Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19193
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4655 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-26, 23:03

orzeszku pisze: 2021-05-26, 18:20 Jak myślicie, można się modlić nowenną pompejańską o to, by mi się Najświętsza Maryja Panna albo przynajmniej Anioł Stróż ukazał? Jeśli to nie jest jakaś zachcianka tylko prawdziwa potrzeba duchowa.
Mocno wątpię w taką "potrzebę duchową".
Ja się na tym nie znam, ale mistycy ostrzegają:

święty Wincenty Fereriusz:
„Ci, którzy chcą żyć zgodnie z wolą Bożą, nie powinni pragnąć otrzymania na modlitwie, dzięki kontemplacjom lub innym praktykom doskonałości, widzeń, objawień czy nadnaturalnych wzlotów przekraczających zwykły stan tych, którzy szczerym sercem trwają w bojaźni i w miłości Bożej.
Podobne pragnienie może bowiem wypływać jednie z pychy i z zarozumiałości, a nadto z próżnej ciekawości spraw Bożych i z nazbyt kruchej wiary. Łaska Boża opuszcza duszę opanowaną przez takie pragnienia, oddając ją ułudom i pokusom podsuwanym przez diabła, który zwodzi ją oszukańczymi widzeniami lub objawienia-mi. Jest to bodaj najbardziej powszechna w naszych czasach pokusa”
/Życie duchowe/

Jan od Krzyża (sam wielki mistyk), pisał o objawieniach:
„Nic milszego dla szatana nad duszę, która szuka objawień i jest na nie chciwa; znaczy to czynić mu wszelkie ułatwienia, by mógł podsunąć błędy i osłabić wiarę i w ten sposób dusza jest narażona na wszelkie dziwactwa i silne pokusy”.

„Trzeba zaś wiedzieć, że... nigdy nie wolno im ufać ani ich dopuszczać, trzeba raczej od nich uciekać, nie badając nawet, czy są dobre czy złe. Im bardziej bowiem są zewnętrzne i cielesne, tym mniej niepewne jest ich pochodzenie od Boga. Dla Boga bowiem bardziej właściwe i zwyczajne jest udzielanie się w duchu, w czym jest więcej bezpieczeństwa i korzyści dla duszy niż przy udzielaniu się zmysłowym, w którym zazwyczaj jest wiele niebezpieczeństwa ułudy, ponieważ zmysł cielesny chce być sędzią i rozjemcą w sprawach duchowych, uważając je za takie, jakimi je odczuwa, podczas gdy one są tak różne, jak różne jest ciało od duszy, a zmysły od rozumu.
Albowiem zmysły ciała jeszcze mniej pojmują rzeczy duchowe, aniżeli zwierzę pojmuje rzeczy rozumne... Ponadto w duszę przeżywającą te nadprzyrodzone rzeczy wkrada się często tajemne przekonanie o swej wartości przed Bogiem, co jest przeciwne pokorze. Także i szatan sprytnie ukazuje jej zmysłom często zjawy, przedstawiając wzrokowi postacie świętych i blaski najwspanialsze; słuchowi łudzące słowa; powonieniu zapachy mile i słodkości ustom a dotykowi rozkosz. I znęciwszy w ten sposób zmysły, wtrąca je w wielkie nieszczęście... Pożądanie tych objawień otwiera drogę szatanowi, by mógł duszę oszukiwać innymi widziadłami, które umie on bardzo dobrze naśladować i przedstawiać je duszy jako dobre. Mówi bowiem Apostoł, że diabeł może się przemienić w anioła światłości (2 Kor 11.14)” (…)
„Nigdy zatem nie powinna dusza ośmielać się pragnąć i dopuszczać do siebie tych objawień, choćby nawet były, jak mówię, od Boga. Gdyby bowiem pragnęła je przyjmować, spadnie na nią sześć przykrych następstw:

Pierwsze: pomniejszy swoją wiarę, doświadczenie bowiem zmysłowe bardzo osłabia wiarę, ponieważ wiara, jak mówiliśmy, przekracza wszelkie odczucie zmysłowe. Nie zamykając oczu na te wszystkie rzeczy zmysłowe, pozbawia się środka zjednoczenia z Bogiem.

Drugie: objawienia te nie odrzucone są przeszkodą dla ducha, bo na nich zatrzymuje się dusza (12) i duch nie może wzlecieć do tego, co jest niewidzialne. To właśnie była jedna z przyczyn, dla których Zbawiciel powiedział uczniom, iż lepiej jest, by On odszedł od nich, bo inaczej nie przyjdzie Duch Święty (J 16, 7). Dlatego również Marię Magdalenę, która po Zmartwychwstaniu przypadła do Jego stóp, oddalił, by umocniła się w wierze (J 20, 17).

Trzecie: dusza, zatrzymując się na posiadaniu tych objawień, nie dąży do prawdziwego wyrzeczenia i ogołocenia ducha.

Czwarte: traci wewnętrzny skutek i ducha tych objawień, albowiem zwraca oczy na to, co w nich zmysłowe, a co stanowi wartość podrzędną. Dlatego nie otrzymuje już tak obficie ducha, którego one sprawiają, ten bowiem udziela się i zachowuje dzięki wyrzeczeniu się wszystkiego co odczuwalne i bardzo różne od czystej duchowości.

Piąte: traci łaski Boże, gdyż je sobie przywłaszcza i nie korzysta z nich należycie. Przywłaszczać je zaś sobie i nie korzystać z nich, to znaczy pragnąć ich, uważać je za swoje. A przecież Bóg nie daje ich duszy na własność, dusza nie powinna zapominać, że są one własnością Boga.

Szóste: pożądanie tych objawień otwiera drogę szatanowi, by mógł duszę oszukiwać innymi widziadłami, które umie on bardzo naśladować i przedstawić je duszy jako dobre. Mówi bowiem Apostoł, (s.219) że diabeł może się przemienić w anioła światłości (2 Kor 11, 14). Za łaską Bożą będziemy jeszcze mówili o tym przedmiocie w trzeciej księdze, w rozdziale o łakomstwie duchowym.
Jest przeto zawsze rzeczą stosowną, by dusza odrzucała te zjawiska z zamkniętymi oczami, od kogokolwiek by pochodziły. Jeżeli tego nie uczyni, da miejsce zjawom diabelskim i taką moc szatanowi, że nie tylko jedne zjawy będzie przyjmować za drugie, lecz tym sposobem mnożyć się będą te od złego ducha, a ustawać te od Boga i dojdzie do tego, że pozostaną same diabelskie. Doświadczyło tego wiele dusz nieostrożnych i nieroztropnych, które do tego stopnia się czuły bezpieczne przyjmując te rzeczy, że wiele spośród nich musiało wielkiego użyć trudu, by wrócić do Boga przez czystą wiarę. A niemało było takich, które nie mogły wcale wrócić, gdyż szatan już je zbyt usidlił. Przeto pożytecznie jest zamykać się i bronić przed nimi wszystkimi. Odrzucając bowiem złe, unika się błędów diabelskich, a odrzucając dobre, unika się przeszkody w wierze i duch zbiera z nich owoce. Jeśli wówczas, kiedy dusza je przyjmuje, Bóg je odbiera (ponieważ zagarnia je na własność, nie wykorzystując ich odpowiednio), a szatan wprowadza i pomnaża swoje, znajdując dla nich miejsce i okazję – to przeciwnie, gdy dusza wyrzeka się ich i jest im przeciwna, zły duch zaczyna ustępować, widząc, że nie sprawia szkody, Bóg zaś zwiększa i pomnaża łaski w tej pokornej i ogołoconej duszy, stawiając ją nad wieloma, jak owego sługę, który był wierny w małym (Mt 25, 21).
/Droga na Górę Karmel/

Tu viewtopic.php?f=41&t=9869&p=209315&hili ... st#p209315 zrelacjonowałem ostrzeżenia duchownych prawosławnych, którzy bardzo dobrze opracowali ten temat (pojęcie "PRELEST").

orzeszku

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: orzeszku » 2021-05-27, 08:11

Efezjan pisze: 2021-05-26, 22:12
orzeszku pisze: 2021-05-26, 18:20 Jak myślicie, można się modlić nowenną pompejańską o to, by mi się Najświętsza Maryja Panna albo przynajmniej Anioł Stróż ukazał? Jeśli to nie jest jakaś zachcianka tylko prawdziwa potrzeba duchowa.
A nie boisz się, że to może być fałszywe objawienie na przykład?
Tak, napisałam przecież o tym. :(

Dodano po 13 minutach 4 sekundach:
Moim zdaniem te ostrzeżenia od ludzi Kościoła są po to, by ludzie masowo nie prosili o to i się nie rozczarowywali, że jednak "nic" nie ma i nie myśleli za dużo. Albo Bóg się objawia ludziom albo nie. Czytałam o tym, że Jezus nawet muzułmanom się objawia, a ja wierzyłam tyle lat bez żadnych oczekiwań, bez chęci na "cukierki duchowe" i co za to mam, dostaję tylko marne ochłapy. Dla mnie jest zero wsparcia od Boga gdy tego jedyny raz w życiu potrzebuję. Wiara to dwójmyślenie:

- Bóg działa w czasie i realnie interweniuje
- ależ nie, Bóg się objawił tylko raz [w Biblii] i trzeba uwierzyć na słowo

- Ktoś modlił się, został uzdrowiony - to Bóg działa!
- Ale kiedy ktoś modlił się, nie został uzdrowiony - nie można być roszczeniowym a Bóg ma swój tajemny plan o którym nic nie wiemy!

- grzech pierworodny był najpierw, a potem człowiek upadł i na świat przyszła śmierć i skażenie
- ale ewolucja to narzędzie w rękach Boga

i tak można bez końca

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Zebra » 2021-05-27, 08:18

trzeba uwierzyć na słowo
Nie trzeba. Można.

Po prostu można kochać i powiedzieć nic nie rozumiem ale trwaj w Tobie.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: adampiotr » 2021-05-27, 09:02

"Męczy mnie to, że Bóg jest ukryty,"

nie tylko ukryty, ale też milczący wielu sprawach tak po ludzku oczywiście. I nie mam na myśli głodu, czy jakiś tam katastrof :d
Ostatnio zmieniony 2021-05-27, 09:03 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2021-05-27, 11:19

orzeszku pisze: 2021-05-27, 08:11
Efezjan pisze: 2021-05-26, 22:12
orzeszku pisze: 2021-05-26, 18:20 Jak myślicie, można się modlić nowenną pompejańską o to, by mi się Najświętsza Maryja Panna albo przynajmniej Anioł Stróż ukazał? Jeśli to nie jest jakaś zachcianka tylko prawdziwa potrzeba duchowa.
A nie boisz się, że to może być fałszywe objawienie na przykład?
Tak, napisałam przecież o tym. :(

Dodano po 13 minutach 4 sekundach:
Moim zdaniem te ostrzeżenia od ludzi Kościoła są po to, by ludzie masowo nie prosili o to i się nie rozczarowywali, że jednak "nic" nie ma i nie myśleli za dużo. Albo Bóg się objawia ludziom albo nie. Czytałam o tym, że Jezus nawet muzułmanom się objawia, a ja wierzyłam tyle lat bez żadnych oczekiwań, bez chęci na "cukierki duchowe" i co za to mam, dostaję tylko marne ochłapy. Dla mnie jest zero wsparcia od Boga gdy tego jedyny raz w życiu potrzebuję. Wiara to dwójmyślenie:

- Bóg działa w czasie i realnie interweniuje
- ależ nie, Bóg się objawił tylko raz [w Biblii] i trzeba uwierzyć na słowo

- Ktoś modlił się, został uzdrowiony - to Bóg działa!
- Ale kiedy ktoś modlił się, nie został uzdrowiony - nie można być roszczeniowym a Bóg ma swój tajemny plan o którym nic nie wiemy!

- grzech pierworodny był najpierw, a potem człowiek upadł i na świat przyszła śmierć i skażenie
- ale ewolucja to narzędzie w rękach Boga

i tak można bez końca
A czytalas uwaznie to co Marek zacytowal?
Jest tam wyraznie napisane ze zly sie tez wtedy ujawnia. Czy chcesz tego? Dasz sobie wtedy rade?
Czytalas o ojcu Pio? ciagle mial ze zlym do czynienia.
Ostatnio zmieniony 2021-05-27, 11:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

szungit

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: szungit » 2021-05-27, 12:25

Ojca Pio demony rzucaly o ziemie

orzeszku

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: orzeszku » 2021-05-27, 19:34

Św. Faustynę też atakowały :(

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Zebra » 2021-05-29, 20:08

@Lizzie
Zdradzisz nam ten sekret - jak to się dzieje, że zawsze jak wejdziesz na forum masz inne zdjęcie?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Lizzie » 2021-05-30, 15:28

Cóż zdjęcia profilowe szybko mi się nudzą . Postaram się nie zmieniać ich tak często i Pozdarwiam Cię droga Zebro sedecznie :ymblushing:
Ostatnio zmieniony 2021-05-30, 15:34 przez Lizzie, łącznie zmieniany 2 razy.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

orzeszku

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: orzeszku » 2021-05-30, 19:28

Ale w regulaminie nic o tym nie ma, jeśli więc lubisz często zmieniać awatary to w sumie czemu nie?

Tomek
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Chrześcijanin

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Tomek » 2021-05-31, 16:00

Andej pisze: 2021-05-31, 10:40 Odmówiłem. Ale proponuję rozszerzyć grono tych, w których intencji modlitwa, także o tych, którzy jeszcze nie popełnili, ale noszą się z takim zamiarem. Tym bardziej, że co najmniej jedna taka osoba, jest na niniejszym Forum.
Ofiarujcie swoje modlitwy, nie jedną zdrowaśkę, ale systematyczną modlitwę w intencji tych, którzy w depresji, którzy w sytuacji beznadziejnej.
Wydaje mi się ze chciałeś napisać to gdzieś indziej?

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2510
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 942 times

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Susanna » 2021-05-31, 16:16

Tomek pisze: 2021-05-31, 16:00
Andej pisze: 2021-05-31, 10:40 Odmówiłem. Ale proponuję rozszerzyć grono tych, w których intencji modlitwa, także o tych, którzy jeszcze nie popełnili, ale noszą się z takim zamiarem. Tym bardziej, że co najmniej jedna taka osoba, jest na niniejszym Forum.
Ofiarujcie swoje modlitwy, nie jedną zdrowaśkę, ale systematyczną modlitwę w intencji tych, którzy w depresji, którzy w sytuacji beznadziejnej.
Wydaje mi się ze chciałeś napisać to gdzieś indziej?
Faktycznie.. Pewnie
@Andej się pomylił, bo to odpowiedź pewnie na mój post w dziale modlitw. A ja nie zauważyłam i odpisałam.
Ostatnio zmieniony 2021-05-31, 16:20 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Andej » 2021-05-31, 19:01

Przenieść nie potrafię. Nie wiem, czemu tak wyszło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2510
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 942 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Susanna » 2021-06-02, 10:01

Czy @Dezerter mógłbyś usunąć moje stare konto Claudiax? Z góry dziękuję 🙏🏼
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 795
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 164 times
Been thanked: 140 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-06-02, 17:09

A, to Ty? Czemu zmieniłaś konto?
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

ODPOWIEDZ