Dlaczego przybywa niewierzacych?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Abstract » 2022-05-29, 14:41

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 12:53 Ja się tu świetnie bawię
Widać, dodatkowo potwierdzasz twój deklarowany wiek ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 14:46

Abstract pisze: 2022-05-29, 14:41
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 12:53 Ja się tu świetnie bawię
Widać, dodatkowo potwierdzasz twój deklarowany wiek ;)
Będę się bawił nawet jak będę miał 80 lat jeśli dożyje. Nie muszę się zamartwiać wszystkim jak katolik. Tutaj widzę nawet 14 Latków, którzy zamiast się bawić to myślą czy dotykając swojego siusiaka popełnili grzech czy nie, w kółko zamartwanie się, w koło zaduma, gorzkie żale... Po co to wszystko, po co sztucznie się dołować.
Ostatnio zmieniony 2022-05-29, 14:47 przez CzarnyPoslaniec, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: konserwa » 2022-05-29, 15:36

A na wstepie pisales o tym, ze liczysz na poszanowanie w dyskusji. Jakos czarno to widze ze strony czarnego poslanca.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Abstract » 2022-05-29, 16:25

@CzarnyPoslaniec
viewtopic.php?t=12260
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-29, 17:09

sądzony pisze: 2022-05-29, 09:33 Trudno powiedzieć czy często. Często to więcej niż 50%? Moja siostra odeszła i na razie nie szuka. Jest jakby w okresie "zła na Kościół" i jednocześnie "straty" po rozstaniu. Moim zdaniem tej duchowości szuka od 2-5% (max 8%). Dużo rozmawiam z ludźmi, a temat duchowości mnie interesuje i jakoś nie dostrzegam, by ludzie mieli cokolwiek do powiedzenia na tej płaszczyźnie. Ale to jedynie moje zdanie.
Tak, masz rację, nie mam tutaj żadnych statystyk, bardziej obserwacje, ale to może temu, że od kilku lat w sumie jestem zainteresowana środowiskiem chrześcijańskim i poznawałam ludzi z takimi historiami, więc statystycznie nie wiem jak to wygląda i nie wiem czy da się to sprawdzić, bo ktoś oficjalnie może być w KK, a nieoficjalnie interesować się jakąś inną duchowością.
Druga obserwacja, to oczywiście to, że większość świata to ludzie w jakiś sposób wierzący, choćby w ten Wschodni Absolut, ale jednak. Religie powstawały od dawien dawna, więc te potrzeby duchowe pojawiały się w ludziach już od czasów pierwotnych. Prof. Jerzy Vetulani mówił, że już neandertalczycy mieli np. potrzebę chowania zmarłych, kopali im groby.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Andej » 2022-05-29, 17:52

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 14:46 Będę się bawił nawet jak będę miał 80 lat jeśli dożyje. Nie muszę się zamartwiać wszystkim jak katolik. Tutaj widzę nawet 14 Latków, którzy zamiast się bawić to myślą czy dotykając swojego siusiaka popełnili grzech czy nie, w kółko zamartwanie się, w koło zaduma, gorzkie żale... Po co to wszystko, po co sztucznie się dołować.
Dzieci mają dziecinne problemy. I nie ma co się z nich naśmiewać. Oni dopiero kształtują swoją wiarę. Uczą się jej. I to jest piękne. Uczą się na błędach. Mają wątpliwości, ale dzięki swej otwartości pytają o drogę.
Nie wiem, czy będziesz się bawił "siusiakiem" mając 80. Czy będzie to robić pielęgniarka. Ty zaś tylko o tym pomarzysz.
--
Dziecinne rozterki są właściwe dla dzieci. A katolicy są radośni. Bo mają z czego się cieszyć. Wiara to miłość. Wiara to otwarcie. Wiara to wolność.
To, co uważasz za zamartwianie, jest droga uwolnienia. Dzięki miłości można każdy błąd naprawić. Można się od niego uwolnić. Wystarczy kochać, aby znów mieć czystą kartę. To wspaniałe.
----
Zdaję sobie sprawę, że nie miałeś możliwości poznać Boga, ani wiary. To smutne. To powoduje takie, a nie inne spojrzenie. Ale codziennie modlę się, abyś kiedyś zobaczył to, co teraz zakryte. Abyś otrzymał kiedyś światło Ducha świętego. O wiarę i miłość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-29, 18:11

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 09:03 Faktycznie jest to człowiek nauki z kanałem o zasięgu globalnym, całe 666 wyświetleń tego filmu.
Z całego posta zobaczyłeś tylko filmik? Do reszty wpisu nie potrafisz się rzeczowo odnieść?
Tak, człowiek nauki, zainteresowany przede wszystkim tematyką związaną z czasami paleolitu, podałam jego film gdzie odpowiada na pytania ateistów, jego działaność w sieci jest znacznie szersza. I ogólnie to nie ma akurat w tym temacie żadnego znaczenia, bo to był przykład osoby, która nawróciła się z ateizmu na chrześcijaństwo, będąc jednocześnie zainteresowanym takimi tematami naukowymi jak przytoczyłam. Mam Ci tu wymieniać listę nawróconych ateistów, żebyś się mógł odnieść?

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 18:24

Hildegarda pisze: 2022-05-29, 18:11 mam Ci tu wymieniać listę nawróconych ateistów, żebyś się mógł odnieść?
To macie taką listę? W drugą stronę jest tego tak dużo, że nawet już nie liczymy.

Co do reszty to zadaj konkretne pytanie to dam konkretna odpowiedź i nie każ mi czytać lub oglądać jakiś przydługich nudnych wywodow

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-29, 18:45

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 18:24 To macie taką listę? W drugą stronę jest tego tak dużo, że nawet już nie liczymy.
To, że jest lista w drugą stronę nie ma żadnego znaczenia w kontekście tego co pisałeś na temat powstawania religii wcześniej. My nie rozmawiamy o ludziach wierzących przechodzących na ateizm, tylko o ateistach, ale też scpetykach, ludziach nauki, nawracających się.

sądzony pisze: 2022-05-29, 09:33 Dużo rozmawiam z ludźmi, a temat duchowości mnie interesuje i jakoś nie dostrzegam, by ludzie mieli cokolwiek do powiedzenia na tej płaszczyźnie. Ale to jedynie moje zdanie.
@sądzony przypadkiem na fejsie trafiłam teraz na filmik tego chłopaka, o którym wcześniej pisałam Posłańcowi i on się tu odnosi właśnie do duchowości już u neandertalczków, taka ciekawostka :)
Powinno być ustawione na tym czasie gdzie zaczyna o tym mówić, ale jakby nie było to zaczyna sie od 1:20 min


Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 19:37

Hildegarda pisze: 2022-05-29, 18:45 @sądzony przypadkiem na fejsie trafiłam teraz na filmik tego chłopaka, o którym wcześniej pisałam Posłańcowi i on się tu odnosi właśnie do duchowości już u neandertalczków, taka ciekawostka :)
Powinno być ustawione na tym czasie gdzie zaczyna o tym mówić, ale jakby nie było to zaczyna sie od 1:20 min
Ale ja nie wątpię w duchowość ludzi pierwotnych. Nieopodal miejscowości, w której mieszkam wspaniała para prowadzi wioskę szamańską w duchu pierwotnych Słowian. Byłem u nich kiedyś i przegadaliśmy kilka ładnych godzin o duchowości, chrześcijaństwie i lekturze "O naśladowaniu Chrystusa". To naprawdę wspaniali ludzie. Jednakże:

"W życiu, które toczy się dzisiaj w wielkich miastach świata, wszystko zostało zaplanowane tak, by uniemożliwić człowiekowi wejście w siebie i refleksję nad sprawami ducha." T. Merton pisał to grubo ponad pół wieku temu (nie mówiąc o "Mieć czy być", "Ucieczka od wolności" Fromma).

Nie podważam duchowości neandertalczyków, a duchowość współczesnego człowieka.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-29, 20:17

sądzony pisze: 2022-05-29, 19:37 Nie podważam duchowości neandertalczyków, a duchowość współczesnego człowieka.
I tu taka ciekawostka, bo on tam właśnie mówi w tym filmie, że potrzeby duchowe ma każdy, nawet ateista, który deklaruje, że jest niewierzący, nie wyznający żadnych religii. Jest to już wpisane w naszą naturę, było od początku, tylko rozwijało się, ewluowało. Widocznie te potrzeby duchowe nie u każdego są na takim samym poziomie.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: SynJana » 2022-05-29, 20:36

@Hildegarda
Chłopak w tym filmie tak twierdzi?
Mam wrażenie, że u mnie nie ma potrzeb duchowych.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-29, 20:39

SynJana pisze: 2022-05-29, 20:36 @Hildegarda
Chłopak w tym filmie tak twierdzi?
Mam wrażenie, że u mnie nie ma potrzeb duchowych.
Posłuchaj, bo myślę, że warto, porusza też temat rozwoju religijności od czasów pierwotnych, opiera to na wiedzy naukowej
O tej duchowości zaczyna się od 1 h 20 min

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 20:39

Hildegarda pisze: 2022-05-29, 20:17 I tu taka ciekawostka, bo on tam właśnie mówi w tym filmie, że potrzeby duchowe ma każdy, nawet ateista, który deklaruje, że jest niewierzący, nie wyznający żadnych religii. Jest to już wpisane w naszą naturę, było od początku, tylko rozwijało się, ewluowało. Widocznie te potrzeby duchowe nie u każdego są na takim samym poziomie.
Potrzeby duchowe, a ich zaspokajanie to dwie odrębne kwestie. Zgadzam się, każdy ma potrzeby duchowe, tak jak każdy ma potrzeby fizjologiczne. Zwykle jednak "przerealizowujemy" te cielesno-materialno-zewnętrzne nie dostrzegając w ogóle tych duchowych. Moim zdaniem jest to również przyczyną wielu zaburzeń psychicznych. Brak równowagi. Pustkę duchową, którą może wypełnić jedynie Bóg, próbujemy zapchać seksem, przyjemnością, władzą, pieniądzem, pracą, ambicją, a nawet religijnością czy pobożnością.

Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
SynJana pisze: 2022-05-29, 20:36 @Hildegarda
Chłopak w tym filmie tak twierdzi?
Mam wrażenie, że u mnie nie ma potrzeb duchowych.
Możesz ich nie dostrzegać lub racjonalizować; mogłeś je czymś "zapchać" i to uspokoi Cię na jakiś czas.
Nie sądzę byś ich nie miał. Ale wszystko jest możliwe.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: SynJana » 2022-05-29, 20:46

Możesz zdefiniować potrzebę duchową? Powiem ci wtedy czy ja mam.

Zetknąłem na ten film od 1:20. Facet jedzie dość ogólnie i za szybko jak dla mnie. Zostawia za dużo niedopowiedzeń. Nie bralbym tego filmu jako źródło wiedzy, a raczej jako wskazówkę gdzie i czego szukać.
Ostatnio zmieniony 2022-05-29, 21:00 przez SynJana, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”