W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Benjamin

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Benjamin » 2017-05-12, 19:46

A jakie to sa fragmenty i ku jakim horyzontom Cie kieruja?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Dezerter » 2017-05-12, 22:52

patrycjak1991 pisze:Ja wracam do swoich ulubionych fragmentów z Pisma Świętego.
Też chciałem spytać jakie to są te ulubione.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

patrycjak1991

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: patrycjak1991 » 2017-05-13, 20:55

Moje ulubione fragmenty to hymn o miłości, psalm o tym, że Pan mym Pasterzem, błogosławieństwa z Ewangeli i z Księgi Przysłów o mądrości. Lubię do nich wracać gdy mam takie pragnienie, tym się kieruje i dokładam modlitwę własnymi słowami prosząc o dar mądrości i umiejętności.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Dezerter » 2017-05-19, 23:20

patrycjak1991 pisze:Moje ulubione fragmenty to hymn o miłości, psalm o tym, że Pan mym Pasterzem, błogosławieństwa z Ewangeli i z Księgi Przysłów o mądrości. Lubię do nich wracać gdy mam takie pragnienie, tym się kieruje i dokładam modlitwę własnymi słowami prosząc o dar mądrości i umiejętności.
Budujące i takie optymistyczne fragmenty - takie moje bym powiedział :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

patrycjak1991

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: patrycjak1991 » 2017-05-20, 11:32

Fajnie :-) lubię optymistyczne słowa, szczególnie z Pisma Św. Dosyć często ich potrzebuje...bo mój nastój nie zawsze jest taki jak bym chciała i nie wiem dlaczego...Zresztą każdy ma różne nastroje. Ale na szczęście spotykam osoby i Słowa, które sprawiają, że moje nastawienie się polepsza. I tego życzę każdemu :-)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Andej » 2017-05-20, 13:26

A pytanie odnosi się do sposobu korzystania z Biblii. Chyba najpiękniej opowiedział o tym Roman Brandstaetter.
Myślę, że odnosi się to nie tylko do czytania, ale także do słuchania. Do poznawania Słowa. I rozważania.

Znacznie częściej wyszukuję jakąś frazę w Biblii online, niż w wydaniu papierowym. Potem czytam jakiś ustęp, jeden czy klika, i kminię (jak mówią młodzi).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Houston

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Houston » 2017-07-30, 00:48

Obecnie czytam Nowy Testament - teraz czytam Ew. wg św. Jana. Gdy skończę, może wezmę się za jeden z Listów. Czasem zamiast tego biorę Księgę Psalmów. Lubię zaznaczać na różne kolory poszczególne wersety

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Sebastian » 2018-10-01, 15:29

W jaki sposób ? Najpierw Ewangelie później listy.
Totus Tuus

Karoll

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Karoll » 2018-10-26, 13:29

Witam, widzę że post pasuje do tematu.
I mam pytanie. Jeżeli postanowiłem przeczytać np. Ewangelię Św.Mateusza i czy czytając ją zaglądać cały czas do przypisów i do odwołań do innych ksiąg? Ja jak czytam to czytam po prostu i przypisy generalnie czytam ale odwołań do innych ksiąg nie. I jeżeli przypuscmy spowiednik zadał mi przeczytać Ewangielie św Mateusza to mam czytać również z wstępem i odwolaniami czy tylko tak abym zrozumiał tekst.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Dezerter » 2018-10-28, 19:28

Wstęp - warto,
przypisy - trzeba,
odwołania - już niekoniecznie, chyba, że coś cie zastanawia, zadziwia, czy gdy chcesz pogłębić i lepiej zrozumieć, bo jest ważne.
Ja tak robię.
Ale najważniejsze!
Przed każdym czytaniem poproś własnymi słowami, by Duch Święty cię prowadził i o wszystkim pouczał, bo to On jest współautorem Słowa, poproś go również, by poprzez słowo Bóg mówił do ciebie, jeśli chce ci coś przekazać. Zwracaj uwagę na tekst, który cię szczególnie porusza i jeśli coś takiego się pojawi, to zatrzymaj się nad tym tekstem, przeczytaj jeszcze raz i pytaj co Panie chcesz mi powiedzieć w tych słowach?
Chyba zgodzisz się ze mną, że takiego momentu, takich słów warto nie przegapić.
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Karoll

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Karoll » 2018-11-15, 00:19

Dezerter pisze: 2018-10-28, 19:28 Wstęp - warto,
przypisy - trzeba,
odwołania - już niekoniecznie, chyba, że coś cie zastanawia, zadziwia, czy gdy chcesz pogłębić i lepiej zrozumieć, bo jest ważne.
Ja tak robię.
Ale najważniejsze!
Przed każdym czytaniem poproś własnymi słowami, by Duch Święty cię prowadził i o wszystkim pouczał, bo to On jest współautorem Słowa, poproś go również, by poprzez słowo Bóg mówił do ciebie, jeśli chce ci coś przekazać. Zwracaj uwagę na tekst, który cię szczególnie porusza i jeśli coś takiego się pojawi, to zatrzymaj się nad tym tekstem, przeczytaj jeszcze raz i pytaj co Panie chcesz mi powiedzieć w tych słowach?
Chyba zgodzisz się ze mną, że takiego momentu, takich słów warto nie przegapić.
szalom
Ja ostatnio czytałem razem ze wstępem, potem przypisy, czyli te wytłumaczenia czytałem. Ale jak na przykład było. Por. Iz 30,24. to już nie zawsze sprawdzałem. Czy mogę pokutę zaliczyć do odmówionych?
A czy można czytać Biblię na komputerze aby było wygodniej "przemieszczać sie" między różnymi przypisami itd?
Ostatnio zmieniony 2018-11-15, 00:22 przez Karoll, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Viridiana » 2018-11-15, 17:30

Karoll pisze: 2018-11-15, 00:19 A czy można czytać Biblię na komputerze aby było wygodniej "przemieszczać sie" między różnymi przypisami itd?
Moim zdaniem nie ma ku temu przeszkód.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Sebastian » 2018-11-15, 21:49

Powoli, ale całą :)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Dezerter » 2018-11-15, 23:10

Karoll pisze: 2018-11-15, 00:19
Dezerter pisze: 2018-10-28, 19:28 Wstęp - warto,
przypisy - trzeba,
odwołania - już niekoniecznie, chyba, że coś cie zastanawia, zadziwia, czy gdy chcesz pogłębić i lepiej zrozumieć, bo jest ważne.
Ja tak robię.
Ale najważniejsze!
Przed każdym czytaniem poproś własnymi słowami, by Duch Święty cię prowadził i o wszystkim pouczał, bo to On jest współautorem Słowa, poproś go również, by poprzez słowo Bóg mówił do ciebie, jeśli chce ci coś przekazać. Zwracaj uwagę na tekst, który cię szczególnie porusza i jeśli coś takiego się pojawi, to zatrzymaj się nad tym tekstem, przeczytaj jeszcze raz i pytaj co Panie chcesz mi powiedzieć w tych słowach?
Chyba zgodzisz się ze mną, że takiego momentu, takich słów warto nie przegapić.
szalom
Ja ostatnio czytałem razem ze wstępem, potem przypisy, czyli te wytłumaczenia czytałem. Ale jak na przykład było. Por. Iz 30,24. to już nie zawsze sprawdzałem. Czy mogę pokutę zaliczyć do odmówionych?
A czy można czytać Biblię na komputerze aby było wygodniej "przemieszczać sie" między różnymi przypisami itd?
Jasne, że można, pokutę zadana odmówiłeś - teraz czytaj dla przyjemności i dla wzrastania w wierze. To List kochającego Ojca do ciebie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Magnolia » 2019-04-26, 16:09

Czytając codzienne czytania z dnia w 4 lata poznamy całą Biblię :) Spokojnie, powoli i jeszcze dostrzegając zapowiedzi starotestamentalne i spełnienie w Nowym Testamencie.

Są czasem dostępne podobne tabelki z czytaniami ułożonymi St i NT w rok, ale to wymaga samodyscypliny...

Znam kilka osób, które przeczytały Biblie całą, jedna nawet dwa razy. :-bd
Ja czasem gdy musze na coś długo czekać, w kolejce do lekarza, albo w podobnych okolicznościach, to chwytam się czytania jakiejś konkretnej księgi z aplikacji w telefonie. No juz nie ma wymówek, że nie mam Biblii pod ręką ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”