Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Tutaj znajdziesz regulamin forum oraz wszystkie inne ważne informacje. Zamieszczane są w nim także ogłoszenia o sprawach związanych z forum.
Konwalia

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Konwalia » 2022-08-15, 23:09

Jestem zmęczona po tym, co się stało, nie mam siły i nie będę postępowała nierozsądnie, bo mogę się rozchorować. Najważniejsze jest to, żeby podjąć decyzję, a nie się wahać w nieskończoność, a zatem podjęłam ostateczną decyzję i nie wracam już do tematu. :)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Jozek » 2022-08-15, 23:10

Ok.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Tek de Cart » 2022-08-18, 09:30

jest chętny z Krakowa, może ktoś będzie jechał stamtąd / przez 'tamtąd' żeby go zabrać?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Jozek » 2022-08-18, 10:26

pisz na PW.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Jozek » 2022-08-21, 16:43

Konwalia pisze: 2022-08-15, 23:09 Jestem zmęczona po tym, co się stało, nie mam siły i nie będę postępowała nierozsądnie, bo mogę się rozchorować. Najważniejsze jest to, żeby podjąć decyzję, a nie się wahać w nieskończoność, a zatem podjęłam ostateczną decyzję i nie wracam już do tematu. :)
Dominik jest z Ostrowca Swietokrzyskiego, wiec przejade caly Slask az poza Sandomierz.
Nie wiem co sie u ciebie sie stalo, ale kazde zdarzenie niesie ze soba wiele zmian, wiec tak jak np. mialas jakies negatywne zdazenie ktore wplynelo na ciebie, tak samo mozesz miec pozytywne doswiadczenie ktore tez moze wplynac na ciebie.
Unikanie jakichkolwiek doswiadczen to chowanie sie przed zyciem.
Jak dlugo tak wytrzymasz w ukryciu i strachu?
Wiesz, ja jestem w pewnym sensie niebezpieczny, bo znam sie na materialach wybuchowych (druga klasa specjalisty) i moge zrobic bombe z produktow kuchennych tak jak filmowy Sagal, czy James Bond. Jednak jestem czlowiekiem i staram sie nie robic krzywdy nikomu. ;)
Zreszta, moj trening w armii polegal bardziej na rozbrajaniu niz minowaniu, wiec jestem ukierunkowany na bezpieczenstwo innych, a nie na zagrazanie innym.
A auto dostalo miesiac temu nowe opony, choc stare jeszcze spelnialy warunki techniczne.
Ostatnio zmieniony 2022-08-21, 16:54 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Dezerter » 2022-09-15, 22:53

To już jutro!
przypominam zainteresowanym
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: SmokEustachy » 2022-09-20, 23:15

I jak było? Ja w tym roju przechorowałem

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Dezerter » 2022-09-20, 23:27

Było bardzo intensywnie, za bardzo - nie zdążyliśmy zrealizować 1 tematu, a ostatni był
w niedzielę po obiedzie!
nie było czasu na dłuższe dyskusje, ale jak zawsze było warto
dużo nowych informacji i owocne dyskusje
był jak zawsze Jan Lewandowski ze swoimi darami i tym razem zaskoczenie, bo telewizja katolicka EWTN z Wrocławia, której prezydentem jest b. Siemieniewski
trwały rozmowy z apologetami, są zaproszenia, więc będzie jakaś współpraca
ale o tym niech piszą ci co rozmawiali o tej współpracy
polecam
https://ewtn.pl/
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: SmokEustachy » 2022-10-02, 15:20

Dejcie znać jak będą nagrania

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-29, 11:14

Obecnie są dwa nagrania z sesji (kolejne będą publikowane w odstępie mniej-więcej 1 miesiąca).
Ekumenizm jako dążenie do jedności chrześcijan jest przedsięwzięciem szlachetnym. Nie może jednak - i jest to nauka Kościoła! - być realizowany w sposób lekceważący dla prawdy (w tym także prawdy o jedyności Kościoła).
Osoby praktykujące "niekatolicki" ekumenizm powołują się często na Sobór Watykański II - postanowiłem więc przybliżyć nauczanie tego soboru (a także nauczanie późniejszych papieży) w sprawie właściwego "ustawienia" działań ekumenicznych.
Myślę, że wiele osób będzie zdziwionych, czytając te teksty.



Panuje przekonanie, że alegoryczna interpretacja Księgi Rodzaju powstała w ostatnich wiekach, by "dopasować" Księgę Rodzaju do odkryć naukowych.
Nic bardziej błędnego - w tej konferencji postaram się pokazać na podstawie tekstów z pierwszych wieków, iż była ona obecna od początku chrześcijaństwa, a wiele intuicji Ojców Kościoła wręcz wyprzedziło swoją epokę.
Ostatnio zmieniony 2022-10-29, 11:23 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-05, 12:02

Kolejna konferencja z tegorocznej sesji apologetycznej:
Jak rozpoznać fałszywego proroka - stare rady na nowe czasy.
Co mówią na ten temat Pismo Święte i świadectwa wczesnochrześcijańskie?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Albertus » 2022-11-05, 14:00

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-29, 11:14


Panuje przekonanie, że alegoryczna interpretacja Księgi Rodzaju powstała w ostatnich wiekach, by "dopasować" Księgę Rodzaju do odkryć naukowych.
Nic bardziej błędnego - w tej konferencji postaram się pokazać na podstawie tekstów z pierwszych wieków, iż była ona obecna od początku chrześcijaństwa, a wiele intuicji Ojców Kościoła wręcz wyprzedziło swoją epokę.


Nie wiem gdzie takie przekonanie panuje.

Alegoryczna interpretacja nie tylko Księgi Rodzaju ale też innych ksiąg Biblii, szczególnie ST była obecna od początku chrześcijaństwa.

Tyle tylko że sens alegoryczny i sens dosłowny nie stoją w żadnej opozycji do siebie ani nie mamy alternatywy - albo sens dosłowny albo sens alegoryczny. Jak najbardziej może być i jedno i drugie

Wyjaśnia to Katechizm KK:
115 Według starożytnej tradycji można wyróżnić dwa rodzaje sensu Pisma świętego: dosłowny i duchowy; sens duchowy dzieli się jeszcze na sens alegoryczny, moralny i anagogiczny. Ścisła zgodność między tymi czterema rodzajami sensu zapewnia całe jego bogactwo w żywej lekturze Pisma świętego w Kościele:

116 Sens dosłowny. Jest to sens oznaczany przez słowa Pisma świętego i odkrywany przez egzegezę, która opiera się na zasadach poprawnej interpretacji. Omnes sensus (sc. sacrae Scripturae) fundentur super unum, scilicetlitteralem - "Wszystkie rodzaje sensu Pisma świętego powinny się opierać na sensie dosłownym" 88.

117 Sens duchowy. Ze względu na jedność zamysłu Bożego nie tylko tekst Pisma świętego, lecz także rzeczywistości i wydarzenia, o których mówi, mogą być znakami1.
1.Sens alegoryczny. Możemy osiągnąć głębsze zrozumienie wydarzeń, poznając ich znaczenie w Chrystusie. Na przykład przejście przez Morze Czerwone jest znakiem zwycięstwa Chrystusa, a przez to także znakiem chrztu 89.
2. Sens moralny. Wydarzenia opowiadane w Piśmie świętym powinny prowadzić nas do prawego postępowania. Zostały zapisane "ku pouczeniu nas" (1 Kor 10, 11) 90.
3. Sens anagogiczny. Możemy widzieć pewne rzeczywistości i wydarzenia w ich znaczeniu wiecznym; prowadzą nas (gr. anagoge) do naszej Ojczyzny. W ten sposób Kościół na ziemi jest znakiem Jeruzalem niebieskiego 91.

118 Średniowieczny dwuwiersz streszcza znaczenie czterech sensów:

Littera gesta docet, quid credas allegoria,
Moralis quid agas, guo tendas anagogia.
Sens dosłowny poucza o wydarzeniach, alegoria o tym, w co należy wierzyć,
sens moralny mówi, co należy czynić, anagogia - do czego dążyć.
To że przejście przez morze Czerwone oznacza w sensie alegorycznym zwycięstwo Chrystusa nie oznacza że fakt przejścia przez morze czerwone nie miał miejsca a jego opis biblijny jest tylko literacką zapowiedzią zwycięstwa Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 2022-11-05, 14:06 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-05, 14:06

Proponuję zapoznać się z wypowiedziami Ojców zawartymi w filmie ;)
Ostatnio zmieniony 2022-11-05, 14:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 18:12

No właśnie, jednym z "krzyży" niesionych przez Marka jest to, że - pomijając już tą sytuację z religijną przemową - wiele razy na tym forum pisał, pisał i pisał wyjaśnienia a niektórzy wypowiadają się bez zapoznania się z treściami którym poświęcił tyle czasu, wysiłku i zaangażowania.
I nie tyle chodzi mi o Ciebie Albertusie (bo przecież teoretycznie mogłeś zapoznać się z argumentami Marka tylko ich po prostu nie uznawać) co raczej o inne osoby.
Bynajmniej nie oznacza to, że podzielam wszystkie poglądy Marka lub akceptuję wszystkie formy jakimi je wyraża ale martwi mnie zaniżanie przejrzystości dyskusji.
Ostatnio zmieniony 2022-11-06, 18:13 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Sesja Apologetyczna - zaproszenie

Post autor: SmokEustachy » 2022-11-10, 11:25

Zrobimy sobie mała refleksję apologetyczną np. w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem? Np. na Discordzie albo Teamsach?
1. Ustalamy dzień i godzinę.
2. Wbijamy się na discorda na serwer. Albo na Timsy.
3. Dyskutujemy.

Najpierw kto tam chce przygotuje jakieś referaty, po tym dyskusja. Myślę że 2 godziny wystarczą z nawiązką albo do rana. Można udostepniać ekran.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje i ogłoszenia”