Świety ogień od Boga?

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Świety ogień od Boga?

Post autor: Dezerter » 2017-05-10, 21:32

Nie wiem czy wszyscy to znacie - mnie to w pewnym sensie fascynuje- gdy pierwszy raz o tym przeczytałem obejrzałem chyba wszystkie filmy na you-tube o tym wydarzeniu - fascynujące i zadziwiające - ogień, którzy nie parzy ludzi - święty ogień ...
"Stał się" Cud Ognia Świętego w Jerozolimie
Jacek Lehr nie, 16 kwi 2017, 23:53:52 Odsłon 184

Święty Ogień to zjawisko znane nie tylko ze starych łacińskich, greckich i arabskich manuskryptów. To współczesny Cud, którego rokrocznie doświadczają tłumy pielgrzymów zebranych w Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę (15 kwietnia). Święty Ogień zszedł o godzinie 13:20 polskiego czasu!


Prawosławna delegacja przetransportowała do Polski Święty Ogień. Dzięki temu płomień będzie obecny na nabożeństwach, które rozpoczną się dziś przed północą.

Każdy kto kiedykolwiek uczestniczył w nabożeństwie wielkanocnym w Jerozolimie zostaje odmieniony na zawsze.

Prawosławni, którzy nie wybierają się do Ziemi Świętej, obserwują przebieg ceremonii Świętego Ognia w telewizji lub w internecie. W krajach, w których większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, nabożeństwo jest transmitowane przez stacje telewizyjne. Warto dodać, że współcześnie Święty Ogień jest transportowany samolotami do wielu krajów. W tym roku po raz ósmy, prawosławna delegacja dostarczyła płomień do Polski kilka godzin po jego zejściu. Dzięki temu Święty Ogień był obecny na nabożeństwach paschalnych, które rozpoczęły się przed północą w cerkwiach w całej Polsce.

O północy z soboty na niedzielę przywitaliśmymy Zmartwychwstałego Chrystusa i Jego rokroczny Dar dla chrześcijan ? Święty Ogień. Nagranie z tegorocznego zstąpienia Świętego Ognia:





Od IV w. do XVI w. cały świat chrześcijański włącznie z Kościołem Rzymskokatolickim obchodził Wielkanoc zgodnie z prawosławnym sposobem wyliczania tej daty ustanowionym podczas I Soboru Powszechnego w Nicei w 325 roku. Do dziś wszystkie starożytne Kościoły apostolskie poza Kościołem rzymskokatolickim świętują Wielkanoc w tradycyjnym terminie.

Wikariusz Łacińskiego Pariarchy Jerozolimy dla Cypru O. dr Jerzy Kraj OFM pisze:

?Dyskusję w sprawie celebracji Paschy zamknął w 325 r. I Sobór Nicejski podejmując decyzję, by Pascha była obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni księżyca następującej po równonocy wiosennej oraz by jej data nie zbiegała się ze świętem żydowskim. Po wprowadzeniu w kościele katolickim reformy papieża Grzegorza XIII (1502?1585) utrzymano warunek wyznaczenia daty Wielkanocy na niedzielę po pierwszym nowiu wiosennym, pierwszy zaś, dotyczący rozbieżności dat paschy chrześcijańskiej i żydowskiej, pominięto. Kościół prawosławny odniósł się negatywnie do tej reformy i do dziś pozostał przy starym porządku kalendarzowym.?

za pl.radiovaticana.va/?/pol-481261/cerkiew.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20170416235352906
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-10, 23:26

E tam, to są takie przepychanki. Prawosławni mówią o świętym ogniu, katolicy o słynnej jabłoni, która zawsze zakwitała na Wielkanoc i po korekcie terminu zakwitła w nowym terminie.
Spory administracyjne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Dezerter » 2017-05-12, 22:34

Marek_Piotrowski pisze:E tam, to są takie przepychanki. Prawosławni mówią o świętym ogniu, katolicy o słynnej jabłoni, która zawsze zakwitała na Wielkanoc i po korekcie terminu zakwitła w nowym terminie.
Spory administracyjne.
Jak cud dziejący się regularnie co roku można nazwać " sporem administracyjnym"?!
Nie rozumiem cię Marku
moja jabłonka też kwitnie ;-) 8-)
a ogień mi jakoś nie zstępuje - więc porównanie dość nieudane :-?
Ze strony katolickiej, katolicki ksiądz pisze :
W Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie w Wielką Sobotę sprawuje się nabożeństwo ? można by powiedzieć ? odpowiadające katolickiej liturgii światła sprawowanej na początku Wigilii Paschalnej. Podczas tego nabożeństwa ?zstępuje? Święty Ogień ? tak przynajmniej twierdzą prawosławni.

Już świadectwo z 162 roku po Chrystusie mówi o tym, że w Jerozolimie podczas Nocy Paschalnej w kościele zabrakło oliwy do lamp. Ówczesny biskup Jerozolimy, Narcyz, polecił zatem napełnić lampy wodą z pobliskiej studni. Gdy tak uczyniono, stał się cud ? lampy zapaliły się, a Boża moc przemieniła wodę w oliwę. Istnieje wiele innych świadectw mówiących o zapalaniu się ognia w Jerozolimie w Wigilię Wielkanocną. W ciągu wieków już po podziale Kościoła Chrystusowego zwyczajem pozostało, że do Grobu Pańskiego w celu ?otrzymania? Ognia wchodzi tylko i wyłącznie prawosławny patriarcha Jerozolimy bądź biskup go reprezentujący.

W związku z tym istnieje świadectwo mówiące o tym, że w XVII wieku Ormianie przekupili Turków, aby to patriarcha ormiański wchodził do Grobu Pańskiego po Święty Ogień. I faktycznie, wszedł on do Grobu Pańskiego, a prawosławni chrześcijanie, którym Turcy nie pozwolili wejść do świątyni, modlili się na zewnątrz. Święty Ogień nie zstąpił jednak na świece trzymane przez patriarchę ormiańskiego, ale na zewnątrz świątyni, na chrześcijan prawosławnych. Po dziś dzień jako dowód można zauważyć szczelinę w jednej z kolumn przy wejściu do Bazyliki Bożego Grobu, z której wyszedł Święty Ogień dla prawosławnych chrześcijan. Bywały również sytuacje, kiedy Ogień w ogóle nie zstępował. Wówczas prawosławni chrześcijanie zadawali sobie pytanie, dlaczego nie zstąpił. Istniały tylko dwie możliwości: albo wiara prawosławna już nie jest prawdziwa, albo patriarcha jest niegodny. Gdy zatem Ogień nie zstępował, zmieniano patriarchę i Ogień w następnym roku już zstępował.

Obecnie nabożeństwo, podczas którego zstępuje Święty Ogień, sprawowane jest według z góry ustalonego porządku. W Wielką Sobotę rano w Bazylice Bożego Grobu gasi się wszystkie świece i lampy. Około godz. 11.00 strażnicy miejscy (m.in. Ormianie, Żydzi i muzułmanie) przeprowadzają kontrolę Grobu (np. czy nie ma wewnątrz zapałek, aby zapalić świece), po czym Boży Grób jest zapieczętowywany. Około południa przybywa prawosławny patriarcha jerozolimski albo biskup go reprezentujący. Do patriarchy prawosławnego dołączają czterej hierarchowie: ormiański, dwóch koptyjskich i syryjski. Całują oni patriarchę prawosławnego w rękę, a ten daje im błogosławieństwo na uczestniczenie w nabożeństwie. Ten zwyczaj wywodzi się z dekretów sułtanów tureckich mówiących o pierwszeństwie patriarchy prawosławnego przed wszystkimi innymi hierarchami chrześcijańskimi w Jerozolimie. W nabożeństwie tym nie uczestniczy patriarcha łaciński Jerozolimy.

Około godz. 14.00 patriarcha prawosławny i ormiański zdejmują wszystkie insygnia biskupie, po czym sam patriarcha prawosławny wchodzi do Grobu Pańskiego zabierając ze sobą nie zapalone świece. Następnie pokłoniwszy się, patriarcha odmawia modlitwę, w której wspominając śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, prosi o Święty Ogień. Gdy patriarcha odmawia tę modlitwę, w Bazylice panuje kompletna cisza. Po zakończeniu modlitwy patriarcha całuje Święty Grób i ?otrzymuje? Święty Ogień. Wówczas wierni prawosławni radują się, wołając: ?nasza wiara prawowierna?! Patriarcha prawosławny przekazuje Święty Ogień wszystkim obecnym w Bazylice.

Kościół rzymskokatolicki nie wypowiedział się oficjalnie na temat cudu ?zstępowania? Świętego Ognia w Jerozolimie. Ponadto cud ten jest mało znany w środowiskach katolickich. Prawosławni wychodzą z założenia, że zstępowanie Świętego Ognia w miejscu najważniejszym dla chrześcijan, jakim jest miejsce zmartwychwstania Chrystusa, jest dowodem na to, że ich wiara jest tą jedyną prawdziwą (nie tylko, że jest świadectwem prawidłowości wyznaczania przez wschodni Kościół daty Wielkanocy według postanowień pierwszego soboru powszechnego).

Czy zatem katolik może wierzyć w cud zstępowania Świętego Ognia, nie wypierając się swojej wiary? Wydaje się, że może, bo ścisłe powiązanie cudu zstąpienia Świętego Ognia z prawowiernością prawosławia jest interpretacją dokonaną przez prawosławnych chrześcijan, ale takie ścisłe powiązanie tych dwóch rzeczy z sobą nie jest przecież konieczne. Stąd dla katolika czy innego nieprawosławnego chrześcijanina cud zstąpienia Świętego Ognia może być dodatkowym znakiem potwierdzającym prawdziwość zmartwychwstania Chrystusa, a także może być dowodem czy świadectwem na to, że łaska Boża działa nie tylko w Kościele rzymskokatolickim, ale również w innych Kościołach, w tym wypadku w Kościele prawosławnym.

Gwoli wyjaśnienia chciałbym również dodać, że nie należy na określenie księdza prawosławnego używać słowa ?pop?, bo jest ono obraźliwe. Znaczy ono tyle, co ?klecha?. O duchownym prawosławnym w Polsce mówi się ?ksiądz prawosławny?, ?kapłan prawosławny?, ?swiaszczennik? albo ?batiuszka?.

Marek Blaza SJ
http://mateusz.pl/pow/030905.htm
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-13, 18:30

Kluczowe jest tu zdanie "tak przynajmniej twierdzą prawosławni" ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Dezerter » 2017-05-19, 23:25

Odrobina zdrowego, katolickiego ekumenizmu by ci się przydało Marku - tak cię czytam.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-20, 13:41

Po prostu nie wierzę we wszystkie "bajki wyznaniowe" (i to również katolickie).
Wszystkie opowiadania o świętych, którzy coś tam zrzucają bo chcą by się za ich pośrednictwem modlić, różnych przesuwających się głazach, charyzmatyczne opowieści o "przemienionych miastach" (ale zawsze gdzieś w Afryce, daleko) czy nie badane uzdrowienia - to pobożność ludowa.
Jedną z takich legend jest ów "święty ogień".
Owszem, gdyby to było prawdziwe byłoby ładnie i przyjemnie (i nie widziałbym w tym nic co by uderzało w moje wyznanie wiary) ale sorry...

A co "ekumenizmu" - nie wiem czy wiesz, że ów "święty ogień" jest przez Kościół Prawosławny wykorzystywany jako argument przeciw katolikom między innymi.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Jordan » 2017-05-20, 15:42

Marek_Piotrowski pisze:Po prostu nie wierzę we wszystkie "bajki wyznaniowe" (i to również katolickie).
Wszystkie opowiadania o świętych, którzy coś tam zrzucają bo chcą by się za ich pośrednictwem modlić, różnych przesuwających się głazach, charyzmatyczne opowieści o "przemienionych miastach" (ale zawsze gdzieś w Afryce, daleko) czy nie badane uzdrowienia - to pobożność ludowa.
Jedną z takich legend jest ów "święty ogień".
Owszem, gdyby to było prawdziwe byłoby ładnie i przyjemnie (i nie widziałbym w tym nic co by uderzało w moje wyznanie wiary) ale sorry...

A co "ekumenizmu" - nie wiem czy wiesz, że ów "święty ogień" jest przez Kościół Prawosławny wykorzystywany jako argument przeciw katolikom między innymi.
O! Jest "ekumenicznie" - bo się z Markiem zgadzam! :-D
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Dezerter » 2020-04-19, 10:05

Święty ogień przybył wczoraj specjalnym samolotem z Ziemi Świętej do Polski, więc Wielkanoc u Prawosławnych braci nadeszła - Christos Woskresie, Christos Woskresie, Christos Woskresie!
Serdeczne życzenia dla braci prawosławnych od naszego Forum
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Andej » 2020-04-19, 10:17

Dezerter pisze: 2017-05-10, 21:32 Nie wiem czy wszyscy to znacie - mnie to w pewnym sensie fascynuje- gdy pierwszy raz o tym przeczytałem obejrzałem chyba wszystkie filmy na you-tube o tym wydarzeniu - fascynujące i zadziwiające - ogień, którzy nie parzy ludzi - święty ogień ...
Wszystkie? Także te, które tłumaczą niewytłumaczalne? Czyli hipotetyczne sposoby dokonywania takiego cudu? Czy również oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego na temat tego zjawiska?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Dezerter » 2020-04-19, 10:21

A znasz jakieś oficjalne stanowisko KK na ten temat?, bo hipotetyczne gdybanie (plotki) mnie nie interesują.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Andej » 2020-04-19, 10:25

Kilka tygodni temu czytałem. Ale wątpię, czy uda mi się odnaleźć. Jeśli się uda, to oczywiście podam link. A jeśli nie ... to zamilczę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-19, 12:05

Dezerter pisze: 2020-04-19, 10:21 A znasz jakieś oficjalne stanowisko KK na ten temat?, bo hipotetyczne gdybanie (plotki) mnie nie interesują.
Wątpię, by KK wyrażał "oficjalne stanowisko" wobec prywatnych objawień prawosławnych.
A nawet, jak to niby miałby zrobić? Nie ma mozliwości wejścia z patriarchą do podziemi, by obserwować cud.
Nie bądźmy łatwowierni.

Zwłaszcza, że taki "stały", przewidywalny cud potwierdzający wiarę w Boga byłby całkowicie sprzeczny z całą "ekonomią cudów" jaką możemy zaobserwować przez 2 tysiące lat chrześcijaństwa. Równie dobrze Bóg mógłby rozsunąć Firmament Niebieski, wyjrzeć i powiedzieć "Hej! Ateiści! Patrzcie, że jestem!" ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Dezerter » 2020-04-19, 12:15

Oj Marku - strzeliłeś nam samobója ;) :
Oto cuda i Objawienia oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki. Część 1
(...) "CUD KRWI Z NEAPOLU: coroczne upłynnienie krwi św. Januarego w Neapolu to jeden z najdłużej i najlepiej udokumentowanych fenomenów w historii.
https://www.fronda.pl/a/oto-cuda-i-obja ... 72394.html
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Andej » 2020-04-19, 12:17

Z tego, co gdzieś mi się kołacze, któryś z papieży zabronił uczestnictwa w tym cudzie. Nie było to oświadczenie ex cathedra. Ale, było oficjalne.

Jednak, jeśli prowadzi do Boga, to OK.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świety ogień od Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-19, 14:08

Dezerter pisze: 2020-04-19, 12:15 Oj Marku - strzeliłeś nam samobója ;) :
Oto cuda i Objawienia oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki. Część 1
(...) "CUD KRWI Z NEAPOLU: coroczne upłynnienie krwi św. Januarego w Neapolu to jeden z najdłużej i najlepiej udokumentowanych fenomenów w historii.
https://www.fronda.pl/a/oto-cuda-i-obja ... 72394.html
Racja, chociaż to jednak trochę co innego. No i jest udostępnione do badania.

ODPOWIEDZ