Ważne informacje o islamie

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-19, 21:37


Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-19, 21:39

Sama sobie udzieliłaś odpowiedzi.
Doskonale, idziemy do przodu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-19, 22:20

Dezerter pisze: 2022-05-19, 17:43 Marku, no weź przestań - smaka mi narobiłeś - gdzie te piękne pupy??

A muzułmanie mają przede wszystkim 5 filarów, które musi wypełniać każdy wierzący - reszta to dodatek:
Filary islamu[1]:

Wyznanie wiary (شهادة, szahada ) – Nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego, a Mahomet jest Jego prorokiem. Dla szyitów często również: Ali jest przyjacielem Boga (co część sunnitów uważa za bałwochwalstwo ). Pojawiają się też tłumaczenia, gdzie słowo "bóstwo" zastąpione jest przez słowo "Bóg", a "Boga jedynego" zastąpione jest słowem "Allaha". Są to błędne tłumaczenia szahady. Słowa Allah (oznaczające Boga w religii monoteistycznej) używają też chrześcijanie mówiący językiem arabskim.
Modlitwa (صلاة, salat ) – odprawiana pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki .
Jałmużna (زكاة, zakat ) – określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
Post (صوم, saum ) – w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego ( ramadanu ), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca.
Pielgrzymka do Mekki (حج, hadżdż ) – muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.
To co wytłuściłem jest pięknym zaleceniem, dla każdego katolika
Widzę, że wytłuszczenie nie zadziałał, więc jeszcze raz samo wytłuszczone = też będziecie mieli zastrzeżenia?
Filary islamu[1]:

Wyznanie wiary (شهادة, szahada ) – Nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego
Modlitwa (صلاة, salat ) – odprawiana pięć razy dziennie
Jałmużna (زكاة, zakat ) – określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
Post (صوم, saum )
Pielgrzymka
To co wytłuściłem jest pięknym zaleceniem, dla każdego katolika
[/quote]
nadal jakieś uwagi?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-20, 01:18

Odrobinę lepiej.

quote=Andej post_id=288175 time=1652988505 user_id=289]

A co do filarów.
Mi wystarczą dwa Mt 22.37 i Mt 22.39, które są kwintesencją 10.

Przykro mi, że znów ranię sprzeciwiając się zaleceniom, ale odradzam chrześcijanom opieranie się na tych filarach.
Rozumiem intencję i ja wspieram. Ale musiałem z dwóch powodów: niefortunnej formy i pominięcia sedna.

Wydaje mi się, że jest w tym wyraźna różnica między chrześcijaństwem a islamem. Nasza droga nie jest wyznaczana sztywnymi nakazami, ale miłością do Boga i ludzi. Jest trudniejsza, bo musimy sami dokonywać wyborów.

A co do formy, gdybyś potrafił przetransponować 5 muzułmańskich filarów na 5 katolickich, wtedy moglibyśmy pochylić głowy. Moglibyśmy, gdyby były one zgodne z naszą wiarą. Zatem zachęcam, do dokonania transpozycji. Z położeniem nacisku, w każdym punkcie, na to, co jest najbardziej istotnie w nim. A później do dyskusji, punkt, po punkcie.
[/quote]

Wytłuściłem to, co należy zmienić.
Nadal to nie sa filary dla chrześcijanina.
Są jeszcze jakieś uwagi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-20, 09:30

Andej pisze: 2022-05-19, 21:39 Sama sobie udzieliłaś odpowiedzi.
Doskonale, idziemy do przodu.
No przecież sam Pan pytał.... A niech mi Pan powie, gdzie w Koranie lub sunnie lub sirze lub jakimkolwiek innym muzułmańskim dziele pojawia się dokładnie to samo stwierdzenie o imieniu Boga?

Dodano po 3 minutach 11 sekundach:
Dezerter pisze: 2022-05-19, 22:20
Dezerter pisze: 2022-05-19, 17:43 Marku, no weź przestań - smaka mi narobiłeś - gdzie te piękne pupy??

A muzułmanie mają przede wszystkim 5 filarów, które musi wypełniać każdy wierzący - reszta to dodatek:
Filary islamu[1]:

Wyznanie wiary (شهادة, szahada ) – Nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego, a Mahomet jest Jego prorokiem. Dla szyitów często również: Ali jest przyjacielem Boga (co część sunnitów uważa za bałwochwalstwo ). Pojawiają się też tłumaczenia, gdzie słowo "bóstwo" zastąpione jest przez słowo "Bóg", a "Boga jedynego" zastąpione jest słowem "Allaha". Są to błędne tłumaczenia szahady. Słowa Allah (oznaczające Boga w religii monoteistycznej) używają też chrześcijanie mówiący językiem arabskim.
Modlitwa (صلاة, salat ) – odprawiana pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki .
Jałmużna (زكاة, zakat ) – określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
Post (صوم, saum ) – w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego ( ramadanu ), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca.
Pielgrzymka do Mekki (حج, hadżdż ) – muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.
To co wytłuściłem jest pięknym zaleceniem, dla każdego katolika
Widzę, że wytłuszczenie nie zadziałał, więc jeszcze raz samo wytłuszczone = też będziecie mieli zastrzeżenia?
Filary islamu[1]:

Wyznanie wiary (شهادة, szahada ) – Nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego
Modlitwa (صلاة, salat ) – odprawiana pięć razy dziennie
Jałmużna (زكاة, zakat ) – określoną część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
Post (صوم, saum )
Pielgrzymka
To co wytłuściłem jest pięknym zaleceniem, dla każdego katolika
nadal jakieś uwagi?
[/quote]


Może tylko brakuje informacji o tym, że w islamie wszystkie te piękne rzeczy mają negatywny podtekst?
To jakby Pan stwierdził, że w islamie kobiety są bardzo szanowane, tylko zapomniał powiedzieć, że wolno je bić, a kobieta ma trochę więcej praw od więźnia wojennego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-20, 10:11

Iga05 pisze: 2022-05-20, 09:33
Andej pisze: 2022-05-19, 21:39 Sama sobie udzieliłaś odpowiedzi.
Doskonale, idziemy do przodu.
No przecież sam Pan pytał.... A niech mi Pan powie, gdzie w Koranie lub sunnie lub sirze lub jakimkolwiek innym muzułmańskim dziele pojawia się dokładnie to samo stwierdzenie o imieniu Boga?
Tak, w reakcji na naspępujące zdanie:
Iga05 pisze: 2022-05-19, 17:59 p.s. Jeśli słlowo "Allah" tłumaczy się jako "Bóg", to jakie jest imię własne Allaha?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-20, 10:39

Niestety, świat nie jest taki prosty. Nie da się uczciwie bezpośrednio przenieść podziału prawda/błąd (chrześcijaństwo/Islam) na podział "chrześcijanie dobrzy ludzie/Mahometanie źli ludzie".

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-20, 11:25

Andej pisze: 2022-05-20, 10:11
Iga05 pisze: 2022-05-20, 09:33
Andej pisze: 2022-05-19, 21:39 Sama sobie udzieliłaś odpowiedzi.
Doskonale, idziemy do przodu.
No przecież sam Pan pytał.... A niech mi Pan powie, gdzie w Koranie lub sunnie lub sirze lub jakimkolwiek innym muzułmańskim dziele pojawia się dokładnie to samo stwierdzenie o imieniu Boga?
Tak, w reakcji na naspępujące zdanie:
Iga05 pisze: 2022-05-19, 17:59 p.s. Jeśli słlowo "Allah" tłumaczy się jako "Bóg", to jakie jest imię własne Allaha?
8-|
To gdzie w Koranie lub w sunnie lub w sirze lub jakimkolwiek źródłe muzułmańskim pojawia się to właśnie imię?

Dodano po 44 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 10:39 Niestety, świat nie jest taki prosty. Nie da się uczciwie bezpośrednio przenieść podziału prawda/błąd (chrześcijaństwo/Islam) na podział "chrześcijanie dobrzy ludzie/Mahometanie źli ludzie".
No jeśli ktoś jest "dobrym muzułmaninem" to jest złym człowiekiem.... to powinno być chyba jasne?
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-20, 13:52

Iga05 pisze: 2022-05-20, 11:26 To gdzie w Koranie lub w sunnie lub w sirze lub jakimkolwiek źródłe muzułmańskim pojawia się to właśnie imię?
Spytaj Igi, ona jest zafascynowana islamem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-25, 22:28

Andej pisze: 2022-05-20, 13:52
Iga05 pisze: 2022-05-20, 11:26 To gdzie w Koranie lub w sunnie lub w sirze lub jakimkolwiek źródłe muzułmańskim pojawia się to właśnie imię?
Spytaj Igi, ona jest zafascynowana islamem.
Witaj, to do Ciebie bylo skierowane to pytanie, drogi Andeju.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-26, 07:31

Iga05 pisze: 2022-05-25, 22:28
Spytaj Igi, ona jest zafascynowana islamem.
Witaj, to do Ciebie bylo skierowane to pytanie, drogi Andeju.
Ping-pong. Nie przepytuj z wiedzy o islamie. To Ty jesteś ekspertką w tym zakresie.
Na dodatek odpowiedź na pytanie nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Ot, ciekawostka.
Skoro już poruszyłaś ten temat, to dokończ.
Ostatnio zmieniony 2022-05-26, 14:00 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-26, 09:11

Andej pisze: 2022-05-26, 07:31
Iga05 pisze: 2022-05-25, 22:28
Spytaj Igi, ona jest zafascynowana islamem.
Witaj, to do Ciebie bylo skierowane to pytanie, drogi Andeju.
Ping-pong. Nie przepytuj z wiedzy o islamie. To Ty jesteś ekspertką w tym zakresie.
Na dodatek odpowiedź na pytanie nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Ot, ciekawostka.
Skoro już poruszyłaś ten temat, to dokończ.
Andeju, jeśli nie wiesz to powiedz,że nie wiesz. Przecież nic strasznego się nie stanie....
Ostatnio zmieniony 2022-05-26, 14:02 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: konserwa » 2022-05-26, 10:25

O czym wy piszecie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-26, 10:37

konserwa pisze: 2022-05-26, 10:25 O czym wy piszecie?
To taka zabawa. Iga próbuje zweryfikować moja wiedzę o islamie, a ja odbijam piłeczkę uważając, że informacji powinna udzielać osoba, która ma wiedzę, a nie totalny ignorant, jakim jestem w tym zakresie.

Zaletą tegoż jest to, że główna teza, sprzeczna z nasza wiarą, się rozmywa. Schodzi na tory osobiste. Zamiast merytorycznych pojawiają się wypowiedzi na temat rozmówcy. I choć to jest łamaniem Regulaminu, to jednak dobrze, bo nie mąci w głowach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ważne informacje o islamie

Post autor: konserwa » 2022-05-26, 13:17

Aaaacha. Dzieki.

ODPOWIEDZ