po co Kościół katolicki to zmienił a nie trzyma sie oryginału kiedy Piotr nakazywał Chrzest w Imię Pana Jezusa Chrystusa?też pomijali Ojca i Ducha Świętego?

Dodano po 4 minutach 48 sekundach:
Lizzie pisze: 2021-07-14, 14:13 Obrazek
I tak ich widział Jan podniesiony w Duchu w Objawieniu?Czy był tam tylko jedna postać?

Obj 4:2: "I zaraz znalazłem się w zachwyceniu ducha. A oto w niebie stał tron, a na tronie ktoś siedział."

Wielu z was, koiedy patrzycie i widzicie drugą osobę Trójcy, chociaż o tym nie ma nawet wzmianki w Biblii. Nie ma czegoś takiego. Słowo trójca nie występuje nawet w Biblii. A jednak, kiedy patrzycie na Jezusa, uważacie Go za trzecią albo drugą osobę trójcy. Dlatego do niczego nie dochodzicie.
Wiecie, co On rzekł?: „Jam jest Bóg i nie ma innego oprócz Mnie”.
Zależy, na co patrzysz. Jeśli chcesz postawić tam jakiegoś małego chłopca - maskotkę, albo jakiegoś starego mężczyznę z brodą i tak dalej, jeżeli w taki sposób patrzysz na Jezusa, jako kogoś innego niż Bóg, to patrzysz źle. Nie zobaczysz Tego.
Ostatnio zmieniony 2021-07-15, 15:47 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-15, 15:28

Fankis pisze: 2021-07-15, 14:24 Czyli co apostołowie byli w błędzie?
Nie, To ty jesteś w błędzie ;)
po co Kościół katolicki to zmienił a nie trzyma sie oryginału
Jedyny zachowany w Piśmie Świętym tekst chrztu brzmi:
Mt 28:19 BT5 "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego."
kiedy Piotr nakazywał Chrzest w Imię Pana Jezusa Chrystusa?też pomijali Ojca i Ducha Świętego?
Zacytuj tekst jakiegoś chrztu z Pisma, gdzie pominięto Ojca i Ducha Świętego.
Albo przestań powtarzać te bzdury.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-19, 11:27

[/quote]Zacytuj tekst jakiegoś chrztu z Pisma, gdzie pominięto Ojca i Ducha Świętego.
Albo przestań powtarzać te bzdury.
[/quote]

Nigdzie nie pominieli ponieważ chrzest w Imię Pana Jezusa jest chrztem Ojca,Syna i Ducha Świętego bo tym był Pan Jezus.

Ale pytam się, jeżeli apostołowie chrzcili w Imię Pana Jezusa czemu niema tego w Kościele?

Dz 19:5: "Gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa."

Czy tego nie widzicie ze chrzcili w Imię???a nie w tytuły?jakie jest to Imię???Ojciec jest imieniem,Syn jest imieniem czy może Duch Święty to jest Imię???

Dz 19:5: "Gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa."

Dz 2:38: "Wtedy Piotr powiedział do nich: Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego."
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

orzeszku

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: orzeszku » 2021-07-19, 13:56

Zuben Ninja pisze: 2021-06-29, 18:45
orzeszku pisze: 2021-06-29, 07:23 Czyli jednak muzułmanie mają rację, że jesteśmy politeistami? Myślę, że to nie jest trafiona analogia. Bogowie olimpijscy to też "jeden gatunek boga".
Wszystkie 3 Osoby Boskie posiadają jedną i tą samą moc i pod względem tej jednej i tej samej mocy, którą posiadają stanowią jedną i tą samą boskość.

Gdyby Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty dysponowali różnymi od siebie mocami np. Bóg Ojciec władałby tylko ogniem, Jezus tylko wodą a Duch Święty tylko ziemią to wtedy faktycznie mielibyśmy 3 różnych bogów.
Oraz wcześniejszy pos:
Zuben Ninja pisze: 2021-06-29, 02:54 Napiszę w skrócie jak prawidłowo rozumieć Trójcę Świętą:

Tak samo jak wszyscy ludzie na Ziemi (ok. 7 mld) stanowią jeden i ten sam gatunek Homo sapiens to tak samo wszystkie Osoby Boskie (3) stanowią jeden i ten sam gatunek Boga.


Jezus nigdy nie był Bogiem Ojcem - jako dowód modlił się do Niego w Ogrójcu:

«Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» (Łk 22, 42)

Żadna z Osób Boskich nie jest sobą nawzajem - działają niezależnie od siebie a łączy ich tylko natura boska. To tak samo jak z ludźmi - nie jesteśmy sobą nawzajem i działamy niezależnie od siebie jako osoby - łączy nas tylko natura Homo sapiens.

Dla mnie ten sposób tłumaczenia tego jest albo błędny, albo wykazuje rzeczywisty politeizm w koncepcji Trójcy. To nie może być tylko wspólnota natury, bo to równie niedorzeczne jak powiedzieć, że jest na świecie monoludzizm - jeden człowiek w siedmiu miliardach osób - bo wszyscy przecież mamy wspólną naturę homo sapiens.

Ave Miriam

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-19, 14:52

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-15, 15:28
Fankis pisze: 2021-07-15, 14:24 Czyli co apostołowie byli w błędzie?
Nie, To ty jesteś w błędzie ;)
po co Kościół katolicki to zmienił a nie trzyma sie oryginału
Jedyny zachowany w Piśmie Świętym tekst chrztu brzmi:
Mt 28:19 BT5 "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego."
kiedy Piotr nakazywał Chrzest w Imię Pana Jezusa Chrystusa?też pomijali Ojca i Ducha Świętego?
Zacytuj tekst jakiegoś chrztu z Pisma, gdzie pominięto Ojca i Ducha Świętego.
Albo przestań powtarzać te bzdury.
Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa Dzieje Apostolskie 19.5 :ymtongue:

Marek Piotrowski, to, że czegoś nie wiesz, nie znasz, nie oznacza, że to nie istnieje.
Pomyśl, dlaczego Pan Jezus poszedł przyjąć chrzest w Jordanie?
Po ten chrzest nie poszedł Bóg Ojciec ani Duch Święty, chociaż byli przy tym obecni. Domyślasz się dlaczego?

I dlatego chrzest ludzi jest bardzo ściśle powiązany z Osobą Pana Jezusa - Syna Bożego i Syna Człowieczego.
Oczywiście chrztu udziela się w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, bo wszystkie trzy Osoby Boże uczestniczą przy chrzcie ludzi, tak jak cała Trójca Święta była obecna przy chrzcie Pana Jezusa w Jordanie.

Apostołowie mieli bardzo ważne, najważniejsze zadanie, głosić ludziom Ewangelię o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa - tego który tak życiem jak śmiercią i zmartwychwstaniem uświęcił rodzaj ludzki, bo był i jest Bogiem. Nauka o Trójcy Świętej była niejako na drugim planie, dopóki ludzie nie uwierzyli w Boskość Jezusa Chrystusa, nie stali się chrześcijanami, nie było sensu opowiadanie im o Trójcy Świętej.

Dodano po 23 minutach 51 sekundach:
orzeszku pisze: 2021-07-19, 13:56
Zuben Ninja pisze: 2021-06-29, 18:45
orzeszku pisze: 2021-06-29, 07:23 Czyli jednak muzułmanie mają rację, że jesteśmy politeistami? Myślę, że to nie jest trafiona analogia. Bogowie olimpijscy to też "jeden gatunek boga".
Wszystkie 3 Osoby Boskie posiadają jedną i tą samą moc i pod względem tej jednej i tej samej mocy, którą posiadają stanowią jedną i tą samą boskość.

Gdyby Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty dysponowali różnymi od siebie mocami np. Bóg Ojciec władałby tylko ogniem, Jezus tylko wodą a Duch Święty tylko ziemią to wtedy faktycznie mielibyśmy 3 różnych bogów.
Wydaje mi się rozsądne to tłumaczenie, aczkolwiek unikam przypisywania Osobom Boskim jakichś mocy.
Bóg jest Bogiem, gdyż Jest, a nie dlatego, że ma jakieś moce.

Osoby Boskie, według mnie, tworzą jedną Trójosobową Istotę o jednolitej, Boskiej naturze.

"Jeden Bóg istniejący w trzech Osobach i jednej substancji, Ojciec, Syn i Duch Święty”
To że Syn jest współistotny Ojcu nie determinuje jakiegoś zachwiania troistej symetrii Istoty Boga, a wynika ze zrodzenia Syna przez Ojca.
Zuben Ninja pisze: 2021-06-29, 02:54 Napiszę w skrócie jak prawidłowo rozumieć Trójcę Świętą:

Tak samo jak wszyscy ludzie na Ziemi (ok. 7 mld) stanowią jeden i ten sam gatunek Homo sapiens to tak samo wszystkie Osoby Boskie (3) stanowią jeden i ten sam gatunek Boga.


Jezus nigdy nie był Bogiem Ojcem - jako dowód modlił się do Niego w Ogrójcu:

«Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» (Łk 22, 42)

Żadna z Osób Boskich nie jest sobą nawzajem - działają niezależnie od siebie a łączy ich tylko natura boska. To tak samo jak z ludźmi - nie jesteśmy sobą nawzajem i działamy niezależnie od siebie jako osoby - łączy nas tylko natura Homo sapiens.

Dla mnie ten sposób tłumaczenia tego jest albo błędny, albo wykazuje rzeczywisty politeizm w koncepcji Trójcy. To nie może być tylko wspólnota natury, bo to równie niedorzeczne jak powiedzieć, że jest na świecie monoludzizm - jeden człowiek w siedmiu miliardach osób - bo wszyscy przecież mamy wspólną naturę homo sapiens.
Zuben Ninja, tu pozwolę sobie nie zgodzić się.
Człowiek zarówno w sensie jednostkowym jak wspólnotowym, jest odrębną istotą działającą samodzielnie tak jednostkowo jak wspólnotowo.
To, że wspólnota przyjmuje nieraz wspólne cele, a nawet działania, tego nie zmienia.
Wszyscy ludzie mają jednakową naturę gatunku biologicznego i stworzenia duchowo materialnego - nie istnieje jednoosobowa wspólnotowość rodzaju ludzkiego i nigdy nie będzie istniała. Wskazuje na to Osoba Pana Jezusa, Syna Człowieczego, który był i jest odrębnym od innych człowiekiem. Jezus wszedł do wspólnoty ludzkiej uświęcając ją jednak nie po to by stworzyć z ludzkości jednej osoby. Nie było i nie ma takich planów.

Orzeszku, nie ma politeizmu w Osobach Boskich, nie ma też monoludzizmu. To odróżnia ludzkość od Boga.
Ostatnio zmieniony 2021-07-19, 15:02 przez Ave Miriam, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Albertus » 2021-07-19, 17:24

Fankis pisze: 2021-07-19, 11:27
Zacytuj tekst jakiegoś chrztu z Pisma, gdzie pominięto Ojca i Ducha Świętego.
Albo przestań powtarzać te bzdury.
Ale pytam się, jeżeli apostołowie chrzcili w Imię Pana Jezusa czemu niema tego w Kościele?

Dz 19:5: "Gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa."

Czy tego nie widzicie ze chrzcili w Imię???a nie w tytuły?jakie jest to Imię???Ojciec jest imieniem,Syn jest imieniem czy może Duch Święty to jest Imię???

Dz 19:5: "Gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa."

Dz 2:38: "Wtedy Piotr powiedział do nich: Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego."
[/quote][/quote]

W Imię Jezusa to znaczy w tym przypadku ze względu na Jezusa i dla Jezusa a nie oznacza to że taka była formuła chrzcielna w pierwotnym Kościele.

To podobnie jak tutaj:

Mk9:36 Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: 37 «Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał».

To ze ktoś przyjmuje dziecko w Imię Jezusa nie oznacza tego że wypowiada podczas przyjmowania formułę - "przyjmuję to dziecko w imię Jezusa" ale chodzi o to ze przyjmuje dziecko ze względu na Jezusa i dla Jezusa.

Natomiast formułę chrzcielną mamy podaną w Mt28: 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Skąd wiemy że tak właśnie było? Z najwcześniejszych chrześcijańskich źródeł historycznych poza Biblią.

Świetnie wyjaśnia tą kwestię Didache z 1 wieku:
Chrzest

VII.

1. Co do chrztu, to udzielajcie go w taki oto sposób: Powtórzywszy najpierw wszystko powyższe51, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego52 w wodzie żywej. 2. Jeśli nie masz wody żywej, chrzcij w innej, jeśli nie możesz w zimnej, chrzcij w ciepłej. 3. Jeśli brak ci jednej, i drugiej, polej głowę53 trzy razy wodą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. 4. Przed chrztem powinni pościć i chrzczony, i udzielający chrztu, a także inni, jeśli mogą. Temu zaś, kto ma być chrzczony, przykaż, by pościł przez dzień lub dwa dni przedtem.






5. Niech nikt nie je ani nie pije z waszej Eucharystii oprócz tych, co zostali ochrzczeni w imię Pana, gdyż to właśnie miał Pan na myśli mówiąc: "Nie dawajcie psom tego, co święte"63.
Jak widzimy chrzest w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego to jest właśnie chrzest w Imię Pana czyli w Imię Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2021-07-19, 17:40 przez Albertus, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-19, 18:53

Napisałeś odpowiedź na inne pytanie, Fankisie, dlatego powtarzam:
Zacytuj tekst jakiegoś chrztu z Pisma, gdzie pominięto Ojca i Ducha Świętego.
Albo przestań powtarzać te bzdury.


Dodano po 3 minutach 59 sekundach:
Podobnie jak Abe Miriam
Ave Miriam pisze: 2021-07-19, 14:52 Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa Dzieje Apostolskie 19.5
Macie problem ze zrozumieniem prostego pytania?
Marek Piotrowski, to, że czegoś nie wiesz, nie znasz, nie oznacza, że to nie istnieje.
Pomyśl, dlaczego Pan Jezus poszedł przyjąć chrzest w Jordanie?
Po ten chrzest nie poszedł Bóg Ojciec ani Duch Święty, chociaż byli przy tym obecni. Domyślasz się dlaczego?

I dlatego chrzest ludzi jest bardzo ściśle powiązany z Osobą Pana Jezusa - Syna Bożego i Syna Człowieczego.
Słusznie, ale nie na temat.
Oczywiście chrztu udziela się w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, bo wszystkie trzy Osoby Boże uczestniczą przy chrzcie ludzi, tak jak cała Trójca Święta była obecna przy chrzcie Pana Jezusa w Jordanie.
No właśnie. Wygląda na to, że nie przeczytałeś wątku, w którym odpowiadasz, bo najwidoczniej nie wiesz o czym dyskutujemy.
Osoby Boskie, według mnie, tworzą jedną Trójosobową Istotę o jednolitej, Boskiej naturze.
Nie. To jedna ze starożytnych herezji.

ODPOWIEDZ