Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2022-08-06, 08:04

Jozek pisze: 2022-08-05, 22:54 Ognisko po ok. 3-4 minutach zgaslo, pokryte jakby gesta mgla dymu z cisa. Ten dym po prostu z uwagi na swoj ciezar wlasciwy zakrywa ognisko jak koc azbestowy i nie dopuszcza tlenu do spalania, jak gasnica pianowa.
Gdy nie byłem świadomy toksyczności dymu cisowego, nie raz paliłem go w ognisku. Było za dużo krzaczorów i musiałem się pozbyć. Ta moja odmiana cisu paliła się jak zwykłe drewno.
Ale nie należy przesadzać. Toksyczne jest głównie to, co się przeżuwa i spożywa. Z wyjątkiem osłonki nasion (też dziwactwo).
Jak do tej pory ni żułem nasion, ani igieł (dwa najbardziej trujące elementy).
Nie znam się na cisach. Nie teoretyzuję, tylko napisałam, com własnoręcznie robił.

I jeszcze uwaga, przysypując wiórami ognisko, można je zadusić. Ale nie zawsze ugasić. Może się długo tlić. Aż przyjdzie silniejszy podmuch.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2022-08-06, 09:56

Andej, wiele roslin, krzeqow ogrodowych jest mylone z cisem.
Przede wszystkim jalowce i cyprysy.
Dlatego pewnie to co spaliles nie bylo cisem.
Zreszta, po co ja to pisze? Wszyscy i tak wiedza lepiej ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Pierwszy człowiek Adam

Post autor: Nenderen » 2022-08-06, 11:43

A budzik masz elektroniczny czy klasyczny?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2022-08-06, 15:20

Jozek pisze: 2022-08-06, 09:56 Andej, wiele roslin, krzeqow ogrodowych jest mylone z cisem.
Przede wszystkim jalowce i cyprysy.
Dlatego pewnie to co spaliles nie bylo cisem.
Zreszta, po co ja to pisze? Wszyscy i tak wiedza lepiej
Możliwe, że tak. Ale miało igły cisu i owoce cisu. I wyglądało jak cis. A także było zakupione jako cis. Właściwie mógłbym przysłać gałązkę, gdyż jeden krzew został i dalej rośnie. A może zrobić kilka zdjęć tego jałowca? Z tym, że jałowiec ma zupełnie inne igły niż cis, a także zupełnie inne owoce. I owoce jałowca czasem dodaje do potraw. W niemałej ilości. A co do cyprysu, to masz rację. Z odległości kilkudziesięciu metrów nie potrafiłbym odróżnić od cisu. A po ciemku, to nawet z odległości kilku metrów mógłbym mieć kłopoty.
O ile dąb szypułkowy od bezszypułkowego jest mi trudno odróżnić gdy nie ma owoców, o tyle krzewy, które są zupełnie inne jakoś odróżniam. Rozumiem, ze uważasz mnie za idiotę, który nie odróżni jabłoni od lipy, a modrzewia od sosny.
Zastanawiam się jeszcze tylko, czy to ja jestem jedynym idiotą? Czy niemal wszyscy użytkownicy forum? Bo może i oni nie odróżniają świerku od lipy?
---
Ale teraz się zastanawiam, może pomyliłem spalenia z zakopaniem w dole? Przecież wiele osób myli palenia ogniska z kopaniem dołów. Są tak podobne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pierwszy człowiek Adam

Post autor: Andej » 2022-08-06, 15:23

Klasyczny, tj. piaskowy. Tzw. klepsydra.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Pierwszy człowiek Adam

Post autor: Nenderen » 2022-08-06, 16:23

W takim razie ta klepsydra jest chyba tylko przydatna na jawie bo wątpię by wybudziła wszak ryby i klepsydry głosu nie mają.
Ostatnio zmieniony 2022-08-06, 16:25 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-08-06, 16:01

Jozek pisze: 2022-08-05, 22:54 Bo to nie sa olejki eteryczne, tylko rozpuszczalne w wodzie substancje trujace, dzialajace takze halucynogennie.
taa...i jak ludzie spali pod cisem kapalo im na glowe
plec pleciugo byle dlugo
mowie ci ze jak zezresz to sie otrujesz, a nie jak powachasz cis

Dodano po 28 minutach 17 sekundach:
a jeszcze - jakie dziwne porady daja na stronach ogrodniczych

"W wyniku infekcji pędy cisa brązowieją, a z czasem obumierają. Na ich wierzchołkach, wzdłuż całej rośliny, pojawiają się charakterystyczne, brązowe plamy. Pod koniec okresu wegetacji, jesienią, można dostrzec na cisach drobne, czarne kropki: to grzyby, które powodują zamieranie pędów. Chore fragmenty rośliny należy wycinać i palić, a terapię uzupełnić stosowaniem środków grzybobójczych."

zaraz im napisze ze to sie nie pali
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pierwszy człowiek Adam

Post autor: Andej » 2022-08-06, 16:50

Nie tylko na Jawie. Także na Sumatrze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Pierwszy człowiek Adam

Post autor: Nenderen » 2022-08-06, 16:52

Z ostatniej chwili - są jednak także klepsydry z dźwiękiem.
Ostatnio zmieniony 2022-08-06, 16:58 przez Nenderen, łącznie zmieniany 4 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: konserwa » 2022-08-06, 19:01

No coz ... nie wiem, czym Jozek tym razem tu podpadl ... ale te jego wiesci o cisie sa jak najbardziej prawdziwe. Wiec o co chodzi, szanowna publicznosci?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-08-06, 19:17

Jozek pisze: 2022-07-21, 19:12
Chocby taki cis, czesto uzywany jako zywoplot wokol posesji, w gorace dni wydziela w postaci gazowej substancje halucynogenne, ktore w duzych stezeniach moga prowadzic do smierci, np. spiac w upalny dzien w cieniu pod rozlozystym cisem.
Nawet drewno jest toksyczne i nic go nie ruszy, ani robak, ani zgnilizna, ani ogien.
jestes pewien :-ss @konserwa ?
"Cis – należy do najlepszych rodzajów drzewa. Pali się powoli, dosyć gwałtownym płomieniem, wydzielając jednocześnie przyjemny zapach."
https://europacampers.pl/ec-blog/jak-pa ... je-drewna/
mam dosc was i tematu
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: konserwa » 2022-08-06, 21:23

W tym sensie, ze pali sie bardzo powoli, ale nie to tylko - jest bardzo trudno zapalny, co nie znaczy, ze niepalny.
Za co masz nas dosc?

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Czarny » 2022-08-06, 22:16

Pali się powoli, dosyć gwałtownym płomieniem, wydzielając jednocześnie przyjemny zapach."
W tym sensie, ze pali sie bardzo powoli
Palić powoli a nie palić wcale to ja naprawdę widzę różnice i to ogromną.
Nawet drewno jest toksyczne i nic go nie ruszy, ani robak, ani zgnilizna, ani ogien.
Ale najbardziej i to bije brawo spodobał mi się komentarz @Andej do tego dziwnego problemu z niepalnością. Moim zdaniem wyjaśnia wszystko. Jest doskonały i żartobliwy :-bd
Możliwe, że tak. Ale miało igły cisu i owoce cisu. I wyglądało jak cis. A także było zakupione jako cis. Właściwie mógłbym przysłać gałązkę, gdyż jeden krzew został i dalej rośnie. A może zrobić kilka zdjęć tego jałowca? Z tym, że jałowiec ma zupełnie inne igły niż cis, a także zupełnie inne owoce. I owoce jałowca czasem dodaje do potraw. W niemałej ilości. A co do cyprysu, to masz rację. Z odległości kilkudziesięciu metrów nie potrafiłbym odróżnić od cisu. A po ciemku, to nawet z odległości kilku metrów mógłbym mieć kłopoty.
O ile dąb szypułkowy od bezszypułkowego jest mi trudno odróżnić gdy nie ma owoców, o tyle krzewy, które są zupełnie inne jakoś odróżniam. Rozumiem, ze uważasz mnie za idiotę, który nie odróżni jabłoni od lipy, a modrzewia od sosny.
Zastanawiam się jeszcze tylko, czy to ja jestem jedynym idiotą? Czy niemal wszyscy użytkownicy forum? Bo może i oni nie odróżniają świerku od lipy?
---
Ale teraz się zastanawiam, może pomyliłem spalenia z zakopaniem w dole? Przecież wiele osób myli palenia ogniska z kopaniem dołów. Są tak podobne.
A mój znajomy stolarz twierdzi tez ze sie pali i moja znajoma ogrodniczka, to druga siatka, ta z prawej strony ;) też twierdzą że sie pali, aż zapytałem bo ja niepewny byłem :D
Ostatnio zmieniony 2022-08-06, 22:32 przez Czarny, łącznie zmieniany 5 razy.

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 289
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 110 times
Been thanked: 87 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: kacperek29 » 2022-08-06, 22:39

konserwa pisze: 2022-08-06, 19:01 No coz ... nie wiem, czym Jozek tym razem tu podpadl ... ale te jego wiesci o cisie sa jak najbardziej prawdziwe. Wiec o co chodzi, szanowna publicznosci?
(...) [co to za język?!- Dezerter]... prawda. Może chociaż Ty potrafisz podać źródło tej Waszej wiedzy o cisie?
Ostatnio zmieniony 2022-08-06, 23:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: konserwa » 2022-08-06, 22:55

Wojskowe piece polowe typu OzO ( sowiecki produkt utajniony ).

ODPOWIEDZ