Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
erzac
Bywalec
Bywalec
Posty: 131
Rejestracja: 21 wrz 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 240 times
Been thanked: 56 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: erzac » 2023-05-06, 12:11

abi pisze: 2023-05-06, 12:08 i erzac tez na wlasne
I erzacowa mama żona i sasiadka i sasiad
Kot nie, ale czeka na szanse

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-06, 19:07

Kogo śmieszyła koronacja Karola?

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Morkej » 2023-05-06, 19:37

CiekawaXO pisze: 2023-05-06, 19:07 Kogo śmieszyła koronacja Karola?
A Ciebie coś w niej śmieszyło?
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-06, 20:40

Oj tak, po 1. kareta.Miała być wyględna, a wyglądała jak z Aliexpess. Po 1. Ten okrzyk: Boże chroń Króla. W tych czasach nie brzmiało to dobrze. A ty @Morkej , chciałbyś mieć monarchię w kraju?

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Morkej » 2023-05-06, 20:42

CiekawaXO pisze: 2023-05-06, 20:40 A ty @Morkej , chciałbyś mieć monarchię w kraju?
U nas? Patrząc realistycznie nie jest to możliwe, ale tak, chciałbym.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-06, 20:44

a czemu nie jest to możliwe? I czemu chciałbyś utrzymywać króla, i jego rodzinę, którzy nie pracują i mają za zadanie podawanie ręki i bywanie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2023-05-06, 21:10

Morkej pisze: 2023-05-06, 20:42
CiekawaXO pisze: 2023-05-06, 20:40 A ty @Morkej , chciałbyś mieć monarchię w kraju?
U nas? Patrząc realistycznie nie jest to możliwe, ale tak, chciałbym.
Z tronem dziedzicznym. Bo w wyborach demokratycznych(?), zwyciężają coraz częściej ci, którzy są bardziej lubiani przez media. Na szczęście jeszcze nie jest to regułą. Coś w rodzaju wolnej elekcji. Kto więcej sypnie, ten zdobywa trofeum.
Sądzę, że teraz, przynajmniej w Polsce jest jeszcze jedna trzecia ludzi, którzy myślą. I mają pamięć przeszłości. Tej doświadczonej, a nie spreparowanej przez media.
Dziedziczenie władzy sprawia, że ojciec stara się przekazać synowi państwo w jak najlepszym stanie. A syn kontynuuje działania ojca. A w demokracji, jak jedni w lewo, to drudzy w prawo. I niweczenia w ten sposób dokonań poprzedników.

Poza tym, w przypadku dziedziczenia idiota trafia się raz na jakiś dłuższy czas, a w przypadku wyborów, można tak trafiać raz po razie.

To se ne vrati.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Morkej » 2023-05-06, 21:21

CiekawaXO pisze: 2023-05-06, 20:44 a czemu nie jest to możliwe?
Bo w Polsce nie ma tendencji społecznych, które by na to wskazywało. W przyszłości raczej też takich nie będzie. W UK monarchia jest stała od długiego czasu i dla wielu jest częścią ich tożsamości narodowej. Polska ostatni raz miała taki ustrój w 1918 roku, a i wtedy nie miała monarchy. Później sformowano republikański rząd, następnie były czasy PRL, a teraz ponownie żyjemy w demokracji z prezydentem jako głową państwa.
CiekawaXO pisze: 2023-05-06, 20:44 I czemu chciałbyś utrzymywać króla, i jego rodzinę, którzy nie pracują i mają za zadanie podawanie ręki i bywanie?
Jeszcze parę lat temu obywatele UK i Polacy ponosili chyba mniej więcej podobny roczny koszt utrzymania swojej głowy państwa (my kancelarii prezydenta). A pamiętajmy, że obywateli UK jest znacznie więcej, niż w Polsce. Nie wiem, jak to jest z tymi wydatkami teraz, więc się nie wypowiem.
Też nie do końca chciałbym, aby taka postać pełniła tylko i wyłącznie rolę ceremonialno-reprezentacyjną jak u nich, czyli jak fajnie określiłaś - podawanie ręki i bywanie. W porównaniu do naszego urzędu prezydenta, to może on więcej.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: konserwa » 2023-05-06, 21:28

Tak mysle, ze marzylaby sie monarchia na wzor brytyjskiej, a otrzymalibysmy monarchie na wzor saudyjskiej.
Czyli ruki po szwam - jak to dobrze okresla Andej ( w roznych innych watkach)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-07, 10:12

@Morkej no ale piszesz ze chciałbyś monarchię, ale taką, żeby robiła więcej. Zamiast np. prezydenta,albo przejęła jego role totalnie. I tak, wtedy okej. Ale tak nie jest. Królowa jeszcze dostawała pensję. Chore. Ci ludzie mają przychody ze swojego majątku, wyżyją, ale wyciągają łapy po więcej. W dobie takiej biedy, to zamiast monarchię utrzymywać za tego jednego funta rocznie, niech budują mieszkania socjalne. Tam też są bezdomni. Więc ja rozumiem że ty byś chciał monarchię "ulepszoną", ale ja piszę tylko o zastanej. "Boże chroń Króla", od czego niby, i dlaczego. I włożę kij w mrowisko jeszcze :po co Kościołowi takie majątki? Ta sama sprawa. Po co te dzieła sztuki, te wielkie kaplicę? Po co w ogóle te Kościoły takie bogate?? Pytam się :)

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Morkej » 2023-05-07, 11:26

CiekawaXO pisze: 2023-05-07, 10:12 Ci ludzie mają przychody ze swojego majątku, wyżyją, ale wyciągają łapy po więcej. W dobie takiej biedy, to zamiast monarchię utrzymywać za tego jednego funta rocznie, niech budują mieszkania socjalne. Tam też są bezdomni (...) piszę tylko o zastanej
Też uważam, że to są spore wady, za które ludzie słusznie mogą być wzburzeni, a szczególnie w dobie tych kryzysów, które są mocno odczuwalne.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5193
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2023-05-07, 11:32

patrzcie na kamile - poznali się w 1970 i dopiela swego po pol wieku ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-07, 11:36

@abi ja mam trochę inne zdanie co do Kamilki. Wszyscy mówią że Dianą była ofiarą, a może Karol był? Ewidentnie został zmuszony do tego małżeństwa, widać było że serce miał gdzie indziej... Może to Diana chciała był Królową?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2023-05-07, 11:42

A co na ten temat jest w Biblii?
Zachęcam do rpzeczytania Mt 26.6-9 Gdy Jezus przebywał w Betanii, w domu Szymona Trędowatego, podeszła do Niego kobieta3 z alabastrowym flakonikiem drogiego olejku i wylała Mu olejek na głowę, gdy spoczywał przy stole. Widząc to, uczniowie oburzali się, mówiąc: «Na co takie marnotrawstwo? Przecież można było drogo to sprzedać i rozdać ubogim».
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Morkej » 2023-05-07, 12:53

Andej pisze: 2023-05-07, 11:42 A co na ten temat jest w Biblii?
Zachęcam do rpzeczytania Mt 26.6-9 Gdy Jezus przebywał w Betanii, w domu Szymona Trędowatego, podeszła do Niego kobieta3 z alabastrowym flakonikiem drogiego olejku i wylała Mu olejek na głowę, gdy spoczywał przy stole. Widząc to, uczniowie oburzali się, mówiąc: «Na co takie marnotrawstwo? Przecież można było drogo to sprzedać i rozdać ubogim».
Przypomniał mi się mój post, który odnosił się do namaszczenia w Betanii: viewtopic.php?p=303840&hilit=Ubogich#p303840
W kontekście monarchii król reprezentuje władzę udzieloną przez Boga (nie mylić z wybraniem władcy). Stąd należą się pewne oprawy i formy, które tę władzę uświęcają. Dlatego Brytyjczycy mocno stawiają na ceremoniał i symbolikę. Ale kwestie pieniężne wydaje mi się, że mogą i powinny być kwestią dyskusyjną w ich społeczeństwie.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ