Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Dezerter » 2018-05-29, 22:39

Kościół
Wielki słownik ortograficzny
Kościół (ogół wyznawców; organizacja; instytucja) -cioła, -ciele: Kościół katolicki, Kościół prawosławny, Kościoły wschodnie, Kościoły protestanckie, ale: Kościół Rzymskokatolicki a. Kościół Katolicki, Polski Narodowy Kościół Katolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Rosyjski Kościół Prawosławny, Kościół Zielonoświątkowy w RP, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
Wszystko to Kościoły instytucjonalne, które definiują się (nie teologicznie a raczej lingwistyczne, encyklopedyczne) tak:
1. Kościół «wspólnota ludzi jednego wyznania, zwłaszcza wspólnota chrześcijańska»
3. Kościół «instytucja kościelna reprezentowana przez duchownych»
jak połączymy 1 z 3 to mamy dobrą i prawdziwa definicję - akceptujesz?
Jeśli tak, to odnieś się merytorycznie do tego co napisałem w odpowiedzi na twoje wątpliwości
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: wędrowiec » 2018-05-29, 22:51

Dezerter pisze: 2018-05-29, 22:39
Kościół
Wielki słownik ortograficzny
Kościół (ogół wyznawców; organizacja; instytucja) -cioła, -ciele: Kościół katolicki, Kościół prawosławny, Kościoły wschodnie, Kościoły protestanckie, ale: Kościół Rzymskokatolicki a. Kościół Katolicki, Polski Narodowy Kościół Katolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Rosyjski Kościół Prawosławny, Kościół Zielonoświątkowy w RP, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
Wszystko to Kościoły instytucjonalne, które definiują się (nie teologicznie a raczej lingwistyczne, encyklopedyczne) tak:
1. Kościół «wspólnota ludzi jednego wyznania, zwłaszcza wspólnota chrześcijańska»
3. Kościół «instytucja kościelna reprezentowana przez duchownych»
jak połączymy 1 z 3 to mamy dobrą i prawdziwa definicję - akceptujesz?
Jeśli tak, to odnieś się merytorycznie do tego co napisałem w odpowiedzi na twoje wątpliwości
No i się wszystko wyjaśnia.
Na tym forum mamy do czynienia z wyznawcami Kościoła którego nie ma, bo nie istnieje Kościół łączący we wspólnocie protestantów, Świadków Jehowy, wyznawców ludowego charyzmatyzmu i jeszcze judaizmu i co tam kto jeszcze chce.

To jest tajemnica tego Trójkąta Bermudzkiego na forum.
A jeszcze rano myślałem, ze to ja świruję.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Dezerter » 2018-05-29, 23:09

wędrowiec pisze: 2018-05-29, 22:51
Dezerter pisze: 2018-05-29, 22:39
Kościół
Wielki słownik ortograficzny
Kościół (ogół wyznawców; organizacja; instytucja) -cioła, -ciele: Kościół katolicki, Kościół prawosławny, Kościoły wschodnie, Kościoły protestanckie, ale: Kościół Rzymskokatolicki a. Kościół Katolicki, Polski Narodowy Kościół Katolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Rosyjski Kościół Prawosławny, Kościół Zielonoświątkowy w RP, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
Wszystko to Kościoły instytucjonalne, które definiują się (nie teologicznie a raczej lingwistyczne, encyklopedyczne) tak:
1. Kościół «wspólnota ludzi jednego wyznania, zwłaszcza wspólnota chrześcijańska»
3. Kościół «instytucja kościelna reprezentowana przez duchownych»
jak połączymy 1 z 3 to mamy dobrą i prawdziwa definicję - akceptujesz?
Jeśli tak, to odnieś się merytorycznie do tego co napisałem w odpowiedzi na twoje wątpliwości
No i się wszystko wyjaśnia.
Na tym forum mamy do czynienia z wyznawcami Kościoła którego nie ma, bo nie istnieje Kościół łączący we wspólnocie protestantów, Świadków Jehowy, wyznawców ludowego charyzmatyzmu i jeszcze judaizmu i co tam kto jeszcze chce.
Co ty nie powiesz?, ja nikogo takiego nie znam na tym forum :!: - wiem dlaczego :-! , bo skoro takiego "Kościoła" nie ma to i wyznawców być nie może.
To jest tajemnica tego Trójkąta Bermudzkiego na forum.
A jeszcze rano myślałem, ze to ja świruję.
A tego to pozwolisz, że nie skomentuje, twój stan umysłu w trójkącie to nie moja sprawa :-s
To co z definicją PWN - akceptujemy?
Ostatnio zmieniony 2018-05-29, 23:10 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Andej » 2018-05-30, 08:53

"To lubię - rzekłem - to lubię!" Mickiewicz
Analiza zdania: "Przykro mi, że propagujesz takie kłamstwa." w odniesieniu do wskazanych punktów regulaminu.

Zarzut 1. Obrażanie dyskutanta (5d - obrażania innych dyskutantów,) - to zależy od merytorycznej zawartości podważanych tez.
Forma mi się nie podoba, bo rzeczywiście poniża. Ale poniża tylko wtedy, gdy ktoś powiedział prawdę, a zarzucono mu kłamstwo. Jesli kłamał, to jest to jedynie stwierdzeniem faktu. Nie będąc historykiem (tylko elektrykiem) nie potrafię ocenić. Ale zazwyczaj przyjmuje się, że ciężar dowodu leży po stronie osoby stawiającej zarzut. Kłamstwo należy udowodnić lub przeprosić za nie.
Udowodnienie kłamstwa nie powinno być w formie polemicznej, ale jako przedstawienie najprostszych faktów.

Zarzut 2. Odnoszenie się do osoby, a nie tematu (5g - odnoszenie się do dyskutanta, zamiast do tematu,) - mam wątpliwości. Uwaga odnosi się głównie do tematu. Jednak forma, jak wspomniałem nieszczęśliwa. Sformułowanie powinno brzmieć: "To jest kłamstwo" lub "To co napisałeś jest kłamstwem". Jednak sens kwestionowanej wypowiedzi niezbyt odbiega w treści od podanych przykładów.
Apeluję o spokojny dobór słów. Pożądana treść można zawsze ująć delikatnie, a jednocześnie dosadnie i jednoznacznie.
Trudno uznać mi ten zarzut za wymagający interwencji.

Zarzut 3. Używanie wulgaryzmów (5h - używania słów powszechnie uznanych za wulgarne, obraźliwe lub poniżające,) - wulgarności w tym nie ma, chyba, że chodzi wulgarność w sensie braku subtelności i smaku (ortograf.pl). Obraźliwe -tak, ale tylko jeśli jest to zarzut bezpodstawny. Poniżające - tak, jeśli zarzut prawdziwy. Z tym, że nie jest poniżające stwierdzenia faktu, lecz sam fakt mijania się z prawdą (eufemizm) i propagowania treści takowych.

Dlatego apeluję o jednoznaczne udowodnienie racji, w całkowitym oderwaniu się od wcześniejszej dyskusji. Jak przed sądem. Zamiast pomówienie o kłamstwo proszę o akt oskarżenia poparty dowodem. Krótko, jasno jednoznacznie. Zacznijmy nowe rozdanie. Od wystąpienia prokuratora. Obrona w następnym kroku. Potem kolegium sędziowskie uda się na naradę. I wygłosi werdykt.
Mowy oskarżycielka i obrończa nie powinny zawierać inwektyw, a jedynie suche fakty. W razie wątpliwości sąd poprosi o wyjaśnienia. Zada pytania. Publicznie lub z wyłączeniem publiczności.

Dezerterze i Dominiku zgadzacie się na tę rolę?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-30, 09:30

Primo - chciałbym zwrócić uwagę że napisałem o "propagowaniu kłamstw" a nie o "kłamaniu" - sformułowanie było świadome, ponieważ odnosiłem się do propagowanych nieprawdziwych treści, nie chcąc się wypowiadać co do tego, czy Maria-Magdalena propaguje je mając świadomość ich fałszywości.

Secundo (odnośnie dowodzenia) - jestem gotów to uczynić, jednak Maria_Magdalena uniemożliwia mi to, pod pozorem rzekomych obraz osobistych nie odpowiadając na pytania konkretyzujące jej tezy (cytuję zadane pytanie, które pozostało bez odpowiedzi : " w czym wyrażało się to, że rzekomo "Konstantyn założył Kościół"?")

Tertio, (niezależnie od tego, co napisałem w secundo) jest w zwyczaju, że jeśli ktoś kto wygłasza tak daleko idące, deprecjonujące pod adresem Kościoła, oświadczenia, na nim (tj. w tym wypadku na Niej) leży ciężar dowodu. Tymczasem tego typu stwierdzenie zostało wygłoszono bez śladu uzasadnienia, co więcej, zostało opatrzone stwierdzeniem "z cała pewnością".

Quarto, całe hamletyzowanie na temat rzekomej obrazy dóbr osobistych itd. odbieram jako kolejną próbę przeniesienia ciężaru z meritum sprawy na personalia i wygrywania dyskusji przez próbę przedstawienia adwersarza w złym świetle (co nie dziwi, biorąc pod uwagę co Maria-Magdalena wypisywała już w tym - i nie tylko w tym - wątku na mój temat wcześniej).
Jeśli zaś idzie o sformułowania, to sądzę, że Magdalenowe oświadczenie o tym, jak to ją mdli jak czyta to co piszę (i wiele innych sformułowań, ktorych tu nie będę przytaczał) jest znacznie bardziej personalne i obraźliwe niż moje suche stwierdzenie o tym, iż to co co propaguje to kłamstwa (bez rozstrzygania o tym czy ma świadomość ich fałszywości).
Tyle że ja nie rozdzieram szat, by uzyskać lepszą pozycję w dyskusji metodami nie mającymi nic wspólnego z treścią merytoryczną rozmowy.

-------------------------------
Reasumując- czekam na odpowiedź na pytanie: " w czym wyrażało się to, że rzekomo "Konstantyn założył Kościół"?"

Dezerter pisze: 2018-05-27, 12:09
Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-25, 22:53 I jakie tezy stawia dr Przybył? Bo słyszałem... różne opinie.
Mówi bardzo konkretnie - dużo treści ciekawej, dosłuchałem do 18 minuty- nie mam żadnych zastrzeżeń - więc polecam wysłuchać.
Trochę to trwało, przesłuchałem całość - podobało mi się, nie wiem skąd się wzięły te negatywne opinie, jakie słyszałem (przy okazji zapytam tych, którzy je formułowali - może dotyczy to innych wypowiedzi?)
Oczywiście, jest parę stwierdzeń, co do których można by polemizować (np. trochę miesza w wypowiedzi zwyczaje wcześniejsze i późniejsze we wczesnych chrześcijaństwie, jest też kilka ryzykownych tez), ale to normalne i mieści się w zakresie normalnej dyskusji.
Generalnie podobało mi się.
Ostatnio zmieniony 2018-05-30, 09:46 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

Dominik

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Dominik » 2018-05-30, 10:20

Andej pisze: 2018-05-30, 08:53 Dlatego apeluję o jednoznaczne udowodnienie racji, w całkowitym oderwaniu się od wcześniejszej dyskusji. Jak przed sądem. Zamiast pomówienie o kłamstwo proszę o akt oskarżenia poparty dowodem. Krótko, jasno jednoznacznie. Zacznijmy nowe rozdanie. Od wystąpienia prokuratora. Obrona w następnym kroku. Potem kolegium sędziowskie uda się na naradę. I wygłosi werdykt.
Mowy oskarżycielka i obrończa nie powinny zawierać inwektyw, a jedynie suche fakty. W razie wątpliwości sąd poprosi o wyjaśnienia. Zada pytania. Publicznie lub z wyłączeniem publiczności.

Dezerterze i Dominiku zgadzacie się na tę rolę?
Możemy spróbować, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-30, 10:53

Zatem czekam na odpowiedź: " w czym wyrażało się to, że rzekomo "Konstantyn założył Kościół"?"


Aha, polecam gorąco chcącym się włączyć w dyskusję (mam nadzieję że nie łamię jakichś ustaleń odnosnie reklamy - jeśli tak, proszę o wykazowanie tego obrazka).
Jest to zbiór tekstów źródłowych z epoki.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-05-30, 11:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

m-m

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: m-m » 2018-05-30, 18:51

Dezerter pisze: 2018-05-29, 22:39 Kościół
Wielki słownik ortograficzny
Kościół (ogół wyznawców; organizacja; instytucja) -cioła, -ciele: Kościół katolicki, Kościół prawosławny, Kościoły wschodnie, Kościoły protestanckie, ale: Kościół Rzymskokatolicki a. Kościół Katolicki, Polski Narodowy Kościół Katolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Rosyjski Kościół Prawosławny, Kościół Zielonoświątkowy w RP, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Wszystko to Kościoły instytucjonalne, które definiują się (nie teologicznie a raczej lingwistyczne, encyklopedyczne) tak:
Czy za dni życia Jezusa powstał którykolwiek z tych kościołów?
Odpowiedź, w moim przekonaniu brzmi - nie.
Zatem Jezus nie jest założycielem, żadnego z wymienionych kościołów. Także KRK.

Zatem, kościołem instytucjonalnym może być kościół forów internetowych głoszących Jezusa. Czy założycielem takiego kościoła jest Jezus?
W moim przekonaniu absolutnie nie.

Ale każdy z tych kościołów uzurpuje sobie prawo do tego, że jego kościół założył Jezus.
Co nie jest prawdą.

Dezerter, w definicji Kościoła instytucjonalnego jest zbyt wiele rozbieżność, by uznać, że jego założycielem jest Jezus.

Jak myślisz, jaką definicję mógłby mieć Kościół Jezusa.
Może do niego mogą zaliczyć się jedynie Ci ludzie, którzy swoim życiem, postawą świadczą o Jedynej Miłości?
A nie czczym gadaniem.
Dezerter pisze: 2018-05-29, 22:39 1. Kościół «wspólnota ludzi jednego wyznania, zwłaszcza wspólnota chrześcijańska»
3. Kościół «instytucja kościelna reprezentowana przez duchownych»
Ad 1. I tak jak pisze wędrowiec, a ja podam w przykładzie kościołów rzymsko-katolickich, prawosławnych, protestanckich łączy wspólna wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego. A czy razem potrafią żyć ze sobą? Czy są wspólnym kościołem?
Ad 2. Czy mają wspólne duchowieństwo?

Dezerter, bardzo sobie cenię Twoją mądrość i cierpliwość. Ale moje serce ujmuje, Twoja postawa szukania dialogu, a nie szukania swego.
To ogromna radość dla Boga, gdy Jego dzieci szukają tego co ich łączy, a nie dzieli.
To wielki dar, że potrafisz z empatią wsłuchać się w to, co ktoś inny pragnie powiedzieć, przed tym co sam chcesz powiedzieć. Za tą postawę cenię Cię najbardziej.

Pozdr.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-30, 21:58

Oczywiście konkretyzacji nie będzie. Bo fałsz łatwo ukryć w pseudorozważaniach, trudno kiedy postawi się konkretne tezy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Dezerter » 2018-05-30, 22:41

Mario-Magdaleno - dziękuję za zauważenie starań :)
To co napisał marek i twoje zgłoszenie i uzasadnienie- poddałem naradzie rodzinnej 3 osobowej osób obiektywnych, bo nie uwikłanych w forumowe sympatie i antypatie - "wyrok" brzmiał jednoznacznie
"miłe i uprzejme to to nie było co Marek napisał, ale karać nie ma za co" - potwierdzili moją ocenę.
Więc prośba moja do Ciebie - po chrześcijańsku wybacz Markowi to i nie noś urazy.
Ale z drugiej strony
odnieś się merytorycznie do naszych pytań i zastrzeżeń
Maria-Magdalena pisze: 2018-05-30, 18:51 Czy za dni życia Jezusa powstał którykolwiek z tych kościołów?
Odpowiedź, w moim przekonaniu brzmi - nie.
Zatem Jezus nie jest założycielem, żadnego z wymienionych kościołów. Także KRK.
Dosłownie, to masz rację, jeśli tak rozumiesz "założył".
Choć ja bym się umiała dopatrzyć działań Założycielskich:
- powołanie 12 apostołów, którzy stanowili założycieli , organizatorów i przewodników, którzy tworzyli «wspólnota ludzi jednego wyznania, zwłaszcza wspólnota chrześcijańska i była "reprezentowana przez duchownych» przewodników, którymi byli bez wątpienia (uwaga na elementy definicji Kościoła zawarte w tekście), Pisali lub dyktowali Listy, Ewangelię Apokalipsę, zakładali kościoły lokalne, powoływali tam przywódców przez nakładanie rak i przewodniczyli Kościołowi Matce w Jerozolimie, rozstrzygali spory na Zgromadzeniach (My i Duch Święty postanowiliśmy"), wydawali pierwsze przykazania kościelne (Jerozolima 50 trok)
- Trzynastym apostołem był również powołany bezpośrednio przez Jezusa, twórca chrześcijaństwa instytucjonalnego, Paweł z Tarsu - zakładał kościoły lokalne, powoływał przywódców przez nakładanie rąk i im zlecał by 'pochopnie na innych nie nakładali", pisał Listy, pomagał pisać Dzieje Wysłanników (czyich wysłanników?- Kto ich posłał do " wszystkich narodów"?)
- Kogo naśladowali ci pierwsi chrześcijanie z I wieku, czyją nauką wyznawali, Kogo naśladowali, Kogo nazywali swoim Panem, Mesjaszem i Zbawicielem?, w jakim Świętym Imieniu upatrywali swojego zbawienia i odkupienia?
Jeśli uważasz Mario-Magdaleno, że tego Kogoś nie należy nazywać założycielem Kościoła - to się baaardzo zdziwię :!:
Ale jeśli odpowiesz, że można, wręcz trzeba - to możemy pójść dalej :)
i zastanowić się czy jakiś z Kościołów współczesnych może się poszczycić poświadczonymi korzeniami w I wieku?
pozdrawiam i niech Bóg da wam w duszy i duchu
szalom
Ostatnio zmieniony 2018-05-31, 13:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-30, 22:49

Przeintelektualizujesz, Dezerter.
Pytanie jest znacznie prostsze: czego nie było a co rzekomo wprowadził Konstantyn?
Magdalena wie co robi, uciekając od odpowiedzi na to pytanie.

m-m

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: m-m » 2018-05-31, 06:06

Dezerter pisze: 2018-05-30, 22:41 2018-05-30, 18:51
Czy za dni życia Jezusa powstał którykolwiek z tych kościołów?
Odpowiedź, w moim przekonaniu brzmi - nie.
Zatem Jezus nie jest założycielem, żadnego z wymienionych kościołów. Także KRK.

Dosłownie, to masz rację, jeśli tak rozumiesz "założył".
Dosłownie tak rozumiem. I w moim przekonaniu faux-pas jest branie tego w cudzysłów.
Dezerter pisze: 2018-05-30, 22:41 "miłe i uprzejme to to nie było co Marek napisał, ale karać nie ma za co" - potwierdzili moją ocenę.
Wielka szkoda, że wszyscy trzej uważacie sprawę za zamkniętą. A gdzie przeprosiny za wyrażanie się w chamski i kłamliwy sposób przez Marka_Piotrowskiego?
Dezerter pisze: 2018-05-30, 22:41 - Trzynastym apostołem był również powołany bezpośrednio przez Jezusa, twórca chrześcijaństwa instytucjonalnego, Paweł z Tarsu -
Rzymianin, tak jak Konstantyn.
Dezerter pisze: 2018-05-30, 22:41 Jeśli uważasz Mario-Magdaleno, że tego Kogoś nie należy nazywać założycielem Kościoła - to się baaardzo zdziwię :!:
Założyciel jest tylko jeden. Jezus w NT. Bóg w w ST., którzy wspólnie z Duchem Św tworzą i dają łaskę - komu chcą i jak chcą.

Tych, których nazywasz założycielami kościoła (także instytucjonalnego), są jedynie bardziej lub mniej udolnymi wykonawcami.
Dezerter, co było pierwsze Dekalog czy listy apostolskie?
Jezus czy Konstantyn?
Ostatnio zmieniony 2018-05-31, 13:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-31, 10:27

Podtrzymuję to co napisałem - propagujesz (świadomie czy nie) kłamstwa. A do tego unikasz dyskusji o konkretach.
A Dezerterowi już napisałem, żeby - jesli chce się bic w piersi - - bił się w swoje.
Gratuluję - trzy osoby w miesiąc rozwaliły fajne forum. Przy udziale moderacji, która woli być słodka i gładka, niż skuteczna.

Ad rem: Nadal nie odpowiedziałaś: jakie to elementy "Kościoła instytucjonalnego" nie istniały przed Konstantynem, a zaistniały później?
A teraz jeszcze - zamiast odpowiedzieć - wprowadzasz do rozmowy "ewangelie" gnostyckie, wymyślone przeciw chrześcijaństwu długo po śmierci apostołów.
Ostatnio zmieniony 2018-05-31, 10:52 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

wędrowiec

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 11:21

Maria-Magdalena pisze: 2018-05-31, 06:06
Wielka szkoda, że wszyscy trzej uważacie sprawę za zamkniętą. A gdzie przeprosiny za wyrażanie się w chamski i kłamliwy sposób przez Marka_Piotrowskiego?
Myślę, że skuteczniejsze od apeli na forum będzie w tym wypadku pomodlić się za duszę Marka Piotrowskiego, by napełniła się Światłem Ducha Świętego.
Ja się zaraz pomodlę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”