Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Lizzie » 2022-01-07, 21:13

Odmawiam codziennie Różaniec modlę się do świętych i do Boga wiem że nie jestem sama .
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytanie o poglądy Kościoła

Post autor: Nenderen » 2022-08-07, 21:37

Niemaryjny katolik? Katolicyzm jest przecież maryjny.
Co masz na myśli Dezerterze nazywając się "niemaryjnym katolikiem"? Może raczej nie jesteś mariocentrystą?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pytanie o poglądy Kościoła

Post autor: Dezerter » 2022-08-07, 23:02

Nenderen pisze: 2022-08-07, 21:37 Niemaryjny katolik? Katolicyzm jest przecież maryjny.
Co masz na myśli Dezerterze nazywając się "niemaryjnym katolikiem"? Może raczej nie jesteś mariocentrystą?
Jak wolisz tak to ok ja nie znam się na określeniach, opisuję jak jest, że moja duchowość jest chrystocentryczna a mało Maryjna
A katolicyzm jest Chrystusowy a nie Maryjny - coś pomyliłeś ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Pytanie o poglądy Kościoła

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-08-07, 23:14

Nenderen pisze: 2022-08-07, 21:37 Katolicyzm jest przecież maryjny
Zwrot "maryjny katolicyzm'' albo "maryjny katolik" sugeruje, jakby Maryja była tu najistotniejsza. Maryjny to przymiotnik przynależności. Oznaczałoby to, że najważniejszą cechą jest maryjność, czyli" należy do Maryi". A tak nie jest. Maryja jest ważna, ale nie przesadzajmy, nie aż tak, aby umieszczać ją w nazwie. Najważniejszy w katolicyzmie jest Chrystus, przecież nasza religia to chrześcijaństwo, a katolicyzm to wyznanie.
Zwrot "niemaryjny katolik" jest bardzo logiczny i nie ma nic wspólnego ze znaczeniem "antymaryjny".
Po prostu nie ma czegoś takiego jak "maryjny katolicyzm", o czym już Dezerter kiedyś pisał.
Ostatnio zmieniony 2022-08-07, 23:17 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytanie o poglądy Kościoła

Post autor: Nenderen » 2022-08-08, 07:20

Mówi się np. że duchowość Jana Pawła Drugiego była maryjną więc jego katolicyzm był maryjny i to wcale nie oznacza stawiania Maryi na pierwszym miejscu.
Maryjny katolicyzm jest katolicyzmem chrystocentrycznym bo istotą właściwie pielęgnowanej pobożności maryjnej jest wzorem Maryi ukierunkowanie na Jezusa i stawianie go na pierwszym miejscu. Maryja jest wzorem do naśladowania a Jej słowa "uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie" to piękne streszczenie i esencja chrystocentryzmu.
Skoro mówienie o biblijności katolicyzmu nie wyklucza jego chrystocentryzmu to także mówienie o maryjności katolicyzmu nie wyklucza jego chrystocentryzmu.
Jezus dał nam Maryję jako naszą matkę. Określanie się maryjnymi w sensie bycia jej duchowymi dziećmi jest logiczne.
Ostatnio zmieniony 2022-08-08, 07:32 przez Nenderen, łącznie zmieniany 5 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2022-08-09, 20:44

Ale ja nie ma nic przeciwko tym, którzy czują tak jak ty
ja mam inaczej - mogę?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: konserwa » 2022-08-09, 22:31

Nie istnieje chrystocentryzm bez maryjnosci. Tak to Bog zorganizowal.
Co najwyzej moze istniec postwa nieuwzgledniania dziela Boga w calej pelni ... a wiec cos, co glosi, ze jest sie chrystocentrycznym, ale nie maryjnym.
To tak jakby glosic, ze istnieje maslo, ale bez smietany.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Nenderen » 2022-08-10, 08:18

Dezerterze nie twierdzę że nie możesz po prostu wyraziłem swoją opinię na ten teologiczny temat odnośnie maryjności.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ