Naród wybrany

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Naród wybrany

Post autor: Migdałek » 2015-08-27, 23:40

Pozwolę sobie skopiować z starego forum temat Lemka:

Dlaczego Bóg wybrał żydów jako naród wybrany, czy to było sprawiedliwe? nie wybrał całej ludzkości a tylko żydów.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Post autor: Czarny » 2015-08-28, 00:04

Miał jakiś cel.

Ciekawe dla mnie pytanie i z zainteresowaniem poczekam, bo pewnie tu jestem najmniej obytym w tematyce biblijnej.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2015-08-28, 19:47

Powtórzę się :-)

Bóg wybrał Żydów na naród wybrany, czyli nauczycieli wszystkich narodów na temat prawdziwego Boga. Żydzi jednak, nie zrozumieli tego tak, pomyśleli, że jeśli są wybranymi, to Bóg jest tylko z nimi, tylko ich kocha i żadnego innego narodu na ziemi nie.

Wyznawcy judaizmu powinni uczyć inne narody, na temat prawdziwego Boga, Jego miłości wobec ludzkości, tymczasem Żydzi zamknęli się w czterech ścianach, w Izraelu, a wszyscy inni byli nieczyści, grzeszni, tylko oni święci.

Co do tego, dlaczego Bóg wybrał Żydów na naród wybrany, a nie np. Azteków, tego nie wiem, to wie Bóg, natomiast wiem, że Żydzi właśnie jako naród wybrany powinni być dla innych wzorem wiary, nauczycielami jej.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-08-30, 22:12

Ja też niczego nowego nie wymyśliłem ;-)
Czernin pisze:Powtórzę się :-)

Bóg wybrał Żydów na naród wybrany, czyli nauczycieli wszystkich narodów na temat prawdziwego Boga. Żydzi jednak, nie zrozumieli tego tak, pomyśleli, że jeśli są wybranymi, to Bóg jest tylko z nimi, tylko ich kocha i żadnego innego narodu na ziemi nie.
... Bo tak było z "wybraństwem" do chrztu Duchem Św. Korneliusza.
Kocha zapewne, wszystkie swoje stworzenia.
Wybraństwo Izraela się nie skończyło - to przez ten naród wybrany przyszedł na świat Mesjasz żydowski Jezus, który był obrzezanym i praktykującym Żydem, tak samo wszyscy apostołowie, tak samo pierwszy biskup Jerozolimy "brat Pański "Jakub, który był nazywany przez Żydów wyznających judaizm - Sprawiedliwy (Cadyk) , Paweł posłany do pogan nauczał najpierw w diasporze żydowskiej ...
jak widać chrześcijaństwo dostaliśmy od żydów i przez żydów. My Jako chrześcijanie dołączyliśmy do Ludu Bożego, a nie zastąpiliśmy go - jasno o tym pisz Paweł o gałązce dziczki (dzikiej szczepionki) wszczepionej w szlachetne drzewo oliwne narodu żydowskiego. Razem stworzyliśmy Nowe Przymierze, ale jest to jedno z wielu Przymierzy opisanych w Biblii i jest poszerzeniem Starego a nie jego zastąpieniem. To jest najnowsze, najpełniejsze i najszersze, dla każdego, kto przyjmie Jezusa za swego Pana.

Wyznawcy judaizmu powinni uczyć inne narody, na temat prawdziwego Boga, Jego miłości wobec ludzkości, tymczasem Żydzi zamknęli się w czterech ścianach, w Izraelu, a wszyscy inni byli nieczyści, grzeszni, tylko oni święci.
Żydzi nauczali również inne narody przez Jezusem i po jego śmierci. Było sporo prozelitów, bojących się Boga, miłujących Boga, sprawiedliwych z narodów - takimi określeniami nazywa się tych nie żydów z narodów ościennych, którzy wielbili Boga i czasami przechodzili na judaizm, lub tylko przyjmowali moralne nauki judaizmu.
Co do tego, dlaczego Bóg wybrał Żydów na naród wybrany, a nie np. Azteków, tego nie wiem, to wie Bóg, natomiast wiem, że Żydzi właśnie jako naród wybrany powinni być dla innych wzorem wiary, nauczycielami jej.
to wybraństwo - pochodzi od Abrahama - to jest nasz i żydów ojciec założyciel - to on pierwszy otrzymał nie tylko przymierze jak Noe wcześniej, ale i Boże błogosławieństwo, które z ojca na syna przez Izaaka doszło do Jakuba czyli Izraela - protoplastę narodu żydowskiego. To samo błogosławieństwo my otrzymujemy na koniec Mszy Św. Kapłani żydowscy też błogosławili swój lud znakiem znanym fanom Armii
https://www.google.com/search?q=znak+b% ... 4evq9NM%3A
pożegnam się z wami żydowskim pożegnaniem/powitaniem - życzeniem pokoju
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-14, 19:51

Nie jestem pewien czy Korneliusz jest najlepszym przykładem. Był on oczywiście "gojem" - goj oznacza naród, więc nie jest to obraźliwe, ale należał do tzw. bojących się Boga. Czyli był sympatykiem religii żydowskiej. Na uwagę zasługuje następująca wzmianka:

"pobożny i "bojący się Boga" wraz z całym swym domem. Dawał on wielkie jałmużny ludowi i zawsze modlił się do Boga. (3) Około dziewiątej godziny dnia ujrzał wyraźnie w widzeniu anioła Pańskiego" Dzieje 10:2-3

Początkiem mądrości jest bojaźń Boża. Tak mówi Biblia, ale to jest też założenie judaizmu. To także fragment porannej modlitwy żydowskiej. Co więcej, cedaka - jałmużna to jeden z trzech filarów tej religii. Pirke Awot - sapiencjalna księga Miszny wymienia trzy podstawowe filary, na których opiera się świat (olam) - dobre uczynki, awoda czyli służba Bogu oraz Tora. No i wreszcie proszę zauważyć, że Korneliusz modlił się około dziewiątej godziny dnia, czyli w czasie gdy w Świątyni składano ofiarę. Porównaj: Lukasza 1:10 oraz Dzieje 3:1
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-14, 20:12

Nie jestem pewien czy Korneliusz jest najlepszym przykładem. Był on oczywiście "gojem" - goj oznacza naród, więc nie jest to obraźliwe, ale należał do tzw. bojących się Boga. Czyli był sympatykiem religii żydowskiej. Na uwagę zasługuje następująca wzmianka:

"pobożny i "bojący się Boga" wraz z całym swym domem. Dawał on wielkie jałmużny ludowi i zawsze modlił się do Boga. (3) Około dziewiątej godziny dnia ujrzał wyraźnie w widzeniu anioła Pańskiego" Dzieje 10:2-3
Ja tam jestem pewien, że to dobry przykład i mam na to mocne Słowa ;-)
44 Kiedy Piotr jeszcze mówił o tym, Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali nauki. 45 I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy przybyli z Piotrem, że dar Ducha Świętego wylany został także na pogan. 46 Słyszeli bowiem, że mówią językami i wielbią Boga. 47 Wtedy odezwał się Piotr: "Któż może odmówić chrztu tym, którzy otrzymali Ducha Świętego tak samo jak my?" 48 I rozkazał ochrzcić ich w imię Jezusa Chrystusa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-14, 20:26

Najważniejsze, że Ty jesteś przekonany, bo przecież to podany przez Ciebie przykład.
Nie zamierzałem też negować Twoich słów. najwyraźniej mi się nie udało. Sorry.

Chodziło mi raczej o to, że to jeszcze nie byli tacy (dom Korneliusza znaczy się) klasyczni poganie, gentiles (z angielskiego). Myślę, że dopiero apostoł Paweł i jego współpracownicy zmierzyli się z tym problemem w pełnym tego słowa znaczeniu. Korneliusz był poganinem ale sympatykiem judaizmu. Dzisiaj pewnie nazwalibyśmy go Noachitą. Z punktu widzenia żydowskiego wyglądało to tak: poganin to poganin, pozostaje nieczysty bez względu na to, czy wierzy w zasady judaizmu czy nie. I tu rzeczywiście Piotr miał problem.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Pinchas

Re: Naród wybrany

Post autor: Pinchas » 2015-09-18, 00:36

Migdałek pisze:Pozwolę sobie skopiować z starego forum temat Lemka:

Dlaczego Bóg wybrał żydów jako naród wybrany, czy to było sprawiedliwe? nie wybrał całej ludzkości a tylko żydów.
Reszta mogla poznac przez stworzenie a Bog moze wybrac sobie kogo chce :)

?(6) Gdyż ty jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był Jego wyłączną własnością. (7) Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów. (8) Lecz w miłości swej ku wam i dlatego że dochowuje przysięgi, którą złożył waszym ojcom, wyprowadził was Pan możną ręką i wybawił cię z domu niewoli, z ręki faraona, króla egipskiego. (9) A tak wiedz, że Pan, Bóg twój, jest Bogiem, Bogiem wiernym, który do tysiącznego pokolenia dochowuje przymierza i okazuje łaskę tym którzy go miłują i strzegą jego przykazań.? (5 Mojż. 7:6-9,)

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-02-14, 20:09

Narod wybrany to nie sa zydzi dlatego, ze sa zydami, ale dlatego, ze z tych terenow na ktorych ksztaltowalo sie pierwotne spoleczenstwo semitow wywodzi sie protoplasta ... ten, ktory podobnie jak Maryja w zwiastowaniu, calym sercem poddal sie woli Boga i Mu zaufal.
Byc moze Stworca propozycje zlozyl wiekszej liczbie mezow z innych rodow ... ale tylko w Abrahamie otrzymal pelna zgode, posluszenstwo i poddanie.
Dlatego ten rod, jego krew ( jak ziarna piasku liczni ) stalo sie narodem wybranym.
A w Jezusie narod wybrany to ci, ktorzy Mu w pelni zawierzyli. I nteraz taki jest Jego narod, a ten stary ma udzial w wybranstwie abrachamowym.

Tyle mozna wywnioskowac. Co jest wiecej ... tego nie wiem.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-02-14, 22:18

Doprawdy, niesamowite i ciekawe. No, chyba jednak cos jest w tym, ze trzeba miec zydowska dusze, aby takie glebokie mysli odkrywac ... no dla mnie to bardzo interesujace i odkrywcze.
Trzymaj sie - klaniam sie z szacunkiem.
Ciekawi mnie, czy Tomaszek cos doda, bo on tez dobrze w tym zorientowany ( choc moze z innej troche strony).
Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-02-15, 21:16

Benjamin pisze:Narod wybrany to nie sa zydzi dlatego, ze sa zydami, ale dlatego, ze z tych terenow na ktorych ksztaltowalo sie pierwotne spoleczenstwo semitow wywodzi sie protoplasta ... ten, ktory podobnie jak Maryja w zwiastowaniu, calym sercem poddal sie woli Boga i Mu zaufal.
Byc moze Stworca propozycje zlozyl wiekszej liczbie mezow z innych rodow ... ale tylko w Abrahamie otrzymal pelna zgode, posluszenstwo i poddanie.
Dlatego ten rod, jego krew ( jak ziarna piasku liczni ) stalo sie narodem wybranym.
A w Jezusie narod wybrany to ci, ktorzy Mu w pelni zawierzyli. I nteraz taki jest Jego narod, a ten stary ma udzial w wybranstwie abrachamowym.

Tyle mozna wywnioskowac. Co jest wiecej ... tego nie wiem.
faktycznie Konikl ma rację, że głęboko napisane ...
ale pozwól, że zauważę coś takiego
każde "nowe" przymierze zawiera się w większym "starym"
Pierwsze Noego - obejmowało również Abrahama
to z Abrachamem obejmowało również Mojżesza
Mojżeszowe, zawierało w sobie Dawidowe, czy Lewickie/kapłańskie
a Nowe/Jezusowe/chrześcijańskie zawiera się w Dawidowym, bądź Mojżeszowym - zależy jak patrzeć
Taka prawidłowość mi się ukazała :
następowało zawężanie od najszerszego przymierza:
Noego obejmującego wszystkich ludzi, do
potomków Abrahama (wiele narodów/ludów),
Izraela - jednego narodu wybranego,
Kapłańskiego i królewskiego - jeden ród
do gwałtownego rozszerzenia
w Jezusie - znów na wszystkich ludzi
- jednak mamy stałą i nieprzerwaną ciągłość Przymierzy, a z przymierzem idzie w parze błogosławieństwo i tego od Ojca Miłosiernego Wam życzę
amen
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Edom

Re: Naród wybrany

Post autor: Edom » 2023-06-11, 20:32

Czy Chrześcijaństwo wywodzi się od Przymierza z Abrahamem? Raczej tak.

Judaizm z Dawidowych czy Mojżeszowych Przymierzy

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Naród wybrany

Post autor: Andej » 2023-06-11, 21:16

Chrześcijaństwo wywodzi się ze wszystkich przymierzy, które Bóg zawierał z ludźmi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Edom

Re:

Post autor: Edom » 2023-06-12, 12:49

Dezerter pisze: 2015-08-30, 22:12ej.

... to wybraństwo - pochodzi od Abrahama -

to jest nasz

i żydów ojciec założyciel - to on pierwszy otrzymał nie tylko przymierze jak Noe wcześniej, ale i Boże błogosławieństwo, które z ojca na syna przez Izaaka doszło do Jakuba czyli Izraela protoplastę narodu żydowskiego. To sumo błogosławieństwo my otrzymujemy na koniec Mszy Św.
Błogosławieństwo jest bardzo istotne dla naszej Chrześcijańskiej wiary Dezerterze, jest bardzo istotne dla zachowania w naszej Chrześcijańskiej wierze nasze Chrześcijańskie dzieci które dziś masowo odchodzą o Kościoła i Boga.

Czy możemy się tu dokładniej przyjrzeć temu Błogosławieństwu które Jakub / Izrael podobno wykradł od jego brata - pierworodnego i umiłowanego syna Izaaka - Ezawa / Edoma?

Z tego co ja czytam w Biblii, w Księdze która była i jest uznawana przez wielu ojców Kościoła i biblistów jako najstarsza Księga Biblii - Księdze Hioba, to właśnie potomkowie Ezawa, jego pierworodny Elifaz, czy prawnuk Hiob przenosili w antycznych czasach naukę o Bogu Abrahama.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Naród wybrany

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-12, 12:56

A jakie znaczenie - prócz zapowiedzi tego, co dziś - ma błogosławieństwo Ezawa (którego zresztą Ezaw nie dostał)?
Kol 2:17 "Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa."

ODPOWIEDZ