Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-27, 11:44

A ile kat temu był potop? Ponoć niecałe 6000. Więc nie tylko Himalaje, ale nawet Tatry już istniały.

Eden

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Eden » 2020-01-27, 11:49

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-27, 11:44 A ile kat temu był potop? Ponoć niecałe 6000. Więc nie tylko Himalaje, ale nawet Tatry już istniały.
Czyli tak, jak podejrzewałem: nie widzisz w potopie globalnym wydarzenia, które uformowało góry do obecnej formy, bo przez potopem będąc niskimi były zalane wodą, jak Pismo podaje.

A, kolego, co z PRZYMIERZEM Boga??! Czy Bóg jest wierny swemu przymierzu (Rdz 9)?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-27, 11:53

Nie odpowiedziałeś: ile lat temu był potop?

Eden

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Eden » 2020-01-27, 11:56

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-27, 11:53 Nie odpowiedziałeś: ile lat temu był potop?
Ok. 6000 lat minęło.

Ale nie pisz do mnie, jeśli tematu przymierza, które obiecuje zero potopu, co niszczy życie, nie podejmiesz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-27, 12:31

Eden pisze: 2020-01-27, 11:56
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-27, 11:53 Nie odpowiedziałeś: ile lat temu był potop?
Ok. 6000 lat minęło.
Zatem twierdzisz, że góry mają mniej niż 6000 lat?
Myślę że to stwierdzenie wystarczy.
Eden pisze: 2020-01-27, 11:56Ale nie pisz do mnie, jeśli tematu przymierza, które obiecuje zero potopu, co niszczy życie, nie podejmiesz.
Jeszcze nie jesteś właścicielem forum i nie będziesz mi stawiał warunków.

Eden

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Eden » 2020-01-27, 12:35

Czyli wg Ciebie było tak:
Miała miejsce lokalna powódź. Pan Bóg po niej zawarł przymierze, że więcej lokalnej powodzi, zwanej potopem, nie będzie - nie zginie nigdy więcej w takiej powodzi żadna żywa istota!
No to teraz wg Ciebie: Czy Pan Bóg dotrzymał warunków przymierza, czy nie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-27, 12:37

Nie domyślaj się jak było "według mnie" - nie wychodzi Ci, Edenie-Himalaje-Mają-sześć-tysięcy-lat.

Eden

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Eden » 2020-01-27, 13:30

@Marek_Piotrowski - proszę o analizę treści przymierza, z uzasadnieniem, że ono nie zostało nigdy złamane, skoro co roku w lokalnych powodziach ginie sporo ludzi i zwierząt; oto treść przymierza (odpowiedz, albo ktoś inny, jak się krępujesz - czy Bóg dotrzymał słowa?):
  • Rdz 9:8-17 pau
    (8) Potem Bóg rzekł do Noego i jego synów:
    (9) „Oto Ja zawieram moje przymierze z wami, a po was z waszym potomstwem
    (10) i z wszelką żywą istotą, która jest z wami, z ptactwem i bydłem oraz z wszelkim zwierzęciem spośród tych, które wyszły z arki.
    (11) Ustanawiam więc moje przymierze z wami. Żadna istota cielesna nie będzie już wyniszczona wodami potopu. Nie będzie już więcej potopu, który miałby spustoszyć ziemię”.
    (12) I Bóg rzekł: „Oto znak przymierza, który kładę między Mną i wami, i między wszelką istotą żywą, która jest z wami, dla wszystkich przyszłych pokoleń.
    (13) Łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem między Mną a ziemią.
    (14) Gdy więc ujrzę obłok nad ziemią i ukaże się łuk na chmurach,
    (15) przypomnę sobie moje przymierze między Mną a wami oraz wszelką żywą istotą cielesną. Nie będzie już więcej wód potopu, niszczących wszelką istotę cielesną.
    (16) Gdy więc pojawi się łuk na obłoku i zobaczę go, przypomnę sobie wieczne przymierze między Bogiem i wszelką żywą istotą cielesną, która jest na ziemi”.
    (17) I Bóg powiedział do Noego: „To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszelką istotą cielesną, jaka jest na ziemi”.
Marku (albo ktoś inny), tak lubisz analizować treść Pisma... - zatem czekam na analizę w/w tekstu i UZASADNIENIEM, że Pan Bóg dotrzymała słowa!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-27, 13:54

Zadajesz pytania "greckie" ("jak to było?") co samo w sobie w odczytaniu Biblii jest błędem. Prawidlowe pytanie brzmi: "co znaczy opowieść o Potopie"?

Eden

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Eden » 2020-01-27, 13:58

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-27, 13:54 Zadajesz pytania "greckie" ("jak to było?") co samo w sobie w odczytaniu Biblii jest błędem. Prawidlowe pytanie brzmi: "co znaczy opowieść o Potopie"?
Nie uciekaj od mojej prośby: proszę o dowiedzenie, że Bóg dotrzymał przymierza po potopie zawartego! (ale robiąc tę analizę trzymaj się tezy, że potop=większa lokalna powódź).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-27, 14:12

Nie uciekam. Mówisz o rzeczy która nie wiadomo czy w ogóle miała miejsce, i pytasz o jej zasięg terytorialny; w sposób typowy dla myślenia greckiego (a więc innego niż biblijne), skupiasz się na "fali nośnej" a nie na treści jaka niesie.
To nie ma sensu; równie dobrze (a raczej równie absurdalnie) mógłbys dopytywać o słowa o tym, że przed Potopem Bóg "żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się"/Rdz 6,6/ a nawet powiedział: "żałuję, że ich stworzyłem" /Rdz 6,6/.
Bóg nie mógł "żałować" bo przecież zna przyszłosć i nic co się dzieje, nie jest dla Niego zaskoczeniem.

Zamiast "łapać Biblię za słówka", zacznij wyciągać wnioski z tego CO ZNACZY Potop; to, czy jest to czysta przypowieść (wzięta np. z sagi o Gilgameszu), czy też miała miejsce jakaś większa lub mniejsza powódź jest ZUPEŁNIE BEZ ZNACZENIA.

Biserica Dumnezeu

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-27, 15:02

Jesli byly, to zanczy, ze nic nie znaczy.
a jesli nie byly to masz przyklad na ewolucje materii.
Geologia potwierdza, ze byly rozne - ale wypietrzyla sie, zanim nastal potop.
Dlatego wszystkie tego typu dywagacje nie maja zadnego uzasadnienia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Andej » 2020-01-27, 17:37

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-26, 22:33 Andeju - pytanie zle zadane, z wadliwych zalozen wyszedles.
jaki obszar ziemi byl zamieszkaly? Jesli idzie o gestosc zaludnienia, to raczej niewielki.
Jesli chodzi o rozproszenie populacji to -ogromny. ...
Czy mógłbyś sprecyzować? Podziel się wiedzą na ten temat, będę wdzięczny. Czy wszystkie kontynenty były zamieszkiwane przez ludzi w czasach Noego?
Obszar niewielki piszesz, ale rozproszona gęstość. Ale jaki obszar? Wydaje mi się, że nawet na pytanie złe, naiwne i wynikające ze złych założeń (jakie to założenia, też chętnie bym się dowiedział), można (i trzeba) odpowiedzieć rzetelnie i konkretnie. Wiesz, że czynię źle, ale nie powiesz jak jest dobrze. Ponawiam pytanie (niezależnie od tego, czy wychodzi ze złych założeń, czy z dobrych, czy jest ono dobre czy złe): Jaki obszar był zamieszkiwany przez ludzi w czasach Noego? Zaspokoisz moją ciekawość?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-27, 18:17

Chyba tak.
A jak rzetelnie zadac pytanie w temacie tak niewielkich danych?
Zastanow sie, czy mozna rownie rzetelnie w temacie tak niewielu danych odpowiedziec rzetelnie?
Ani pytanie, ani odpowiedz nie wisi na wadze medrca , szkielka i oka.

Ale zaspokoje Twoja ciekawosc.
Obszar zamieszkany juz w tych czasach byl calokuliscie ziemski.
Swiadcza o tym znaleziska.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15101
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4246 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Stworzenie-potop-zagłada Sodomy. Rzeczywistość historyczna czy nie?...

Post autor: Dezerter » 2020-01-27, 19:45

Eden pisze: 2020-01-27, 12:35 Czyli wg Ciebie było tak:
Miała miejsce lokalna powódź. Pan Bóg po niej zawarł przymierze, że więcej lokalnej powodzi, zwanej potopem, nie będzie - nie zginie nigdy więcej w takiej powodzi żadna żywa istota!
No to teraz wg Ciebie: Czy Pan Bóg dotrzymał warunków przymierza, czy nie?
Gdybyś nie był ignorantem, który ignoruje badania naukowe i wiedzę zgromadzoną, przez te nauki, to byś wiedział o czymś takim jak
Koniec epoki lodowcowej ok 8000 lat temu , które obejmowało cały świat. Skutkiem globalnego ocieplenia było podniesienie się poziomu wód - czasami bardzo gwałtowne na skutek przepełnienia i rozlania się śródlądowych gigantycznych jezior. Dochodziło na całym świecie do niespotykanych w dzisiejszym świecie powodzi, które obejmowały całe kraje, krainy, regiony (Anglia stała się wyspą, a osady portowe pomiędzy Anglią a Francja leżą dziś na głębokości 6m. :!:) Pamięć o tym potopie przetrwała w wielu ludach i kulturach na wszystkich kontynentach :!: - również na Bliskim Wschodzie. Żydzi nie byli pierwszym ludem opowiadającym tą historię w tym regionie, zapożyczyli ją od starożytniejszego narodu Sumerów. Dlatego jest to opowieść mitologiczna, bo opowiada o prawdziwych wydarzeniach, ale nie sposób historyczny, naukowy.
Natchniony pisarz starożytny wykorzystał tą opowieść do przekazania prawd wiary o grzechu, nieuchronnej Bożej karze za grzech i nagrodzie dla sprawiedliwego i jego rodziny, oraz o tym, że Miłosierny Bóg nigdy nie zniszczy całej Ziemi i jej mieszkańców, bo jest Ojcem wszystkich ludzi i całego stworzenia, bo przeznaczył dla nas inny los - swojego Syna i zbawienie.
kto ma oczy niech czyta, a kto ma rozum niech rozważa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”