Jeden jest bowiem Bóg, jeden jest także Pośrednik.

Felietony napisane przez Czernina.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 422
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Jeden jest bowiem Bóg, jeden jest także Pośrednik.

Post autor: Czernin » 2015-08-29, 18:15

Bazując na tym fragmencie Biblia nam mówi, że Jezus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi:

Jeden jest bowiem Bóg, jeden jest także Pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus (1 Tym 2, 5)

Wyraz "pośrednik" jest terminem technicznym, który wymaga podania definicji, mimo, że nam może się wydawać, że pośrednik to osoba, która stoi między dwiema stronami.

Greckie słowo oznaczające pośrednik (czyt.: mesites) pojawia się w Nowym Testamencie 6 razy. Oprócz wyżej wspomnianego miejsca jego użycia (1 Tm 2, 5), słowo to występuje jeszcze dwa razy w Liście do Galatów i trzy razy w Liście do Hebrajczyków:

Na cóż więc Prawo? Zostało ono dodane ze względu na wykroczenia aż do przyjścia Potomka, któremu udzielono obietnicy; przekazane zostało przez aniołów; podane przez pośrednika (Ga 3, 19).

Jest tutaj mowa o Starym Przymierzu, zatem pośrednik, o którym tam mowa, to Mojżesz, chociaż w tekście biblijnym nie ma wymienionego jego imienia. Jednak charakter pośrednictwa Jezusa a Mojżesza jest inny, gdyż Mojżesz nie jest Bogiem, więc nie może być Zbawicielem, tak jak Jezus.

Pośrednikiem Starego Przymierza był Mojżesz. Jednak żaden z Żydów nie widział w nim kogoś, przez kogo należy zanosić modlitwy do Boga, lub prosić Mojżesza o zanoszenie modlitw do Jahwe. Mojżesz był pośrednikiem Starego Przymierza, bo w przymierzu zawartym z Jahwe reprezentował naród wybrany. Podobnie Pan Jezus jest pośrednikiem Nowego Przymierza. Ponieważ jednak to Nowe Przymierze jakby cofnęło wszystkie inne przymierza zawarte w Starym Testamencie, nie mają one dla nas znaczenia, dlatego Jezus jest nie tylko Pośrednikiem, ale jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi.

Mojżesz pośrednik Starego Testamentu składał ofiary z cielców, Jezus, Który zawarł z nami nowe, ostatnie już przymierzę złożył sam z siebie ofiarę. Więc jako pośrednik przymierza Jezus nie jest tylko kapłanem, który składa ofiarę, ale także Ofiarą, co czyni Go Zbawicielem. I to właśnie nam chce powiedzieć fragment 2 Tym 2, 5

Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden (Ga 3, 20).

Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach (Hbr 8, 6).

I dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy (Hbr 9, 15).


(?) do Pośrednika Nowego Testamentu - Jezusa, do pokropienia krwią, która przemawia mocniej niż [krew] Abla (Hbr 12, 24).


Teksty mówiące o Nowym Przymierzu odnoszą się do Jezusa, który jest Pośrednikiem Nowego Przymierza. W 1 Tym 2, 5 jednak nie ma zapisku, że Jezus jest pośrednikiem Nowego Przymierza, jednak zdaniem biblistów, ścisła zależność od żydowskiego rozumienia i języka Żydów mówiących po grecku każe nam się tego słowa domyślać. A zatem także i w 1 Tm 2, 5 chodzi nie o pośrednika modlitw, ale o pośrednika przymierza.

Gdyby św. Paweł miał na myśli Jezusa jako pośrednika w takim sensie, w jakim my to rozumiemy, to zapewne napisałby, że żadna modlitwa nie powinna być kierowana bezpośrednio do Boga Ojca, a tylko i wyłącznie do Jego Syna, który w naszym imieniu przekazywałby ją Ojcu, ale tak nie napisał.

A sam Jezus powiedział, że gdy się modlimy, módlmy się np. tymi słowami:

Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! (Mt 6, 9-13)

W powyższym fragmencie Jezus pokazuje nam, że powinniśmy się modlić bezpośrednio do Boga Ojca, nie pośrednio, więc nie potrzeba pośrednika, w takim sensie jak my to rozumiemy.

Skoro więc Jezus Pośrednik Nowego Przymierza jest Zbawicielem, rozumiejąc to przez definicje pojęcia "pośrednik" w Nowym Testamencie, to świeci mogą być naszymi pośrednikami według definicji, której używa się dzisiaj.

Jeśli mamy więc innego Pośrednika niż Jezusa, wtedy mamy też innego Zbawiciela.
Ostatnio zmieniony 2021-04-27, 17:56 przez Czernin, łącznie zmieniany 3 razy.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

mała czarna

Post autor: mała czarna » 2015-08-30, 09:06

Musze powiedzieć, że złe czy niedokładne rozumienie wpływa na nietrafne tłumaczenie tekstów biblijnych i rodzi błędy w publikacjach teologicznych. Prosze jeszcze raz przeczytac Felieton i zrobic poprawke ;-)

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 422
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2015-08-30, 13:50

Wskaż proszę moje błędy teologiczne, z góry dziękuje, jeśli jest coś nie tak to postaram się wyjaśnić, poprawić.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Philip
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 30 sie 2015
Been thanked: 3 times

Post autor: Philip » 2015-09-01, 15:49

Bardzo interesująca interpretacja tegoż fragmentu. ;-) Sam osobiście ( oczywiście w opiece "z góry" ) muszę ów fragment poznać.
Ponieważ jednak to Nowe Przymierze jakby cofnęło wszystkie inne przymierza zawarte w Starym Testamencie, nie mają one dla nas znaczenia
Ja osobiście przyczepiłbym się tego mniemania z racji, iż stare przymierza nie zostały cofnięte, lecz zostały rozwinięte ! Chrystus nie cofa, ale wypełnia. Nie jak zadanie domowe, ale niczym dzban wody.
Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim (Mt 5,17-19).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 12063
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 2770 times
Been thanked: 2293 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-01, 18:35

Ja osobiście przyczepiłbym się tego mniemania z racji, iż stare przymierza nie zostały cofnięte, lecz zostały rozwinięte ! Chrystus nie cofa, ale wypełnia
witaj filipie na forum :-)
jestem tego samego zdania , pisałem podobnie w wątku o narodzie wybranym, że Nowe Przymierze jest poszerzeniem Starego o "ludzi z narodów"
A co sądzicie - w temacie pośrednika - , że najwłaściwszym modelem modlitwy jest taki układ:
Do Ojca, przez/w imię Jezusa, w Duchu Św.
Ja modląc się czasami proszę Boga "w imię Jezusa Chrystusa"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 422
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2015-09-01, 22:23

Philip pisze:Chrystus nie cofa, ale wypełnia.
Zgadza się. Dekalog obowiązuję do dziś i to się nie zmieni. Jezus jednak wypełnił, to co mówiono o Nim w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach.

Mówiąc tutaj o Nowym Przymierzu koniecznie musimy się zapoznać z Przymierzami które Bóg związywał z różnymi osobami, mam tu na uwadze Adama, Noego Abrahama, Mojżesza i Dawidem, w żadnym z tym Przymierzy Bóg nie dawał nam zbawienia, tak jak dał nam to Chrystus, kiedy to zostało to niebo otwarte dla ludzi, którzy podążają za Nim. Jezus Chrystus przyszedł 2000 lat temu. Bóg dał nam wtedy nowe Przymierzę, w którym oferuję nam zbawienie przez cierpienie swojego Syna Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Charakter tego Przymierza mógł być takim, jeśli wypełni się to co było powiedziane o Mesjaszu w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach, mógł to uczynić tylko jeden człowiek wskazany przez Boga i Boży Syn na którego czekali Żydzi i nie przyjęli Go.
Philip pisze:Ja osobiście przyczepiłbym się tego mniemania z racji, iż stare przymierza nie zostały cofnięte, lecz zostały rozwinięte !
Ja zawsze mówię, że wiara chrześcijańska jest rozwinięciem tego co Bóg przez wieki dawał Żydom w judaizmie; proroków, nowe przymierza, które zmierzały do jednego, by ludzie zostali w pełni odkupieni przez Boga w Osobie Jezusa Chrystusa. Nowe Przymierze, które zawarł Chrystus jest ostatnim Przymierzem, ponieważ od śmierci Mesjasza i zmartwychwstania i wstąpienia do Ojca żyjemy w czasach ostatecznych.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Aron
Bywalec
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 19 paź 2015
Been thanked: 1 time

Post autor: Aron » 2015-10-20, 11:19

Podczas rozpatrywania tego zagadnienia warto uwzględnić kontekst:

"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie" (1 Tym. 2:5, 6).

Apostoł Paweł daje nam do zrozumienia, że pośredniczenie Pana Jezusa wiąże się z okupem.

z Listu do Hebrajczyków 9:15 oraz 12:24 wynika, że chodzi o pośrednika Nowego Przymierza. Z tego możemy wyciągnąć wniosek, że Pan Jezus jest Pośrednikiem nowego przymierza, które umożliwiło powstanie nowego narodu, ?Izraela Bożego", o którym czytamy w Galatów 6:16.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-18, 23:58

Jeden jest Posrednik. Tak. Tylko jeden.
I ten jeden Posrednik uzywa posrednictwa, aby sie wcielic ...\
Takie ciekawe ... i moim zdaniem niesamowicie celne i biblijne spostrzezenie pragne dodac jako uzupelnienie wobec hmmm dziwnej furii nas protestantow wobec ... nieslusznie wyszydzanych katolikow w temacie maryjnosci.
Poszukam tu na forum, moze jest juz temat konkretnie maryjny.
Spodziewam sie na nim totalnego ostrzalu - lecz doswiadczenie moje i obserwacje mnie osobiscie utwierdzily w zdaniu, ze pewna strona sporu o Maryje uzywa slepakow, a ktora ... moze uda sie to stwierdzic bez jednego wystrzalu?
Podam tylko, ze pewne jest, iz Bog uzywa sposobow posrednich i pomocy posredniej nawet jesli jest jedynym Posrednikiem.

konik

Re: Jeden jest bowiem Bóg, jeden jest także Pośrednik.

Post autor: konik » 2016-07-24, 21:38

Benjaminie ... genialne spostrzezenie. No, jaki ty protestant ... lepiej od katolika zagailes ;-)

Bog -jedyny Posrednik ... szuka posrednikow ( czyli, jak to napisales - sposobow posrednich i pomocy posredniej).
Mnie juz dawno zastanawialo i nie dawalo spokoju, po co nbyla potrzebna Arka Przymierza - przeciez Bog doskonale do tej pory obywal sie bez takich atrybutow. A tu okazalo sie, ze lud potrzebowal takiego "posrednictwa" Arki, aby moc prawdziwie wielbic Boga.
Taka " Arka " Nowego Przymierza stala sie Maryja - proste jak drut telegraficzny :-D

Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 12063
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 2770 times
Been thanked: 2293 times
Kontakt:

Re: Jeden jest bowiem Bóg, jeden jest także Pośrednik.

Post autor: Dezerter » 2017-05-02, 23:27

konik pisze:Benjaminie ... genialne spostrzezenie. No, jaki ty protestant ... lepiej od katolika zagailes ;-)

Bog -jedyny Posrednik ... szuka posrednikow ( czyli, jak to napisales - sposobow posrednich i pomocy posredniej).
Mnie juz dawno zastanawialo i nie dawalo spokoju, po co nbyla potrzebna Arka Przymierza - przeciez Bog doskonale do tej pory obywal sie bez takich atrybutow. A tu okazalo sie, ze lud potrzebowal takiego "posrednictwa" Arki, aby moc prawdziwie wielbic Boga.
Taka " Arka " Nowego Przymierza stala sie Maryja - proste jak drut telegraficzny :-D

Serdecznie pozdrawiam.
Konik reaktywacja!!! - nie wytrzymał, a gdzie wyciszenie :-)
Oczywiście ciesze się, że znów jesteś wśród nas :-)
ale ale...
mamy przecież nawiązać :
- OSOBISTĄ i INDYWIDUALNA, wręcz INTYMNA więź z Jezusem Panem i Zbawicielem naszym!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ