Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2022-06-17, 20:06

adampiotr pisze: 2022-06-17, 19:32 CZy w ogóle da się sprawdzić to życie po śmierci.
Oczywiście, że się da. Więcej napiszę: Nie da się nie sprawdzić. Nie ma innej drogi.

Ale NDE nie ma z tym nic wspólnego. To nawet nie przedsionek. To dopiero wycieraczka przed drzwiami wejściowymi.

Nie zastanawiam się co finalnie po śmierci. Wierzę, że już wybór został dokonany. Zastanawiam się, jaki będzie stan przejściowy. Oczyszczania. Prania brudów życia. Zastanawiam się nad tym, nad czym nie ma sensu się zastanawiać. A mianowicie, jeśli wizjonerzy uznani za świętych wizytując dwa stany docelowe i jeden przejściowy widzieli postaci fizyczne, cielesne. W dwóch z tych stanów=miejsc doznawały one tory=tur fizycznych. Zatem jak jest ze zmartwychwstaniem? Kiedy nowe ciało? Jakie ciało w czyśćcu, a jakie w piekle? Czu dusza może podlegać zjawiskom fizycznym?
Dowiem się dopiero jak sprawdzę. A skoro dopiero wtedy, to szkoda czasu i atłasu na dywagacje. Choć, fajnie temat poruszyć. Ino bezowocnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: adampiotr » 2022-06-17, 20:29

konserwa pisze: 2022-06-17, 20:04 Umrzyj to sie dowiesz.
no własnie wielu tak zrobiło ale sie kontakt urwał :(.


Niby szkoda czasu na dywagacje, ale ludzie jednak pewnie się zastanawiali co jest po drugiej stronie.
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 20:30 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: konserwa » 2022-06-17, 20:30

no to go nawiaz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2022-06-17, 20:40

adampiotr pisze: 2022-06-17, 20:29 Niby szkoda czasu na dywagacje, ale ludzie jednak pewnie się zastanawiali co jest po drugiej stronie.
Niekoniecznie. Jeśli ze świadomością tego, że pewnych granic nie przekroczymy teraz, to spoko. Ta droga jest jednokierunkowa. Ale na końcu rozwidlenie. Zatem, jeśli dyskusja przyczyni się do wyboru właściwej, to już ma sens i znaczenie.

Tak na prawdę wciąż głowimy się nad Boskimi tajemnicami. Choćby odmawiając różaniec. Wciąż w naszych rozważaniach odkrywamy coś nowego, Bożą wolę skierowaną do nas. A jednak wszystkie te tajemnice pozostają tajemnicami. Za życie biologicznego, na pewno ich nie poznamy. A przecież nikt nie powie, że nie ma sensu ich rozważać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2022-06-17, 23:11

adampiotr pisze: 2022-06-17, 20:29
konserwa pisze: 2022-06-17, 20:04 Umrzyj to sie dowiesz.
no własnie wielu tak zrobiło ale sie kontakt urwał :(.


Niby szkoda czasu na dywagacje, ale ludzie jednak pewnie się zastanawiali co jest po drugiej stronie.
Nie zostawili ci numeru komorki? ;)

Dodano po 3 minutach 6 sekundach:
Andej, chyba to nie tak jak myslisz, ale pierw sie upewnie i sprawdze. ;)

Jesli sie nie myle to tysiacletnie Krolowanie Chrystusa bedzie na ziemi.
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 23:34 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Interpretowanie Biblii

Post autor: Hildegarda » 2022-06-18, 07:52

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-17, 20:14 Kolejne pójście w różne tematy... i kolejna demagogia.
Znudziło mi się odpowiadać na kompletne androny (Twoje, Pytającego i Hildegardy). Zwłaszcza, ze jak widać nie jesteście reformowalni.
Widzę, że nawiązujesz do mnie nawet w tematach, w których się nie wypowiadam :ymblushing:

Cóż, widocznie my tacy głupi i nieduczeniu w przeciwieństwie do wszechwiedzącego Marka, który mówi tylko same mądrości i jedynym właściwym zachowaniem na tym forum będzie przytakiwanie mu w każdym temacie.

Jak mówi Pismo "po owocach ich poznacie", jak dla mnie owoce chrześcijańskie wykazuje ten młody Maciek ateista, którego artykuły przytoczyłam Ci w innym temacie, któremu zarzuciłeś niedouczenie i pisanie żałosnych artykułów, bo w dyskusjach potrafi być zrównoważony, spokojny, skromny i pokorny, nigdy nikogo nie obraża, nie wyśmiewa, nie pokazuje wyniosłości, a swoich racji broni intelektem i zdobytą wiedzą, w przeciwieństwie do Ciebie, zagorzałego katolika apologety numer 1 na tym forum, wojownika chrześcijańskiego i "obrońcy wiary"


Oczywiście, że nie zamierzam zajmować Ci czasu swoją osobą i nawet nie śmiałabym o to prosić, by tak wybitny user na tym forum, raczył w ogóle zwracać uwagę na androny takich niereformowalnych ignorantów.
Idę być głupia gdzie indziej, a Tobie życzę samych uległych i prokatolickich dyskutantów, cobyś się nie musiał więcej denerwować :-h

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Interpretowanie Biblii

Post autor: sądzony » 2022-06-18, 09:07

Hildegarda pisze: 2022-06-18, 07:52 Cóż, widocznie my tacy głupi i nieduczeniu w przeciwieństwie do wszechwiedzącego Marka, który mówi tylko same mądrości i jedynym właściwym zachowaniem na tym forum będzie przytakiwanie mu w każdym temacie.
Marek jest jaki jest. Ty jesteś jaka jesteś. Każdy jest kim jest.
Chyba nie chodzi o to, by się obrażać. Wobec mnie także bywa bardzo irytujący, ale czy nie w tym rzecz, by kochać tych z którymi "nam nie po drodze" i czy nie właśnie od nich najwięcej można się nauczyć.
Tak Marek ma wiedzę na pewnych płaszczyznach, ale są takie gdzie dopiero raczkuje.
Ma tak każdy z nas i dlatego jesteśmy tacy sami.
Chodzi o to, by się uzupełniać, i "z siebie korzystać".
Hildegarda pisze: 2022-06-18, 07:52 Idę być głupia gdzie indziej, ....
Nie jesteś głupia i jeżeli faktycznie znikniesz to będę tęsknił.

W duchu i miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2022-06-18, 09:08

Jozek pisze: 2022-06-17, 23:14 Jesli sie nie myle to tysiacletnie Krolowanie Chrystusa bedzie na ziemi.
Na jakiej ziemi? Czy na Ziemi? Na ziemskim globie? Czy będzie to życie w takich biologicznych ciałach, które teraz pozsiadamy? Nic się nie zmieni?

Poza tym, dlaczego tysiącletnie, skoro przed nami wieczność? Czy śmierć nie jest przejściem do wieczności?
Nie wiem, czy trzy przypadki przejścia do wieczności z pominięciem śmierci pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że dostali się do wieczności z biologicznymi ciałami. Czy dla Tego Kto Stworzył Wszystko jest kłopotem przemiana ciała biologicznego w uwielbione?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Interpretowanie Biblii

Post autor: Hildegarda » 2022-06-18, 09:59

sądzony pisze: 2022-06-18, 09:07 ale czy nie w tym rzecz, by kochać tych z którymi "nam nie po drodze" i czy nie właśnie od nich najwięcej można się nauczyć.
ależ przecież to wszystko z miłości pisane :p
jak chłop w poważnym wieku, piszący książki, nauczający, chce być traktowany poważnie, to się niestety musi trochę ogarnąć i przyhamować swoją agresję wyczuwalną w postach.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: adampiotr » 2022-06-18, 17:35

Jozek pisze: 2022-06-17, 23:14
adampiotr pisze: 2022-06-17, 20:29
konserwa pisze: 2022-06-17, 20:04 Umrzyj to sie dowiesz.
no własnie wielu tak zrobiło ale sie kontakt urwał :(.


Niby szkoda czasu na dywagacje, ale ludzie jednak pewnie się zastanawiali co jest po drugiej stronie.
Nie zostawili ci numeru komorki? ;)

Dodano po 3 minutach 6 sekundach:
Andej, chyba to nie tak jak myslisz, ale pierw sie upewnie i sprawdze. ;)

Jesli sie nie myle to tysiacletnie Krolowanie Chrystusa bedzie na ziemi.
niestety nie :( :((

Dodano po 27 sekundach:
Andej pisze: 2022-06-17, 20:40
adampiotr pisze: 2022-06-17, 20:29 Niby szkoda czasu na dywagacje, ale ludzie jednak pewnie się zastanawiali co jest po drugiej stronie.
Niekoniecznie. Jeśli ze świadomością tego, że pewnych granic nie przekroczymy teraz, to spoko. Ta droga jest jednokierunkowa. Ale na końcu rozwidlenie. Zatem, jeśli dyskusja przyczyni się do wyboru właściwej, to już ma sens i znaczenie.

Tak na prawdę wciąż głowimy się nad Boskimi tajemnicami. Choćby odmawiając różaniec. Wciąż w naszych rozważaniach odkrywamy coś nowego, Bożą wolę skierowaną do nas. A jednak wszystkie te tajemnice pozostają tajemnicami. Za życie biologicznego, na pewno ich nie poznamy. A przecież nikt nie powie, że nie ma sensu ich rozważać.
nawet jeśli tam są rozwidlenia to lepiej tam niż tutaj w sumie hmm
Ostatnio zmieniony 2022-06-18, 17:38 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2022-06-18, 19:28

adampiotr pisze: 2022-06-18, 17:35 nawet jeśli tam są rozwidlenia to lepiej tam niż tutaj w sumie hmm
No, ale jest ono ostateczne. Jedna droga bezpośrednio do końca, choć bez końca, a druga przez czyściec. też do końca bez końca.


Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-06-19, 08:44

krystian.zawistowski pisze: 2022-06-18, 22:27

Ok. Moja pomyłka, ale nie dostrzegam jakiegoś szczególnego antychrześcijaństwa w przywołanym cytacie.
Ja dostrzegam:
1. Załóżmy, że chrześcijaństwo znaczy KK i ewentualnie inne grupy uważające Biblię i Credo za poprawny opis pozamaterialnej rzeczywistości.
2. Chrystus i Apostołowie w Biblii przestrzegają jak najsrożej przed grzechem i wzywają do nawrócenia i pokuty.
3. Jung para się okultyzmem i poliamorią i w międzyczasie wymyśla se "duchowość" według której taki tryb życia jest dopuszczalny. Poleca to też innym, by mogli robić to samo co on.
Znam innego Junga. Czytałem jego pracę doktorską: "O psychologii i patologii tak zwanych zjawisk tajemnych." Fakt było to ponad 20 lat temu, ale nie był to żaden okultyzm, a raczej próba wyjaśnienia "zachowań czy działania" medium, pamiętajmy, że był to 1902r.
Pierwszy raz słyszę o poliamorii w kontekście Junga. Wybacz, ale to co ktoś pisze o kimś nie koniecznie musi być prawdą.

Jung nie wymyśla żadnej "duchowości", a przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Jego praca próbuje wyjaśnić konstrukt osobowości człowieka, jej działania, rozumienia, leczenia i rozwoju. Fakt, startował z badania, chyba ciotki, która była medium, a skończył nieco "poza rzeczywistością" (o czym świadczy "czerwona księga").

"Duchowość", o której piszesz wynika pewnie z faktu, iż nie istnieje "koncepcja psychologiczna" tak bardzo bliska duchowości jak koncepcja Junga ponieważ nie wyklucza on "(b)Boga".
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-18, 22:27

A co takiego Twoim zdaniem ciekawego powiedział co psychologowie powinni przyznać?
O skłonności człowieka do zła (grzech pierworodny), cnotach kardynalnych, potrzebie i sposobach ich wyrabiania.
Jung i cała prawdziwa psychologia również zajmuje się skłonnościami człowieka do zła i "grzechem pierworodnym". Oczywiście nazywa go nieco inaczej bądź się do niego nie przyznaje. No ale "pozbawianie" Junga symbolizmu to już lekka przesada. Akurat dzięki archetypom i symbolice Junga pewne aspekty chrześcijaństwa mogą być bardziej zrozumiałe.

Ty mówisz o:
- mądrość
- męstwo
- umiarkowanie
- sprawiedliwość

ja myślę o:
Dar Mądrości
Dar Rozumu
Dar Rady
Dar Męstwa
Dar Umiejętności
Dar Pobożności
Dar Bojaźni Bożej

Ty wyrabiasz, ja dostaję. Cokolwiek "mam" jest wynikiem tego, że oddałem. Sam z siebie mogę niewiele, a w zasadzie nic.

Oczywiście nie neguję pracy nad cnotami o których piszesz, ale nie znam św. Tomasz i nie wiem jak on to widział.
Idąc za św. Janem od Krzyża bliższe są mi cnoty teologalne: wiara, nadzieja, miłość oraz "osadzanie" ich w odpowiednio w rozum, pamięć, wola.
Ostatnio zmieniony 2022-06-19, 08:55 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-19, 10:45

@sądzony źródła dostałeś, do Twoich osobistych asercji i odczuć nie będe się odnosił.

Od około 1912 Jung zaczął gadać z duchami i pod koniec życia przypisuje tym widzeniom rodowód wszystkich swoich prac i dokonań ("Wspomnienia, Sny Myśli" s. 230). Oczywiście można to nazwać "doświadczeniem archetypu", "symbolem" by uzgodnić z psychologistyczną ideologią, ale uczynki znaczą więcej niz słowa.

Co do tej pracy z 1902, którą napisał młody Jung, to owszem mogą tam być jakieś treści z psychiatrii tak jak była wtedy praktykowana, ale to nie usprawiedliwia tego co pisał i robił przez całą resztę życia i z czego jest słynny.
Jung i cała prawdziwa psychologia również zajmuje się skłonnościami człowieka do zła i "grzechem pierworodnym". Oczywiście nazywa go nieco inaczej bądź się do niego nie przyznaje.
I co z tego? Problemem szczęśliwości też się zajmowało wielu ludzi, np Marks i Lenin. Konkluzje tylko inne.
Oczywiście nie neguję pracy nad cnotami o których piszesz, ale nie znam św. Tomasz i nie wiem jak on to widział.
Tzn mam rację? A dwa powyższe paragrafy to do mnie się odnoszą w jakiś sposób, bo nie rozumiem?
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-06-19, 12:22

krystian.zawistowski pisze: 2022-06-19, 10:45 Od około 1912 Jung zaczął gadać z duchami ...
Możesz zacytować jak rozmawia z "duchami"?
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-19, 10:45 i pod koniec życia przypisuje tym widzeniom rodowód wszystkich swoich prac i dokonań ("Wspomnienia, Sny Myśli" s. 230). Oczywiście można to nazwać "doświadczeniem archetypu", "symbolem" by uzgodnić z psychologistyczną ideologią, ale uczynki znaczą więcej niz słowa.
Możesz zacytować jak przypisuje dokonania duchom?
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-19, 10:45 Co do tej pracy z 1902, którą napisał młody Jung, to owszem mogą tam być jakieś treści z psychiatrii tak jak była wtedy praktykowana, ale to nie usprawiedliwia tego co pisał i robił przez całą resztę życia i z czego jest słynny.
Zajmował się psychologią głębi. To co napisał w doktoracie było najmniej naukowe.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-19, 10:45 I co z tego? Problemem szczęśliwości też się zajmowało wielu ludzi, np Marks i Lenin. Konkluzje tylko inne.
Jednakże "prawdziwa" psychologia i duchowość, moim zdaniem, mają się coraz bardziej ku sobie.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-19, 10:45 Tzn mam rację?
Nie interesuje mnie racja. Jeśli chcesz ją "mieć" mogę Ci ją przyznać.

Jakby nie patrzeć Jezus, św. Paweł, Ewangelie, wiara ma wymiar bardziej psychologiczny niż naukowy. Ewangelia głosi o poznaniu prawdy poprzez rozwój duchowy, a nie o "rozwoju" poprzez poznanie prawdy.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-19, 10:45 A dwa powyższe paragrafy to do mnie się odnoszą w jakiś sposób, bo nie rozumiem?
Tyczą się do mnie. Praca nad cnotami polega, moim zdaniem, na otwarciu się na łaskę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Albertus » 2022-06-19, 13:18

Znalazłem ciekawy tekst na temat Junga i okultyzmu:

http://projekt-swiadomosc.blogspot.com/ ... -jung.html

ODPOWIEDZ