Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-11-28, 10:41

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 10:08
sądzony pisze: 2022-11-28, 10:04 Z psychologicznego punktu widzenia inne, obce, odmienne, zmieniające, niezidentyfikowane, nie nasze, z poza, zewnętrzne zawsze rodzi swego rodzaju lęk.
Z całkiem racjonalnego punktu widzenia.
To nie przypadek, ze taki mechanizm powstał. Ewolucja.
Zgadza się. Lecz ewolucja zdaje się nie nadążać nad rewolucyjnym tempem rzeczywistości. Nie wszystkie "schematy" są dziś "zdrowe".
Poza tym, moim zdaniem, czasem "nazywanie zabija", pozostawienie niesklasyfikowanym "pozwala żyć".

Choćby wiara. W sumie najważniejsza płaszczyzna istnienia człowieka. Jedynie otwarta, niezamknięta, moim zdaniem, pozostaje "żywa".
"Pakowanie" jej w formę jest jej "upośledzeniem".

Co, dla mnie, nie oznacza, że jest nieracjonalna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-28, 11:22

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 09:47 Nie znam nikogo, w kim inność jako taka budzi rodzaj lęku.
A ja znam. I wcale nie chodzi tylko o odmienny wygląd. W gimnazjum się nade mną znęcali tylko dlatego, że miałam lęki i trudności z rozmową. Wtedy nie miałam jeszcze kolorowych włosów. Poza tym wcale nie pisałam o lęku przed innością, tylko o nadawaniu etykietek z powodu odmienności.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 09:21 Myślę, że jak ktoś nosi się w sposób jaskrawo odróżniający go od innych, to potem narzekanie, że ludzie się za nim oglądają, jest hipokryzją.
Przecież właśnie po to się tak nosi ;)
Czemu mi zarzucasz hipokryzję? Mnie wcale nie przeszkadza, że się za mną oglądają. Paradoksalnie, trochę odmienny wygląd mnie uspokaja i dodaje pewności siebie. Ale prawdą jest, że inność bywa dla niektórych pretekstem do społecznych etykietek.
Mam bardzo wiele poważnych wad, ale hipokrytką nie jestem. Jeśli chcesz pokrytykować, to wybierz sobie którąś z tych prawdziwych wad, nie mam nic przeciwko, ale, proszę, nie zarzucaj mi tych, których nie mam.
Ostatnio zmieniony 2022-11-28, 11:28 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-11-28, 11:28

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-11-28, 11:22
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 09:21 Myślę, że jak ktoś nosi się w sposób jaskrawo odróżniający go od innych, to potem narzekanie, że ludzie się za nim oglądają, jest hipokryzją.
Przecież właśnie po to się tak nosi ;)
Czemu mi zarzucasz hipokryzję? Mnie wcale nie przeszkadza, że się za mną oglądają. Paradoksalnie, trochę odmienny wygląd mnie uspokaja i dodaje pewności siebie. Ale prawdą jest, że inność bywa dla niektórych pretekstem do społecznych etykietek.
Mam bardzo wiele poważnych wad, ale hipokrytką nie jestem. Jeśli chcesz pokrytykować, to wybierz sobie którąś z tych prawdziwych, nie mam nic przeciwko, ale, proszę, nie zarzucaj mi tych wad, których nie mam.
MF Marek napisał, że jeżeli chcesz się wyróżniać, a później narzekasz to jest to objaw hipokryzji.
Tobie to nie przeszkadza (że się oglądają) więc hipokrytką nie jesteś :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-28, 11:38

Nie. Nie napisał hipotetycznie, ale wprost zarzuca hipokryzję. I jeszcze twierdzi, że po to farbuję włosy, żeby się oglądali co jest nieprawdą. Po prostu tak lubię wyglądać, choć samo oglądanie się nie jest dla mnie problemem, traktuję takie zjawisko neutralnie. Możesz, Marku, do woli krytykować taki ubiór, czy włosy, pisząc o tym jestem gotowa na taką krytykę, ma prawo Ci się to nie podobać i mnie to w żaden sposób nie urazi. Ale co innego, gdy zarzucasz mi hipokryzję, bo jest to nieadekwatne.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-28, 11:42

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-11-28, 11:22
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 09:47 Nie znam nikogo, w kim inność jako taka budzi rodzaj lęku.
A ja znam. I wcale nie chodzi tylko o odmienny wygląd. W gimnazjum się nade mną znęcali tylko dlatego, że miałam lęki i trudności z rozmową.
...ale nie dlatego, że się Ciebie bali, prawda?
Wtedy nie miałam jeszcze kolorowych włosów. Poza tym wcale nie pisałam o lęku przed innością, tylko o nadawaniu etykietek z powodu odmienności.
A ja odpowiadałem @sądzony, w ogóle nie widziałem, że pisałaś coś na ten temat :)
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 09:21 Myślę, że jak ktoś nosi się w sposób jaskrawo odróżniający go od innych, to potem narzekanie, że ludzie się za nim oglądają, jest hipokryzją.
Przecież właśnie po to się tak nosi ;)
Czemu mi zarzucasz hipokryzję? Mnie wcale nie przeszkadza, że się za mną oglądają. Paradoksalnie, trochę odmienny wygląd mnie uspokaja i dodaje pewności siebie. Ale prawdą jest, że inność bywa dla niektórych pretekstem do społecznych etykietek.
Mam bardzo wiele poważnych wad, ale hipokrytką nie jestem. Jeśli chcesz pokrytykować, to wybierz sobie którąś z tych prawdziwych wad, nie mam nic przeciwko, ale, proszę, nie zarzucaj mi tych, których nie mam.
Skąd pomysł, że pisałem o Tobie?
Spokojnie - You are not a target.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-28, 11:46

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 11:42 A ja odpowiadałem @sądzony, w ogóle nie widziałem, że pisałaś coś na ten temat
Ok, przepraszam, że tak zareagowałam, skoro to nie było do mnie. Ale Sądzonemu tym bardziej nie ma powodu ani podstaw, by zarzucić hipokryzję.
Ostatnio zmieniony 2022-11-28, 11:55 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-28, 12:17

Nie zarzucam @sądzony hipokryzji (nawet nie wiem czy się przebierał ;) ) Piszę po prostu na temat, na jaki toczy sie dyskusja, zwracając uwagę, że coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem osób, przebierających się dziwacznie (a niekiedy obscenicznie) i strasznie się oburzających na "nietolerancyjne społeczeństwo", że zwraca na to uwagę ;)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-11-28, 13:08

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-11-28, 08:30
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-28, 06:19
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-11-24, 09:13 Co do włosów, to od przedwczoraj moje wyglądają zupełnie normalnie, pierwszy raz od dawna. Próbowałam przefarbować na niebiesko, miał być taki intensywny kolor, a wyszedł mi bardzo ciemny brąz, prawie czarny. Uśmiałam się bardzo, gdy to zobaczyłam. Na szczęście się nie przejmuję, gdy mi nie wyjdzie kolor, bo to taka zabawna niespodzianka. Miałam już chyba wszystkie dziwne kolory, ale czarnego jeszcze nigdy, więc przynajmniej jakaś odmiana.
Na Górze uznano ze niebieski bylby ekstrawagancją. Taka interwencja rodzicielska .
Możliwe. Ale kiedyś miałam niebieskie przez ponad rok i żadnej nadprzyrodzonej interwencji w tej sprawie nie było. Raczej nieudana farba do włosów.
Zawsze może być tak ze mlodsza osoba z farbowanymi na niebiesko wlosami wygląda mniej ekstrawagacko niż nieco starsza. Moze być tak ze te włosy mogłyby kiedyś komuś zle wpłynąć na postrzeganie chrześcijaństwa On przez taka głupotę nie pozwoli sobie na utratę duszyczki

Dodano po 17 minutach 40 sekundach:
sądzony pisze: 2022-11-28, 08:06
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-28, 06:19 Grzech jesli tu jest to tej osoby ktora we wczesnym etapie rozwoju tego złowieka naruszyła w jakikolwiek sposób kształtujaca sie tozsamosc tego młodego człowieka. Wystarczyło zeby ktos w autorytecie ( czyli ktos wazny dla tego czlowieka) np powiedział ze fajna z ciebie dziewczynka by była. albo jestes ladny jak dziewczynka w momencie gdy chłopak np po raz pierwszy złozył klocki czy zawiazał buty. Jezeli wychowanie jest w stanie z dziecka zrobi \trynkiewicza to jest w stannie uczynic i takie szkody.
Wiem o co Ci chodzi, ale wydaje mi się, że to b. duże uproszczenie :)
naruszyła w jakikolwiek sposób kształtujaca sie tozsamosc
Zauważ, że tożsamość "sama z siebie" się nie kształtuję. Rzekłbym bardziej, że jest od początku budowana przez "otoczenie".
Nie, nie upraszczam. Sam byłem.swiadkiem jak np babka i ciotka 3 latka przy nim mówiły ze to on powinien być dziewczynka a jego siostra chłopcem bo jedt różnica charakterów. Dziewczynka piecioletnia. Niby nic... A teraz wyobraź sobie takie słowa ojca czy matki. Jak myślisz dziecko zrozumie kontekst sytuacji? Bo ja kieruje się ku przekonaniu ze nie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-11-28, 17:41

tozsamosc sie ksztaltuje przez pelnione role, moim zdaniem
ja jako najstarsza siostra bylam obciazana praca fizyczna jak np kopanie dzialki, a osiem lat mlodszy brat mial tylko byc zdrowy, i tak zostalo
do tej pory ja robie najciezsze prace fizyczne
6f70bc6b75f45243e04bc0c2272fff23.0.jpeg
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2022-11-28, 18:16

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 09:47 Nie znam nikogo, w kim inność jako taka budzi rodzaj lęku. Za to konkretne obawy, oparte o konkretne fakty, niestety dość często każą mieć się na baczności w stosunku do różnych subkultur.
Dla mnie "inny" odkąd pamiętam budziło zaciekawienie, fascynację - to na poziomie świadomości
Lęk oczywiście też się pojawiał, ale prócz inności musiała pojawić się "groźność" pamietam moje pierwsze spotkanie w Jarocinie w grupą zorganizowanych punków, którzy zatrzymywali powracających z koncertu, przesłuchujących i każących, bądź wypuszczających pamietam ten lęk, niepewność, uczucie zagrożenia. To był mój pierwszy kontakt z punami, .... po kilku dniach w Jarocinie piłem z nimi piwo przy ognisku i gadaliśmy, śpiewaliśmy prawie do rana
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-11-28, 19:11

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 12:17 Nie zarzucam @sądzony hipokryzji (nawet nie wiem czy się przebierał ;) ) ...
sądzony pisze: 2022-11-28, 08:39 Ja kiedyś, miałem chyba 20-kilka lat, farbowałem na kruczo-czarny. Nie wiem dlaczego, ale kilka razy byłem brany za homoseksualistę :-?
Czasem wypadałoby zajrzeć kilka postów do góry ... chyba ... :)

Dodano po 7 minutach 54 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-28, 13:26 Nie, nie upraszczam. Sam byłem.swiadkiem jak np babka i ciotka 3 latka przy nim mówiły ze to on powinien być dziewczynka a jego siostra chłopcem bo jedt różnica charakterów. Dziewczynka piecioletnia. Niby nic... A teraz wyobraź sobie takie słowa ojca czy matki. Jak myślisz dziecko zrozumie kontekst sytuacji? Bo ja kieruje się ku przekonaniu ze nie.
To nie jest takie jednoznaczne.
Czy jeżeli mój ojciec byłby pijakiem to zostałbym pijakiem czy nie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Fakt, że będziesz chłopcu "wtłaczał" jedynie męskość nie oznacza, że będzie męski. To kwestia jeszcze wielu innych czynników.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-11-28, 19:21

abi pisze: 2022-11-28, 17:41 tozsamosc sie ksztaltuje przez pelnione role, moim zdaniem
ja jako najstarsza siostra bylam obciazana praca fizyczna jak np kopanie dzialki, a osiem lat mlodszy brat mial tylko byc zdrowy, i tak zostalo
do tej pory ja robie najciezsze prace fizyczne
6f70bc6b75f45243e04bc0c2272fff23.0.jpeg
Ale wiesz ze nie musisz?

Znany mi jest przykład gdzie jeden z braci przezyl urodzenie, drugi niestety nie. I ten który przezyl słyszał ze jego blizniak byk taki śliczny a on nie. Slyszal to od małego, to były jedne z pierwszych słów jakie słyszał. By miał jeszcze weselej mlodszy brat przypominam tego zmarłego bliźniaka przez co miał fory. I to nie działo się przecież celowo.

Przy modlitwach pięciu kluczy czasem rożne kwiatki wychodzą.
Myślę ze ten zalinkowany chłopak mógłby sporo opowiedziec.

Dodano po 6 minutach 48 sekundach:
sądzony pisze: 2022-11-28, 19:19
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-28, 12:17 Nie zarzucam @sądzony hipokryzji (nawet nie wiem czy się przebierał ;) ) ...
sądzony pisze: 2022-11-28, 08:39 Ja kiedyś, miałem chyba 20-kilka lat, farbowałem na kruczo-czarny. Nie wiem dlaczego, ale kilka razy byłem brany za homoseksualistę :-?
Czasem wypadałoby zajrzeć kilka postów do góry ... chyba ... :)

Dodano po 7 minutach 54 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-28, 13:26 Nie, nie upraszczam. Sam byłem.swiadkiem jak np babka i ciotka 3 latka przy nim mówiły ze to on powinien być dziewczynka a jego siostra chłopcem bo jedt różnica charakterów. Dziewczynka piecioletnia. Niby nic... A teraz wyobraź sobie takie słowa ojca czy matki. Jak myślisz dziecko zrozumie kontekst sytuacji? Bo ja kieruje się ku przekonaniu ze nie.
To nie jest takie jednoznaczne.
Czy jeżeli mój ojciec byłby pijakiem to zostałbym pijakiem czy nie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Fakt, że będziesz chłopcu "wtłaczał" jedynie męskość nie oznacza, że będzie męski. To kwestia jeszcze wielu innych czynników.
Zależy jaki wzorzec męskości masz. Natomiast dziecko lyka jak pelikan słowa nad nim wypowiedziane. Bo nie ma warstwy ochronnej w postaci slow innych ,nie ma rozsądu sprawy i nie wie ze sa kłamstwa. Bierze na autorytet bo tak jesteśmy skonstruowani ( naśladuje) Stad miedzy innymi " zabawy palenia Żydów" o których wzmiankowala Nałkowską.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: sądzony » 2022-11-28, 19:48

Napisałeś:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-28, 06:19 Grzech jesli tu jest to tej osoby ktora we wczesnym etapie rozwoju tego złowieka naruszyła w jakikolwiek sposób kształtujaca sie tozsamosc tego młodego człowieka.
Chciałem powiedzieć jedynie tyle, że:
1. tożsamość nie kształtuje się sama, a jest raczej "tworzona"
2. tożsamość jest "tworzona" (powstaje) w systemie zwanym rodziną, a z pewnością jej fundament
3. osobiście uważam, że "zewnętrzne, wyraźne, drastyczne" naruszenia właściwego tworzenia i kształtowania się tożsamości są dużo rzadsze i bardziej poddające się terapii (łatwiejsze do uświadomienia) niż subtelne lecz permanentne i całościowe poddanie "patologicznemu" systemowi jakim może być rodzina.

Oczywiście to może się przenikać i nakładać. Relacje w systemie bywają różne, relacje z "oprawcą" bywają różne. Wydaje mi się więc, że takie bezpośrednie skróty są raczej nietrafione.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2022-11-28, 21:52

Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-28, 19:28Ale wiesz ze nie musisz?
jesli nie przytacham mamie zakupow i oni nie kupia to kto? jesli jej nie posprzatam itd
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-11-28, 22:32

abi pisze: 2022-11-28, 21:52
Gzresznik Upadający pisze: 2022-11-28, 19:28Ale wiesz ze nie musisz?
jesli nie przytacham mamie zakupow i oni nie kupia to kto? jesli jej nie posprzatam itd
Daj innym zrobić dobre uczynki. :) ;)

ODPOWIEDZ