Jak wyobrażacie sobie niebo?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-06, 20:47

niepraktykujący pisze: 2022-01-06, 00:22
Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-05, 11:48 W każdej chwili człowiek w Niebie ma wolną wolę. Może nawet grzeszyć (oczywiście, ponieważ Niebo to nie miejsce, tylko stan bez grzechu, więc grzesząc, nie jest się w Niebie).
To, że to się nigdy nie stanie nie wynika z braku wolnej woli, tylko z tego, że człowiek już nie obciążony doczesnością nie popełnia błędów, nie podejmuje błędnych (a więc zmiennych) decyzji.
Zatem jeśli podejmie decyzje, że "idzie do Nieba" - nigdy jej nie zmieni (podobnie jeśli podejmie decyzję o "pójściu do piekła").
Ciekawy masz pomysł :) bo z niego by wynikało że ludzie staną sie doskonali
To oczywiste.
"Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe."/1Kor 13,10/.
"(...) dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa."/Ef 4,13/
W doczesności to nie jest możliwe:
"Nie [mówię], że już [to] osiągnąłem i już się stałem doskonałym, lecz pędzę, abym też [to] zdobył, bo i sam zostałem zdobyty przez Chrystusa Jezusa."/Flp 3,12/
, i nie będą już w stanie popełniać błędów? grzeszyć?
Nie. Nie będą chcieli grzeszyć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Andej » 2022-01-06, 21:47

niepraktykujący pisze: 2022-01-06, 20:22 Ludzie są niedoskonali, popełniają błędy, więc to zło jest konieczne, to sie musi pojawić, bo jak ty chcesz inaczej? wymuszać u ludzi podejmowanie tylko dobrych decyzji? a może natura ludzka, skierowana jedynie na dobro?
Wymuszanie bez sensu. Nie ma wartości. To powinna być świadoma decyzja.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

niepraktykujący

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: niepraktykujący » 2022-01-07, 00:27

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-06, 20:47 To oczywiste.
W którym miejscu doskonałość, zabrania grzeszyć?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-07, 00:38

niepraktykujący pisze: 2022-01-07, 00:27
Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-06, 20:47 To oczywiste.
W którym miejscu doskonałość, zabrania grzeszyć?
Z definicji. Grzech wyklucza doskonałość.

niepraktykujący

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: niepraktykujący » 2022-01-07, 10:36

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-07, 00:38 Z definicji. Grzech wyklucza doskonałość.
Przecież można być doskonale dobrym, jak również doskonale złym.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2537
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 411 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Abstract » 2022-01-07, 10:53

niepraktykujący pisze: 2022-01-07, 10:36 Przecież można być doskonale dobrym, jak również doskonale złym.
To tak nie działa, zło często wdziera się do człowieka jako fałszywe dobro, zło to skażenie, tam gdzie zło, tam brak doskonałości. Gierki słowne nic poza tym.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Andej » 2022-01-07, 20:02

niepraktykujący pisze: 2022-01-07, 10:36 Przecież można być doskonale dobrym, jak również doskonale złym.
Masz rację. Jezus Chrystus i Maryja są tego przykładami. Jedynymi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

niepraktykujący

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: niepraktykujący » 2022-01-07, 21:04

Abstract pisze: 2022-01-07, 10:53 To tak nie działa, zło często wdziera się do człowieka jako fałszywe dobro, zło to skażenie, tam gdzie zło, tam brak doskonałości. Gierki słowne nic poza tym.
Te twoje gierki słowne :D ja tutaj nie mówię o relacjach i zależnościach miedzy dobrem i złem, mówię o tym że coś takiego jak doskonałe zło i doskonałe dobro, może istnieć, ewentualnie istnieje, to tak jakbym mówił że dzisiaj zmarł milioner oraz jakiś bezdomny, to ty na to że nie zmarł bezdomny, bo ten bezdomny kiedyś nie był bezdomnym.
I jeśli istnieje doskonałość w byciu dobrym, to i moźe istnieć doskonałość w byciu złym, i całe te twoje gierki słowne, tego nie zmienią.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-07, 22:03

Nie karmcie trolla.

Kordian

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Kordian » 2022-01-27, 22:30

A jeśli tak naprawdę niczego nie wiemy?
Jeśli może jest jakaś Arkadia, gdzie wszyscy są szczęśliwi?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: konserwa » 2022-01-27, 23:07

Jest moze i morze.
Nazwiemy auto tramwajem, a niebo arkadia?
Czy to w jakis konkretny sposob cos zmieni?

Kordian

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Kordian » 2022-01-28, 12:48

W kontekście wieczności? Nie wiem. Nie wiem, czy to ma znaczenie.
Pewnie sporo osób, myśląc o życiu po śmierci, nie myśli o niebie w ujęciu chrześcijańskim.
A jednak większość z nas ma intuicję istnienia nieba, jakkolwiek pojmowanego.

ula
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 27 sty 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: ula » 2022-01-28, 15:12

nie potrafie sobie wyobrazic nieba, moje myslenie jest ludzkie, czasem moge pomarzyc o tym jak to "miejsce" wyglada ale wydaje mi sie ze nawet wtedy jestem w błędzie

niepraktykujący

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: niepraktykujący » 2022-02-03, 17:55

Kordian pisze: 2022-01-27, 22:30 A jeśli tak naprawdę niczego nie wiemy?
Jeśli może jest jakaś Arkadia, gdzie wszyscy są szczęśliwi?
Wszyscy? Hitler i Stalin też?
Kordian pisze: 2022-01-28, 12:48 W kontekście wieczności? Nie wiem. Nie wiem, czy to ma znaczenie.
Pewnie sporo osób, myśląc o życiu po śmierci, nie myśli o niebie w ujęciu chrześcijańskim.
A jednak większość z nas ma intuicję istnienia nieba, jakkolwiek pojmowanego.
Strach przed śmiercią wywołuje u ludzi chęć ucieczki od tej śmierci, uruchamia sie mechanizm obronny, w którym wytwarza sie coś co może tej śmierci zapobiec, a zapobiega religia czy bardziej wiara w to że istnieje Bóg Allah, który nas przed tą śmiercią obroni, i ludzie są na to bardzo podatni, bo wyznawców islamu jest ponad półtora miliarda, i te półtora miliarda ludzi jest w błędzie, żadnego Allaha nie ma i nigdy nie było, ale muzułmanie i tak w to wierzą, bo to niweluje strach przed śmiercią.
ula pisze: 2022-01-28, 15:12 nie potrafie sobie wyobrazic nieba, moje myslenie jest ludzkie, czasem moge pomarzyc o tym jak to "miejsce" wyglada ale wydaje mi sie ze nawet wtedy jestem w błędzie
Bo Niebo jest duchowe, a życie doczesne jest w formie cielesnej, więc tutaj jedno nie przystaje do drugiego, to są dwa zupełnie inne światy.
Chyba już o tym mówiłem, ale na wszelki wypadek powtórzę jeszcze raz :D Bóg jest dobry, i chce żeby każdy człowiek trafił do Nieba, więc gdyby dokładny opis tego jak Niebo wygląda, miał w tym pomóc, to Bóg by to Niebo w Biblii dokładnie opisał.
Mówiąc inaczej to dokładny opis Nieba, który byłby zawarty w Biblii, spowodowałby to że wielu ludzi zostałoby zachęconych do tego, żeby podążać w jego kierunku, i dzięki temu więcej ludzi by trafiło do Nieba, no ale skoro takiego opisu Nieba w Biblii nie ma, to znaczy że Niebo nie jest czymś co by sie ludziom aż tak bardzo nie spodobało, a jeśli ludzie by byli na przeciw, to po co to Niebo opisywać? jaki to by miało cel?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Andej » 2022-02-03, 18:06

niepraktykujący pisze: 2022-02-03, 17:55 Strach przed śmiercią wywołuje u ludzi ...
potrzebę negowania tego, że nicość nie istnieje. Czego przejawem negowanie Boga. Ale taka postawa nie ma wpływu na rzeczywistość, a jedynie na doraźne jej wyobrażanie sobie.

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... &start=345
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”