Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-12-08, 19:39

supelki na smyczy zamiast dziesiatki rozanca

:-?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Susanna » 2022-12-10, 17:20

Mam pytanie bo mnie to trapi. Dlaczego w tej księdze Psalmów (wydawnictwo św. Wojciecha) piszą wszędzie zamiast Panie to JHWH? Czyli mam czytać Jahwe? :-?


Obrazek



Obrazek

Dodano po 45 sekundach:
Ciągle mi się to kojarzy ze świadkami Jehowy :-s
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-12-10, 19:52

to proponuje czytaj sobie tak ---> dlaczego o Boże trzymasz sie z dala, usuwasz w czasach utrapienia
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Susanna » 2022-12-10, 20:44

@abi tak będę czytała :)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-12-10, 21:00

tutaj takie szczegoly omawiaja
"W myśl tradycji o niestosowności zawierania imienia Jahwe w Piśmie Świętym, łacińska Wulgata – pierwszy oficjalnie uznany przekład katolicki – we wszystkich miejscach imię Boga zastępuje wyrazami "Dominus" (Pan) oraz "Deus" (Bóg). Przekład ten opublikowany w 405 r. n.e. przez sekretarza papieża Damazego I , Hieronima , stał się podstawą do dalszych tłumaczeń, tak więc najbardziej autorytatywny, aż do lat czterdziestych ubiegłego wieku anglojęzyczny przekład "Douay", opierając się na łacińskiej Wulgacie, także nie używał imienia Jahwe. W Biblii angielskiej imię to pojawiło się pierwszy raz w roku 1530, kiedy William Tyndale opublikował przekład pierwszych pięciu ksiąg biblijnych. Imię Boże w formie "Iehouah" występuje w nich raz w księdze Wyjścia 6,3. W pozostałych miejscach użyto pisanego dużymi literami – w celu rozróżnienia od rzeczywistego występowania tego określenia w źródłach – słowa "PAN", informując o tym w uwadze do wydania. Tłumacze Biblii Króla Jakuba (Authorized Version 1611), trzymając się zwyczaju, ujawnili imię w formie "JEHOVAH" tylko w kilku wersetach a niemal wszędzie, gdzie w hebrajskich źródłach występował tetragram, użyto słów "LORD" (Pan) lub "GOD" (Bóg). Podobnie było w pierwszym kompletnym przekładzie Biblii na język węgierski, którego dokonał Gáspár Karolyi w 1586 r. (tzw. Biblia z Vizsoly ) - imię Boże występuje w niektórych wersetach w formie Jehova m.in. w: Księdze Wyjścia 6,3 i w Psalmie 83,19 a w pozostałych miejscach JHWH został zastąpione przez "Úr" (Pan). Niemiecki przekład Marcina Lutra z 1534 roku – mimo, iż sam Luter surowo krytykował żydowską tradycję to w swoim przekładzie Biblii z języków oryginalnych nie uwzględnił imienia Boga w żadnym miejscu, używając wyrazów zastępczych np.: "HERR" (Pan). Natomiast w przekładzie katolickim dra Johannesa Ecka z 1537 roku , imię Boże występowało tylko w przypisie do wersetu z Księgi Wyjścia 6,3 w formie Jehoua ("Der name Adonai Jehoua").. W późniejszych przekładach niemieckich imię to występowało najczęściej w tym wersecie Księgi Wyjścia (6,3), chociaż np. w katolickim przekładzie Biblii, dokonanym przez Leandera van Eß w I połowie XIX w. imię Boże w formie Jehova występuje także m.in. w Psalmie 83,19 i księdze Ezechiela 48,35. Również w przekładzie Elberfelder Bibel z II połowy XIX w. występuje imię Boże. Współcześnie jednak dominuje tendencja do stosowania w miejscach, gdzie imię występuje, tytułów "Pan" lub "Bóg", także w tych przekładach, w których pierwotnie się ono znajdowało."
https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,JHWH
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Psychoterapia

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-11, 11:59

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-11, 11:50 Mam na pewno problem z poczuciem własnej wartości i bardzo "do siebie" odbieram różne słowa.
Tę kwestię rozumiem, bo miewam tak samo. Jedyne co w tej sprawie pomaga, to świadomość, że się tak ma i że niektóre komunikaty nadinterpretujemy. Trzeba wyłapać przyczynę i wiedzieć, że to nie w cudzych wypowiedziach jest zazwyczaj problem, a w naszym emocjonalnym ich odbiorze (piszę to z autopsji).
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-11, 11:50 Można powiedzieć , że my 40-latkowie, swoim złym przykładem, wykreowaliśmy taki zły styl rozmawiania.
Wiekowo się do tego "my' nie zaliczam, ale do złego przykładu może tak.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-11, 11:50 Od lat tak to funkcjonuje i większość 20 latkow nie zna innego sposobu rozmawiania.
Dzięki, ale mnie podsumowałeś. Mam 24 (luz, żartuję tylko, ani trochę mnie to nie uraziło, a tylko rozbawiło).

Później przeniosę ten mój post do wątku offtopowego, jak już go odczytasz (chociaż, z drugiej strony, temat dotyczy psychologii, a to po części pasuje).
Ostatnio zmieniony 2022-12-11, 12:00 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-13, 16:03

sądzony pisze: 2022-12-13, 15:55
Abstract pisze: 2022-12-13, 15:49
sądzony pisze: 2022-12-13, 15:32 A może być inaczej?
A więc zostaliśmy stworzeni do niezasługiwania na to co Bóg chce nam dać?
@sądzony mam przeczucie do twojej odpowiedzi, trzecia strona monety ;)
To wyprzedziłeś nawet mnie ;)
Ja osobiście nie jestem "szachistą" w rozmowach. Nie kieruję, a przynajmniej nie świadomie, odpowiedziami, nie "zasadzam się". W każdym razie nie wiem co przeczuwasz.

Przez Ciebie nie wiem jak odpowiedzieć na pytanie :)
Zrobiłeś to specjalnie :p
Pewnie byś odpowiedział, coś w tym stylu, że nie zasługujemy na stworzenie, ale otrzymujemy je za darmo, bo Bóg stwarza nas z (i do) Miłości.

Albo byś napisał "nie po to jesteśmy, żeby zasługiwać".

Dodano po 2 minutach 16 sekundach:
Nie, pewnie było by to o wiele bardziej poetyckie. Twojego stylu nie sposób naśladować, jest zbyt oryginalny.
Ostatnio zmieniony 2022-12-13, 16:47 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-12-13, 16:37

ale nie rozumiem jego zartow, jak sam stwierdzil
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-13, 16:44

abi pisze: 2022-12-13, 16:37 ale nie rozumiem jego zartow, jak sam stwierdzil
A czy jest ktoś, kto zawsze rozumie, o co Sądzonemu chodzi? Nie ma nikogo takiego i to świadczy o jego metaforycznosci i wyjątkowości (tak, wiem, Sądzony, parafrazując Ciebie: "wszyscy jesteśmy wyjątkowi i dlatego jesteśmy tacy sami").
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-12-13, 21:21

abi pisze: 2022-12-13, 16:37 ale nie rozumiem jego zartow, jak sam stwierdzil
Nie, że Ty nie rozumiesz. Raczej ja nie trafiam w Twoje poczucie humoru :)
Nad czym ubolewam :(

Dodano po 13 minutach :
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-12-13, 16:44
abi pisze: 2022-12-13, 16:37 ale nie rozumiem jego zartow, jak sam stwierdzil
A czy jest ktoś, kto zawsze rozumie, o co Sądzonemu chodzi? Nie ma nikogo takiego i to świadczy o jego metaforycznosci i wyjątkowości (tak, wiem, Sądzony, parafrazując Ciebie: "wszyscy jesteśmy wyjątkowi i dlatego jesteśmy tacy sami").
Po porostu wydaje mi się, że istota zwykle krzyczy ciszą między wierszami, a literalna treść słów jest jedynie zagadką bez odpowiedzi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-12-13, 21:41

co bierzesz...?tez to chce

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-12-13, 21:48

lit, depakine chrono, aciprex
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-12-13, 21:53

moj syn ma depakine 4 po 500
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-13, 21:56

Badajcie regularnie prolaktynę, to bardzo ważne.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-12-13, 21:56

abi pisze: 2022-12-13, 21:53 moj syn ma depakine 4 po 500
Ja biorę 2 x 1000.
25 lat temu mówiono, że to cudowny lek. Dziś już mniej, ale podawany jest na wiele zaburzeń i chorób. U mnie ma działać jako stabilizator.

Dodano po 20 sekundach:
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-12-13, 21:56 Badajcie regularnie prolaktynę, to bardzo ważne.
A co to?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ