Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2023-02-07, 20:06

Gojandek pisze: 2023-02-07, 18:44 I jeszcze jedno. Myślę, że offtop to odpowiedni temat na mój post.

Mam do was pytanie, czy był ktoś z was kiedyś u psychologa, psychoterapeuty? Naczytałem się wiele o pomocnych cytatach w cierpieniu, jak sobie dawać radę, jak odnaleźć sens i dla innych wydaje się, że jestem człowiekiem szczęśliwym, radosnym, jednak wewnętrznie mam wiele problemów. Pierwsze miałem skrupuły, trochę z nich wyszedłem, lecz dalej czasami powracają. Mam ciężką pracę, ciągły w niej stres. Ogólnie wiele się stresuje o błahostki. Myślę za dużo, za bardzo przejmuje się przyszłością jakimiś głupotami i to też wywołuje u mnie różne ,,bóle" psychiczne. Często staram się powstrzymywać łzy i ogólnie jest mi czasami w życiu ciężko. Tak, wiem, że jest to życie i jest to chyba normalne, ale mnie to czasami przerasta. Kiedyś tego nie miałem. Teraz zdaje mi się, że coraz bardziej się to nasila. I mam do was pytanie, czy psycholog w takich sprawach jest pomocny? Nie wiem, czy jest sens iść do niego, jeżeli będzie mówił to samo, co wyczytałem w internecie, nie sądzę, żeby mi dał jakieś ,,specjalne" rady, dzięki którym od razu wyjdę z tego stanu, w którym obecnie tkwię i możecie mi powiedzieć, czy psycholog naprawdę pomaga i jest sens do niego chodzić?


Zastanawiam się, czy nie mam też jakiejś choroby umysłowej, bo ja mam czasami takie dziwne myśli, jakieś dziwne przeczucia np. że za niedługo umrę na zawał(serio mam takie przeczucie, a jakoś dobrze się czuję) i ogólnie czuje się dziwnie. Nigdy czegoś takiego dziwnego nie miałem. Zdaje mi się, jakbym miał jakieś dziwne, nie do opisania uczucia, czasami mam jakieś dziwne zwidy, nie potrafię rozróżnić, czy daną czynność wykonałem w śnie, czy prawdziwym życiu. Wybaczcie, że zrobiłem w tym poście wiele jakichś dziwnych błędów, ale nie mam na razie sił ich skorygować.
Ja jestem po 4 letniej psychoterapii. Trochę się interesuję psychologią. Moja żona jest psychoterapeutka.

Moim zdaniem warto spróbować psychoterapii. Czy Ci to pomoże, trudno ocenić. Myślę, że psychoterapia "działa". Kwestią jest "trafiony", odpowiedni dla Ciebie psychoterapeuta oraz Twój opór.

Czy psychoterapia "powie" Ci coś innego niż internet? Tak. Psychoterapia to "praca na relacji".
Kwestia czy Cię na to stać, bo polecałbym jednak psychoterapię nie na NFZ, a to dość kosztowne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-08, 09:40

Gojandek pisze: 2023-02-07, 18:44 I jeszcze jedno. Myślę, że offtop to odpowiedni temat na mój post.

Mam do was pytanie, czy był ktoś z was kiedyś u psychologa, psychoterapeuty? Naczytałem się wiele o pomocnych cytatach w cierpieniu, jak sobie dawać radę, jak odnaleźć sens i dla innych wydaje się, że jestem człowiekiem szczęśliwym, radosnym, jednak wewnętrznie mam wiele problemów. Pierwsze miałem skrupuły, trochę z nich wyszedłem, lecz dalej czasami powracają. Mam ciężką pracę, ciągły w niej stres. Ogólnie wiele się stresuje o błahostki. Myślę za dużo, za bardzo przejmuje się przyszłością jakimiś głupotami i to też wywołuje u mnie różne ,,bóle" psychiczne. Często staram się powstrzymywać łzy i ogólnie jest mi czasami w życiu ciężko. Tak, wiem, że jest to życie i jest to chyba normalne, ale mnie to czasami przerasta. Kiedyś tego nie miałem. Teraz zdaje mi się, że coraz bardziej się to nasila. I mam do was pytanie, czy psycholog w takich sprawach jest pomocny? Nie wiem, czy jest sens iść do niego, jeżeli będzie mówił to samo, co wyczytałem w internecie, nie sądzę, żeby mi dał jakieś ,,specjalne" rady, dzięki którym od razu wyjdę z tego stanu, w którym obecnie tkwię i możecie mi powiedzieć, czy psycholog naprawdę pomaga i jest sens do niego chodzić?


Zastanawiam się, czy nie mam też jakiejś choroby umysłowej, bo ja mam czasami takie dziwne myśli, jakieś dziwne przeczucia np. że za niedługo umrę na zawał(serio mam takie przeczucie, a jakoś dobrze się czuję) i ogólnie czuje się dziwnie. Nigdy czegoś takiego dziwnego nie miałem. Zdaje mi się, jakbym miał jakieś dziwne, nie do opisania uczucia, czasami mam jakieś dziwne zwidy, nie potrafię rozróżnić, czy daną czynność wykonałem w śnie, czy prawdziwym życiu. Wybaczcie, że zrobiłem w tym poście wiele jakichś dziwnych błędów, ale nie mam na razie sił ich skorygować.
Jeśli faktycznie masz problem (a nie po prostu jesteś wrażliwy) to psycholog (ale wyłącznie dobry) może jak najbardziej pomóc. Psycholog formalnie nie jest lekarzem, jednak zasada jest taka sama: jak boli ząb, dobrze jest iść do dentysty.
Poleciłbym tylko dobry dobór psychologa (w Sieci, a i w realu pojawiła się spora liczba pseudopsychologów, pseudoterapeutów i coachów nie mających żadnych praktycznie kompetencji).

Co do choroby umysłowej: nikt Cię nie zdiagnozuje przez Sieć, ja oczywiście nie mam ŻADNYCH po temu kompetencji, ale osobiście wydaje mi się, że brak ku temu jakichkolwiek przesłanek (przynajmniej w tym, co napisałeś). Zresztą zazwyczaj to zdrowi ludzie mają wątpliwości co do swojego zdrowia psychicznego, to dobry objaw.
Tak czy owak, dyskusja jest akademicka, jeśli zamierzasz odwiedzić psychologa. Jeśli on będzie miał wątpliwości, skieruje Cię do psychiatry.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Arek » 2023-02-08, 10:33

Jedynym Panem i lekarzem jest Jezus Chrystus. Przez Niego i w Nim jest nasze ocalenie. Nie wiem czy rozumiemy te słowa. Sakramenty, sakramenty, sakramenty. Tu jest cała Prawda. Nie ma nikogo kto leczy człowieka tutaj na ziemi, czyni to prawdziwy lekarz Jezus Chrystus. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Bóg działa także przez ludzi, czyli psychologa, dentystę, kardiologa. Grzech jest powodem bólu i duszy i ciała i jeśli chcesz być naprawdę "zdrowy" zacznij od drogi ku Jezusowi. Prawdziwe z wiarą i ufnością.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-08, 10:37

Arek pisze: 2023-02-08, 10:33 Jedynym Panem i lekarzem jest Jezus Chrystus. Przez Niego i w Nim jest nasze ocalenie. Nie wiem czy rozumiemy te słowa. Sakramenty, sakramenty, sakramenty. Tu jest cała Prawda. Nie ma nikogo kto leczy człowieka tutaj na ziemi, czyni to prawdziwy lekarz Jezus Chrystus. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Bóg działa także przez ludzi, czyli psychologa, dentystę, kardiologa. Grzech jest powodem bólu i duszy i ciała i jeśli chcesz być naprawdę "zdrowy" zacznij od drogi ku Jezusowi. Prawdziwe z wiarą i ufnością.
Nie bardzo rozumiem, co proponujesz. Ma iść do psychologa (a w przypadku bólu zęba do dentysty) czy też nie?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Arek » 2023-02-08, 10:54

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-08, 10:37
Arek pisze: 2023-02-08, 10:33 Jedynym Panem i lekarzem jest Jezus Chrystus. Przez Niego i w Nim jest nasze ocalenie. Nie wiem czy rozumiemy te słowa. Sakramenty, sakramenty, sakramenty. Tu jest cała Prawda. Nie ma nikogo kto leczy człowieka tutaj na ziemi, czyni to prawdziwy lekarz Jezus Chrystus. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Bóg działa także przez ludzi, czyli psychologa, dentystę, kardiologa. Grzech jest powodem bólu i duszy i ciała i jeśli chcesz być naprawdę "zdrowy" zacznij od drogi ku Jezusowi. Prawdziwe z wiarą i ufnością.
Nie bardzo rozumiem, co proponujesz. Ma iść do psychologa (a w przypadku bólu zęba do dentysty) czy też nie?
Marek spięty jesteś. Nauczycielu czy Ty czasem potrafisz słuchać? Ziemskie mądrości są głupstwem w Oczach Boga. Czasem człowiek potrzebuje tylko by ktoś Go wysłuchał, a czasem tylko by z Nim porozmawiał.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2023-02-08, 11:04

Arek pisze: 2023-02-08, 10:33 Bóg działa także przez ludzi, ...
Skoro tak to może wypada się na nich czasem otworzyć :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-08, 11:13

Arek pisze: 2023-02-08, 10:54
Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-08, 10:37
Arek pisze: 2023-02-08, 10:33 Jedynym Panem i lekarzem jest Jezus Chrystus. Przez Niego i w Nim jest nasze ocalenie. Nie wiem czy rozumiemy te słowa. Sakramenty, sakramenty, sakramenty. Tu jest cała Prawda. Nie ma nikogo kto leczy człowieka tutaj na ziemi, czyni to prawdziwy lekarz Jezus Chrystus. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Bóg działa także przez ludzi, czyli psychologa, dentystę, kardiologa. Grzech jest powodem bólu i duszy i ciała i jeśli chcesz być naprawdę "zdrowy" zacznij od drogi ku Jezusowi. Prawdziwe z wiarą i ufnością.
Nie bardzo rozumiem, co proponujesz. Ma iść do psychologa (a w przypadku bólu zęba do dentysty) czy też nie?
Marek spięty jesteś. Nauczycielu czy Ty czasem potrafisz słuchać? Ziemskie mądrości są głupstwem w Oczach Boga. Czasem człowiek potrzebuje tylko by ktoś Go wysłuchał, a czasem tylko by z Nim porozmawiał.
Zadałem pytanie. Odpowiesz?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Arek » 2023-02-08, 11:18

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-08, 11:13
Arek pisze: 2023-02-08, 10:54
Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-08, 10:37
Arek pisze: 2023-02-08, 10:33 Jedynym Panem i lekarzem jest Jezus Chrystus. Przez Niego i w Nim jest nasze ocalenie. Nie wiem czy rozumiemy te słowa. Sakramenty, sakramenty, sakramenty. Tu jest cała Prawda. Nie ma nikogo kto leczy człowieka tutaj na ziemi, czyni to prawdziwy lekarz Jezus Chrystus. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Bóg działa także przez ludzi, czyli psychologa, dentystę, kardiologa. Grzech jest powodem bólu i duszy i ciała i jeśli chcesz być naprawdę "zdrowy" zacznij od drogi ku Jezusowi. Prawdziwe z wiarą i ufnością.
Nie bardzo rozumiem, co proponujesz. Ma iść do psychologa (a w przypadku bólu zęba do dentysty) czy też nie?
Marek spięty jesteś. Nauczycielu czy Ty czasem potrafisz słuchać? Ziemskie mądrości są głupstwem w Oczach Boga. Czasem człowiek potrzebuje tylko by ktoś Go wysłuchał, a czasem tylko by z Nim porozmawiał.
Zadałem pytanie. Odpowiesz?
Nie zawsze będę odpowiadać, ale tym razem odpowiem. Najpierw Jezus Chrystus potem psycholog lub dentysta.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2023-02-08, 11:45

Podziwiam zapał neofity. Ale powyższą odpowiedź można zinterpretować tak, ze jak Jezus nie zdoła pomóc, to można ew. skorzystać takze z pomocy specjalisty.
Wydaje mi się, że lepiej od razu pędzić do specjalisty z wiarę, ze został on postawiony na naszej drodze przez Boga. A potem dziękować Bogu za ulgę, otrzymana pomoc.
A my, z naszymi umiejętnościami, powinniśmy być posłańcami Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2023-02-08, 11:59

Arek pisze: 2023-02-08, 11:18 Najpierw Jezus Chrystus potem psycholog lub dentysta.
A czy Jezus w Twoim życiu pojawił się "sam z siebie? czy poprzez dentystę? :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Arek » 2023-02-08, 12:36

sądzony pisze: 2023-02-08, 11:59
Arek pisze: 2023-02-08, 11:18 Najpierw Jezus Chrystus potem psycholog lub dentysta.
A czy Jezus w Twoim życiu pojawił się "sam z siebie? czy poprzez dentystę? :)
Niestety nie przez dentystę ale chorobę i parę innych rzeczy. Ale czy się pojawił? Napewno daje o Sobie znać i to bardzo mocno. A kiedy, wtedy gdy to ja jego szukałem tj. wolałem o pomoc. Otworzyłem drzwi, zaprosiłem, rozmawiamy, rozważam, rozeznaję i pokazał drogę do siebie. Błądzę, idę, wspieram, świadczę, mówię, ale nie przekonuję i nie nakazuję, bo każdy ma wolną wolę. Mądrości we żadnej bo jej nie mam. A czy Jezus nie jest z nami Sam z Siebie? A czy Jezus nie przychodzi dzięki dentyście? Leczyłem zawsze zęby bez znieczulenia i gdy byłem w ubiegłym roku na parę mocniejszych wierceń cierpiałem, ale ofiarowałem to cierpienie za innych. Nie jestem osobą, która daje sobie tylko ból bo tak chce. Ja nie chcę ale pragnę cierpieć za siebie i innych w drodze do zbawienia. Życie to ból, a my tak łatwo zbyt często szukamy antidotum, tabletki, zastrzyku i kogoś kto nam pomoże. Nikt nam nie pomoże jeśli my sami sobie nie pomożemy. Nie bierzcie ze mnie przykładu, bo cieleśnie brak przeciwwskazań ale duchowo zachęcam.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-08, 13:01

Arek pisze: 2023-02-08, 11:18 Najpierw Jezus Chrystus potem psycholog lub dentysta.
"Najpierw" w jakim sensie?
Boli mnie ząb, to się modlę, a jak nie pomaga to idę do dentysty?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Arek » 2023-02-08, 13:34

Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-08, 13:35

Arek pisze: 2023-02-08, 13:34
Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.
Zatem Boli mnie ząb, to się modlę, a jak nie pomaga to idę do dentysty?
Czemu uciekasz od jasnej deklaracji swojego stanowiska?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2023-02-08, 13:42

Arek pisze: 2023-02-08, 12:36 A czy Jezus nie jest z nami Sam z Siebie?
Wierzę i uważam, że jest ale Go nie dostrzegamy.
Arek pisze: 2023-02-08, 12:36 A czy Jezus nie przychodzi dzięki dentyście?
Oczywiście, że może.
Arek pisze: 2023-02-08, 12:36 Nikt nam nie pomoże jeśli my sami sobie nie pomożemy.
I tak i nie :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ