Dlaczego przybywa niewierzacych?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Andej » 2022-05-28, 23:00

sądzony pisze: 2022-05-28, 22:53 To ten sam proces.
Proces może podobny. Ale cel zupełnie inny. A nawet przeciwny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: SynJana » 2022-05-28, 23:13

@CzarnyPoslaniec
Zastanawiałeś się, jak w kontekście powstawania religii i wierzeń, wyglądają zachowania sportowców, którzy przed meczem robią jakieś dziwne rzeczy lub unikają czegoś? Tak samo, jak marynarze? Oni nie tłumaczą sobie rzeczy, a raczej wykonują magiczne obrzędy lub przypisują magiczne właściwości rzeczom.
Do czego dążę? Mam wrażenie, że za płytko tłumaczysz powstanie wiary. Trzeba brać pod uwagę błędy poznawcze i myślenie magiczne.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-28, 23:17

Andej pisze: 2022-05-28, 23:00
sądzony pisze: 2022-05-28, 22:53 To ten sam proces.
Proces może podobny. Ale cel zupełnie inny. A nawet przeciwny.
Cel ten sam. Ja prawdziwy to ja w Chrystusie, a On we mnie. To jest celem poszukiwania samego siebie. Oczywiście zaczynasz od tego, by uświadomić sobie, że nie jesteś sobą i dalej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Andej » 2022-05-28, 23:21

sądzony pisze: 2022-05-28, 23:17 Cel ten sam. Ja prawdziwy to ja w Chrystusie, a On we mnie. To jest celem poszukiwania samego siebie. Oczywiście zaczynasz od tego, by uświadomić sobie, że nie jesteś sobą i dalej.
Celem szukanie siebie jest znalezienie kogoś innego? Znaleźć siebie, aby uświadomić sobie, że nie jest się sobą?

To dla mnie zbyt wysoka klasa abstrakcji. To jakaś nielogiczna logika.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-28, 23:29

Andej pisze: 2022-05-28, 23:21 Celem szukanie siebie jest znalezienie kogoś innego? Znaleźć siebie, aby uświadomić sobie, że nie jest się sobą?
To dla mnie zbyt wysoka klasa abstrakcji. To jakaś nielogiczna logika.
Zapomniałeś, że wolę logikę paradoksową.
Oczywiście to przerysowuję, by bardziej "uderzyło", no ale poniekąd o tym "tłukł" Chrystus, a za nim wtórował św. Paweł i wielu mistyków.

Pójść za Chrystusem to "zaprzeć się siebie" (uświadomić sobie, że nie jesteś sobą), "umrzeć" i "przyoblec na siebie nowego człowieka".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-29, 06:00

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-28, 20:25 Po prostu rozwój ludzkości wymagał w pewnym momencie wiary jako odpowiedzi na zbyt skomplikowane pytania by uspokoić rozum. Ten etap jest powoli za nami. Nie sądzę aby po przylocie pierwszych kolonistów na nową planetę pozasłoneczna, ktoś tam budował kościoły.

Takiemu poglądowi przeczą wierzący ludzie nauki, ludzie posiadający szeroką wiedzę w tematach historycznych, związanych z ewolucją, ale też nawracający się ateiści i sceptycy. W żaden sposób nie możesz rozumowo wyjaśnić wiary takich osób, współcześnie w krajach wysokorozwiniętych, gdzie jest taki dostęp do wiedzy, wiara nie dotyczy tylko ludzi prostych, ograniczonych w tym poziomie wiedzy

Tu masz przykład chłopaka, który wcześniej był ateistą i nawrócił się na chrześcijaństwo (katolicyzm). Prowadzi też stronę na fb "Życie jak w paleolicie", ma bardzo dużą wiedzę na temat naszych przodków, ewolucji, tego jak to wszystko kształtowało się historycznie, a jak widzisz nie przeszkodzuło mu to ani w nawróceniu, ani w wierze. Nie jesteś w stanie rozumowo obalić wiary takich ludzi.

Film z vloga tego chłopaka

10 Pytań od ateistów


SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: SynJana » 2022-05-29, 08:41

Nie obalisz rozumowo czegoś, co nie stoi na rozumie.

Bacz jednak na to, że wraz z poziomem wykształcenia religijność spada.

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 09:02

Hildegarda pisze: 2022-05-29, 06:00
Takiemu poglądowi przeczą wierzący ludzie nauki, ludzie posiadający szeroką wiedzę w tematach historycznych, związanych z ewolucją, ale też nawracający się ateiści i sceptycy. W żaden sposób nie możesz rozumowo wyjaśnić wiary takich osób, współcześnie w krajach wysokorozwiniętych, gdzie jest taki dostęp do wiedzy, wiara nie dotyczy tylko ludzi prostych, ograniczonych w tym poziomie wiedzy

Tu masz przykład chłopaka, który wcześniej był ateistą i nawrócił się na chrześcijaństwo (katolicyzm). Prowadzi też stronę na fb "Życie jak w paleolicie", ma bardzo dużą wiedzę na temat naszych przodków, ewolucji, tego jak to wszystko kształtowało się historycznie, a jak widzisz nie przeszkodzuło mu to ani w nawróceniu, ani w wierze. Nie jesteś w stanie rozumowo obalić wiary takich ludzi.

Film z vloga tego chłopaka

10 Pytań od ateistów

Faktycznie jest to człowiek nauki z kanałem o zasięgu globalnym, całe 666 wyświetleń tego filmu.

Dodano po 48 sekundach:
SynJana pisze: 2022-05-29, 08:41 Bacz jednak na to, że wraz z poziomem wykształcenia religijność spada.
I tu jest fakt podparty statystyka, brawo

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 09:04

SynJana pisze: 2022-05-29, 08:41 Nie obalisz rozumowo czegoś, co nie stoi na rozumie.
Bacz jednak na to, że wraz z poziomem wykształcenia religijność spada.
Ja począłem się nawracać około rok po uzyskaniu tytułu magistra :-?
Matura i tytuł inżyniera faktycznie pokrywały się z wielkością dystansu do Boga.
Może jest jakiś "punkt przegięcia". :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: SynJana » 2022-05-29, 09:08

A czy twoje nawrócenie było oparte na rozumie, dowodach i tak dalej?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-29, 09:26

SynJana pisze: 2022-05-29, 08:41 Nie obalisz rozumowo czegoś, co nie stoi na rozumie.
autor Posłaniec właśnie próbuje to robić, więc do tego się odniosłam
Nawrócenie jest doświadczeniem duchowym, twierdzenie jak wyżej było opisane, że religijność była stworzona tylko na potrzeby ludzi z dawnych czasów, by wyjaśnić rozumowo różne zjawiska, sypie się, gdy odnieśmiemy je do współczesnych ludzi nauki i nawracających się ateistów/sceptyków

SynJana pisze: 2022-05-29, 08:41 Bacz jednak na to, że wraz z poziomem wykształcenia religijność spada.
Religijność, niekoniecznie duchowość, dla mnie to dwie różne rzeczy. Często gdy ktoś odchodzi z KK, szuka jakiś innych form duchowości np. szeroko pojęte New Age, religie Wschodu itp.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 09:29

SynJana pisze: 2022-05-29, 09:08 A czy twoje nawrócenie było oparte na rozumie, dowodach i tak dalej?
A takie jest możliwe?

Dodano po 4 minutach 13 sekundach:
Hildegarda pisze: 2022-05-29, 09:26 Religijność, niekoniecznie duchowość, dla mnie to dwie różne rzeczy. Często gdy ktoś odchodzi z KK, szuka jakiś innych form duchowości np. szeroko pojęte New Age, religie Wschodu itp.
Trudno powiedzieć czy często. Często to więcej niż 50%? Moja siostra odeszła i na razie nie szuka. Jest jakby w okresie "zła na Kościół" i jednocześnie "straty" po rozstaniu. Moim zdaniem tej duchowości szuka od 2-5% (max 8%). Dużo rozmawiam z ludźmi, a temat duchowości mnie interesuje i jakoś nie dostrzegam, by ludzie mieli cokolwiek do powiedzenia na tej płaszczyźnie. Ale to jedynie moje zdanie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Abstract » 2022-05-29, 09:40

SynJana pisze: 2022-05-29, 09:08 A czy twoje nawrócenie było oparte na rozumie,
dowodach i tak dalej?
Amnezja forumowa?

Dodano po 19 minutach 38 sekundach:
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 09:03 I tu jest fakt podparty statystyka, brawo
Obrazek

https://www.pewresearch.org/religion/20 ... nd-belief/
Artykuł przedstawia wybrane wyniki badania 279 polskich naukowców ze stopniem doktora i doktora habilitowanego. Ogólny wskaźnik wierzących w Boga wyniósł 56,3%, był najwyższy wśród chemików (80%), geografów (76,2%), matematyków i informatyków (73,1%) i medyków (64,5%). Część badanych (6,5%) uznała, że ich pogląd najlepiej wyraża zdanie: „Nie wierzę w osobowego Boga, ale wierzę w pewnego rodzaju siłę wyższą”. Deklaracje ateizmu złożyło 18,3% badanych, agnostycyzm jako swą postawę wskazało 7,2%. Omówiono też poglądy badanych na temat relacji między nauką a religią, nawiązując do typologii tych relacji zaproponowanej przez Iana Barboura. Najwięcej badanych (41,9%) zaprzeczało istnieniu konfliktu między tymi dziedzinami myśli ludzkiej, 13% uznało, że zachodzi między nimi konflikt. Część badanych (19,6%) uważała, że nauka i religia powinny być traktowane jako niezależne obszary dociekań, 2% opowiedziało się za dialogiem religii i nauki, a 3,6% za ich współdziałaniem w budowaniu obrazu świata.
https://ojs.tnkul.pl/index.php/rpsych/article/view/668
Ostatnio zmieniony 2022-05-29, 10:25 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: SynJana » 2022-05-29, 10:03

@Hildegarda
Może duchowość i religijność to dwie różne rzeczy, ale nie widziałem żadnych statystyk, które to rozróżniają, więc ciężko mi się odnieść do tego, co mówisz.
Masz może jakieś dane na ten temat?

@sądzony
Osobiście wątpię, że można rozumowo dojść do wiary. Dlatego o tym wspomniałem.

@Abstract
A ty masz forumowy ból dolnej części pleców? Polecam robić to co ja. Jak już napiszesz posta, zastanów się i przeczytaj jeszcze raz zanim go wyślesz. Ja dzięki temu wrzucam o 2/3 postów mniej, bo stwierdzam, że nie ma co pisać takiej głupoty.

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 11:02

sądzony pisze: 2022-05-29, 09:33 Trudno powiedzieć czy często. Często to więcej niż 50%? Moja siostra odeszła i na razie nie szuka. Jest jakby w okresie "zła na Kościół" i jednocześnie "straty" po rozstaniu. Moim zdaniem tej duchowości szuka od 2-5% (max 8%). Dużo rozmawiam z ludźmi, a temat duchowości mnie interesuje i jakoś nie dostrzegam, by ludzie mieli cokolwiek do powiedzenia na tej płaszczyźnie. Ale to jedynie moje zdanie.
Z mojej perspektywy i podkreślam że to jest to moje zdanie i obserwacje to tacy ludzie to wyjątki. Znani mi ludzie opuszczający kościół nie maja żadnej pustki w sobie i nie szukają żadnych idiotyzmow w stylu new age czy scjentologia, ci którzy to robią zazwyczaj z mojej perspektywy nie mają do końca poukładane w głowie (może to ta pustka?)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”