Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Ave Miriam

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-19, 19:06

Wygląda na to, że nie przeczytałeś wątku, w którym odpowiadasz, bo najwidoczniej nie wiesz o czym dyskutujemy.
Przeczytałem, tylko ja się nie kłócę, tylko dyskutuję.
Dyskutuję nie po to by moje racje były zwycięskie, tylko po to by wspólnie zbliżyć się do prawdy. B-)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-20, 23:25

Wracając do sprawy "chrztu w imię Jezusa".
Przypominam sprawę - otóż niektórzy twierdzą, jakoby należało chrzcić tylko w Imię Jezusa, a nie w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Wywodzą to z tego, że w kilku miejscach Nowego Testamentu nazywa sie chrzest "chrztem w imię Jezusa".

Otóż w żadnym z tych miejsc nie jest to cytat formuły chrzcielnej. Jest to po prostu określenie mające odróżnić chrzest chrześcijański od żydowskich chrztów pokutnych względnie od "chrztu janowego".
Jedyne miejsce, gdzie zacytowano formułę chrzcielną to Mt 28,19 gdzie czytamy "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego."

Ten sposób określanie chrztu w imie Ojca i Syna i Ducha Świętego jako "chrztu w imię Jezusa" musiał być powszechny w I wieku.
Dowód znalazłem w świadectwie wczesnochrześcijańskim z końca I wieku - "Didache".
Otóż tam też mowa o "chrzcie w imie Jezusa" - cytuję: "Niech nikt nie je ani nie pije z waszej Eucharystii oprócz tych, co zostali ochrzczeni w imię Pana"

Mimo tego, w tym samym dokumencie, gdy przychodzi do opisuj formuły chrztu, czytamy:
"Co do chrztu, to udzielajcie go w taki oto sposób: Powtórzywszy najpierw wszystko powyższe, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego w wodzie żywej. Jeśli nie masz wody żywej, chrzcij w innej, jeśli nie możesz w zimnej, chrzcij w ciepłej. Jeśli brak ci jednej, i drugiej, polej głowę trzy razy wodą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego."

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2021-07-20, 23:31

Marek, ten zwrot "w imie Pana" ma to samo znaczenie, ktore takze wynika z okreslenia Trojcy Sw. Bog jest naszym Panem i Jezus takze.
Chrzest w imie Pana, oznacza dokladnie to samo co Chrzest w imie Ojca i Syna i Ducha Swietego.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Ave Miriam

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-21, 00:15

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-20, 23:25 Mimo tego, w tym samym dokumencie, gdy przychodzi do opisuj formuły chrztu, czytamy:
"Co do chrztu, to udzielajcie go w taki oto sposób: Powtórzywszy najpierw wszystko powyższe, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego w wodzie żywej. Jeśli nie masz wody żywej, chrzcij w innej, jeśli nie możesz w zimnej, chrzcij w ciepłej. Jeśli brak ci jednej, i drugiej, polej głowę trzy razy wodą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego."
Co to woda żywa?
Ktoś wie?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2021-07-21, 00:39

Nie wiesz?
To co tu robisz na forum Chrzescijanskim?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Ave Miriam

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-21, 00:42

Jestem

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2021-07-21, 00:46

Ave Miriam pisze: 2021-07-21, 00:42Jestem
To ze tu jestes o niczym nie swiadczy.
Innego znaczenia twojego wpisu nawet nie biore pod uwage, bo bylo by to swietokradztwem i mam nadzieje ze tego innego znaczenia nie masz na mysli piszac to slowo.
Jesli tak, to nie ma tu miejsca dla ciebie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Ave Miriam

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-21, 00:49

Jozek pisze: 2021-07-21, 00:46
Ave Miriam pisze: 2021-07-21, 00:42Jestem
To ze tu jestes o niczym nie swiadczy.
Innego znaczenia twojego wpisu nawet nie biore pod uwage, bo bylo by to swietokradztwem i mam nadzieje ze tego innego znaczenia nie masz na mysli piszac to slowo.
Jesli tak, to nie ma tu miejsca dla ciebie.
Co to woda żywa?
Ktoś wie?

Jeśli nie wiesz, nie obrażaj osoby, którą zaczepiłeś. Po co?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2021-07-21, 00:52

Nikogo nie mam najmniejszego zamiaru obrazac i napisalem to co powinienem, by byla jasna sytuacja.
A woda zywa to po prostu Woda Swiecona.
Mnie po prostu dziwi ze w dzisiejszych czasach sa ludzie ktorzy tego nie wiedza, albo nie rozumieja, a przedstawiaja sie jako wierzacy.
Ostatnio zmieniony 2021-07-21, 00:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Ave Miriam

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-21, 00:58

Jozek pisze: 2021-07-21, 00:52 Nikogo nie mam najmniejszego zamiaru obrazac i napisalem to co powinienem, by byla jasna sytuacja.
A woda zywa to po prostu Woda Swiecona.
Mnie po prostu dziwi ze w dzisiejszych czasach sa ludzie ktorzy tego nie wiedza, albo nie rozumieja, a przedstawiaja sie jako wierzacy.
Chwała Bogu, że wiedziałeś i się podzieliłeś wiedzą.
Tylko zupełnie niepotrzebna była Twoja agresja.
To, że ktoś czegoś nie wie, to nie powód by go obrażać, poniżać i działać nań agresją.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2021-07-21, 01:03

Ave Miriam pisze: 2021-07-21, 00:58
Jozek pisze: 2021-07-21, 00:52 Nikogo nie mam najmniejszego zamiaru obrazac i napisalem to co powinienem, by byla jasna sytuacja.
A woda zywa to po prostu Woda Swiecona.
Mnie po prostu dziwi ze w dzisiejszych czasach sa ludzie ktorzy tego nie wiedza, albo nie rozumieja, a przedstawiaja sie jako wierzacy.
Chwała Bogu, że wiedziałeś i się podzieliłeś wiedzą.
Tylko zupełnie niepotrzebna była Twoja agresja.
To, że ktoś czegoś nie wie, to nie powód by go obrażać, poniżać i działać nań agresją.
To nie byla zadna agresja, a tym bardziej Chrzescijanin nie odebral by tego jako agresje.
Wiesz, takie cechy jak pokora, milosc, posluszenstwo itp. cnoty Chrzescijan, nie pozwalaja na to by odebrac takie wpisy jako agresje.
Te cechy-cnoty odrozniaja Chrzescijan od innych.
Nie wiem kim jestes, ale wiem juz jaki jestes.

A tak przy okazji, jest tu jakis teolog ktory wyjasnil by teolgicznie kwestie "Wody Zywej" jako Wody Swieconej?
Bo ja znam sie na teologii mniej niz kura na pieprzu ;)
Ostatnio zmieniony 2021-07-21, 01:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5986
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Albertus » 2021-07-21, 05:58

W tym przypadku "woda żywa" to, moim daniem, po prostu woda płynąca w źródle, rzece lub strumieniu. W przeciwieństwie do wody nieruchomej w naczyniu albo sadzawce.
Ostatnio zmieniony 2021-07-21, 06:35 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-21, 08:12

Ave Miriam pisze: 2021-07-21, 00:15 Co to woda żywa?
Ktoś wie?
Woda płynąca. Preferowano raczej strumienie, niż np. stawy.
Ostatnio zmieniony 2021-07-21, 08:14 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-07-27, 03:10

orzeszku pisze: 2021-07-19, 13:56 Dla mnie ten sposób tłumaczenia tego jest albo błędny, albo wykazuje rzeczywisty politeizm w koncepcji Trójcy. To nie może być tylko wspólnota natury, bo to równie niedorzeczne jak powiedzieć, że jest na świecie monoludzizm - jeden człowiek w siedmiu miliardach osób - bo wszyscy przecież mamy wspólną naturę homo sapiens.
To jest dobre tłumaczenie ponieważ nie możesz powiedzieć, że na świecie istnieje 7 miliardów gatunków Homo sapiens - istnieje tylko 1 gatunek Homo sapiens do którego zalicza się 7 miliardów ludzi. Tak samo nie możesz powiedzieć, że istnieją 3 gatunki bogów - istnieje tylko 1 gatunek Boga do którego zaliczają się 3 Osoby Boskie (Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty).


Każda z Osób Boskich dysponuje jednakową mocą a więc ich natura również jest jednakowa. Wszystko co umie Bóg Ojciec potrafi również dokonać Jezus i Duch Święty. Pod względem identycznych możliwości mają jedną i tą samą naturę boską czyli są jednym Bogiem. Co innego gdyby ich moce różniły się od siebie i były zupełnie inne - wtedy mieliby 3 różne natury i byliby 3 różnymi bogami.
Ostatnio zmieniony 2021-07-27, 03:10 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andy72 » 2021-07-27, 16:58

Ani nie ma trzech Bogów o jednej naturze ani Jednego pełniącego trzy funkcje. Trzeba się pogodzić z tym, że trzeba jednocześnie myśleć jak o Jednym tak jak i o Trzech, bo tego nie da się zrozumieć. Wiadomo to od czasów świętego Augustyna, że żaden człowiek nawet się nie przybliży do zrozumienia tej tajemnicy.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ