Halloween

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
apis

Re: Halloween

Post autor: apis » 2020-10-30, 10:52

Ale tak naprawdę w świętach chrześcijańskich nie chodzi przede wszystkim o zewnętrzne tradycje, ale o to, by przeżywać je po chrześcijańsku – na modlitwie i Eucharystii. Cała reszta to otoczka, element tej czy innej kultury.
Natomiast Halloween to święto raczej satanistyczne.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19234
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Halloween

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-30, 11:13

Święto Wszystkich Świętych pierwotnie było w maju. Zostało właśnie po to przeniesione na jesień, by poprzez akomodację misyjną, w naturalny sposób przekształcić to co było robione przez pogan na sposób chrześijański.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1182
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 473 times
Been thanked: 197 times

Re: Halloween

Post autor: Pompieri » 2020-10-30, 12:58

Tak naprawde po moich obserwacjach z czasow wizytacji USA to Hallowen ogolnie stracilo jakikolwiek charakter duchowy ... nawet jesli byloby to nawiazywanie do satanizmu, to raczej jest to folklor a`la diabelski czyli zabawowy w stylu straszenia horrorem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Halloween

Post autor: Andej » 2020-10-30, 17:52

Wydaje mi się, że następuje komercjalizacja wszystkiego. Halloween to święto komercji. Inne święta podobnie. Bo czym jest Santa Claus i jaki ma związek z Bożym Narodzeniem? Co mają renifery do dzieciątka?
Najgłośniej krzyczą reklamy. Kupuj. Must have. Nie ma znaczenia treść. Liczy się forma i jej kupowanie. Bogiem jest pieniądz. Pieniądz napędza laicyzację świąt, tradycji. Dla wielu, wszelkie święta to wydmuszka. Pięknie ozdobiona, ale pusta w środku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ez_park
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 8 wrz 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times

Re: Halloween

Post autor: ez_park » 2020-10-30, 19:57

Co do halloween, to nie wiem za dużo i nie obchodzę, jakoś nigdy to "święto" do mnie nie przemawiało. Nie zgodzę się jednak z tym, że to satanistyczne święto, a nawet nie okultystyczne. Raczej jakieś fantasy z szeroko zakrojonym marketingiem. Też nie sądzę, żeby dzieci, które chodzą po domach za cukierkami myślały o czymś więcej w tym temacie niż zabawa. Nie mniej jednak w Polsce halloween ma bardzo brzydką, nachalną formę. W USA szanuje się ludzi, którzy różnych świąt z jakiś tam powodów nie obchodzą. Dlatego dzieci biegają do domów przyozdobionych w wykrojone dynie, nietoperze itp. Ja np. miałem nieprzyjemną sytuację 2 lata temu w mojej niewielkiej 300-osobowej wsi. Moja córka miała wtedy 2 miesiące, byłem w pracy a żona była sama w domu i usypiała córkę. Wtedy banda dzieciaków wieczorem (pod opieką dorosłego opiekuna) zaczeła dobijać się do drzwi, dzwonić ciągle dzwonkiem. Moja żona wieczorami raczej boi się otwierać drzwi gdy się nikogo nie spodziewa bo mieszkamy na odludziu. Efekt był taki, że dziecko roztrzęsione ciągłym dzwonieniem trzeba było usypiać kolejne pół godziny, klamkę i schody uwalili mi jakąś pianką do golenia czy coś. Na mojej posesji nie stało nic co by przemawiało za obchodzeniem tego dnia. I tak praktycznie nie jemy słodyczy więc ich w domu zazwyczaj nie mamy. To jest wyjątkowo paskudne, nie wypada komuś wchodzić w prywatne życie. To tak samo jakby katolik poszedł do sąsiada ateisty i siłą wyciągał go na nabożeństwo na cmentarzu. To po prostu zwyczajny brak kultury.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Halloween

Post autor: abigail » 2020-10-31, 12:47

123293242_3538886182801239_5399523549562278502_n.jpg
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1725
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Halloween

Post autor: Morkej » 2020-10-31, 14:09

W polskich szkołach Halloween pojawia się głównie za pośrednictwem lekcji języka angielskiego. Z tego co słyszałem, to wchodzi ono w podstawę zrozumienia obcej kultury. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale z roku na rok widzę, że zaczyna to wychodzić ze strefy edukacyjnej na publiczną.
W sensie nie mam nic przeciwko jeżeli ktoś ma ochotę obchodzić w ten sposób ten dzień. Obawiam się tylko, że tradycja obchodzenia dnia Wszystkich Świętych będzie coraz to bardziej odsuwana.
Nie oszukujmy się, ale chodzenie po burych (w ten dzień raczej kolorowych) i ponurych cmentarzach, gdzie brak jest jakiejś ciekawej rozrywki, nie będzie szczególnie zachęcać młodzież.
Halloween to dzień, który zapewnia jednocześnie frajdę, jak i możliwość przeżycia tego "klimatu" związanego ze zmarłymi.

Zgadzam się z Andejem, jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi. Jednak kwestia pieniądza występuje i u nas. Wystarczy spojrzeć na masywne stragany ze zniczami czy bukietami, w marketach często podobnie, w telewizjach reklamy. Każdy chce skorzystać jeżeli widzi dobrą okazję.
Problem jest właśnie w tym, że im więcej wciska się różnych elementów do wszystkiego za pieniądze, to ta głębia, powaga odchodzi w niebyt.
Dlatego jeszcze dzień Wszystkich Świętych się jeszcze trzyma w naszej tradycji i nie został sprowadzone do formy laickiego święta.
Pytanie tylko - jak długo?
Ostatnio zmieniony 2020-10-31, 14:10 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

apis

Re: Halloween

Post autor: apis » 2020-10-31, 14:25

Czy ja wiem, czy dopiero wychodzi to ze strefy edukacyjnej na publiczną? Ja bodajże w roku 2005 w podstawówce drążyłam z klasą dynię. I bynajmniej nie w ramach lekcji angielskiego. Przyszła do nas mama jednej z naszych klasowych koleżanek, swoją drogą nauczycielka w innej szkole, i prowadziła to przygotowywanie dyni na Halloween. Nie pamiętam, co się robiło z zawartością ze środka dyni. Ale mam nadzieję, że się nie wyrzucało, bo jak pomyślę o pysznej zupie dyniowej, to trochę szkoda... W każdym razie pozostaję przy swoim, że to święto ma korzenie pogańskie, satanistyczne. A strategią złego ducha jest to, żeby mamić dzieci tym, co pozornie atrakcyjne, lecz w rzeczywistości prowadzące do zła.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Halloween

Post autor: sądzony » 2020-10-31, 19:48

apis pisze: 2020-10-31, 14:25 Czy ja wiem, czy dopiero wychodzi to ze strefy edukacyjnej na publiczną? Ja bodajże w roku 2005 w podstawówce drążyłam z klasą dynię. I bynajmniej nie w ramach lekcji angielskiego. Przyszła do nas mama jednej z naszych klasowych koleżanek, swoją drogą nauczycielka w innej szkole, i prowadziła to przygotowywanie dyni na Halloween. Nie pamiętam, co się robiło z zawartością ze środka dyni. Ale mam nadzieję, że się nie wyrzucało, bo jak pomyślę o pysznej zupie dyniowej, to trochę szkoda... W każdym razie pozostaję przy swoim, że to święto ma korzenie pogańskie, satanistyczne. A strategią złego ducha jest to, żeby mamić dzieci tym, co pozornie atrakcyjne, lecz w rzeczywistości prowadzące do zła.
A święto zmarłych to niby takie do końca chrześcijańskie jest?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apis

Re: Halloween

Post autor: apis » 2020-10-31, 21:15

A cóż to jest święto zmarłych?

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1182
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 473 times
Been thanked: 197 times

Re: Halloween

Post autor: Pompieri » 2020-10-31, 21:18

Do konca jest chrzescijanskie. A to tylko i dlatego z powodu odpowiedniego uchrzescijanienia poganstwa.
Bo - czyz chrzescijanstwo nie sklada sie z ludzi? A czyz misjonarze nie przyszli w tereny poganskie na poczatku? I czyz to nie poganie stawali sie chrzescijaninami?
Dobre pytanie aüs - nie ma swieta zmarlych, choc to poularne okreslenie dla tego dnia - wlasciwa nazwa to Wszystkich swietych ( dzien/swieto/uroczystosc ).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Halloween

Post autor: sądzony » 2020-10-31, 22:05

A ja myślałem że jest:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaduszki
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1182
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 473 times
Been thanked: 197 times

Re: Halloween

Post autor: Pompieri » 2020-10-31, 22:38

Wiki zaczela od popularnej nazwy, po czym przeszla do omawiania tej wlasciwej.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Halloween

Post autor: sądzony » 2020-10-31, 22:43

Pompieri pisze: 2020-10-31, 22:38 Wiki zaczela od popularnej nazwy, po czym przeszla do omawiania tej wlasciwej.
Tu omawia tę Twoją właściwą:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uroczysto ... %C4%99tych
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1182
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 473 times
Been thanked: 197 times

Re: Halloween

Post autor: Pompieri » 2020-10-31, 22:49

:arrow: :D

ODPOWIEDZ