Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15015
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4229 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2019-01-22, 23:02

Nie idźmy w kierunku ad persona - wróćmy do tematu.
Dla mnie twierdzenie, że jest Bóg większy i mniejszy, to herezja jakiej żaden pobożny żyd z I wieku by nie zaakceptował - dla mnie to pewnik. Dlatego jeśli Jezus jest Bogiem to równym, bo w półbogów wierzą poganie.
Jestem w stanie zrozumieć tych, którzy uważają Jezusa za zwykłego człowieka, bo to chociaż nie kłuci się z logiką i wiarą żydowską, choć jest nie do pogodzenia z Biblią.
Zadam ci jedno pytanie - jak rozumiesz scenę pojmania Jezusa gdy pobożni żydzi, wrogo nastawieni do Jezusa na jego odpowiedź
Ja Jestem nagle padają na kolana i oddają mu pokłon ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: konik » 2019-01-23, 08:57

Bardzo sluszne uwagi Dezerterze.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19168
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-23, 08:58

To jak - o czym rozmawiamy? O temacie (tak by sugerował list Dezertera) czy mam odpowiadać na te wiadra pomyj (do tego głupie) które maja na celu zmianę tematu?

Wolałbym (zgodnie z sugestią Dezertera) te pierwszą opcję - ale w takim wypadku żądam usunięcia tych pomyj, które mam pozostawić bez odpowiedzi.

konik

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: konik » 2019-01-23, 10:28

Tak, to sluszny postulat. Dezerterze, Marek ma slusznosc ... gdyz nie mozna tolerowac tylko jednej strony.

robbo1

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: robbo1 » 2019-01-23, 10:37

I tak to zamiast rzeczowej argumentacji pojawia się zdenerwowanie i siłą argumentów stają się wyzwiska.Zapraszacie do rozmowy i pozwalacie wyrazić "swoją opinię". Teraz jak mam się ustosunkować do wyzwisk.Nazwanie cudzego zdania "pomyjami" nie jest uczciwe i przyzwoite.Zamiast wyzywania użyj argumentów.
Rozumiem,że macie żal,że się z wami nie zgadzam.Nazywanie jednak tego pomyjami w innych miejscach zasługuje na naganę.

Rozumiem,że przychylne opinie i po waszej myśli to dobre opinie.inne już nie.
Tak nie przystoi.

konik

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: konik » 2019-01-23, 10:40

Nie wykrecaj kota ogonem. To Ty ( co latwe do udowodnienia w tym watku ) zamiast rzeczowej argumentacji przejawiasz zdenerwowanie i Twoja sila argumentow staja sie niezprawdziwe pomowienia.
Nie chodzi o to, ze masz inne argumenty. Chodzi o to, ze falszywie prowadzisz dyskusje i udajesz, ze inni nie podaja zadnych argumentow.

Tak nie przystoi.

robbo1

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: robbo1 » 2019-01-23, 10:59

konik pisze: 2019-01-23, 10:40 Nie wykrecaj kota ogonem. To Ty ( co latwe do udowodnienia w tym watku ) zamiast rzeczowej argumentacji przejawiasz zdenerwowanie i Twoja sila argumentow staja sie niezprawdziwe pomowienia.
Nie chodzi o to, ze masz inne argumenty. Chodzi o to, ze falszywie prowadzisz dyskusje i udajesz, ze inni nie podaja zadnych argumentow.

Tak nie przystoi.
To tak,żeby zakończyć z tymi wzajemnymi zarzutami i powrócić do tematu.
Zwyczajnie pokaż mi werset,w którym
Syn
został nazwany
r ó w n y m
Ojcu.
Najpierw zacznij proszę od takiego wersetu w którym został n a z w a n y równym.
Zapraszam.
Tego dotyczy temat:czy jest równy?

konik

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: konik » 2019-01-23, 11:01

To tak, aby moc rozumiec tresc Slowa Bozego, a nie tylko formalna forme zapisu:

Podaj mi miejsce , w ktorym zostalo napisane, ze Jezus jest NIEROWNY Ojcu?

Wskazowka: podaj dowod, ze slowo NIEROWNY w takim wklasnie zalozeniu mamy podane.
Ostatnio zmieniony 2019-01-23, 11:02 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: robbo1 » 2019-01-23, 11:16

konik pisze: 2019-01-23, 11:01 To tak, aby moc rozumiec tresc Slowa Bozego, a nie tylko formalna forme zapisu:

Podaj mi miejsce , w ktorym zostalo napisane, ze Jezus jest NIEROWNY Ojcu?

Wskazowka: podaj dowod, ze slowo NIEROWNY w takim wklasnie zalozeniu mamy podane.
Tak już na samym starcie ujawniasz,że nie znasz takiego miejsca,ewentualnie,że nie ma takiego miejsce,czyt.wersetu.
Wnioskuję z tego,że takie miejsce nie istnieje.
A czy wypowiedź,w której jeden mówi o drugim,ze ten jest "większy" od niego ,jest wywodem o wyższości ,czy nie?
patrz.Jana 14:28.
Znam argumenty p.Grzegorza Żebrowskiego.
I tak gdy proszę o werset,który mówi o równości ,to go nie podajesz.
Ja podaje werset,który brzmi:
"Ojciec większy jest niż Ja".
I tak to werset ,który dosłownie brzmi jak brzmi ,i jest wyznaniem jednego o stosunku do innego i ich pozycji,należy tłumaczyć,że oznacza co innego.
Tylko to wymaga wyjaśniania oczywistej wypowiedzi i tłumaczenia,że oznacza co innego,niz w sobie zawiera ta wypowiedź.
I tak wersetu o "równości",nie mam.
Ten o wyższości Ojca nad Synem,trzeba tłumaczyć inaczej niż to co wyraża.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Andej » 2019-01-23, 11:24

Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Jeśli jest Bogiem, w co wierzę, to odpowiedź jest oczywista (gdyż jedyna logiczna). Brzmi: Tak, oczywiście, JEST.

Jeśli nie wierzysz, że Jezus Jest Bogiem, to nie ma sensu odpowiadać.

W kilku wątkach wałkowany jest ten sam temat pod różnymi nazwami, aspektami. To mnożenie bytów tylko utrudnia dyskusję. Pozornie większy ruch nie prowadzi do konkluzji.

Uważam, że powyższy, jak też kilka innych sprowadza się do jednego tematu: TAJEMNICA TRÓJCY ŚWIĘTEJ.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: robbo1 » 2019-01-23, 11:34

Andej pisze: 2019-01-23, 11:24 Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Jeśli jest Bogiem, w co wierzę, to odpowiedź jest oczywista (gdyż jedyna logiczna). Brzmi: Tak, oczywiście, JEST.

Jeśli nie wierzysz, że Jezus Jest Bogiem, to nie ma sensu odpowiadać.

W kilku wątkach wałkowany jest ten sam temat pod różnymi nazwami, aspektami. To mnożenie bytów tylko utrudnia dyskusję. Pozornie większy ruch nie prowadzi do konkluzji.

Uważam, że powyższy, jak też kilka innych sprowadza się do jednego tematu: TAJEMNICA TRÓJCY ŚWIĘTEJ.
Ponieważ rozmowa przybrała złe oblicze ,żeby uspokoić atmosferę i zając się nie personalnymi uwagami ,postanawiamy wrócić do wątku tematu i starać się odpowiedzieć na zadane w nim pytanie.
Uciekanie w zagadnienie tajemnicy to ukrywanie się przed wyjaśnieniem.Tak mi się wydaje.
Ponieważ w tytule tematu jest pytanie,czy jest równy?
Rozważmy temat pisząc na temat.
Czy istnieją wersety,które wyraźnie mówią,że jeden jest równy drugiemu.
Tak dosłownie.
Ja nie znam takiego miejsca,w związku z tym poprosiłem o podanie takich miejsc.
Nie dostałem.Podejrzewam wiec,że jeśli nie znam ,i inni nie podają,to takie wersety nie istnieją.
W zamian za to jako adwersarz dostałem zadanie pokazania wersetu,który mówi o wyższości Ojca na Synem.
Jest taki w którym sam Syn mówi,że "Ojciec większy jest niż ja".
Rozmawiamy na temat.

konik

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: konik » 2019-01-23, 11:36

Nie robbo ...swiadczy Twoja wypowiedz jedynie o tym, ze nie masz pojecia o scholastyce, ktora probujesz caly czas tu stosowac, nawet nie wiedzac, ze ja stosujesz.

Otoz ... nawet w sposob tylko formalny zastosujemy okreslenie: ojciec robbo jest wiekszy niz syn robbo - to nie swiadczy, ze ci dwaj ludzie sa sobie nierowni jako ludzie ... swiadczy to o innej funkcji w spoleczenstwie.
Dlatego dowod na rownosc czy nierownosc, ktory probujesz wyciagnac z Biblii nie jest nawet zapisem formalnym, a co dopiero dowodem bezposrednim: jest to dowod argumentacji posredniej ... i nie wynika z zapisu biblijnego, ale z wlasciwej lub niewlasciwej interpretacji.

W tym krotkim wyjasnieniu podalem jedynie male wprowadzenie, a nie caly wywod.

Warto nadmienic, ze w dyskusji ( nie w indoktrynacji, ale w dyskusji ) zawsze stosuje sie zasade podwojnosci, ktora polega na tym, ze:
- czy teza ( teoria ) jest prawdziwa - udowodnij (uzasadnij )
- czy teza (teoria ) jest falszywa - udowodnij (uzasadnij )

A wiec pozostaje w dalszym ciagu bez odpowiedzi argument zastosowanie slowa NIEROWNY ... oraz wlasciwej interpretacji tego, co uwazasz, ze mogloby byc argumentem. Ale argumentem potwierdzajacym ktora teze i dlaczego?

robbo1

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: robbo1 » 2019-01-23, 11:55

konik pisze: 2019-01-23, 11:36 Nie robbo ...swiadczy Twoja wypowiedz jedynie o tym, ze nie masz pojecia o scholastyce, ktora probujesz caly czas tu stosowac, nawet nie wiedzac, ze ja stosujesz.

Otoz ... nawet w sposob tylko formalny zastosujemy okreslenie: ojciec robbo jest wiekszy niz syn robbo - to nie swiadczy, ze ci dwaj ludzie sa sobie nierowni jako ludzie ... swiadczy to o innej funkcji w spoleczenstwie.
Dlatego dowod na rownosc czy nierownosc, ktory probujesz wyciagnac z Biblii nie jest nawet zapisem formalnym, a co dopiero dowodem bezposrednim: jest to dowod argumentacji posredniej ... i nie wynika z zapisu biblijnego, ale z wlasciwej lub niewlasciwej interpretacji.

W tym krotkim wyjasnieniu podalem jedynie male wprowadzenie, a nie caly wywod.

Warto nadmienic, ze w dyskusji ( nie w indoktrynacji, ale w dyskusji ) zawsze stosuje sie zasade podwojnosci, ktora polega na tym, ze:
- czy teza ( teoria ) jest prawdziwa - udowodnij (uzasadnij )
- czy teza (teoria ) jest falszywa - udowodnij (uzasadnij )

A wiec pozostaje w dalszym ciagu bez odpowiedzi argument zastosowanie slowa NIEROWNY ... oraz wlasciwej interpretacji tego, co uwazasz, ze mogloby byc argumentem. Ale argumentem potwierdzajacym ktora teze i dlaczego?
Już odbiegasz od zwyczajnej rozmowy w której zwyczajnie poprosiłem o podanie wersetów mówiących o równości.
Ile mi ich pokazałeś? żadnego
Poprosiłeś chociaż o jeden,który mówi o ich nierówności.Podałem,który wskazuje na ich nieidentyczność,niejednakowość,rozbieżność.
Jeden nad drugim w zajmowanej pozycji.
Ty mi na to,że człowiek człowiekowi jest równy jako człowiek.
Tylko,ze to pośrednie dowodzenia.
Ja chcę zbudować wywody,ewentualnie otrzymać z wersetów.Z wypowiedzi z natchnionego słowa.
Na werset o "jest większy",dostałem scholastyczne wywody i zarzut,ze je stosuję.
Nie chcę spekulacji ,tylko wersetu,który mówi o ich równości.
Powiedz,czy taki znasz,czy taki istnieje?

konik

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: konik » 2019-01-23, 12:04

Nie ... kolejny raz nie robbo.
Podales teze na dowodzie domniemanym. Podaj uzasadnienie, iz ten dowod jest wlasnie istotna tresci przekazu biblijnego, na ktory sie powolujesz.
Wowczas bedziemy mogli ruszyc albo dalej ... jesli Twoje uzasadnienie jest prawda, - albo spor zostanie zakonczony, poniewaz teza nie bedzie miala uzasadnienia.

Czekam robbo - podales pewny poglad, na razie jest on goloslowny.
Ostatnio zmieniony 2019-01-23, 12:05 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Andej » 2019-01-23, 12:16

robbo1 pisze: 2019-01-23, 11:34 ... Czy istnieją wersety,które wyraźnie mówią,że jeden jest równy drugiemu. ...
Nie wiem, co postawione pytanie ma wspólnego z wątkiem. Aby jeden bóg był ważniejsze lub słabszy od innego boga musi być ich co najmniej dwóch. A jest JEDEN. Jeśli jest JEDEN, to nie może być, ani większym, ani mniejszym. Dlatego wspomniałem o Trójcy świętej.

Jeśli chcesz nas przekonać do tego, że jest trzech bogów, to postaraj się to udowodnić. Zapewne sypniesz biblijnymi cytatami, które wskazują na ilość bogów oraz podają, kim oni są.

Skąd pomysł na politeizm? Aby pytanie z wątku miało sens, najpierw należałoby udowodnić politeizm. W przeciwnym razie pytanie nie ma sensu.

Post scriptorium. Aby udowodnić równość, znaleźć cytat to potwierdzający, konieczne uprzednie udowodnienie wielobóstwa. Od tego należny zacząć. Robo, jeśli udowodnisz politeizm, poszukam cytatów.
Ostatnio zmieniony 2019-01-23, 12:18 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Zablokowany