Joga a chrześcijaństwo

Felietony napisane przez Czernina.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Joga a chrześcijaństwo

Post autor: Czernin » 2017-05-01, 13:22

Każdy z nas słyszałem zapewnię o jodze ale warto zapoznać się z definicją.

sjp.pl:

1. indyjski system religijno-filozoficzny szukający sposobów osiągnięcia równowagi duchowej w ekstazie i kontemplacji
2. rodzaj gimnastyki ciała i umysłu mającej na celu odprężenie fizyczne i psychiczne


Społeczeństwo nas otaczające podaje jedynie drugą informację czasem dodając, że pochodzi ona z Indii lub też nie jednak szybko niewtajemniczona osoba i tego faktu się dowie.

Słownik języka polskiego jasno określa jogę jako nie tylko gimnastykę, odprężenie się psychiczne i fizyczne które ma jasny cel zawarty w pierwszym punkcie. Joga ma nas doprowadzić do osiągnięcia równowagi duchowej w ekstazie i kontemplacji jak to ujął słownik. Krótko mówiąc poprzez jogę i system religijno-filozoficzny indyjski* osiągniemy pewną równowagę i stan ekstazy.

indyjski* - mam tutaj oczywiście na myśli to co podaje wikipedia: techniki jogiczne poza hinduizmem zostały zaadoptowane przez niektóre religie dharmiczne, takie jak na przykład buddyzm i dźinizm.

Napisałem, że praktyki jogiczne mają pomóc nam coś osiągnąć. Filozofia dotycząca tych praktyk zatem postrzega jakoby zbawienie za dar który możemy osiągnąć poprzez własne wysiłki. Chrześcijaństwo uczy nas, że zbawienie to darmowy dar, który można przyjąć a nie zasłużyć na niego w sposób by tak jak praktykując jogę osiągać różne stany ducha po kolei.

I tutaj trzeba powiedzieć, że wtajemniczając się w ten temat i praktykując go filozofia postrzega osiągnięcie samadhi czyli zjednoczenie się z bóstwem poprzez osiem dróg. Zapewne nie jest to zjednoczenie się z Bogiem chrześcijańskim, Jezusem.

Osiem dróg do zjednoczenie z bóstwem:

1. samokontrola (yama)
2. Praktyki religijne (niyama)
3. Pozycje i postawy ciała (asana)
4. ćwiczenia oddechowe (pranayama)
5. kontrole zmysłów (pratyahara)
6. skupienie (dharma)
7. głęboko kontemplacje (dyhana)
8. oświecenie (samadhi)

Wygląda niegroźnie, prawda?

Człowiek ma stać się poprzez własne wysiłki podobnym Bogu, stając się bogiem.

Zajmując się jogą nie możemy zapomnieć o filozofii dotyczącej tym praktykom ponieważ te dwie dziedziny są w duchowości wschodniej nierozłączone.

W Polsce joga wygląda tak, że ćwiczący mało o niej wiedzą, zazwyczaj nie wiedzą jaki jest jej cel, co poprzez nią chcą osiągnąć i błędnie ją postrzegają jako ćwiczenia gimnastyczne.

Gdybyśmy hinduskiemu joginowi powiedzieli, że nad Wisłą joga jest technika relaksacyjną czy ćwiczeniami gimnastycznymi, to zapewne facet umarłby ze śmiechu.

Jeśli ktoś szuka Boga to poprzez własne trudy do uzyskania każdego stadium ducha w praktykowaniu jogi go nie znajdzie, ponieważ dar który daje nam Bóg jest w pełni darmowy i dzięki cierpieniu Jezusa na krzyżu każdy z nas go utrzymuje bez względu na wszystko.

Gdyby Jezus nie pojawił się na świecie:

? Nie byłoby naszego zbawienia, życia po śmierci
? Dalej byłoby na nas jarzmo praktyk żydowskich ale zapewne bylibyśmy dla nich poganami współcześnie
? Nie byłoby cywilizacji zachodniej opartej na założeniach Dekalogu niestety odstępstwa zawsze są i były.
? Jezus uwolnił nad od piekła i otworzył nam niebo na krzyżu i każdy kto w Niego wierzy i wyznaje grzechy otrzymuje dar od Boga, który jest darmowy
? Nie byłoby Kościoła, Ewangelii. Świat opierałby się na innych zasadach niż dotychczas. Kościół który w średniowieczu odgrywał główną rolę życia, podniósł poziom edukacji i wiele innych. Zasady dotyczące Ewangelii które wprowadzają porządek w świecie byłyby nam nie znane.
? Nasza modlitwa byłaby niepotrzebna. Zapewne dalej każdy z nas szukałby Boga. Obecnie każdy z nas może prosić Boga o to co potrzebne mu do życia nie sugerując się filozofią wschodu.
? Ekspansja islamu dosięgnęłaby całą Europę. Świat wyglądałby zupełnie inaczej.
? Nie wiadomo czy Polskie państwo mogłoby się ostać lub czy w ogóle mogłoby się pojawić na mapie.

Czy oddamy to wszystko w zamian za praktyki religijne wschodu?

Pamiętajmy:

Odpowiedział mu Jezus: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. (6, 14 J)
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

ODPOWIEDZ