Kim jest Allah?

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Albertus » 2022-05-15, 22:15

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-15, 22:05
Albertus pisze: 2022-05-15, 22:03 Nawet jeśli słowo Allah można odnosić do Boga Abrahama to przecież i tak nie zmienia to faktu że z punktu widzenia chrześcijańskiego objawienia na których jest oparty islam są na pewno fałszywe i zwodnicze. Innej możliwości nie ma.
Zgoda. Ale to jednak różnica.
Bardzo istotna. Jednak niektórzy mogą z poglądu że muzułmanie i chrześcijanie oddają część temu samemu Bogu wyciągać zbyt daleko idące i błędne wnioski.

Tymczasem zgodnie z Biblią:

1J:21 Ja wam nie pisałem,
jakobyście nie znali prawdy,
lecz że ją znacie
i że żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi.
22 Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten,
kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem?
Ten właśnie jest Antychrystem,
który nie uznaje Ojca i Syna.

23 Każdy, kto nie uznaje Syna7,
nie ma też i Ojca,
kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-15, 22:16

Andej pisze: 2022-05-15, 22:05
Iga05 pisze: 2022-05-15, 21:54
No wiesz, musisz mi podać jakieś twarde dowody na to, że ten sam Bóg.
Nie muszę. I nie podam.

Natomiast wkleję CREDO:

Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwu Jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę który mówił przez Proroków. Wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

Credo wyjaśnia moje stanowisko i moją wiarę.

No to według Boga islamu jesteś niewiernym....

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Andej » 2022-05-15, 22:30

Jeszcze wierzysz w to, ze przekonasz mnie do islamu?

Zupełnie nie interesuje mnie przez kogo zostanę uznanym za niewiernego. Zależy mi jedynie na tym, aby Jedyny Bóg przyjął mnie do nieba. Tylko On się liczy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-15, 22:34

Andej pisze: 2022-05-15, 22:30 Jeszcze wierzysz w to, ze przekonasz mnie do islamu?

Zupełnie nie interesuje mnie przez kogo zostanę uznanym za niewiernego. Zależy mi jedynie na tym, aby Jedyny Bóg przyjął mnie do nieba. Tylko On się liczy.
Ależ nikogo nie zamierzam przekonać do islamu. Wręcz przeciwnie. Cały czas twierdzę, że Allah to demon, a Mahomet to fałszywy prorok.
Z tego co rozumiem, według was Allah jest tym samym Bogiem co Bóg Biblii, tylko że w islamie jest fałszywie przedstawionym. Czyż nie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Andej » 2022-05-15, 22:52

Dopuszczasz, że taki mógłby być Bóg?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 07:45

Albertus pisze: 2022-05-15, 22:15
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-15, 22:05
Albertus pisze: 2022-05-15, 22:03 Nawet jeśli słowo Allah można odnosić do Boga Abrahama to przecież i tak nie zmienia to faktu że z punktu widzenia chrześcijańskiego objawienia na których jest oparty islam są na pewno fałszywe i zwodnicze. Innej możliwości nie ma.
Zgoda. Ale to jednak różnica.
Bardzo istotna. Jednak niektórzy mogą z poglądu że muzułmanie i chrześcijanie oddają część temu samemu Bogu wyciągać zbyt daleko idące i błędne wnioski.
Owszem. Ale nie rezygnujemy z głoszenia Trójcy Świętej - a przecież wiele osób wyciąga z tej nauki fałszywe wnioski, że wierzymy w 3 Bogów.
Iga05 pisze: 2022-05-15, 22:16 No to według Boga islamu jesteś niewiernym....
To oczywiste. Z tym, że wg Islamu chrześcijanie wylądują w tej najmniej dokuczliwej części ichniego piekła :)
Iga05 pisze: 2022-05-15, 22:34 Z tego co rozumiem, według was Allah jest tym samym Bogiem co Bóg Biblii, tylko że w islamie jest fałszywie przedstawionym. Czyż nie?
Dokładnie tak.
Podobna sytuacja jest zresztą w judaiźmie, choć tam Bóg jest raczej nie-do-końća przedstawiony, niż sfałszowany (choć katastrofalny fałsz polega na nie uznaniu Jezusa za Boga).

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 09:20

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 07:45
Albertus pisze: 2022-05-15, 22:15
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-15, 22:05
Albertus pisze: 2022-05-15, 22:03 Nawet jeśli słowo Allah można odnosić do Boga Abrahama to przecież i tak nie zmienia to faktu że z punktu widzenia chrześcijańskiego objawienia na których jest oparty islam są na pewno fałszywe i zwodnicze. Innej możliwości nie ma.
Zgoda. Ale to jednak różnica.
Bardzo istotna. Jednak niektórzy mogą z poglądu że muzułmanie i chrześcijanie oddają część temu samemu Bogu wyciągać zbyt daleko idące i błędne wnioski.
Owszem. Ale nie rezygnujemy z głoszenia Trójcy Świętej - a przecież wiele osób wyciąga z tej nauki fałszywe wnioski, że wierzymy w 3 Bogów.
Iga05 pisze: 2022-05-15, 22:16 No to według Boga islamu jesteś niewiernym....
To oczywiste. Z tym, że wg Islamu chrześcijanie wylądują w tej najmniej dokuczliwej części ichniego piekła :)
Iga05 pisze: 2022-05-15, 22:34 Z tego co rozumiem, według was Allah jest tym samym Bogiem co Bóg Biblii, tylko że w islamie jest fałszywie przedstawionym. Czyż nie?
Dokładnie tak.
Podobna sytuacja jest zresztą w judaiźmie, choć tam Bóg jest raczej nie-do-końća przedstawiony, niż sfałszowany (choć katastrofalny fałsz polega na nie uznaniu Jezusa za Boga).
Co do Boga w judaizmie to nie jest on inny od Boga w chrześcijaństwie. Nie jest może to tak "dosłownie" podane, że Bóg występuje w trzech osobach, ale są te same przykazania, opisy, ciągłość. Natomiast w islamie jest inaczej.
Jak byśmy przyjęli punkt widzenia, że Mahomet wylansował fałszywy obraz Boga, to możemy przecież od razu dojść do wniosku, że w innych religiach jest lub może być tak samo, czyli że np. w hinduizmie też mamy tego samego Boga tylko inaczej przedstawionego. Czyż nie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 09:56

Iga05 pisze: 2022-05-16, 09:20 Co do Boga w judaizmie to nie jest on inny od Boga w chrześcijaństwie. Nie jest może to tak "dosłownie" podane, że Bóg występuje w trzech osobach, ale są te same przykazania, opisy, ciągłość. Natomiast w islamie jest inaczej.
Owszem, w końcu Mahomet bardzo dużo wymyślił. Ale też sporo przepisał z ST.
Jak byśmy przyjęli punkt widzenia, że Mahomet wylansował fałszywy obraz Boga, to możemy przecież od razu dojść do wniosku, że w innych religiach jest lub może być tak samo, czyli że np. w hinduizmie też mamy tego samego Boga tylko inaczej przedstawionego. Czyż nie?
Akurat hinduizm to zły przykład, bo nie ma tam jednego Boga (a w niektórych odłamach nawet w ogóle Boga osobowego), ale tak, co do zasady masz rację.
Katechizm Kościoła Katolickiego pisze:843 Kościół uznaje, że inne religie poszukują „po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń” Boga nieznanego, ale bliskiego, ponieważ to On daje wszystkim życie, tchnienie i wszystkie rzeczy oraz pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni. W ten sposób to wszystko, co znajduje się dobrego i prawdziwego w religiach, Kościół uważa „za przygotowanie do Ewangelii i jako dane im przez Tego, który każdego człowieka oświeca, aby ostatecznie posiadł życie”.

844 Jednak w swoich postawach religijnych ludzie ukazują także ograniczenia i błędy, które deformują w nich obraz Boży: Nieraz jednak ludzie zwiedzeni przez Złego, znikczemnieli w myślach swoich i prawdę Bożą zamienili na kłamstwo, służąc raczej stworzeniu niż Stworzycielowi, albo też, żyjąc i umierając na tym świecie bez Boga, narażeni są na rozpacz ostateczną, 845 Aby na nowo zgromadzić wszystkie swoje dzieci rozproszone i błądzące z powodu grzechu, Ojciec zechciał zwołać całą ludzkość w Kościele swego Syna. Kościół jest miejscem, w którym ludzkość powinna na nowo odnaleźć swoją jedność i swoje zbawienie. Jest on „światem pojednanym”304, Kościół jest okrętem, który „żegluje pomyślnie na tym świecie, biorąc tchnienie Ducha Świętego w rozpięty żagiel krzyża Pana”.
Według innego obrazu drogiego Ojcom Kościoła, figurą Kościoła jest arka Noego, która jedyna ocala z potopu.
Mówiąc prosto: każdy człowiek ma "intuicję Boga". Ci, którzy nie mają szczęścia korzystać z światła Objawienia, szukają Go po omacku - i stąd powstają tzw.religie naturalne. Czasami bliższe, czasami dalsze obrazowi Boga, czasami nawet absurdalne i groteskowe. Ale są one skutkiem poszukiwania Boga przez człowieka (z wyjątkiem może religii o charakterze diabolicznym, takie też się zdarzają,np. kult Kali).

Z tym, że nie do końca jest "tak samo" w religiach naturalnych i w Islamie.
Islam korzysta (strasznie je przekręcając, ale jednak) z Objawienia Prawdziwego Boga. To mimo wszystko inna sytuacja niż jest np. w przypadku Manitou, który od początku do końca jest wymyślony.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 10:03

Jak byśmy przyjęli punkt widzenia, że Mahomet wylansował fałszywy obraz Boga, to możemy przecież od razu dojść do wniosku, że w innych religiach jest lub może być tak samo, czyli że np. w hinduizmie też mamy tego samego Boga tylko inaczej przedstawionego. Czyż nie?
Akurat hinduizm to zły przykład, bo nie ma tam jednego Boga (a w niektórych odłamach nawet w ogóle Boga osobowego), ale tak, co do zasady masz rację.


I co z tego? Bronisz Bogu objawić się w innej religii pod inną postacią? ;) A może to ten sam Bóg? Skąd wiesz?

Dodano po 2 minutach 48 sekundach:
Mówiąc prosto: każdy człowiek ma "intuicję Boga". Ci, którzy nie mają szczęścia korzystać z światła Objawienia, szukają Go po omacku - i stąd powstają tzw.religie naturalne. Czasami bliższe, czasami dalsze obrazowi Boga, czasami nawet absurdalne i groteskowe. Ale są one skutkiem poszukiwania Boga przez człowieka (z wyjątkiem może religii o charakterze diabolicznym, takie też się zdarzają,np. kult Kali).

Z tym, że nie do końca jest "tak samo" w religiach naturalnych i w Islamie.
Islam korzysta (strasznie je przekręcając, ale jednak) z Objawienia Prawdziwego Boga. To mimo wszystko inna sytuacja niż jest np. w przypadku Manitou, który od początku do końca jest wymyślony.

No to dalej nie wiem, na jakiej podstawie tak naprawdę twierdzicie, że to ten sam Bóg w chrześcijaństwie i w islamie?
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 10:03 przez Iga05, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 10:14

To spróbuj zrozumieć, zamiast odbijać piłeczkę.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 10:18

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 10:14 To spróbuj zrozumieć, zamiast odbijać piłeczkę.
No, ale uważacie przecież, że Allah i Jhwh to ten sam Bóg, ale że Mahomet po prostu coś powymyślał itd. Dlaczego w takim razie nie pójść w tą stronę, że w hinduizmie to też ten sam Bóg, może trochę inaczej się objawił itd., ale w końcu kto zabroni Bogu objawić się w innej religii w inny sposób?
Co z tego, że w hinduizmie jest inna koncepcja Boga? ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 10:27

Na to pytanie już Pani odpowiedziałem powyżej.
I nic tam nie było o objawianiu się Boga w innych religiach, natomiast trochę o korzystaniu Islamu z Objawienia ST.
Zatem proszę sobie darować sarkazm niskich lotów i zdecydowac, czy chce Pani się czegoś dowiedzieć, czy też chodzi o sianie propagandy w przekonaniu, że jak przeczytała Pani jedną książkę o Islamie, to jej tezy należy traktować jak Ewangelię?

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 10:32

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 10:27 Na to pytanie już Pani odpowiedziałem powyżej.
I nic tam nie było o objawianiu się Boga w innych religiach, natomiast trochę o korzystaniu Islamu z Objawienia ST.
Zatem proszę sobie darować sarkazm niskich lotów i zdecydowac, czy chce Pani się czegoś dowiedzieć, czy też chodzi o sianie propagandy w przekonaniu, że jak przeczytała Pani jedną książkę o Islamie, to jej tezy należy traktować jak Ewangelię?
Nie chodzi mi o jakąś propagandę, tylko o logikę: jeżeli zakładamy, że Mahomet poprzekręcał Koran i podszył się pod prawdziwego Boga, fałszywie Go przedstawiając, to po pierwsze nie możemy przyjąć, że Allah jest prawdziwym Bogiem, ponieważ został fałszywie przedstawiony, Koran zawiera fałszywe stwierdzenia oraz fałszywą moralność. Po drugie: jeżeli wychodzimy z założenia, że Mahomet coś poprzekręcał, ale ALlah jest i tak prawdziwym Bogiem, choć fałszywie przedstawionym, to dlaczego nie zakładamy, że w przypadku hinduizmu nie jest tak samo?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 10:35

Iga05 pisze: 2022-05-16, 10:32 Nie chodzi mi o jakąś propagandę, tylko o logikę: jeżeli zakładamy, że Mahomet poprzekręcał Koran i podszył się pod prawdziwego Boga, fałszywie Go przedstawiając, to po pierwsze nie możemy przyjąć, że Allah jest prawdziwym Bogiem, ponieważ został fałszywie przedstawiony
Nie ma takiego wynikania.
Jeśli ktoś omawia np. jakiegoś polityka, to powie Pani że nie mówi o prawdziwym polityku?
Koran zawiera fałszywe stwierdzenia oraz fałszywą moralność
Owszem. Oraz prawdziwe stwierdzenia i prawdziwą moralność.
Po drugie: jeżeli wychodzimy z założenia, że Mahomet coś poprzekręcał, ale ALlah jest i tak prawdziwym Bogiem, choć fałszywie przedstawionym, to dlaczego nie zakładamy, że w przypadku hinduizmu nie jest tak samo?
Już napisałem. O hinduiźmie i o innych religiach. Nawet cytując Katechizm.
Nie czyta Pani tego, z czym polemizuje?

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 10:42

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 10:35
Iga05 pisze: 2022-05-16, 10:32 Nie chodzi mi o jakąś propagandę, tylko o logikę: jeżeli zakładamy, że Mahomet poprzekręcał Koran i podszył się pod prawdziwego Boga, fałszywie Go przedstawiając, to po pierwsze nie możemy przyjąć, że Allah jest prawdziwym Bogiem, ponieważ został fałszywie przedstawiony
Nie ma takiego wynikania.
Jeśli ktoś omawia np. jakiegoś polityka, to powie Pani że nie mówi o prawdziwym polityku?
Koran zawiera fałszywe stwierdzenia oraz fałszywą moralność
Owszem. Oraz prawdziwe stwierdzenia i prawdziwą moralność.
Po drugie: jeżeli wychodzimy z założenia, że Mahomet coś poprzekręcał, ale ALlah jest i tak prawdziwym Bogiem, choć fałszywie przedstawionym, to dlaczego nie zakładamy, że w przypadku hinduizmu nie jest tak samo?
Już napisałem. O hinduiźmie i o innych religiach. Nawet cytując Katechizm.
Nie czyta Pani tego, z czym polemizuje?
Tu chodzi o fakty. Jeśli ktoś powie, że zna polityka Adama G. i ten polityk urodził się w Warszawie 22 września 1960 r., skończył politechnikę, pracował w Kancelarii Prezdyenta a potem został posłem, a druga osoba powie, że zna polityka Adama G. i ten też urodził się w Warszawie ale 20 Września 1961 r. i też skończył jakąś szkołę, ale nie politechnikę, i był raz w Kancelarii Prezydenta przez przypadek i też jest posłem, to czy będziemy twierdzić, że mówimy o tej samej osobie?

Jeśli chodzi o hinduizm, to tak, czytam przecież, że według KK ci ludzie poszukują prawdy itd., ale tu przecież nie o to chodzi! Chodzi o logikę...

ODPOWIEDZ