Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6378
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 724 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-23, 06:40

Efezjanie, wśród zadawania pytań, obrażasz kogoś, dla kogo ten Ktoś jest ważny: że okrutny to nie, to opinia, ale głupi czy coś...
I za to dostałeś ostrzeżenie, a nie za pytania przecież.
Czemu kłamiesz?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2024-04-23, 08:26

Efezjan pisze: 2024-04-23, 06:25 Wyobraźcie sobie, że przychodzi człowiek, który nigdy chrześcijaninem nie był i zadaje proste pytanie, które ja zadałem.
Nie jesteś nim.
W duchu i miłości
:ymhug:
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1176
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 67 times
Been thanked: 247 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Efezjan » 2024-04-23, 08:53

CiekawaXO pisze: 2024-04-23, 06:40 Efezjanie, wśród zadawania pytań, obrażasz kogoś, dla kogo ten Ktoś jest ważny: że okrutny to nie, to opinia, ale głupi czy coś...
I za to dostałeś ostrzeżenie, a nie za pytania przecież.
Czemu kłamiesz?
A co to ma do rzeczy czy ważny czy nie?
To prawdy nie można napisać?
Jak nóż nad dzieckiem wzniesiesz, wywołując w nim traumę, to będziesz okrutna czy nie? Czy nieokrutny Bóg żądałby czegoś takiego od kogokolwiek?
Czy nakazałby przywódcom izraelskim wyrzynać wszystko, co się rusza /dziewice na swoją seksualną uciechę mogli zostawić przy życiu/, reszta kobiet też ostrzem miecza potraktowane być miała w drodze do Ziemi Obiecanej?

Tak, a Izraelici byli przecież tak mądrzy... Oni żyli na pustyni, a owadów na oczy nie widzieli, bo wg nich mają one cztery nogi... a nietoperz jest ptakiem... Faktycznie - mądrzy byli. Tak mądrzy, że mieli okrutnego Boga; tak mądrzy, że kobiety nic u nich nie znaczyły /nawet przecież Lot dał chciał dać swoją córkę na publiczny gwałt/. Abraham swoją żonę stręczył faraonowi /a Bóg faraona ukarał, za to że nie byl winny, a Abrahama nie tylko nie ukarał za stręczenie własnej żony /nie chcę pisać bardziej dosadnie, bo znowu nieczytający Biblii polecą na skargę/, ale jeszcze dał mu błogosławieństwo.

Wygonienie dziecka i kobiety na pustynię /Abraham nie prostestował, gdy niewolnica Hagar i jej syn zostali wygnani na pustynię/ też przecież jest godne pochwały. To najwyższy objaw miłości - nie ma co do tego wątpliwości.

Bo jak ktoś kogoś wygania z domu na pewną śmierć na pustyni, to przecież czyni największe dobro. A Bóg go za to nie ukarał. Tych przykładów naprawdę jest mnóstwo w ST, jak byście czytali Biblię, to byście wiedzieli, a że wy nie czytacie, a i czytań nie słuchacie w kościołach, to o czym my w ogóle mówimy...?
Ostatnio zmieniony 2024-04-23, 08:55 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 713
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Quinque » 2024-04-23, 08:59

CiekawaXO pisze: 2024-04-23, 06:40 Efezjanie, wśród zadawania pytań, obrażasz kogoś, dla kogo ten Ktoś jest ważny: że okrutny to nie, to opinia, ale głupi czy coś...
I za to dostałeś ostrzeżenie, a nie za pytania przecież.
Czemu kłamiesz?
Przecież lewica od zawsze stosuje taką taktykę. Robią z siebie ofiary tylko po to by móc prześladować innych... "jeśli na mieście mówi się że trzeba zabić króla, to należy to zrobić" stare
Efezjan pisze: To prawdy nie można napisać?
(...) [Takie słownictwo i dyskryminacyjny przekaz są niedopuszczalne na tym forum - mF
Punkt regulaminu 5h - całkowicie zabrania się używania słów powszechnie uznanych za wulgarne, obraźliwe lub poniżające]

I co prawdy nie można napisać? Widzisz co ty robisz?

Powyższe zdanie nie ma nikogo obrazić. Jest analogią do zachowania Efezjana z innej perspektywy
Ostatnio zmieniony 2024-04-23, 16:51 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2024-04-23, 09:00

Efezjan pisze: 2024-04-23, 08:53 Jak nóż nad dzieckiem wzniesiesz, wywołując w nim traumę, to będziesz okrutna czy nie?
Nie wiem czy masz dzieci. Z pewnością jednak masz rodziców.
Czy nie wzniosłeś nigdy nad dzieckiem "noża" lub "nóż" nad Togą, gdy byłeś dzieckiem, nie został wzniesiony?
Czy uważasz, że trauma w życiu jest czymś wyjątkowym?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 473 times
Been thanked: 197 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Pompieri » 2024-04-23, 14:59

Nie , wowczas inaczej systematyzowano nature ... i wiedziano w syste,ie rolniczo-pasterskim wiecej o dzialaniu natury, niz dzisiejszy przecietny mieszczuch, ktory zwie sie ateista, ale nawet i tego nie moze pojac, ze ateizm to cos wiecej niz idiotyczne wpisy na forum.

Pozdrawiam mieszczucha - ja mieszczuch Terazniejszy ( choc cale lata wychowany poza miastem).

Acha - prymitywizm wczesnych cywilizacji wzgledem dzisiejszej to rzecz oczywista - na calym swieie tak bylo.
Ale chamstwo i prostactwo, zadzieranie nosa i ciamajdactwo - to juz nie - to domena dzisiejszej rozwydrzonej i niedouczonej dziatwy, co wszystkie rozumy pozjadala, ale madrosc gdzies zgubila.
Ostatnio zmieniony 2024-04-23, 14:59 przez Pompieri, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19234
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Przepowiednie naszych forumowiczów- czyli SPRAWDZAM!

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-24, 08:17

marcin pisze: 2024-04-23, 23:55 Jak uda ci sie sprawdzic i cokolwiek zrozumiec, to praktycznie bedzie juz za pozno.
Chyba że sprawdzi, i okaże się, że proroctwo było fake ;)

Awatar użytkownika
Piotr55
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 226
Rejestracja: 23 kwie 2024
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: pod Otwockiem
Wyznanie: Deista
Has thanked: 26 times
Been thanked: 6 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Piotr55 » 2024-04-24, 09:06

marcin pisze: 2024-04-19, 16:54
Pompieri pisze: 2024-04-19, 15:45 Pism sie nie naciaga, gdyz same Pisma gdy powstawaly, opieraly sie na znanych faktach natury przyrodniczo-kosmologicznej.
...
I takie powinny pozostac, jakie byly wtedy kiedy powstaly, bez zmieniania ich interpretacji, by pasowaly do teorii naukowych.
Zobacz ile to i ciagle zmieniajacych sie interpretacji powstalo tylko przez sama jedna teorie ewolucji.
Nawet homoseksualizm stal sie czyms normalnymi i naturalnym, jak tez i wynikiem tej ewolucji.
Sama ta teoria niczego dobrego nie przynosi wierze, a jedynie sluzy jako bron przeciwko wierze.
Jestem hetero, ale staram się mysleć.
(...) Jako zawór bezpieczeństwa spaja grupę. Pismo mówi, że "Boga brzydzi".
Więc abecadełko:
(...) [Wypowiedzi poniżające, wobec jakiejkolwiek grupy społecznej, są niedopuszczalne na tym forum - mF]
Pismo, co Bogu imputuje omylność, niedoskonałość, przewrotność, jest wiarygodne? Błąd.
Ostatnio zmieniony 2024-04-24, 10:39 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19234
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-24, 09:29

Piotr55 pisze: 2024-04-24, 09:06 (...) [Wypowiedzi poniżające, wobec jakiejkolwiek grupy społecznej, są niedopuszczalne na tym forum - mF]
Pismo, co Bogu imputuje omylność, niedoskonałość, przewrotność, jest wiarygodne? Błąd.
Zarówno homo, jak i choroby itd są atrybutem świata "zepsutego" przez grzech pieroworodny.
Zatem nie możemy odwoływać się w tej dziedzinie do zamysłu Boga.

Innym zagadnieniem jest "czy Bóg się brzydzi homoseksualistów".
Odpowiedź jest oczywista: nie, od się nie brzydzi nawet ludobójców, a co dopiero homo.
Co nie znaczy, że nie brzydzi się ludobójstwem, homoseksualizmem itd (uwaga: to zestawienie to hiperbola, nie porównanie: nie porównuję ludobójstwa z homoseksualizmem. Choć jeśli ktoś myśli że "skoro nie jestem ludobójcą, to moje, daleko mniejsze grzechy nie mają znaczenia", to się zawiedzie...).

Zagadnienie to (stanu świata po grzechu pierworodnym i tego, czym on właściwie jest) jest bardziej skomplikowane niż się wydaje - zarówno w spojrzeniu ateistycznym, jak i wąsko-religijnym (np. wśród odrzucających ewolucję), bo zawiera mnóstwo niuansów, których zaniechanie powoduje iż w dyskusji padają pozornie oczywiste, a całkowicie nieadekwatne tezy (typu "jak by była ewolucja, to kiedy był grzech pierworodny?").

Proponuję póki co, skupić się na czymś, co można łatwiej rozważyć, bez głębokiego wniknięcia w zagadnienie.
Ostatnio zmieniony 2024-04-24, 10:37 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piotr55
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 226
Rejestracja: 23 kwie 2024
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: pod Otwockiem
Wyznanie: Deista
Has thanked: 26 times
Been thanked: 6 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Piotr55 » 2024-04-24, 09:45

Coś ci zbyt śpieszno. Wpierw poczytaj, pomyśl. Grzech pierworodny kiedy był w ewolucji? Za małp jeszcze, już po mutacji na większy mózg, u humanoidów, w Neandertalu? OK, niech sobie kiedyś tam i nawet był. Ale i tak był Jego Dziełem. Jako i wszystko, z diabłem łącznie.
Ten grzech, podobnie jak "wolna" wola to znany materiał na rozwodnienie dyskusji.
W Piśmie powiada się o obrzydzeniu Bożym, więc nie ma sensu tego rozwadniać.
Masz argument na to, że homo, albo albinosi, albo daltoniści, albo introwertycy = Boża omyłka, Jego wpadka?
Śmiało, odwagi!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19234
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-24, 09:57

Piotr55 pisze: 2024-04-24, 09:45 Coś ci zbyt śpieszno. Wpierw poczytaj, pomyśl. Grzech pierworodny kiedy był w ewolucji? Za małp jeszcze, już po mutacji na większy mózg, u humanoidów, w Neandertalu?
O tego rodzaju uproszczeniach właśnie pisałem powyżej. Nie wiemy nawet, czy był w czasie itd. To stanowczo nie zagadnienie na ten etap.
OK, niech sobie kiedyś tam i nawet był. Ale i tak był Jego Dziełem.
Nic podobnego.
Jako i wszystko, z diabłem łącznie.
Diabeł - w przeciwieństwie do grzechu - jest ontologicznie dobry.
Ten grzech, podobnie jak "wolna" wola to znany materiał na rozwodnienie dyskusji.
Nie. To jest istota tematu.
W Piśmie powiada się o obrzydzeniu Bożym, więc nie ma sensu tego rozwadniać.
Pismo - zwłaszcza ST - trzeba umieć czytać. To tekst dość stary, napisany w innej kulturze, do ludzi, którzy mieli inny zakres wiedzy.
Czytanie i argumentowanie z zaniechaniem zapoznania się, choćby pobieżnego, z biblistyką doprowadzi co najwyżej do tez takich, jakie prezentujesz. Czyli kompletnie błędnych.
Masz argument na to, że homo, albo albinosi, albo daltoniści, albo introwertycy = Boża omyłka, Jego wpadka?
Nie, i nie potrzebuję. WIedziałbyś o tym, gdybyś zastosował się do swojej własnej rady "Wpierw poczytaj, pomyśl" i dokładniej przeczytał mój post wyżej.

Miałem nadzieję @Piotr55 , że będziesz tu się zachowywał inaczej, niż na tamtym forum o którym wspomniała @CiekawaXO . Niestety, widzę, że będzie to samo: deklarujesz, że nie wiesz, że chcesz zrozumieć, ale uczestnictwo sprowadzasz do prezentowania swoich tez (na temat, którego nie rozumiesz). Powyższy tekst "ten grzech, podobnie jak "wolna" wola to znany materiał na rozwodnienie dyskusji" jest ikonicznym wręcz przedstawieniem tego, jak będzie wyglądał dalszy ciąg "dyskusji".
Żadna korzyść - ani dla Ciebie, ani dla innych.

Zatem chyba nie ma sensu prowadzenia rozmowy w takiej formule - bo jeśli jednocześnie pytasz i odrzucasz z góry odpowiedzi, to w najlepszym wypadku wyjdą z tego dwa monologi, a w najgorszym - kłotnia.

Chętnie będę Ci służył, jeśli kiedyś faktycznie będziesz chciał wyjaśnień.
Ostatnio zmieniony 2024-04-24, 09:59 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Piotr55
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 226
Rejestracja: 23 kwie 2024
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: pod Otwockiem
Wyznanie: Deista
Has thanked: 26 times
Been thanked: 6 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Piotr55 » 2024-04-24, 10:20

Moim obowiązkiem upomnieć bliźniego. Więc upominam. Twierdzisz, że grzech pierworodny zadział się "obok" woli Bożej? Czy to czasem nie herezja?
Wszystko bez wyjątku jest z woli i za wiedzą Boga. Wie On wszystko, wiedział i o grzechu. Nie zapobiegł = chciał, by nastąpił.
Zarzucasz mi niewłaściwy sposób dyskursu, a sam raz po raz sam wprowadzasz się w ślepy róg : mieć ciastko i zjeść ciastko. Jak nie potrafimy oddać nawet guzika, tracimy cały płaszcz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19234
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-24, 10:21

Nie, Piotrze, grzech nie jest wolą Boga.
Ale... jak wyżej.
Zwłaszcza, że właśnie zilustrowałeś to, co napisałem o Twojej narracji.

Awatar użytkownika
Piotr55
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 226
Rejestracja: 23 kwie 2024
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: pod Otwockiem
Wyznanie: Deista
Has thanked: 26 times
Been thanked: 6 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Piotr55 » 2024-04-24, 10:30

Chcesz , bym uwierzył, że Bóg nie jest Wszechmocny i Wszechwiedzący? I bez ciebie się tego domyśliłem. Dawno. Ale chyba KK inaczej naucza.
Żal ci było guzika, a tu płaszcz stracony.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19234
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-24, 10:32

Marna zaczepka. Nie wchodzę w to.

ODPOWIEDZ