W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Betka » 2019-09-05, 07:20

Holy Bible z audio i
Pismo Święte .Pl (z krzyżem)
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Betka » 2019-09-05, 08:24

Czasem pomocne sa odnośniki pod tekstem w Biblii i tez prowadzą daleko :)
Ostatnio zmieniony 2019-09-05, 08:27 przez Betka, łącznie zmieniany 1 raz.
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Dezerter » 2019-09-10, 19:14

Ja to robię przez przypisy, albo czytam szerszy kontekst tekstu, ale aplikacje? , też jestem ciekawy nowinek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Betka » 2019-09-10, 21:29

Znacie :,,wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby"- lubię motto dominikanów i tak właśnie korzystam z internetu,tu też można znaleźć i dać innym dużo dobrego.
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Magnolia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Magnolia » 2019-09-16, 14:19

Znalazłam Biblię nagraną dla niewidomych:
http://biblia-online.pl/BibliaAudio/Tysiaclecia
ale przecież każdy może z niej korzystać, przy codziennych obowiązkach, albo przed snem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Dezerter » 2020-01-11, 22:09

Jak czytać i rozumieć Pismo Święte - Ilona Krawczyk - Krajczyńska, Winnica 2017
Czyli prosty i skuteczny przewodnik po codziennej lekturze Biblii, który systemowo przeprowadzi przez wszystkie Księgi i pozwala uchwycić ich sens.
Opis

Jest to książka dla tych, którzy szukają pomocy i przewodnika w przeczytaniu całości Pisma Świętego – Starego i Nowego Testamentu.

Z punktu widzenia rozwoju życia duchowego człowieka nie ma nic lepszego niż codzienna lektura Biblii. Jedną z najmądrzejszych decyzji jest decyzja przeczytania jej w całości. Bardzo często przychodzi jednak szybko rozczarowanie, gdy czytelnik zderza się z genealogiami bez końca, nużącymi dla niego opisami, niezrozumiałymi fragmentami.

Zniechęcony czytelnik odkłada Biblię "na później" – na wieczne "kiedyś". Czym spowodowana jest ta fatalna w skutkach klęska? Wynika ona najczęściej z faktu, że Biblia czytana jest w niewłaściwym porządku. Biblii nie czyta się od deski do deski – od pierwszego rozdziału księgi rodzaju do ostatniej księgi rozdziału apokalipsy. Biblia to cała Biblioteka – należy o tym pamiętać. Porządek książek na półce (kolejność ksiąg w Biblii) to nie to samo co porządek czytania.

Książeczka "Jak czytać i rozumieć Pismo Święte?" prezentuje nowatorski klucz i sposób do poznania Biblii, do przeczytania jej w taki sposób, by mieć najlepsze owoce.

Książeczka proponuje czytanie Biblii "rozbić" na trzy kroki.

1. Nić przewodnia
Książeczka wyodrębnia z całego Pisma Świętego pewne tematy – są to osoby, epoki, wydarzenia. Będą one tworzyć rozdziały książeczki.
2. Kręgosłup
„Kręgosłup” to pogrubienie „nici przewodniej”. Wracamy do poznanych już epok, osób i wydarzeń i w ponownej lekturze dodajemy kolejne historie – fragmenty Pisma Świętego. W ten sposób powtarzamy, utrwalamy i rozszerzamy tematy. Kręgosłup to pion dla całego ciała. Dzięki niemu mamy w przewodniku schemat powiązanych ze sobą epok, osób i wydarzeń. Dzięki temu w późniejszej lekturze całych ksiąg będziemy mogli je osadzić w konkretnym etapie biblijnej historii.
3. Cegły
Gdy mamy już zbudowany kręgosłup możemy przystąpić do systematycznej lektury poszczególnych ksiąg. Przy ich czytaniu napotykać będziemy poznane już fragmenty – będzie to kolejne przypomnienie i utrwalenie. Czytaną księgę będziemy zaś mogli przyporządkować do konkretnego etapu historii zbawienia. Systematyczna lektura poszczególnych ksiąg będzie inna niż porządek ksiąg w Piśmie Świętym. Biblii nie czyta się „od deski do deski”. Każda przeczytana księga będzie kolejną „cegłą” do budowania pełnego poznania całej Biblii.

Jakie odniesiesz korzyści korzystając z naszego przewodnika?

Bardzo szybko poznasz zarys całości Biblii
Wyodrębnisz z Biblii kluczowe tematy i wydarzenia, będziesz umiał powiązać je ze sobą
Przystępując do systematycznej lektury osadzisz każdą księgę w konkretnym etapie historii zbawienia
Łatwiej unikniesz chaosu i zniechęcenia
Utrwalisz najważniejsze historie
Księga Biblii stanie ci się bliska i przyjazna
https://fundacjanaszawinnica.pl/pl/p/Ja ... czynska/41

Książkę dostałem w mojej wspólnocie jako zadanie na nowy rok, poleca ją ksiądz, który jest godny zaufania, więc i ja polecam.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-06, 14:51

Taki filmik kiedyś znalazłam, akurat "Jak nie czytać Biblii?"


ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”