Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2023-01-30, 20:48

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-30, 20:41 ...Dlatego Pilat stal się potem fumflem owczesnych unitarian.
A coś Ty się tak tych unitarian czepił?
Może nick zmień, bo co cię czytam to "unitarianie" ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-30, 21:49

sądzony pisze: 2023-01-30, 20:48
Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-30, 20:41 ...Dlatego Pilat stal się potem fumflem owczesnych unitarian.
A coś Ty się tak tych unitarian czepił?
Może nick zmień, bo co cię czytam to "unitarianie" ;)
No jakoś nie zaakceptowali faktu ze byl rowny Bogu Ojcu. :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: nie wytrzymam dłużej

Post autor: Andej » 2023-02-02, 17:11

Lwica pisze: 2023-02-02, 16:12 Swoją drogą... Tak a propos spożywania, to ostatnio zastanawiałam się jak chorzy na celiakię przyjmują Komunię?
Jedni wprost do ust, a inni na rękę i potem do ust.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: nie wytrzymam dłużej

Post autor: krz30 » 2023-02-02, 17:14

Andej pisze: 2023-02-02, 17:11
Lwica pisze: 2023-02-02, 16:12 Swoją drogą... Tak a propos spożywania, to ostatnio zastanawiałam się jak chorzy na celiakię przyjmują Komunię?
Jedni wprost do ust, a inni na rękę i potem do ust.
W mojej parafii jest specjalna hostia bezglutenowa dla tych co tego potrzebują:)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 577
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 168 times

Re: nie wytrzymam dłużej

Post autor: Lwica » 2023-02-02, 17:33

krz30 pisze: 2023-02-02, 17:14
Andej pisze: 2023-02-02, 17:11
Lwica pisze: 2023-02-02, 16:12 Swoją drogą... Tak a propos spożywania, to ostatnio zastanawiałam się jak chorzy na celiakię przyjmują Komunię?
Jedni wprost do ust, a inni na rękę i potem do ust.
W mojej parafii jest specjalna hostia bezglutenowa dla tych co tego potrzebują:)
No właśnie o to pytam. Tam jest tyle glutenu, że co niektórym przyjęcie Komunii zrobiłoby "krzywdę".
Ale ciekawe jak to wygląda, że trzeba to zgłosić wcześniej czy jak? Ciekawe czy w każdej parafii jest taka opcja.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: nie wytrzymam dłużej

Post autor: krz30 » 2023-02-02, 17:39

@Lwica u nas rodzina zgłosiła sie do proboszcza i on już zadbał o to, aby była hostia konsekrowana bezglutenowa dla nich. Przyjmują ją sobie na końcu, kapłan chowa kielich ze zwykłymi komunikantami i bierze dla nich te specjalne. Wszystko do dogadania myśle ;)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: nie wytrzymam dłużej

Post autor: Andej » 2023-02-02, 20:54

Oferowane są niskoglutenowe i bezglutenowe. Można nabywać w sklepach internetowych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5195
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2023-02-03, 08:07

Lwica pisze: 2023-02-02, 17:33
No właśnie o to pytam. Tam jest tyle glutenu, że co niektórym przyjęcie Komunii zrobiłoby "krzywdę".
juz sie tez mialam zasmiac, ale oni chyba musza pilnowac diety
"Celiakia. To najgroźniejsza z chorób wywołanych nietolerancją glutenu. Polega na tym, że stopniowo posiłki z glutenem (nawet jeśli w pożywieniu są śladowe ilości tego składnika) powodują zanik kosmków jelitowych.To upośledza wchłanianie wszystkich pokarmów."
Ostatnio zmieniony 2023-02-03, 08:27 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Ate » 2023-02-03, 13:07

A czy w takiej sytuacji można przyjmować komunię duchową?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2023-02-03, 15:16

Gzresznik Upadający pisze: 2023-02-03, 14:58 Zeby uświadomić sobie swoj stosunek do popelnianego grzechu trzeba byłoby zadać sobie pytanie co gotowi bylibyśmy poświęcić by tego grzechu się pozbyć.
Co masz na myśli, bo ja jestem w stanie poświęcić np. mały palec lewej ręki, by nie palić :-?
Ale chyba nie o to Ci chodzi.

Może warto się zastanowić co "daje" nam grzech, w czym "pomaga" (oczywiście złudnie), co zastępuję, przed czym nas "chroni" (oczywiście w przenośni).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2023-02-03, 19:17

Usunąć czy zostawić wątek Hipergamia - głosowanie!
zapraszam do głosowania
viewtopic.php?t=14013
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-02-05, 00:46

sądzony pisze: 2023-02-03, 15:16
Gzresznik Upadający pisze: 2023-02-03, 14:58 Zeby uświadomić sobie swoj stosunek do popelnianego grzechu trzeba byłoby zadać sobie pytanie co gotowi bylibyśmy poświęcić by tego grzechu się pozbyć.
Co masz na myśli, bo ja jestem w stanie poświęcić np. mały palec lewej ręki, by nie palić :-?
Ale chyba nie o to Ci chodzi.

Może warto się zastanowić co "daje" nam grzech, w czym "pomaga" (oczywiście złudnie), co zastępuję, przed czym nas "chroni" (oczywiście w przenośni).
Pytanie nie jest teoretyczne.
A to drugie to co napisałeś to pomaga przy rozprawieniu się z nalogami. 🙂

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2023-02-05, 10:29

Gzresznik Upadający pisze: 2023-02-05, 00:46
sądzony pisze: 2023-02-03, 15:16 Co masz na myśli, bo ja jestem w stanie poświęcić np. mały palec lewej ręki, by nie palić :-?
Pytanie nie jest teoretyczne.
Nadal nie rozumiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2023-02-07, 16:25

Ktoś zna tę stronę:
https://www.teologia.pl/m_k/zag03-14.htm
?

I mam jeszcze pytanie. Czy gdyby nie grzech to w raju mielibyśmy życie wieczne?
Może była już dyskusja w tym temacie, a może odpowiedź jest banalnie prosta, a ja totalnie głupi :(

Z góry dzięki.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gojandek » 2023-02-07, 18:07

sądzony pisze: 2023-02-07, 16:25 Ktoś zna tę stronę:
https://www.teologia.pl/m_k/zag03-14.htm
?

I mam jeszcze pytanie. Czy gdyby nie grzech to w raju mielibyśmy życie wieczne?
Może była już dyskusja w tym temacie, a może odpowiedź jest banalnie prosta, a ja totalnie głupi :(

Z góry dzięki.
Jak przeczytałem twój post, to w sumie mam taką wątpliwości.
1. Gdyby Adam i Ewa nie zgrzeszyli, to przecież ich dzieci również mogłyby zgrzeszyć przez szatana, więc nie wiem, czy gdyby nie ich grzech, to mielibyśmy życie wieczne, bez piekła
2. Jeżeli szatan, Adam i Ewa nie dopuścili by się grzechu, to Adam i Ewa w niebie mogli mieć dzieci? Bo my po śmierci cielesnej, w raju nie będziemy już mieć dzieci i tak mnie to zastanawia.


P.S. W sumie to się zastanawiam, czy można rozważyć wariant, opcję ,,co jakby"? A może było to zaplanowane? Według mnie ciężko o takich tematach spekulować, ale chciałbym znać tak jak ty odpowiedź

Dodano po 36 minutach 13 sekundach:
I jeszcze jedno. Myślę, że offtop to odpowiedni temat na mój post.

Mam do was pytanie, czy był ktoś z was kiedyś u psychologa, psychoterapeuty? Naczytałem się wiele o pomocnych cytatach w cierpieniu, jak sobie dawać radę, jak odnaleźć sens i dla innych wydaje się, że jestem człowiekiem szczęśliwym, radosnym, jednak wewnętrznie mam wiele problemów. Pierwsze miałem skrupuły, trochę z nich wyszedłem, lecz dalej czasami powracają. Mam ciężką pracę, ciągły w niej stres. Ogólnie wiele się stresuje o błahostki. Myślę za dużo, za bardzo przejmuje się przyszłością jakimiś głupotami i to też wywołuje u mnie różne ,,bóle" psychiczne. Często staram się powstrzymywać łzy i ogólnie jest mi czasami w życiu ciężko. Tak, wiem, że jest to życie i jest to chyba normalne, ale mnie to czasami przerasta. Kiedyś tego nie miałem. Teraz zdaje mi się, że coraz bardziej się to nasila. I mam do was pytanie, czy psycholog w takich sprawach jest pomocny? Nie wiem, czy jest sens iść do niego, jeżeli będzie mówił to samo, co wyczytałem w internecie, nie sądzę, żeby mi dał jakieś ,,specjalne" rady, dzięki którym od razu wyjdę z tego stanu, w którym obecnie tkwię i możecie mi powiedzieć, czy psycholog naprawdę pomaga i jest sens do niego chodzić?


Zastanawiam się, czy nie mam też jakiejś choroby umysłowej, bo ja mam czasami takie dziwne myśli, jakieś dziwne przeczucia np. że za niedługo umrę na zawał(serio mam takie przeczucie, a jakoś dobrze się czuję) i ogólnie czuje się dziwnie. Nigdy czegoś takiego dziwnego nie miałem. Zdaje mi się, jakbym miał jakieś dziwne, nie do opisania uczucia, czasami mam jakieś dziwne zwidy, nie potrafię rozróżnić, czy daną czynność wykonałem w śnie, czy prawdziwym życiu. Wybaczcie, że zrobiłem w tym poście wiele jakichś dziwnych błędów, ale nie mam na razie sił ich skorygować.
Ostatnio zmieniony 2023-02-07, 18:46 przez Gojandek, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ