Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jozek » 2022-02-25, 23:43

Zadna z teorii naukowych nic nie odkryla nowego.
Powiedz konnkretnie ktora z obecnych teorii przyczynila sie do skonstruowania samochodu, czy budowy komorki na narzedzia. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: konserwa » 2022-02-26, 00:06

teoria mechaniki cial sprezystych - do perfekcji przemyslana chocby w lucznictwie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jozek » 2022-02-26, 00:21

Ale po pierwsze czy to jest teoria, a po drugie, co ona ma wspolnego z budowa samochodu?
Moze tak dla ulatwienia, podam ze przydaly by sie daty kiedy jakas teoria powstala, a kiedy wynaleziono ppojazd nazywany samochodem. ;)
Poza tym teorie pozostaja teoriami, chyba ze zostana definitywnie udowodnione, to wtedy juz nie sa teoriami, tylko np.. prawem fizyki itp.
Puki co, postawilles sie w sytuacji udowadniania niemozliwego. ;)
Mysle ze poplataly ci sie teorie z wynalazkami i konkretnymi badaniami potwierdzoonymi badaniiami i faktami fizycznymii.
Teoria, jakakolwiek by nie byla, dopuki nie zostanie definitywnie udowoodniona doputy pozostanie jedyniie teoria.
Ostatnio zmieniony 2022-02-26, 00:27 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Andej » 2022-02-26, 00:27

Zastanawiam się, kto w tym wątku najbardziej odleciał. Mam swój typ.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: konserwa » 2022-02-26, 00:39

Uszczelnienia w silniku, pompy paliwowe, wtryski, resory, amortyzatory ... mogly zostac opracowane tylko na bazie teorii i badan tychze teorii w laboratoriach. Dopiero pozniej do roboty wziely sie warsztaty.
sama konstrukcja wolantu to byl skok technologiczny w porownaniu z karoca o cale lata swietlne.
Teorie matematyczne i geometria - bez tego nie byloby nic w samochodzie.
Stomatologia - teoretyczne opracowanie spiekow ceramicznych, pozniej rozwiniecie i wyprodukowanie pierszej plomby nieamalgatowej ...

teorie zaplonu, spalania, mechaniki cieczy lotnych ...
teorie elektrycznosci i elektromagnetyzmu, pozniej doskonalone az do wynalezienia lampy ( triody ) elektronowej ... nastepnie tranzystory i uklady typu MESA ... dzieki temu masz komorke.

teorie o organizmach zywych - obecnie zastosowanie w chirurgiii ...

Jozku - wiedza to poczatek - wowczas przychodzi nauka i wypracowuje teorie - nastepnie teorie sa wdrazane - nastepnie teorie sprawdzajace sie sluza do opracowania technik - a te prowadza juz praktycznie do opracowania technologii wytworvzych.

Nie zauwazyles Jozku , ze mamy teraz obrabiarki, ktore jeszucze 100 lat temu teoretycznie byly niewykonalne. Ale poszukiwania w okreslonych dziedzinach doprowadzily do opracowania teorii o materialch scisliwych i rozpreznych, scinakowych i plastycznych, stopach z pamiecia i stopach termicznych ...

Najpierw trzeba bylo wypracowac teorie, aby wiedziec, w ktorym kierunku prowadzic badania.

Oj, Jozku, jozku - przeciez zlotnictwo to ciag kilku teorii wdrozonych i doprowadzonych do perfekcji w okreslonych zapotrzebowaniach.
Chyba nie powiesz, ze to Ty wszytko tak na pstrykniecie wymysliles?

Dodano po 3 minutach 46 sekundach:
Dodam tylko, ze luki kompozytowe to tez obserwcja i teortyczne myslenie, skorzystanie z prawidel matematyki - i wytworzenie luku perskiego, ktorego rozwinieciem jest luk angielski - jak twierdza znawcy - najdoskonalsze urzadzenie do miotania beltow.
teorie strzelania 8 czyli okreslania katow celowania ) sa oparte na analizie matematyczej ... angielscy lucznicy az do XiX wieku byli niepokonani i zostali wyparci dopiero przez sztucery na naboj.

Dodano po 58 sekundach:
Andrju - nie chce mi sie wszystkiego wciaz udowadniac. Ale mysle, ze fajnie czasem odleciec.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jozek » 2022-02-26, 03:48

I faktycznie odleciales, bo to co nawypisywales to fakty naukowe, a nie teorie, wiec suma sumarum, nie podalles zadnego przykladu. ;)
Daj mi znac jak ktos udowodni teorie ewolucji. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5326
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 845 times
Been thanked: 1403 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: abi » 2022-02-26, 06:47

(niektorzy ewidentnie spac nie moga) :p
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: konserwa » 2022-02-26, 08:07

Nie moge spac, Abi. Niestety, mam chroniczne bole kregoslupa.
jozku - na nteoriach buduje sie nauke i fakty.
Daj znac, kiedy udowodnisz, ze zycie pochodzi od Boga.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Andej » 2022-02-26, 08:38

A Ziemia jest i tak wklęsła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: konserwa » 2022-02-26, 09:47

Tak Andeju. Jest to wkleslosc wypukla . A woda jest w proszku.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jozek » 2022-02-26, 10:46

konserwa pisze: 2022-02-26, 08:07 Nie moge spac, Abi. Niestety, mam chroniczne bole kregoslupa.
jozku - na nteoriach buduje sie nauke i fakty.
nie, teorie sa teoriami jedynie do czasu ich potwierdzenia, a wtedy staja sie nauka i faktem.
Teoria nazywa sie cos co nie zostalo definitywnie udowodnione, a przynajmniej wyglada na prawdopodobne.
Nawet teorie spiskowe, sa tak samo teoriami, dopuki ktos nie udowodni spisku, albo sam spisek wyjdzie na jaw. ;)
Pozniej staja sie faktami. ;)

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
abi pisze: 2022-02-26, 06:47 (niektorzy ewidentnie spac nie moga) :p
Abi, ja po prostu wczesnie wstaje. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Andej » 2022-02-26, 11:56

konserwa pisze: 2022-02-26, 09:47 Tak Andeju. Jest to wkleslosc wypukla . A woda jest w proszku.
Skoro tak twierdzisz? Ja mogę udowodnić swoją tezę.

A co wody w proszku, to tak jest. Pamiętam sposób przyrządzania. Należy wsypać jedną łyżeczkę do szklanki i rozpuścić w wodzie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-26, 12:19

Andej pisze: 2022-02-26, 08:38 A Ziemia jest i tak wklęsła.
Co każdy może sprawdzić po butach.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jozek » 2022-02-26, 13:49

Najwyrazniej to widac na butach gdy ktos ma plaskkostopie. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-26, 14:05

Dziś jakoś uderzyła mnie jedna rzecz z Księgi Rodzaju (nie wykluczam, że niesłusznie - być może jest to moja nadinterpretacja).
Bóg stwarza Adamowi towarzyszkę i...
„(...)A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział: Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta."/Rdz 2,22-23 BT5/
(tu jest bardzo ważny tekst, z wielkimi konsekwencjami: niewiastę należałoby raczej przetłumaczyć na "mężynę", lecz takie słowo nie istnieje w języku polskim - ale ja teraz nie o tym, więc nie będę rozwijał).

Czyli mamy "niewiastę". Ale imię nadaje Adam żonie dopiero po grzechu pierworodnym i po "wyklęciu" Pierwszych Rodziców ("Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem", "w trudzie będziesz zdobywał z niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia" itd) oraz po ważnym oświadczeniu "przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu".
W dodatku do tego nadanego - dopiero teraz! - imienia autor natchniony dołącza wyjaśnienie, dlaczego właśnie "Ewa":
"Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących."/Rdz 3,20/

Można by pomyśleć, że skoro nadanie imienia nastąpiło po grzechu pierworodnym, to "stanie się matką wszystkich żyjących" może nie oznacza bycia biologiczną przodkinią wszystkich (w końcu zwierzęta też żyją, a ich matką nie była fizycznie Ewa), lecz "matką" całego świata żyjącego pod owym, właśnie popełnionym grzechem pierworodnym.

Dodać tu można jeszcze tekst z Listu do Rzymian odwołujący się do Księgi Rodzaju i mówiący, że nie tylko ludzie, ale wszystkie stworzenia ucierpiały od grzechu pierworodnego:
"Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał - w nadziei, że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych."/Rz 8:20-21/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”