Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Andej » 2023-12-19, 09:13

Adam01 pisze: 2023-12-19, 08:43 Po przeczytaniu jego wyjaśnienia rozumiem Ducha Świętego mniej niż przez przeczytaniem.
A ja uważam, że jeśli coś jest niezrozumiałe, to jest to bełkot. Subiektywny bełkot. Dla osób wyjątkowo uduchowianych może stanowić wielką mądrość. Dla tumanów, jak ja, to ino bełkot.
Tak jak najmądrzejsza książka napisana po mandaryńsku będzie dla mnie bzdurą. Bo nic z niej do mnie nie dotrze.
Każde dzieło ma swojego adresata. W szczególności tak często przytaczanego Jana. Dla osób natchnionych jest to umocnienie, rozwiniecie wiary, rozumienie. Dla szarych ludzi niezrozumiałym bełkotem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Adam01 » 2023-12-19, 09:20

Miałem często kolegów upalonych (trawką lub czymś) w akademiku.
Jakby ich zapytać, to pewnie podnosili się do wyższego stanu, ale źle to wyglądało i zdecydowanie wolę pozostać przy swoim stanie niższym.
Nie jestem nawet ciekawy tych wyższych stanów.
W Biblii Duch Święty jest bardzo istotny. Ważniejszy od Chrystusa.
Odpowiada też chyba za komunikację egzystencji człowieka z Bogiem.
Myślę, że to jest tematy warty pogłębienia wiedzy.
Ostatnio zmieniony 2023-12-19, 09:22 przez Adam01, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-12-19, 09:50

Adam01 pisze: 2023-12-19, 09:20 Myślę, że to jest tematy warty pogłębienia wiedzy.
A zatem zgłębiaj i spróbuj opisywać jak Ci idzie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Adam01 » 2023-12-19, 10:04

sądzony pisze: 2023-12-19, 09:50
Adam01 pisze: 2023-12-19, 09:20 Myślę, że to jest tematy warty pogłębienia wiedzy.
A zatem zgłębiaj i spróbuj opisywać jak Ci idzie.
Właśnie to czynię.
Zadaję niniejszym pytanie na specjalistycznym forum w odpowiednim wątku, ponieważ od tego one są i czekam, aż ktoś w kursie dzieła mnie oświeci :p

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-12-19, 10:07

Andej pisze: 2023-12-19, 09:13
Adam01 pisze: 2023-12-19, 08:43 Po przeczytaniu jego wyjaśnienia rozumiem Ducha Świętego mniej niż przez przeczytaniem.
A ja uważam, że jeśli coś jest niezrozumiałe, to jest to bełkot. Subiektywny bełkot. Dla osób wyjątkowo uduchowianych może stanowić wielką mądrość. Dla tumanów, jak ja, to ino bełkot.
Tak jak najmądrzejsza książka napisana po mandaryńsku będzie dla mnie bzdurą. Bo nic z niej do mnie nie dotrze.
Każde dzieło ma swojego adresata. W szczególności tak często przytaczanego Jana. Dla osób natchnionych jest to umocnienie, rozwiniecie wiary, rozumienie. Dla szarych ludzi niezrozumiałym bełkotem.
Dla mnie totalnie niezrozumiały jest bełkot polityczny. Bełkot subiektywny, bo pewnie jakąś mądrość niesie, której ja osobiście nie dostrzegam. Co oczywiście nie oznacza, że go tam nie ma.

Dodano po 4 minutach :
Adam01 pisze: 2023-12-19, 10:04 Właśnie to czynię.
Zadaję niniejszym pytanie na specjalistycznym forum w odpowiednim wątku, ponieważ od tego one są i czekam, aż ktoś w kursie dzieła mnie oświeci :p
Forum może wskazać Ci jedynie kierunek.
Jeżeli chcesz zbliżyć się nieco do prawdy wypada poświęcić temu kilka lat, przeczytać nieco książek, artykułów, omodlić sprawę, by mieć jakąś podstawę na wypracowanie oglądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć Kim jest Duch Święty gdzieś chyba Dez już założył wątek w tym temacie. Postaram się znaleźć.

EDIT:
Proszę kilka postów:
viewtopic.php?t=52
Ostatnio zmieniony 2023-12-19, 10:12 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Adam01 » 2023-12-19, 10:20

sądzony pisze: 2023-12-19, 10:11 Forum może wskazać Ci jedynie kierunek.
Jeżeli chcesz zbliżyć się nieco do prawdy wypada poświęcić temu kilka lat, przeczytać nieco książek, artykułów, omodlić sprawę, by mieć jakąś podstawę na wypracowanie oglądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć Kim jest Duch Święty gdzieś chyba Dez już założył wątek w tym temacie. Postaram się znaleźć.

EDIT:
Proszę kilka postów:
viewtopic.php?t=52
Bo co?
Bo Ty tak jedynie twierdzisz, jesteś tutaj forum i nikt mi już tu nie poda wartościowych informacji?
Jesteś chyba trochę niepoważny i złośliwy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-12-19, 10:35

Adam01 pisze: 2023-12-19, 10:20
sądzony pisze: 2023-12-19, 10:11 Forum może wskazać Ci jedynie kierunek.
Jeżeli chcesz zbliżyć się nieco do prawdy wypada poświęcić temu kilka lat, przeczytać nieco książek, artykułów, omodlić sprawę, by mieć jakąś podstawę na wypracowanie oglądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć Kim jest Duch Święty gdzieś chyba Dez już założył wątek w tym temacie. Postaram się znaleźć.

EDIT:
Proszę kilka postów:
viewtopic.php?t=52
Bo co?
Bo Ty tak jedynie twierdzisz, jesteś tutaj forum i nikt mi już tu nie poda wartościowych informacji?
Jesteś chyba trochę niepoważny i złośliwy.
"Bo co?" co? Co twierdzę?
Że forum czy internet nie jest od zgłębiania wiedzy? Tak, tak twierdzę. Czy to prawda przekonasz się sam. Może się mylę.

Tak, bywam niepoważny i złośliwy.
Ostatnio zmieniony 2023-12-19, 10:48 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Dezerter » 2024-01-09, 20:50

[KBG28] Czym jest dusza? - Ks. prof. dr hab. Tomasz Stępień
w 2 minucie mówi:
" nasza dusza to nasza świadomość, ja " - dla mnie wielkie uproszczenie
dusza ożywia ciało, myśli i chce, a więc tomizm, czyli wola i rozum
pojęcia, posługiwanie się pojęciami niefizycznymi - jako dowód istnienia duszy
nasłuchałem się wykładów, ale tak słabe, że nie polecam nic :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-10, 17:26

Zdecydowanie uproszczenie. Nie wiem czemu księża zamiast próbować wytłumaczyć, często traktują wiernych jak idiotów.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2024-01-10, 19:37

Czyli zakładamy, że księża rozumieją duszę ... hmmm.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Dezerter » 2024-01-11, 21:53

Gdybym znalazł takiego co rozumie, to bym podał link, a nie podałem ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Adam01 » 2024-01-11, 23:11

sądzony pisze: 2023-12-19, 10:35 "Bo co?" co? Co twierdzę?
Że forum czy internet nie jest od zgłębiania wiedzy? Tak, tak twierdzę. Czy to prawda przekonasz się sam. Może się mylę.
Tak, bywam niepoważny i złośliwy.
Nie wiem skąd ci to wyszło.
Nawet jeśli na jednego trola z kompulsją do dyskredytowania innych opinii i narzucania swojego zdania przypada jeden człowiek życzliwy, który zastanowi się zanim odpowie i podzieli się wiedzą to zważ na tematykę forum.
Gdzie jak gdzie, ale tu prawdopodobieństwo uzyskania informacji za przyczyną łaski oświecenia i pomocy Boskiej (Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie) powinno być znacznie większe niż na forach niezwiązanych z wiarą i religią.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2024-01-12, 07:44

Adam01 pisze: 2024-01-11, 23:11 Gdzie jak gdzie, ale tu prawdopodobieństwo uzyskania informacji za przyczyną łaski oświecenia i pomocy Boskiej (Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie) powinno być znacznie większe niż na forach niezwiązanych z wiarą i religią.
Naprawdę uważasz, że informacje są uzyskiwane za przyczyną łaski oświecenia i pomocy Bożej? To co dotyczy istoty duchowej trudno mi nazwać nawet wiedzą (logiczną, rozumową). Tak, zgadza się wskazówki, które otrzymasz na forum chrześcijańskim są "precyzyjniejsze" niż na forum dla mechaników samochodowych, nadal jednak są to wskazówki czy jak to nazywasz "informacje". Czy jednak o informacje chodzi? Czy chodzi o te "bity" czy o To czym jest Głębia, na które wskazują.

Na płaszczyźnie duchowej "informacja" jest pewnym poruszeniem ducha, "wiedza rozumowa" może być jakimś wskazaniem, natomiast prawda jest dana z głębi, często z głębokiego doświadczenia Miłości Ojca poprzez Syna w Duchu.

Książka, a ostatecznie Biblia, jest źródłem "słowa", a ostatecznie Słowa. Nie internetowe, pozarelacyjne wymiany zdań, racji.

I żebyś nie zrozumiał mnie niewłaściwie. Zawdzięczam temu forum bardzo wiele. Będąc z nim związany przestałem pić, Bóg zabrał mi uzależnienie od masturbacji, również dzięki rozmową z ludźmi tu zdecydowałem się na ślub sakramentalny dzięki czemu wróciłem do Kościoła. Także cenię ten portal i tych ludzi, ale prawda wewnętrzna, głęboko duchowa czy wręcz mistyczna wymaga czytania szerszych opracowań i głębokiej modlitwy, w której okazuje się, że tę wiedzę możesz wyrzucić do śmieci.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-12, 08:17

Sorry, ale to jest właśnie ta "poezja" która niszczy teologię. Ojcowie byli ścisłowcami.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2024-01-12, 09:02

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-12, 08:17 Sorry, ale to jest właśnie ta "poezja" która niszczy teologię. Ojcowie byli ścisłowcami.
Oj Mareczku, Mareczku.
:ymhug:
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”