Dusza - jak ją rozumieć

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-30, 11:42

Jesli dusza posiadałaby to wszystko (i to by ją definiowało), to byłaby mózgiem (względnie psychiką - z wszystkimi konsekwencjami typu np. choroby psychiczne).
Moim zdaniem (prywatnym) to błędny trop.
Ostatnio zmieniony 2022-10-30, 11:43 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: sądzony » 2022-10-30, 13:25

O ile właściwie rozumiem, JoK takie przymioty jej nadawał.
Cóż. Z ludzkiej perspektywy niewiele więcej możemy chyba o duszy powiedzieć.
Z mózgiem nie bardzo, ale porównanie z psychiką nie wydaje się bardzo nietrafione. Dla mnie św. JoK jak i św. Piotr byli również badaczami ludzkiego wnętrza.

Oczywiście, że dusza nie jest jedynie psychiką, ale to czym jest poza nią jest kwestią wiary i mistyki.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-30, 13:32

Psychika to też ciało, jak najbardziej.
Stąd i choroby psychiczne, urazy, fobie itd.
Jest to nieco zaburzone przez nazwę "psychiatria" (do psyche), ale to dlatego, że odnosi się ona do pierwotnych pojęć greckich, które po zaadoptowaniu przez chrześcijaństwo zostały przez nie zreinterpretowane.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: sądzony » 2022-10-30, 13:55

Wydaje mi się, że dusza to życie. Mniej lub bardziej w równowadze pomiędzy ciałem, a duchem.

„Ciało […] do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało.” Ga 5,17

Dusza, "psychika", na tyle ile jest świadoma, decyduje, stanowi o postawie człowieka.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Andej » 2022-10-30, 15:17

Co jakiś czas czytam te wyjaśnienia. Podziwiam, że tak dużo wiecie. Nie pytam o źródła, bo i tak bym nie zrozumiał. Jeszcze nie doszedłem do poziomu, w którym mógłbym rozumieć, czym jest dusza. Poza jednym, a mianowicie tym, że jest darem od Boga odróżniającym nas od zwierząt.
Nie mam żadnych podstaw, aby dusza była związana z jakimś organem. Choć jest związana z życiem. W taki sposób, że jest wypełniana w czasie życia biologicznego. I świadomego.
Czyli jest pośrednie powiązanie: mózg - rozum - świadomość to wszystko wpływa na duszę. Ale jej nie kształtuje. Dusza też nie kształtuje rozumu.
Wyobrażam sobie duszę, jako puste naczynie, które jest wypełniane przez całe życie człowieka. Dobrem i złem, które czynimy. Taka świadoma skarbonka. Bo i świadomość się niej przechowuje, skoro staje ona przed Sądem. Ona czyli ja każdego człowieka. Niezależnie od ciała. Ziemskiego ani zmartwychwstałego.

Ale nie rozumiem duszy. Nie wiem, czym jest. Nie ośmielam się wkraczać w kompetencje Boskie. Wystarczy mi to, że uważam ją za Boski pierwiastek w człowieku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5316
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 843 times
Been thanked: 1402 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: abi » 2022-10-30, 16:25

czy bylo w tym watku czym sie rozni duch od duszy?

Dodano po 1 minucie 13 sekundach:
jakas prosta definicja dla glupola...
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: sądzony » 2022-10-30, 17:32

Nic mądrzejszego nie mam:

"Dusza pośredniczy pomiędzy duchem i ciałem: w niej zbiegają się duchowość oraz zmysłowość, wzajemnie się splatając.
W zależności od tego, czy dusza kieruje się ku cielesności czy duchowi, mówimy o duszy duchowej, bądź duszy zmysłowej."
Edyta Stein

Dusza jest więc istotą indywidualnego bytu w odniesieniu do doczesności i wieczności.
Duch jest namiotem spotkania duszy z Bogiem (tym co mistyczne) tak jak ciało jest miejscem spotkania duszy ze światem (tym co materialne).

Wydaje mi się, że to troszkę jakby powiedzieć:
"Mamy duchową duszę i zmysłowe ciało."

"Duch jest 'zmysłem' duszy."

tak se @abi gdybam tylko... nie wiem jak to prosto napisać - sam tylko dywaguję

zmysły postrzegają, karmią ciało, a poprzez to duszę
i duch otrzymuje, karmi duszę, a ona ciało
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-30, 21:12

KKK pisze:363 Pojęcie dusza często oznacza w Piśmie świętym życie ludzkie216 lub całą osobę ludzką217.
Oznacza także to wszystko, co w człowieku jest najbardziej wewnętrzne218 i najwartościowsze219;
to, co sprawia, że człowiek jest w sposób najbardziej szczególny obrazem Boga: „dusza” oznacza
zasadę duchową w człowieku

365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za „formę” ciała222; oznacza
to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia
w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.
366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga223 nie jest
ona „produktem” rodziców – i jest nieśmiertelna224 nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w
chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.

367 Niekiedy odróżnia się duszę od ducha. W ten sposób św. Paweł modli się, aby „nienaruszony
duch wasz, dusza i ciało... zachowały się na przyjście Pana” (1 Tes 5, 23). Kościół naucza, że rozróżnienie to nie wprowadza jakiegoś dualizmu w duszy225. „Duch” oznacza, że człowiek, począwszy
od chwili swego stworzenia, jest skierowany ku swojemu celowi nadprzyrodzonemu226, a jego dusza jest uzdolniona do tego, by była w darmowy sposób podniesiona do komunii z Bogiem227.

368 Tradycja duchowa Kościoła mówi także o sercu, w biblijnym

382 Człowiek jest jeden ciałem i duszą244. Nauka wiary przyjmuje, że dusza duchowa i
nieśmiertelna jest stworzona bezpośrednio przez Boga.

472 Dusza ludzka, którą przyjął Syn Boży, jest wyposażona w prawdziwe ludzkie poznanie. Jako
takie nie mogło być ono nieograniczone; realizowało się w warunkach historycznych Jego istnienia w
czasie i przestrzeni. Dlatego Syn Boży, stając się człowiekiem, mógł wzrastać „w mądrości, w latach i
w łasce” (Łk 2, 52), a także zdobywać wiadomości o tym, czego, będąc człowiekiem, trzeba uczyć
się w sposób doświadczalny94. Odpowiadało to rzeczywistości Jego dobrowolnego uniżenia w „postaci sługi” (Flp 2, 7).

797 Quod est spiritus noster, id est anima nostra, ad membra nostra, hoc est Spiritus Sanctus ad
membra Christi, ad Corpus Christi, quod est Ecclesia
– „Czym jest nasz duch, to znaczy nasza dusza, dla członków ciała, tym jest Duch Święty dla członków Chrystusa, dla Ciała Chrystusa, którym jest Kościół”214. „Duch Chrystusa jest tą niewidzialną
przyczyną, której należy przypisać utrzymywanie łączności wszystkich części Ciała między sobą i z
ich wzniosłą Głową, ponieważ jest On cały w Ciele, cały w Głowie, cały w poszczególnych członkach”215. Duch Święty czyni Kościół „świątynią Boga żywego” (2 Kor 6,16)216.



Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Dezerter » 2022-10-30, 21:42

Ale nie rozumiem duszy. Nie wiem, czym jest.
Kościół tez tego nie definiuje, Biblia miesza dusze z duchem a nawet całym człowiekiem
dlatego tyle wątków o duszy i prób zrozumienie , wyjaśnienia

Dodano po 27 minutach 11 sekundach:
Pozwolę sobie na polemikę
Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-30, 21:12 "KKK"363 Pojęcie dusza często oznacza w Piśmie świętym życie ludzkie216 lub całą osobę ludzką217.
z tym pełna zgoda
Oznacza także to wszystko, co w człowieku jest najbardziej wewnętrzne218 i najwartościowsze219;
to, co sprawia, że człowiek jest w sposób najbardziej szczególny obrazem Boga: „dusza” oznacza
zasadę duchową w człowieku
Nie jest to do końca prawda chyba, że w tych przypadkach gdzie dusza jest utożsamiana z duchem, bo w innych częstszych jest związana jednak z ciałem i jego funkcjami
365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za „formę” ciała222; oznacza
to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia
w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.
Jedność jest jak najbardziej biblijna, z tą "formą" to już nie jest biblijne
Duch a właściwie tchnienie Boga czyli neszama ożywia ciało i stajemy się dusza żyjąca/istotą żywą - to z Genesis
366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga223 nie jest
ona „produktem” rodziców – i jest nieśmiertelna224 nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w
chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.
Zgoda, ale z naciskiem na duchowa, a więc raczej duch
367 Niekiedy odróżnia się duszę od ducha. W ten sposób św. Paweł modli się, aby „nienaruszony
duch wasz, dusza i ciało... zachowały się na przyjście Pana” (1 Tes 5, 23). Kościół naucza, że rozróżnienie to nie wprowadza jakiegoś dualizmu w duszy225. „Duch” oznacza, że człowiek, począwszy
od chwili swego stworzenia, jest skierowany ku swojemu celowi nadprzyrodzonemu
226, a jego dusza jest uzdolniona do tego, by była w darmowy sposób podniesiona do komunii z Bogiem227.
Jasno KKK potwierdza, że duch to jest najbardziej duchowa cząsteczka nas w nas


797
– „Czym jest nasz duch, to znaczy nasza dusza, dla członków ciała, tym jest Duch Święty dla członków Chrystusa, dla Ciała Chrystusa, którym jest Kościół”214.
I po co mieszać (i wciskać na siłę duszę w to zdanie) czy nie lepiej i bardziej zrozumiale jest tak
„Czym jest nasz duch,(...) dla członków ciała,
tym jest Duch Święty dla członków Chrystusa,
dla Ciała Chrystusa, którym jest Kościół”
Ostatnio zmieniony 2022-10-30, 22:12 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-30, 23:52

Wg mnie podział "duch-dusza" jest przereklamowany. W dodatku pojęcia te bywają w Biblii zamiennie rozumiane - jak dobrze pokazuje kanon 367.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2333
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 293 times
Been thanked: 315 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Arek » 2022-10-31, 06:00

Jak rozumieć duszę? Kochać Boga i ludzi.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-31, 08:06

Arek pisze: 2022-10-31, 06:00 Jak rozumieć duszę? Kochać Boga i ludzi.
Kochać Boga i ludzi trzeba, ale co to ma do rozumienia duszy?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: sądzony » 2022-10-31, 10:13

Dezerter pisze: 2022-10-30, 22:09 „Czym jest nasz duch,(...) dla członków ciała,
tym jest Duch Święty dla członków Chrystusa,
dla Ciała Chrystusa, którym jest Kościół”
Pytanie. Czy Kościół to ochrzczeni, czy działający mocą Ducha Świętego, a może ochrzczeni działający mocą Ducha Świętego?
Czy człowiek poza Kościołem ma (czynnego) ducha?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-31, 10:25

Polecam gorąco tekst bp. Siemieniewskiego na ten temat: http://teologia-duchowosci.blogspot.com ... ci-do.html
a tu to samo w formie filmu z sesji apologetycznej:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2333
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 293 times
Been thanked: 315 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Arek » 2022-10-31, 18:24

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-31, 08:06
Arek pisze: 2022-10-31, 06:00 Jak rozumieć duszę?
Kochać Boga i ludzi.
Kochać Boga i ludzi trzeba, ale co to ma do rozumienia duszy?
Otóż bardzo wiele, ponieważ to jest fundament naszej wiary. Bez tego ciężko na jakąkolwiek łaskę. Teologia jest potrzebna, ale czasem jest, że zbyt mocno chcemy zbadać coś co jest tajemnicą i "ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało". Ja tylko uważam, że modlitwa czystego serca pozwoli nam zajrzeć głębiej w naszą duszę. Ja osobiście doświadczam Boga bardziej poprzez modlitwę, systematyczną spowiedź, przyjmowanie na każdej Mszy Świętej Eucharystii, czytam książki duchowe o życiu Świętych, Pismo Święte, codziennie odmawiam kilka razy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, rozmawiam z bezdomnymi z ludźmi w nałogach, w rodzinie dyskutujemy o wierze. Stało mi się tak 1,5 roku temu po spowiedzi z całego życia. I powiem Wam, że kiedyś bym się tym zmęczył, a dziś cały czas pojawiają się kolejne elementy poznawcze. I jak kiedyś czułem niepokój, nawet obecność kogoś niepokojącego tak od 1,5 roku jest cisza. Jestem spokojny, nie analizuję niepotrzebnych spraw, nawet jak mam pokusę natychmiast mówię Jezu Ufam Tobie, precz szatanie i to natychmiast działa. Na początku mojej przemiany byłem zszokowany, że to działa natychmiast w moim przypadku. Jest tylko Jezu Ufam Tobie, Ty się tym zajmij. Wiecie, że to mi wystarcza, bo Wszystko jest od Niego i przez Niego ( tj. Jezusa Chrystusa)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”