Dlaczego przybywa niewierzacych?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 11:12

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:02 Znani mi ludzie opuszczający kościół nie maja żadnej pustki w sobie ...
Jeszcze jej nie dostrzegają. Ile masz lat i ile mają Twoi znani Ci ludzie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 11:16

sądzony pisze: 2022-05-29, 11:12
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:02 Znani mi ludzie opuszczający kościół nie maja żadnej pustki w sobie ...
Jeszcze jej nie dostrzegają. Ile masz lat i ile mają Twoi znani Ci ludzie?
Dobijam do 40stki, obserwacje na ludziach 16-45

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Andej » 2022-05-29, 11:17

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:02 ludzie opuszczający kościół nie maja żadnej pustki w sobie i nie szukają żadnych idiotyzmow w stylu new age czy scjentologia,
Też wydaje mi się, że nie szukają. Zwłaszcza idiotyzmów. Niematerialnych idiotyzmów. Zwykle koncentrują się na własnych doznaniach, karierze, pieniądzach, popularności. Czy szeroko pojętym hedonizmie, którego najprymitywniejszą forma jest poczucie wygody, uwolnienie od zobowiązań. Jednak osoby te, które odeszły, wydaje mi się, że nigdy nie weszły. Były (może i są) nominalnymi katolikami. Bezobjawowymi. W dzieciństwie chodziły do kościoła, przyjmowały sakramenty, bo inni tak robią, bo taki zwyczaj, bo ktoś oczekuje. Tak dla świętego spokoju. Bez potrzeby wgłębiania się. Bez miłości. Kazali chodzić, to chodzili. Gdy się usamodzielnili, nikt już nie każe. Więc nie mając wiary w sobie, zaprzestają praktyk religijnych. Czy odchodzą od Kościoła? Ano nie, bo tak na prawdę nigdy w nim nie byli. Byli formalnie, z rozpędu, owczym pędem. Ale nie z własnego wyboru. Nie ze świadomego wyboru.

Natomiast, czy nie mają pustki? Wydaje mi się, że mają. Nie wszyscy. Ale mają pustkę tam, gdzie miejsce na najwyższe wartości. Nie mają idei przewodniej życie. Nie mają wartości, dla której warto poświęcić życie, wygodę, swoje dolce vitae.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 11:18

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:16 Dobijam do 40stki, obserwacje na ludziach 16-45
Jesteś więc dorosłym człowiekiem marzącym o budowie statku kosmicznego? :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 11:22

Andej pisze: 2022-05-29, 11:17
Jednak osoby te, które odeszły, wydaje mi się, że nigdy nie weszły. Były (może i są) nominalnymi katolikami. Bezobjawowymi. W dzieciństwie chodziły do kościoła, przyjmowały sakramenty, bo inni tak robią, bo taki zwyczaj, bo ktoś oczekuje...Byli formalnie, z rozpędu, owczym pędem. Ale nie z własnego wyboru.

Natomiast, czy nie mają pustki? Wydaje mi się, że mają. Nie wszyscy. Ale mają pustkę tam, gdzie miejsce na najwyższe wartości. Nie mają idei przewodniej życie. Nie mają wartości, dla której warto poświęcić życie, wygodę, swoje dolce vitae.
Świetnie czyli zgadzamy się, że religia w szkołach jest bez sensu, nie mówiąc już o 1237dmej szkole im JP2... produkuje to tylko fałszywych katolików, nie z własnego wyboru.

A po co mają poświęcać po coś życie? Już wystarczająco ludzi zginęło bez sensu za jakieś idee, polska martyrologia wciąż to promuje wraz z kk.

Dodano po 1 minucie 17 sekundach:
sądzony pisze: 2022-05-29, 11:18 Jesteś więc dorosłym człowiekiem marzącym o budowie statku kosmicznego? :-?
Stosując Twoja retorykę odpowiem: A Ty jesteś dorosły a masz niewidzialnych przyjaciół w niebie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 11:29

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:24 Stosując Twoja retorykę odpowiem: A Ty jesteś dorosły a masz niewidzialnych przyjaciół w niebie?
W niebie i na ziemi. Ja nie marzę, a wierzę. To, że "czegoś" nie widać nie oznacza, że nie istnieje. Jako opierający się na nauce i rozsądku powinieneś to wiedzieć.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 11:36

sądzony pisze: 2022-05-29, 11:29
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:24 Stosując Twoja retorykę odpowiem: A Ty jesteś dorosły a masz niewidzialnych przyjaciół w niebie?
W niebie i na ziemi. Ja nie marzę, a wierzę. To, że "czegoś" nie widać nie oznacza, że nie istnieje. Jako opierający się na nauce i rozsądku powinieneś to wiedzieć.
Ale wiesz że takim ludziom jak ja udało się faktycznie w ten kosmos poleciec? Elon Musk, mówi Ci to ktoś? On też jest według Ciebie nienormalny bo marzy o podróży na Marsa?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 11:43

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:36 Ale wiesz że takim ludziom jak ja udało się faktycznie w ten kosmos poleciec? Elon Musk, mówi Ci to ktoś? On też jest według Ciebie nienormalny bo marzy o podróży na Marsa?
Po pierwsze nie nazwałem nikogo nienormalnym.
Tak. Wierzę w to, że ludzie polecieli w kosmos.
Nie wiem czy byli bardziej tacy jak Ty czy jak ja.
Ty oczywiście, nie wierzysz, że ludzie tacy jak ja czy Ty mogą zostać zbawieni?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Andej » 2022-05-29, 11:54

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:24 Świetnie czyli zgadzamy się, że religia w szkołach jest bez sensu, nie mówiąc już o 1237dmej szkole im JP2... produkuje to tylko fałszywych katolików, nie z własnego wyboru.
Zgadzam się, że świetnie.
Zgadzam się, że w szkołach nie powinno być religii. Powinna być w salkach katechetycznych. Obojętnie gdzie znajdujących się. W szkołach, parafiach, przedszkolach, domach kultury. Gdziekolwiek, gdzie nie jest zimno i jest dach nad głowa. I tam, gdzie można dobrowolnie przyjść, nie dlatego, że ktoś patrzy. Że komuś się podoba lub nie. W moich czasach religia była w szkołach. Ale tylko w pierwszych klasach szkoły, potem zakazano. I kontynuowaliśmy w salkach przy kościele. Chodziliśmy dobrowolnie. Na pewno ileś osób się wykruszyło. Nie chodziliśmy w ramach klas. Bez formalizowania. A jak pamiętam przygotowanie do I Komunii odbywało się poza szkołą. Była katecheza, a nie religia.
I właściwie, te pozaszkolne lekcje religii nie były lekcjami religii, tylko katechezą.

Przykro mi, ale twierdzenie, że szkoła in. JPII produkuje fałszywych katolików jest idiotyczne. Bo imię szkoły ma się nijak do tego, kim są absolwenci. Nie wpływa na poziom szkoły, ani na jej profil. To moda. Ale zgadzam się, że nie z własnego wyboru. Najczęściej jest rejonizacja. I dziecko chodzi ro wskazanej szkoły. Zwykle najbliższej.

Co do poziomu nauczania i poziomu absolwentów, przyznaję rację. Pomagam teraz w nauce uczniowi 7 klasy. Z matematyki, fizyki i niemieckiego. Totalne dno. Wiedza na poziomie III klasy. Nie rozumiem, jak się znalazł w siódmej.
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 11:24 A po co mają poświęcać po coś życie?
Dla rodziny, dla miłości, dla zbawienia. Dla dobra innych ludzi. Jest wiele powodów, dla których poświeca się swoje życie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 12:02

Andej pisze: 2022-05-29, 11:54
Zgadzam się, że świetnie...
Zgadzam się, że w szkołach nie powinno być religii...
I właściwie, te pozaszkolne lekcje religii nie były lekcjami religii, tylko katechezą.

Przykro mi, ale twierdzenie, że szkoła in. JPII produkuje fałszywych katolików jest idiotyczne. Bo imię szkoły ma się nijak do tego, kim są absolwenci. Nie wpływa na poziom szkoły, ani na jej profil. To moda. Ale zgadzam się, że nie z własnego wyboru. Najczęściej jest rejonizacja. I dziecko chodzi ro wskazanej szkoły. Zwykle najbliższej.

Co do poziomu nauczania i poziomu absolwentów, przyznaję rację. Pomagam teraz w nauce uczniowi 7 klasy. Z matematyki, fizyki i niemieckiego. Totalne dno. Wiedza na poziomie III klasy. Nie rozumiem, jak się znalazł w siódmej.

...

Dla rodziny, dla miłości, dla zbawienia. Dla dobra innych ludzi. Jest wiele powodów, dla których poświeca się swoje życie.
Dużo ma bo cała szkoła oblepiona jest papieżem, dzieci nawet nie chodzące na religię uczą się wierszyków o patronie... Efekt? Papież stał się dla nich tym co dawnych pokoleń Lenin. Obiektem kpin z racji nadmiaru wciskania go na każdym kroku.

Ateista też poświęci dla rodziny, czy innych ludzi. Jedyne dla czego tego nie zrobi to posłanki religijne

Dodano po 4 minutach 46 sekundach:
sądzony pisze: 2022-05-29, 11:43
Po pierwsze nie nazwałem nikogo nienormalnym.
Tak. Wierzę w to, że ludzie polecieli w kosmos.
Nie wiem czy byli bardziej tacy jak Ty czy jak ja.
Ty oczywiście, nie wierzysz, że ludzie tacy jak ja czy Ty mogą zostać zbawieni?
Minka której użyłeś wskazała politowanie względem moich marzeń. Nie musisz wierzyć w to że polecieli to jest fakt. Wiara to przyjmowanie czegoś za prawdę, a ludzie w kosmosie to prawda.

Ci ludzie są tacy jak ja, Elon to ateista. Pierwszy człowiek w kosmosie może i nie najlepszy przykład ale chyba plakat kojarzysz Obrazek

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Abstract » 2022-05-29, 12:18

@CzarnyPoslaniec czy istnieje zależność pomiędzy ateizmem a marzeniami lotu w kosmos?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 12:19

Abstract pisze: 2022-05-29, 12:18 @CzarnyPoslaniec czy istnieje zależność pomiędzy ateizmem a marzeniami lotu w kosmos?
Tak, zamiast 2h nauczania religii w tygodniu w szkole zrobić dodatkowe 2h fizyki, szansa lotu w kosmos wzrasta :)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 12:21

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 12:07 Minka której użyłeś wskazała politowanie względem moich marzeń.
Minka oznaczała zastanowienie.
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 12:07 Nie musisz wierzyć w to że polecieli to jest fakt.
Oczywiście, że nie muszę. Jestem chrześcijaninem. Jestem wolny. Nie muszę niczego. Wierzę jednak, że polecieli.
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 12:07 Wiara to przyjmowanie czegoś za prawdę, a ludzie w kosmosie to prawda.
Dla mnie prawdą bardziej jest to w co wierzę, niż to co widzę lub rozumiem. Widziałem zmysłami i czytałem lub ogarniałem rozumowo zbyt wiele rzeczy, które okazały się kłamstwem.
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 12:07 Ci ludzie są tacy jak ja, Elon to ateista.
Piszą, że agnostyk.
CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 12:07 Pierwszy człowiek w kosmosie może i nie najlepszy przykład ale chyba plakat kojarzysz
Nie wiem o co chodzi z plakatem.


Nie odpowiedziałeś na moje pytania.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CzarnyPoslaniec

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: CzarnyPoslaniec » 2022-05-29, 12:28

sądzony pisze: 2022-05-29, 12:21 Nie wiem o co chodzi z plakatem.


Nie odpowiedziałeś na moje pytania.
Sowiecki plakat po locie w kosmos pokazuje, że Boga nie ma w niebie, polecieli i sprawdzili.

Które pytania?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Abstract » 2022-05-29, 12:30

CzarnyPoslaniec pisze: 2022-05-29, 12:19
Abstract pisze: 2022-05-29, 12:18 @CzarnyPoslaniec czy istnieje zależność pomiędzy ateizmem a marzeniami lotu w kosmos?
Tak, zamiast 2h nauczania religii w tygodniu w szkole zrobić dodatkowe 2h fizyki, szansa lotu w kosmos wzrasta :)
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Heller

Raczej nie przeszkadza religia
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”