Dlaczego przybywa niewierzacych?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 21:11

SynJana pisze: 2022-05-29, 20:46 Możesz zdefiniować potrzebę duchową? Powiem ci wtedy czy ja mam.
Trudno opisać ogólnie czym jest "potrzeba duchowa". Ale spróbuję. Będzie to dość subiektywne.
Dla mnie jest to poczucie, że pomimo faktu, że "masz wszystko" czujesz "rosnący brak Czegoś bardzo istotnego".
I masz świadomość, że nawet jeżeli mógłbyś mieć wszystko na świecie, być kimkolwiek zechcesz na świecie to nadal nie jesteś w stanie zaspokoić tego braku. Z dnia na dzień "dziura" rośnie i wiesz, że się jej nie pozbędziesz.
"Odwracasz się" więc od świata i kierujesz do wnętrza.
I "kopiesz".

Potrzeba duchowa to tęsknota za "sobą prawdziwym", nie tym, kim cię wychowano, nauczono, wykształcono, uspołeczniono, jak cię ubrano, nie tym czego się od ciebie oczekuje. To tęsknota za prawdą, miłością, radością, szczęściem. Tęsknota za prawdziwą relacją.

To wiara w światło, która rozświetla ciemność.
Nadzieja na zjednoczenie z Bogiem.
Upragnienie ciepła i bezpieczeństwa.

Neurotycznie można to pomylić z "chęcią powrotu do łona matki". Lecz to potrzeba patologiczna. Tu chodzi o "śmierć" dla matki na jej oczach i narodziny dla Ojca. To "instynkt" prowadzący do pełnej dojrzałości w Jezusie Chrystusie, do przebóstwienia i odnalezienia w sobie Królestwa Bożego poprzez przyjęcie Pawłowej postawy "niewolnika Chrystusowego".

Wybacz, ale inaczej nie umiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-30, 05:18

SynJana pisze: 2022-05-29, 20:46 Zetknąłem na ten film od 1:20. Facet jedzie dość ogólnie i za szybko jak dla mnie. Zostawia za dużo niedopowiedzeń. Nie bralbym tego filmu jako źródło wiedzy, a raczej jako wskazówkę gdzie i czego szukać.
Jedzie ogólnie, bo cały film nie jest konkretnie o duchowości w tamtych czasach, wypowiada się na różne tematy związane z tamtym okresem. Pod filmem jest spis treści. Ale jak byś chciał o coś zapytać (np. źródła informacji, książki itp), to prowadzi na fb stronę "Życie jak w paleolicie" i jest podany mail. Porusza też temat szerzej w filmie, który wcześniej udostępniłam Posłańcowi - "10 pytań od ateistów", dostał po prostu pytania od różnych ateistów o to jak postrzega wiarę, chrześcijaństwo jako nawrócony ateista, zajmujący się właśnie takimi tematami związanymi z czasami pierwotnymi.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: SynJana » 2022-05-30, 09:00

@sądzony
Nie widzę u siebie czegoś takiego już od czasów nastoletnich. Nie uważam też, że zostało to we mnie zagłuszone czy też zapchane czymś innym. Po prostu znikło. Jeśli jednak dalej uważasz, że każdy to ma, to możemy podyskutować.

Swoją drogą smutłem, jak powiedziałeś do Posłańca "czyli jesteś 40 letnim facetem, który marzy o budowaniu rakiet". Ja jestem 40 letnim facetem, który marzy o tym, aby robić gry.

@Hildegarda
Namówiłaś mnie do obejrzenia tego filmu z pytaniami :P

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-30, 10:29

SynJana pisze: 2022-05-30, 09:00 Nie widzę u siebie czegoś takiego już od czasów nastoletnich. Nie uważam też, że zostało to we mnie zagłuszone czy też zapchane czymś innym. Po prostu znikło. Jeśli jednak dalej uważasz, że każdy to ma, to możemy podyskutować.
A ja to u Ciebie "wyczuwam" :)
SynJana pisze: 2022-05-30, 09:00 Swoją drogą smutłem, jak powiedziałeś do Posłańca "czyli jesteś 40 letnim facetem, który marzy o budowaniu rakiet". Ja jestem 40 letnim facetem, który marzy o tym, aby robić gry.
Ty nie marzysz, a robisz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: SynJana » 2022-05-30, 10:35

Może i wyczuwasz. Powiedziałbym jednak, że czujesz coś, czego nie ma.

Jednak zanim zacząłem je robić - marzyłem o tym. Teraz też marzę o tym, aby zrobić grę, która będzie dawała ludziom radość.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-30, 12:48

SynJana pisze: 2022-05-30, 10:35 Może i wyczuwasz. Powiedziałbym jednak, że czujesz coś, czego nie ma.
Możliwe, że ja czuję już to czego jeszcze nie ma.
SynJana pisze: 2022-05-30, 10:35 Jednak zanim zacząłem je robić - marzyłem o tym. Teraz też marzę o tym, aby zrobić grę, która będzie dawała ludziom radość.
Twoje marzenia są "realne". Nie są dziecięcą imaginacją.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Rafał » 2022-07-18, 15:21

Niewierzących przybywa bo rośnie poznanie. Dawniej było tak samo jak i teraz - motłoch nie myślał tylko pozwalał innym decydować o wszystkim. Jeśli znalazły się jednostki kwestionujące z góry przyjęte prawdy, doszukując się ogromnych wyrw w logice - szybko były poddawane społecznemu wykluczeniu, piętnowaniu, oskarżaniu o herezję etcetra.
Obecnie, przy szybkim rozwoju technologii i globalnemu przepływowi informacji, pewne instytucje straciły monopol na prawdę. Myśl obiega w świat w zawrotnym tempie, technologia wpłynęła także na czas pracy - teraz mamy go więcej, dzięki czemu nie musimy polegać na przyjmowaniu wszystkiego co nam przekazuje jedna strona sporu, czy ksiądz na ambonie jak to było dawniej.
Co zaś do samej wiary - im żyję dłużej, tym coraz bardziej judeochrześcijański opis Boga kłóci mi się ze wszystkim, co obserwuję. Nie mówię, że Boga nie ma - to byłby absurd. Nie mam jak tego podważyć. Mam natomiast ogrom wątpliwości wobec przekazu Boga wyłaniającego się z Kościoła Katolickiego, który na wszystkie wątpliwości macha ręką i twierdzi, by po prostu wierzyć, wyciągając drugą dłoń, w której trzyma tacę na datki.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-07-18, 15:29

Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Niewierzących przybywa bo rośnie poznanie.
Dla mnie jest odwrotnie. Poznanie rośnie proporcjonalnie do łaski głębokiej wiary, którą zostaliśmy obdarzeni.
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Obecnie, przy szybkim rozwoju technologii i globalnemu przepływowi informacji, pewne instytucje straciły monopol na prawdę.
Informacja nie ma nic wspólnego z prawdą.
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Co zaś do samej wiary - im żyję dłużej, tym coraz bardziej judeochrześcijański opis Boga kłóci mi się ze wszystkim, co obserwuję.
:) to może wróżyć rozwój duchowy.
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Nie mówię, że Boga nie ma - to byłby absurd. Nie mam jak tego podważyć.
Ani podważyć, ani udowodnić.
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Mam natomiast ogrom wątpliwości wobec przekazu Boga wyłaniającego się z Kościoła Katolickiego, który na wszystkie wątpliwości macha ręką i twierdzi, by po prostu wierzyć, wyciągając drugą dłoń, w której trzyma tacę na datki.
To, moim zdaniem, "niepełne" spojrzenie, ale w pełni rozumiem taki punkt widzenia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Rafał » 2022-07-18, 15:40

sądzony pisze: 2022-07-18, 15:29
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Obecnie, przy szybkim rozwoju technologii i globalnemu przepływowi informacji, pewne instytucje straciły monopol na prawdę.
Informacja nie ma nic wspólnego z prawdą.
Mylisz się. Bez informacji nie ma mowy o poznaniu prawdy. Wszystko wokół Ciebie jest informacją, którą za pomocą impulsów elektrycznych odbiera Twój mózg.

sądzony pisze: 2022-07-18, 15:29
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Niewierzących przybywa bo rośnie poznanie.
Dla mnie jest odwrotnie. Poznanie rośnie proporcjonalnie do łaski głębokiej wiary, którą zostaliśmy obdarzeni.
Wiara jak sam widzisz, zdaje się być wysoce indywidualną sprawą.
sądzony pisze: 2022-07-18, 15:29
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Mam natomiast ogrom wątpliwości wobec przekazu Boga wyłaniającego się z Kościoła Katolickiego, który na wszystkie wątpliwości macha ręką i twierdzi, by po prostu wierzyć, wyciągając drugą dłoń, w której trzyma tacę na datki.
To, moim zdaniem, "niepełne" spojrzenie, ale w pełni rozumiem taki punkt widzenia.
Nie wiem czy rozumiesz, bo nie jest zupełny. Napisałem to pobieżnie, byle jakoś spuentować wypowiedź. Stąd być może Twoja interpretacja mojego spojrzenia jako "niepełne".
Ostatnio zmieniony 2022-07-18, 15:40 przez Rafał, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-07-18, 15:44

Rafał pisze: 2022-07-18, 15:40 Mylisz się. Bez informacji nie ma mowy o poznaniu prawdy. Wszystko wokół Ciebie jest informacją, którą za pomocą impulsów elektrycznych odbiera Twój mózg.
Reklama zawiera masę informacji, a ile ma wspólnego z prawdą?
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:21 Wiara jak sam widzisz, zdaje się być wysoce indywidualną sprawą.
Zgadza się.
sądzony pisze: 2022-07-18, 15:29 Nie wiem czy rozumiesz, bo nie jest zupełny. Napisałem to pobieżnie, byle jakoś spuentować wypowiedź. Stąd być może Twoja interpretacja mojego spojrzenia jako "niepełne".
Co nie oznacza, że muszę Cię nierozumieć w tej kwestii.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Rafał » 2022-07-18, 15:49

sądzony pisze: 2022-07-18, 15:44
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:40 Mylisz się. Bez informacji nie ma mowy o poznaniu prawdy. Wszystko wokół Ciebie jest informacją, którą za pomocą impulsów elektrycznych odbiera Twój mózg.
Reklama zawiera masę informacji, a ile ma wspólnego z prawdą?
To już zależy od reklamy. Jak wiesz możemy reklamować napój energetyczny i próbować wmówić potencjalnym konsumentom, że jest to dobry produkt dla ich zdrowia i, że nabycie go podniesie ich atrakcyjność społeczność. Można także reklamować spektakl w teatrze, sympozjum naukowe czy rekolekcje jakiejś osoby duchownej. Czy te reklamy także nie mają nic wspólnego z prawdą?
Tak czy inaczej, bez odbioru informacji nie dowiesz się o prawdzie. Nigdzie natomiast nie pisałem, że prawda nie może istnieć bez obserwatora.
Ostatnio zmieniony 2022-07-18, 15:49 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-07-18, 15:54

Rafał pisze: 2022-07-18, 15:49 Tak czy inaczej, bez odbioru informacji nie dowiesz się o prawdzie.
W relacji z Bogiem nie otrzymujesz od Niego "informacji". W jaki więc sposób uczy Cię miłości? A czy nie Miłość Boża jest najważniejszą prawdą?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Rafał » 2022-07-18, 16:12

sądzony pisze: 2022-07-18, 15:54
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:49 Tak czy inaczej, bez odbioru informacji nie dowiesz się o prawdzie.
W relacji z Bogiem nie otrzymujesz od Niego "informacji". W jaki więc sposób uczy Cię miłości? A czy nie Miłość Boża jest najważniejszą prawdą?
Oczywiście, że nie otrzymujesz od Niego informacji bo jest to informacja z innego źródła. Miłość Boga jest psychologicznym mechanizmem radzenia sobie w tym g*wnianym świecie, gdy po osiągnięciu odpowiedniego wieku, nikt już nie poświęca całej swej uwagi Tobie, a Ty po opuszczeniu domu lub śmierci rodzica, uświadamiasz sobie, że nikt tak na prawdę Cię nie kocha, wszystko we wszechświecie stara się Ciebie zabić, każdy ocenia Ciebie pod względem własnych korzyści, hormony, które sparowały Ciebie z żoną dawno wymarły, a wy mieszkacie razem z rozsądku, szef stara się ciebie wykorzystać na każdym kroku, inny człowiek oddalony o 600km szczerze Ciebie nienawidzi i jest gotów Cię zabić bez mrugnięcia okiem tylko dlatego, źe urodziłeś się na innej szerokości geograficznej. Masa ludzi cierpi, nie wiedząc dlaczego a i tak z egoistycznych, bezrozumnych pobudek sprowadzi na ten świat kolejne marne istoty, niejako wciskając ich wbrew woli do tej celi z 80-letnim wyrokiem śmierci. Jeśli Bóg stworzył ludzi na swoje podobieństwo, musi być okrutną i samolubną istotą. W ogóle sam ten świat wiele o Nim mówi.
Ostatnio zmieniony 2022-07-18, 16:12 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Albertus » 2022-07-18, 16:14

sądzony pisze: 2022-07-18, 15:54
Rafał pisze: 2022-07-18, 15:49 Tak czy inaczej, bez odbioru informacji nie dowiesz się o prawdzie.
W relacji z Bogiem nie otrzymujesz od Niego "informacji". W jaki więc sposób uczy Cię miłości? A czy nie Miłość Boża jest najważniejszą prawdą?

Jak to nie otrzymujesz od Boga Informacji?

Otrzymujemy od Boga przede wszystkim informację pochodzącą z objawienia publicznego zawartego w Piśmie Świętym i w Tradycji apostolskiej.

A poza tym natchnienia pochodzące z zewnątrz nas. Poza tym Bóg przemawia do nas poprzez wydarzenia które nas spotykają.


Bóg nie jest produktem naszej psychiki, jakimś superego czy coś w tym stylu.

Bóg jest transcendentny nie tylko wobec nas samych ale wobec wszystkiego co istnieje.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-07-18, 23:40

Rafał pisze: 2022-07-18, 16:12 Oczywiście, że nie otrzymujesz od Niego informacji bo jest to informacja z innego źródła. Miłość Boga jest psychologicznym mechanizmem radzenia sobie w tym g*wnianym świecie, gdy po osiągnięciu odpowiedniego wieku, nikt już nie poświęca całej swej uwagi Tobie, a Ty po opuszczeniu domu lub śmierci rodzica, uświadamiasz sobie, że nikt tak na prawdę Cię nie kocha, wszystko we wszechświecie stara się Ciebie zabić, każdy ocenia Ciebie pod względem własnych korzyści, hormony, które sparowały Ciebie z żoną dawno wymarły, a wy mieszkacie razem z rozsądku, szef stara się ciebie wykorzystać na każdym kroku, inny człowiek oddalony o 600km szczerze Ciebie nienawidzi i jest gotów Cię zabić bez mrugnięcia okiem tylko dlatego, źe urodziłeś się na innej szerokości geograficznej. Masa ludzi cierpi, nie wiedząc dlaczego a i tak z egoistycznych, bezrozumnych pobudek sprowadzi na ten świat kolejne marne istoty, niejako wciskając ich wbrew woli do tej celi z 80-letnim wyrokiem śmierci. Jeśli Bóg stworzył ludzi na swoje podobieństwo, musi być okrutną i samolubną istotą. W ogóle sam ten świat wiele o Nim mówi.
x_x
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”