Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: abi » 2024-01-21, 20:24

czy była to wieprzowina?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1926
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andy72 » 2024-01-21, 20:29

kazik95 pisze: 2024-01-21, 20:17 Paweł jadł mięso poświęcone bogom pogańskim i nic mu to poświęcenie nie zrobiło.
Wiadomo że święty Piotr miał widzenie dotyczące niekoszernych potraw, jednak gdzie jest o tym że św. Paweł jadł?
W 1 List do Koryntian : 8 jest wręcz przeciwnie, nie chodziło że wierzył w realne istnienie bożków, ale o niegorszenie.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: kazik95 » 2024-01-21, 20:37

Andy72 pisze: 2024-01-21, 20:29
kazik95 pisze: 2024-01-21, 20:17 Paweł jadł mięso poświęcone bogom pogańskim i nic mu to poświęcenie nie zrobiło.
Wiadomo że święty Piotr miał widzenie dotyczące niekoszernych potraw, jednak gdzie jest o tym że św. Paweł jadł?
W 1 List do Koryntian : 8 jest wręcz przeciwnie, nie chodziło że wierzył w realne istnienie bożków, ale o niegorszenie.


‭‭Pierwszy list św. Pawła do Koryntian‬ ‭8:1‭-‬13‬ ‭BW1975‬‬

[1] A co do mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że wszyscy mamy właściwe poznanie. Poznanie nadyma, ale miłość buduje. [2] Jeśli kto mniema, że coś poznał, jeszcze nie poznał, jak należało poznać; [3] Lecz jeśli kto miłuje Boga, do tego przyznaje się Bóg. [4] Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz Jednego. [5] Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, [6] Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy. [7] Lecz nie wszyscy mają właściwe poznanie; niektórzy bowiem, przyzwyczajeni dotąd do bałwochwalstwa, spożywają mięso jako składane w ofierze bałwanom i sumienie ich z natury słabe, kala się. [8] Zapewne, pokarm nie zbliża nas do Boga, gdyż nic nie tracimy, jeśli nie jemy, i nic nie zyskujemy, jeśli jemy. [9] Baczcie jednak, aby ta wolność wasza nie stała się zgorszeniem dla słabych. [10] Albowiem jeśliby kto ujrzał ciebie, który masz właściwe poznanie, siedzącego za stołem w świątyni pogańskiej, to czyż to nie pobudzi sumienia jego, ponieważ jest słaby, do spożywania mięsa składanego w ofierze bałwanom? [11] I tak przyczyni się twoje poznanie do zguby człowieka słabego, brata, za którego Chrystus umarł. [12] A tak, grzesząc przeciwko braciom i obrażając ich słabe sumienie, grzeszycie przeciwko Chrystusowi. [13] Przeto, jeśli pokarm gorszy brata mego, nie będę jadł mięsa na wieki, abym brata mego nie zgorszył.

https://bible.com/bible/3490/1co.8.1.BW1975
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Albertus » 2024-01-21, 20:43

abi pisze: 2024-01-21, 20:24 czy była to wieprzowina?
Zależy w jakiej świątyni jakiemu bóstwu była poświęcona ale na przykład izydzie jak najbardziej w ofierze składano również świnie

https://www.focus.pl/artykul/skladane-o ... rzym-kosci

Zeusowi zasadniczo świń chyba w ofierze nie składano ale przed powstaniem Machabeuszy Grecy to robili i dawali Żydom mięso do jedzenia.
Ostatnio zmieniony 2024-01-21, 20:54 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Dezerter » 2024-01-21, 20:51

kazik95 pisze: 2024-01-21, 20:17 Paweł jadł mięso poświęcone bogom pogańskim i nic mu to poświęcenie nie zrobiło.

Dodano po 28 sekundach:
Ani też nie mówił, że to grzech.
LOL
Dz 15:19-21 Bp "Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Pana.(20) Należy jednak napisać im, aby powstrzymali się od ofiar nieczystych składanych bogom, od nierządu, od pokarmów ze zwierząt uduszonych i krwi.(21) Od dawna bowiem w miastach są tacy, którzy głoszą naukę Mojżesza, czytając go w każdy szabat w synagogach'."
Wytłuścić?
Przestrzegasz zaleceń Pierwszego Apostolskiego Soboru czy nie?
Ty biblijny ponoć jesteś?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Albertus » 2024-01-21, 20:54

kazik95 pisze: 2024-01-21, 20:37
Andy72 pisze: 2024-01-21, 20:29
kazik95 pisze: 2024-01-21, 20:17 Paweł jadł mięso poświęcone bogom pogańskim i nic mu to poświęcenie nie zrobiło.
Wiadomo że święty Piotr miał widzenie dotyczące niekoszernych potraw, jednak gdzie jest o tym że św. Paweł jadł?
W 1 List do Koryntian : 8 jest wręcz przeciwnie, nie chodziło że wierzył w realne istnienie bożków, ale o niegorszenie.


‭‭Pierwszy list św. Pawła do Koryntian‬ ‭8:1‭-‬13‬ ‭BW1975‬‬

[1] A co do mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że wszyscy mamy właściwe poznanie. Poznanie nadyma, ale miłość buduje. [2] Jeśli kto mniema, że coś poznał, jeszcze nie poznał, jak należało poznać; [3] Lecz jeśli kto miłuje Boga, do tego przyznaje się Bóg. [4] Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz Jednego. [5] Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, [6] Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy. [7] Lecz nie wszyscy mają właściwe poznanie; niektórzy bowiem, przyzwyczajeni dotąd do bałwochwalstwa, spożywają mięso jako składane w ofierze bałwanom i sumienie ich z natury słabe, kala się. [8] Zapewne, pokarm nie zbliża nas do Boga, gdyż nic nie tracimy, jeśli nie jemy, i nic nie zyskujemy, jeśli jemy. [9] Baczcie jednak, aby ta wolność wasza nie stała się zgorszeniem dla słabych. [10] Albowiem jeśliby kto ujrzał ciebie, który masz właściwe poznanie, siedzącego za stołem w świątyni pogańskiej, to czyż to nie pobudzi sumienia jego, ponieważ jest słaby, do spożywania mięsa składanego w ofierze bałwanom? [11] I tak przyczyni się twoje poznanie do zguby człowieka słabego, brata, za którego Chrystus umarł. [12] A tak, grzesząc przeciwko braciom i obrażając ich słabe sumienie, grzeszycie przeciwko Chrystusowi. [13] Przeto, jeśli pokarm gorszy brata mego, nie będę jadł mięsa na wieki, abym brata mego nie zgorszył.

https://bible.com/bible/3490/1co.8.1.BW1975
Dalszy ciąg tego wywodu mamy kawałek dalej:
1Kor10:
14 Dlatego też, najmilsi moi, strzeżcie się bałwochwalstwa! 15 Mówię jak do ludzi rozsądnych. Zresztą osądźcie sami to, co mówię: 16 Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy12, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? 17 Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba. 18 Przypatrzcie się Izraelowi według ciała!13 Czyż nie są w jedności z ołtarzem ci, którzy spożywają z ofiar na ołtarzu złożonych? 19 Lecz po cóż to mówię? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś? 20 Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie Bogu14. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami. 21 Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów. [/b]22 Czyż będziemy pobudzali Pana do zazdrości?15 Czyż jesteśmy mocniejsi od Niego? 23 Wszystko wolno16, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje. 24 Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego! 25 Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia. 26 Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia17. 27 Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia. 28 A gdyby ktoś powiedział: «To było złożone na ofiarę» - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie. 29 Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności?18 30 Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię? 31 Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie 32 Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, 33 podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni.


Jak widzimy chodzi o spożywanie wszystkiego bez dociekania tego czy mięso pochodzi z ofiar czy nie bo sam ten fakt nie ma wpływu na mięso i nie może wierzącemu zaszkodzić.Ale nawet wtedy jeśli ktoś powie że to było złożone w ofierze to nie powinno się tego jeść.

Co innego udział w pogańskich obrzędach czy ofiarach. To jest oczywiście zakazane.
Ostatnio zmieniony 2024-01-21, 20:56 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: kazik95 » 2024-01-21, 20:55

Dezerter pisze: 2024-01-21, 20:51
kazik95 pisze: 2024-01-21, 20:17 Paweł jadł mięso poświęcone bogom pogańskim i nic mu to poświęcenie nie zrobiło.

Dodano po 28 sekundach:
Ani też nie mówił, że to grzech.
LOL
Dz 15:19-21 Bp "Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Pana.(20) Należy jednak napisać im, aby powstrzymali się od ofiar nieczystych składanych bogom, od nierządu, od pokarmów ze zwierząt uduszonych i krwi.(21) Od dawna bowiem w miastach są tacy, którzy głoszą naukę Mojżesza, czytając go w każdy szabat w synagogach'."
Wytłuścić?
Przestrzegasz zaleceń Pierwszego Apostolskiego Soboru czy nie?
Ty biblijny ponoć jesteś?
Widać, że Piotr z Pawłem mieli trochę różne i zniuansowane podejście do sprawy
Ostatnio zmieniony 2024-01-21, 20:55 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1926
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andy72 » 2024-01-21, 21:02

Dlaczego "różne", dlaczego "zniuansowane"?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andej » 2024-01-21, 21:03

Albertus pisze: 2024-01-21, 20:54Ale nawet wtedy jeśli ktoś powie że to było złożone w ofierze to nie powinno się tego jeść.
Sądzę, że chodzi tu o to, aby nie legitymizować pogaństwa. Ale też wskazówka, aby nie być skrupulatem. Nie popadać w przesadę.
Jednak nie sądzę, aby namawiał, by rżnąć głupa.
Wydaje mi się, że takie spożywanie ofiarnego mięsa było swego rodzaju demonstracją, że pokarm ten nie ma żadnego znaczenia rytualne. I przeciwnie, odmówienie świadomego jedzenie poświęconych bożkom pokarmów było demonstracją odrzucenia tych zwyczajów i wierzeń.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: abi » 2024-01-21, 21:05

"czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego" - znaczy mam nie jeść wieprzowiny przy żydach tak?aby ich nie gorszyć?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1926
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andy72 » 2024-01-21, 21:06

Święty Piotr pozwolił jeść wieprzowinę, nie mówił nic o tym, czy miała to być ofiara bożkom
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Dezerter » 2024-01-21, 21:08

abi pisze: 2024-01-21, 21:05 "czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego" - znaczy mam nie jeść wieprzowiny przy żydach tak?aby ich nie gorszyć?
Dokładnie tak
a np przy mnie żadnych robali i fruti di mare x_x
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: abi » 2024-01-21, 21:14

Dezerter pisze: 2024-01-21, 21:08
abi pisze: 2024-01-21, 21:05 "czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego" - znaczy mam nie jeść wieprzowiny przy żydach tak?aby ich nie gorszyć?
Dokładnie tak
a np przy mnie żadnych robali i fruti di mare x_x
:-o
to już wiem czemu faraon poszedł stąd
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Albertus » 2024-01-21, 21:15

Kwestia którą tutaj porusza ś Paweł miała bardzo istotny wymiar praktyczny dla chrześcijan ponieważ mięso pochodzące z ofiar trafiało do ogólnego handlu mięsem i nie bardzo była możliwość odróżnienia które mięso sprzedawane u rzeźnika pochodzi z ofiar a które nie pochodzi.

I Św Paweł pisze że samo mięso nie jest w jakiś sposób skażone przez to że było złożone w ofierze.

Co innego świadome spożywanie mięsa pochodzącego z ofiar bo tu nie chodziło o samo mięso ale o udział w pogańskiej religii.

Co innego spożywanie mięsa z ogólnej sprzedaży nawet ze świadomością że może się trafić mięso pochodzące z ofiar a co innego jako element uczestnictwa w pogańskim kulcie.

Ap2: 18 Aniołowi Kościoła w Tiatyrze13 napisz:
To mówi Syn Boży:
Ten, który ma oczy jak płomień ognia,
a nogi Jego podobne są do drogocennego metalu.
19 Znam twoje czyny, miłość, wiarę, posługę i twoją wytrwałość,
i czyny twoje ostatnie liczniejsze od pierwszych,
20 ale mam przeciw tobie to,
że pozwalasz działać niewieście Jezabel14,
która nazywa siebie prorokinią,
a naucza i zwodzi moje sługi, by uprawiali rozpustę14
i spożywali ofiary składane bożkom.
21 Dałem jej czas, by się mogła nawrócić,
a ona nie chce się odwrócić od swojej rozpusty.
22 Oto rzucam ją na łoże boleści,
a tych, co z nią cudzołożą15 - w wielkie utrapienie,
jeśli od czynów jej się nie odwrócą;
23 i dzieci jej porażę śmiercią.
A wszystkie Kościoły poznają,
że Ja jestem Ten, co przenika nerki i serca;
i dam każdemu z was według waszych czynów.


Dodano po 3 minutach 40 sekundach:
Dezerter pisze: 2024-01-21, 21:08
abi pisze: 2024-01-21, 21:05 "czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego" - znaczy mam nie jeść wieprzowiny przy żydach tak?aby ich nie gorszyć?
Dokładnie tak
a np przy mnie żadnych robali i fruti di mare x_x

To znaczy że regularnie spożywasz posiłki z Żydami i nie chcesz ich gorszyć? ;)
Ostatnio zmieniony 2024-01-21, 21:16 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-21, 21:20

1
Nie ma pewności, że w tekście w ogóle mowa o "spożywaniu" krwi - to wcale nie jest pewne, w tekście jest "kai haimatos" (czyli "od krwi"), wielu egzegetów uważa że chodzi o jej przelewanie, czyli przemoc - mamy analogiczne teksty z wczesnego chrześcijaństwa, mówiące o krwi w kontekście przelewu, a nie "spożywania". Na przykład Justyn Męczennik "Dialog z Zydem Tryfonem":
Bóg nakazuje wam przez wszystkich proroków, abyście wypełniali to, co nakazał wam Mojżesz, to czyni to ze względu na zatwardziałość waszych serc i waszą niewdzięczność wobec Niego, ciągle wam o tym przypomina, po to, abyście mimo wszystko żałowali i tak mogli się Jemu podobać, i nigdy już nie składali swych dzieci na ofiarę dla demonów, ani nie mieli udziału ze złodziejami, ani nie lubowali się w podarkach, ani nie prześladowali nikogo dla zemsty, ani nie krzywdzili w sądzie sieroty, ani nie byli nieczuli na krzywdę wdowy, ani nie mieli rąk pełnych krwi.

2
Załóżmy interpretację "antykrwawą" (że chodziło o spożywanie) to ów nakaz dla pogan występuje w towarzystwie kilku innych poleceń. Dokładnie:
"aby się wstrzymali od
  • pokarmów ofiarowanych bożkom,
  • od nierządu,
  • od tego, co uduszone,
  • i od krwi.
Jak widać, są tu rzeczy ewidentnie konieczne (powstrzymanie się od nierządu), ale i takie, które Nowy Testament jak najbardziej dopuszcza -jak pokarmy ofiarowane bożkom:
Zatem jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, które już były złożone bożkom na ofiarę, wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego. (5) A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie – jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów – (6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy/1 kor 8,4-6/
Nie ma więc jakiegoś bezwzględnego zakazu spożywania pokarmów ifiarowanych bozkom - bo bożków nie ma.
Tyle że ze względu na innych , jesli miałoby to kogoś zgorszyć, nie nalezy tego robić:
"Lecz nie wszystkim dana jest wiedza. Niektórzy jeszcze do tej pory spożywają pokarmy bożkom złożone, w przekonaniu, że chodzi o bożka, i w ten sposób kala się ich słabe sumienie. (8) A przecież pokarm nie przybliży nas do Boga. Ani nie będziemy ubożsi, gdy przestaniemy jeść, ani też jedząc, nie wzrośniemy w znaczenie. (9) Baczcie jednak, aby to, iż wiecie, [jak należy postępować], nie stało się dla słabych powodem do zgorszenia. (10) Gdyby bowiem ujrzał ktoś ciebie, oświeconego wiedzą, jak zasiadasz do uczty bałwochwalczej, czy to nie skłoni również kogoś o słabszym sumieniu do spożywania z ofiar składanych bożkom? (11) I tak to właśnie wiedza twoja sprowadza zgubę na słabego brata, za którego umarł Chrystus. (12) W ten sposób, grzesząc przeciwko braciom i rażąc ich słabe sumienia, grzeszycie przeciwko [samemu] Chrystusowi. (13) Jeżeli więc pokarm gorszy brata mego, przenigdy nie będę jadł mięsa, by nie gorszyć brata." /1 kor 8,7-13/

Podobnie:
"(24) Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego. (25) Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając – dla spokoju sumienia. (26) Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia. (27) Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących, a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic – dla spokoju sumienia. (28) A gdyby ktoś powiedział: To było złożone na ofiarę – nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegał, i z uwagi na sumienie. (29) Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności? (30) Jeśli ja coś spożywam, dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię? (31) Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. (32) Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, (33) podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem, szukając nie własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni." /1 kor 10,24-33/

Wniosek : zakaz ma charakter doraźny, względny, ze wględu na innych - a nie bezwzględny.
I identycznie jest z zakazem spożywania krwi (o ile o spożywanie chodzi)

3
Zacytowany w Piśmie komentarz Piotra do uchwały I Soboru Jerozolimskiego (z którego zacytowałem ów zakaz) mówi też dokładnie o tym, dlaczego apostołowie nałożyli te właśnie ograniczenia. I doskonale współgra z tym, co napisałem w punkcie 2:
"Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan nawracających się do Boga, (20) lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. (21) Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach."
Czyli DOKŁADNIE tak jak w przypadku spożywania pokarmów ofiarowanych bożkom - zakazy te zostały dane dlatego, że owi nawracający się poganie znają zakaz spożywania krwi z tego, iż znają Torę dzięki tym ludziom co to co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach. Nie należy ich teraz gorszyć.
I tyle.
Ostatnio zmieniony 2024-01-21, 21:24 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ