Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-06-11, 14:38

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-07, 12:40 A czemu na rysunku ciało nie komunikuje się z Bogiem?! A Eucharystia, a post, a akt małżeński?
Ciekawe pytanie.
Sugerowałem się podejściem karmelitańskim:
"Dusza pośredniczy pomiędzy duchem i ciałem: w niej zbiegają się duchowość oraz zmysłowość, wzajemnie się splatając. W zależności od tego, czy dusza kieruje się ku cielesności czy duchowi, mówimy o duszy duchowej, bądź duszy zmysłowej."
Edyta Stein

Na rysunku próbuję przedstawić szkic kierunku „integracji chrześcijańskiej” człowieka, który pojmuję jako „drogę łaski i podróży duchowej” od „człowieka zmysłowego” do „człowieka duchowego” „martwego dla świata” „żyjącego w Chrystusie”. Zauważ, że w szkicu, im człowiek bardziej zintegrowany, tym podziały wewnętrzne znikają. Ostatecznie człowiek staje się „częścią Boga w świecie”. Staje się „Członkiem, Ciałem Kościołem, którego głową jest Jezus Chrystus”. Człowiek więc zintegrowany doświadcza Boga prawie zawsze, prawie wszędzie i prawie we wszystkim.

Wydaje mi się, że w stanie „dezintegracji” nie tylko ciało nie ma kontaktu z Bogiem, ale często nawet „płytsza część duszy” czyli płaszczyzna „ciało-dusza”. Człowiek doświadcza siebie w zakresie płaszczyzny cielesnej, psychicznej i duchowej, którą niewątpliwie jest dusza. Oczywiście może doświadczyć łaski, która, Duchem Świętym przebija się przez ducha, „głębię duszy” trafia do psychiki i oddziałuje na ciało. Przychodzi również „z zewnątrz” poprzez, jak piszesz, sakramenty, post, akt małżeński. Sakrament jest jednak „znakiem Tajemnicy/Łaski”, a co za tym idzie, wydaje mi się (choć mogę się mylić), że jego istota dokonuje się poza światem, ciałem czy psychiką, a pewnie nawet duszą w samym więc duchu człowieka. Czyż jego „zadaniem” nie jest „wzbudzenie ducha”, wypełnienie go Duchem Świętym i dalej zintegrowania człowieka w Chrystusie.

Oczywiście rozwój duchowy chrześcijanina powinien dotyczyć zarówno Sakramentów, jak i głębokiej relacji wewnętrznej "od zmysłów, ku duchowi".

Wycinek okręgu przedstawiający „człowieka niezintegrowanego” jest tu jedynie przykładowy. Obszar może zajmować mniejszą lub większą część koła „człowieka zintegrowanego” i obejmować obszary, od jedynie ciała do, swego rodzaju, „pełni”.
Ostatnio zmieniony 2023-06-11, 14:47 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: faraon » 2023-06-11, 14:50

Czyli w trakcie tego procesu wedlug rysunku, okrag; duch, dusza, cialo, coraz bardziej pokrywa sie z okregiem Bog. Swiat pozostaje na boku.
A proces taki w odwrotnym kierunku sprawia ze Bog jest obok, a duch, dusza cialo, pokrywa sie z okregiem swiat.
Ostatnio zmieniony 2023-06-11, 14:52 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-06-11, 15:09

faraon pisze: 2023-06-11, 14:50 Czyli w trakcie tego procesu wedlug rysunku, okrag; duch, dusza, cialo, coraz bardziej pokrywa sie z okregiem Bog. Swiat pozostaje na boku.
A proces taki w odwrotnym kierunku sprawia ze Bog jest obok, a duch, dusza cialo, pokrywa sie z okregiem swiat.
Ja to widzę tak.
Człowiek dostaje duchową duszę od Boga oraz ciało od rodziców.
Na etapie rozwoju płodu i dalej wychowania, duch dusza i ciało, czyli człowiek staje się bardziej cielesny i zmysłowy (psychiczny).
To "naturalny proces". Człowiek "odrywa się" od Boga i przykleja do swej matki i świata.
Kształtuje go rodzina, a część duszy przeradza się w psychikę.
Jest człowiekiem zmysłowym czyli, na rysunku, "niezintegrowanym" - to ta część linią przerywaną (ciało i "płytka" część duszy).
"Niezintegrowany" nie oznacza nie radzący sobie społecznie. Może nawet osiągać sukcesy na wielu płaszczyznach. "Po co mu Bóg" w wyścigu szczurów. Oczywiście do czasu.

Człowiek zintegrowany, oznaczony grubym okręgiem, to koło, w którym jest duch, dusza, ciało. Duch jest zjednoczony z Bogiem w Jezusie Chrystusie poprzez Ducha Świętego i zarazem stanowi jedno z duszą (której duch, a zatem Bóg) jest substancją, a która nadaje kształt ciału, które z kolei staje się Kościołem czyli Ciałem Chrystusa w świecie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: konserwa » 2023-06-11, 19:30

Hmmm ... tybetanskiea mandala?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-06-11, 21:52

konserwa pisze: 2023-06-11, 19:30 Hmmm ... tybetanskiea mandala?
Hmmm ... chrześcijańska mandorla?

Obrazek
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: konserwa » 2023-06-11, 22:42

Moze i chrzescijanska, albo pseudo chrzescijanska?
jak bys uzasadnil chrzescijanizm w chrzescijanstwie?

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: faraon » 2023-06-11, 23:09

A jak uzasadnisz zawartosc cukru w cukrze? ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-12, 08:30

No tak, ale sakramenty zostały ustanowione jako znaki jak najbardziej "cielesne". Nawet widzimy (J 6) jak to gorszy Żydów - aż odchodzą.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-06-12, 08:37

konserwa pisze: 2023-06-11, 22:42 Moze i chrzescijanska, albo pseudo chrzescijanska?
jak bys uzasadnil chrzescijanizm w chrzescijanstwie?
Najpierw uzasadnij tybetańskość mandali w moim szkicu.

Dodano po 26 minutach 10 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-12, 08:30 No tak, ale sakramenty zostały ustanowione jako znaki jak najbardziej "cielesne". Nawet widzimy (J 6) jak to gorszy Żydów - aż odchodzą.
33 (...) Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu». 34 Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze tego chleba!» 35 Odpowiedział im Jezus: «Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie5.

51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata».

Nad tym zastanawiał się chyba @Praktyk (o ile dobrze pamiętam). Chlebem jest "ciało za życie świata" podobnie jak u Pawła "życie własne za wspólnotę."


53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez9 Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.

10. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem.


Gdzie jest mowa o "znakach cielesnych"? Nie znam takiego pojęcia.
Moim zdaniem, sakrament jest znakiem widzialnym pokarmu duchowego. 63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: faraon » 2023-06-12, 09:13

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-12, 08:30 No tak, ale sakramenty zostały ustanowione jako znaki jak najbardziej "cielesne". Nawet widzimy (J 6) jak to gorszy Żydów - aż odchodzą.
Marek, ten schemat podany wczesniej przez sadzonego nie pokazuje stanu w ktorym znajduje sie chrzescijanin, tylko ogolny stan "poczatkowy" bez wiary i religii.
To o czym piszesz nie znajduje sie w tym "poczatkowym" stanie. Wraz ze zmiana tego "stanu" zmieni sie uklad z rysunku.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-12, 09:33

sądzony pisze: 2023-06-12, 09:03Gdzie jest mowa o "znakach cielesnych"? Nie znam takiego pojęcia.
Moim zdaniem, sakrament jest znakiem widzialnym pokarmu duchowego.
A jakim znakiem?
sądzony pisze: 63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda
Ten werset mówi o czym innym. Rozwijać?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-06-12, 09:52

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-12, 09:33
sądzony pisze: 2023-06-12, 09:03Gdzie jest mowa o "znakach cielesnych"? Nie znam takiego pojęcia.
Moim zdaniem, sakrament jest znakiem widzialnym pokarmu duchowego.
A jakim znakiem?
Nie rozumiem. Napisałem: "znakiem widzialnym" przekazanej Łaski, pokarmu duchowego. Wydaje mi się, że podobnie możemy powiedzieć o Kościół jest Ciałem Chrystusa poprzez duchową relację. W Eucharystii Misterium "łączy" materialny kawałek chleba z Duchem Chrystusa przeistaczając go (Go) w Ciało Chrystusa. Spożywając Ciało Chrystusa nie zyskujemy "siły fizycznej/cielesnej", a duchową.

Chyba, że nazywasz Eucharystię "znakiem cielesny" w takim znaczeniu, w jakim Chrzest można nazwać "znakiem wodnym", w którym Woda oznacza/symbolizuje Ducha.
Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-12, 09:33
sądzony pisze: 63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda
Ten werset mówi o czym innym. Rozwijać?
Wierzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: konserwa » 2023-06-12, 10:01

Sadzony - ok. Nie mam zamiaru negowac, takie skojarzenie z tybetanizmem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: sądzony » 2023-06-12, 10:20

konserwa pisze: 2023-06-11, 22:42 jak bys uzasadnil chrzescijanizm w chrzescijanstwie?
Nie wiem.
Wierzę, że istotą chrześcijaństwa jest Miłość.
Miłość, która pochodzi z Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: konserwa » 2023-06-12, 16:47

Byc moze to jest istota , ale chyba nie tylko w chrzescijanstwie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”