Kim jest Allah?

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 14:55

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 14:37 Czyli przeciwstawia Pani opinię wybranego pod tezę biskupa oficjalnym dokumentom Kościoła.
Coraz lepiej.
To nie ja mówię, tylko kardynał Mueller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Proszę z nim porozmawiać.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Andej » 2022-05-16, 15:18

Czy Muller ma rzeczywiście zdanie odmienno od Kościoła? Raczej wątpię.
A na temat msulimów mówił tak:

Kard. Gerhard Müller: Chrześcijanie nie mogą modlić się razem z muzułmanami

Chrześcijanie nie mogą modlić się razem z muzułmanami ani tak, jak oni – powiedział kard. Gerhard Müller. Wiara mahometańska jest wiarą w boga odległego, którego nieznanej woli trzeba się niewolniczo poddawać. Nie ma to nic wspólnego z chrześcijańską wolnością dzieci Bożych.
Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller problem islamu poruszył w przemówieniu na temat modlitwy jako daru Bożego, które wygłosił 17. maja w Weronie na sesji zorganizowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Tomasza z Akwinu.
Hierarcha stwierdził, że „wierni islamu nie są dziećmi przyjętymi przez Boga poprzez łaskę Chrystusa”. Stąd chrześcijanie nie mogą modlić się „razem z nimi lub tak jak oni”. Mahometańska „wiara w Boga i Jego samo-objawianie się jest nie tylko różna od chrześcijańskiej wiary w Boga, ale przeczy samej jej formule, twierdząc, że Bóg nie ma Syna, który, jako wieczyste Słowo Ojca, jest boską osobą, a wespół z Ojcem i Duchem Świętym jest Jednym i Trójjedynym Bogiem”, wskazał kardynał.
Müller podkreślił, że muzułmanie „mogą modlić się wyłącznie do odległego Boga, poddając się Jego woli jako nieznanemu przeznaczeniu”. – Ich modlitwa jest wyrazem ślepego poddaństwa dominującej woli Bożej. Chrześcijanie tymczasem modlą się o to, by wola Boża się spełniła, wola, którą wypełniamy w wolności i która nie czyni nas niewolnikami, ale wolnymi dziećmi Bożymi – stwierdził.
Hierarcha przypomniał też, że chrześcijanie, w przeciwieństwie do wyznawców innych religii, „nie uważają swoich sąsiadów nie chcących czy nie mogących uwierzyć w Boga za przeciwników lub godne pożałowania ofiary ducha czasu, ale za braci, których Stwórcą i Ojcem jest jedyny Bóg, Ten, który ich poszukuje”.

Choć „islam ma wiarę w Boga, to jest ona rozumiana jako naturalna wiara w istnienie Boga, a nie jako cnota związana z nadzieją i miłością, która czyni nas współuczestnikami życia Boga, zapewniając, że my pozostaniemy w Nim, a On w nas”, podkreślił kard. Gerhard Müller.

Pozwoliłem sobie wytłuścić jeno zdanie. Wydaje mi się, że jednoznacznie określające jego stanowisko.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 15:38

Andej pisze: 2022-05-16, 15:18 Czy Muller ma rzeczywiście zdanie odmienno od Kościoła? Raczej wątpię.
A na temat msulimów mówił tak:

Kard. Gerhard Müller: Chrześcijanie nie mogą modlić się razem z muzułmanami

Chrześcijanie nie mogą modlić się razem z muzułmanami ani tak, jak oni – powiedział kard. Gerhard Müller. Wiara mahometańska jest wiarą w boga odległego, którego nieznanej woli trzeba się niewolniczo poddawać. Nie ma to nic wspólnego z chrześcijańską wolnością dzieci Bożych.
Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller problem islamu poruszył w przemówieniu na temat modlitwy jako daru Bożego, które wygłosił 17. maja w Weronie na sesji zorganizowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Tomasza z Akwinu.
Hierarcha stwierdził, że „wierni islamu nie są dziećmi przyjętymi przez Boga poprzez łaskę Chrystusa”. Stąd chrześcijanie nie mogą modlić się „razem z nimi lub tak jak oni”. Mahometańska „wiara w Boga i Jego samo-objawianie się jest nie tylko różna od chrześcijańskiej wiary w Boga, ale przeczy samej jej formule, twierdząc, że Bóg nie ma Syna, który, jako wieczyste Słowo Ojca, jest boską osobą, a wespół z Ojcem i Duchem Świętym jest Jednym i Trójjedynym Bogiem”, wskazał kardynał.
Müller podkreślił, że muzułmanie „mogą modlić się wyłącznie do odległego Boga, poddając się Jego woli jako nieznanemu przeznaczeniu”. – Ich modlitwa jest wyrazem ślepego poddaństwa dominującej woli Bożej. Chrześcijanie tymczasem modlą się o to, by wola Boża się spełniła, wola, którą wypełniamy w wolności i która nie czyni nas niewolnikami, ale wolnymi dziećmi Bożymi – stwierdził.
Hierarcha przypomniał też, że chrześcijanie, w przeciwieństwie do wyznawców innych religii, „nie uważają swoich sąsiadów nie chcących czy nie mogących uwierzyć w Boga za przeciwników lub godne pożałowania ofiary ducha czasu, ale za braci, których Stwórcą i Ojcem jest jedyny Bóg, Ten, który ich poszukuje”.

Choć „islam ma wiarę w Boga, to jest ona rozumiana jako naturalna wiara w istnienie Boga, a nie jako cnota związana z nadzieją i miłością, która czyni nas współuczestnikami życia Boga, zapewniając, że my pozostaniemy w Nim, a On w nas”, podkreślił kard. Gerhard Müller.

Pozwoliłem sobie wytłuścić jeno zdanie. Wydaje mi się, że jednoznacznie określające jego stanowisko.

Dodam coś jeszcze:

http://www.kathnews.de/glaubenspraefekt ... s-alsallah

Prefekt wiary kard. Müller: "Bóg chrześcijański jest czymś zupełnie innym niż Allah".
Nie lekceważcie samoobjawienia się Boga.
Stworzył Felizitas Küble 6 stycznia 2015 r. o godz. 12:36
Kardynał Müller
Watykan (kathnews/CF). Kardynał Gerhard Müller, prefekt rzymskiej Kongregacji Nauki Wiary, odniósł się również do kwestii, czy "Bóg" islamu jest tym samym Bogiem, co Bóg chrześcijaństwa, w książce-wywiadzie "Bóg i jego historia" wydanej przez wydawnictwo Herder w 2005 roku.

Trójca Święta potwierdzona już w Starym Testamencie
Ówczesny biskup Ratyzbony w rozdziale "Czy mówimy o tym samym Bogu?" pisze, że Bóg-Stwórca Starego Testamentu jest tym samym Bogiem, co Bóg-Ojciec Nowego Testamentu - i że Stary Testament jest z pewnością otwarty na świadectwo Trójcy Świętej, Boga Trójjedynego, który "już tam drzemie". Dlatego można powiedzieć, że "w Starym Testamencie dochodzi do potencjalnego trynitarnego samoobjawienia się Boga".

Muzułmanie nie wierzą w jednego Boga w trzech osobach
Autor dodaje: "Jest to jednak coś zupełnie innego niż Bóg muzułmanów. Trójca Święta zostaje odrzucona w islamie 600 lat później. To, że Bóg mógłby mieć syna, jest dla muzułmanów bluźnierstwem. W kilku surach Koranu wyraźnie odrzuca się Trójcę Świętą. Pod tym względem Bóg chrześcijan jest czymś zupełnie innym niż Allah, Bóg muzułmanów".

Nie ten sam Bóg
Na pytanie zadane w wywiadzie: "Czy nie można jednak powiedzieć: 'Wszyscy wierzymy w Boga'?", bp Gerhard L. Müller odpowiada:

"Oczywiście, można też powiedzieć na poziomie filozoficznym: jest tylko jeden Bóg. W naszym rozumieniu Boga wszyscy widzimy tylko jednego Boga. Ale w rozumieniu objawienia chrześcijańskiego nie jest to ten sam Bóg". "Bóg jest bardzo ekskluzywnym oryginałem - z Izraela".

Konsekwencja: brak możliwości wspólnej modlitwy z muzułmanami
Na s. 81 autor episkopalny wyjaśnia następnie, że "nie możemy modlić się z muzułmanami we właściwym sensie": "Ponieważ my, jako chrześcijanie, możemy mówić do Boga "Ojcze" tylko przez Chrystusa. Nie możemy zignorować samoobjawienia się Boga.(...) Ten jeden Bóg, który się objawia, jest obecny tylko w Izraelu. To jest bardzo ekskluzywny oryginał".

Dwa lata później ówczesny ordynariusz Regensburga wyraził podobną opinię podczas uroczystej mszy pontyfikalnej w uroczystość Objawienia Pańskiego w katedrze św Piotra: Biskup Müller oświadczył w kazaniu 6 stycznia 2007 r., że tylko chrześcijanie "mogą mówić 'Abba Ojcze' do Boga w Duchu Świętym przez Jezusa. Chrześcijanie wierzą w Boga Trójjedynego i modlą się do Niego tak, jak On nam się objawił". Allah nie jest tożsamy z Bogiem i Ojcem Jezusa Chrystusa, jedynego pośrednika między Bogiem a ludźmi: "Muzułmanie i chrześcijanie nie wierzą w tego samego Boga. Mimo że istnieje tylko jeden Bóg, zasadnicza opozycja w wierze w Boga nie pozwala na wspólną modlitwę. Chrześcijanin może więc modlić się razem z chrześcijanami innych wyznań, na przykład podczas nabożeństwa lub liturgii słowa". Nie jest to jednak możliwe w przypadku wyznawców religii, którzy mają nieporównywalnie inne rozumienie Boga.

Źródło tekstu: Forum Chrześcijańskie

Zdjęcie: Gerhard Ludwig Kardynał Müller - Źródło zdjęcia: M. Bürger, kathnews.de

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 15:41

Żydzi też nie wierzą w Trójcę. Też inny Bóg?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Andej » 2022-05-16, 15:44

No to ping pong.
W 1985 roku Jan Paweł II użył konkretnego stwierdzenia, że chrześcijanie i muzułmanie wierzą w jednego i tego samego Boga, oraz że
są oni braćmi i siostrami w wierze Abrahama. Oprócz tego określił
wyznawców obu religii jako dążących do wypełnienia woli Boga, co
ukazują zarówno Biblia, jak i Koran. Poruszył także kwestię różnic istniejących w wierze, które powinny być obustronnie respektowane (Jan Paweł II 1985). [file:///C:/Users/Andrz/Downloads/26360-Tekst%20artyku%C5%82u-54732-1-10-20210115.pdf]
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 15:47

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 15:41 Żydzi też nie wierzą w Trójcę. Też inny Bóg?
Była już o tym mowa. To co? Raz jeszcze?

Jezus powiedział żydom, że nie wierzą w Boga w Ewangelii wg św. Jana 8:30-59, a szczególnie tutaj: „39 (…) Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama. 40 Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. 41 Wy pełnicie* czyny ojca waszego». Rzekli do Niego: «Myśmy się nie urodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga*». 42 Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.” Bardzo ciekawe są również wersety 56-58, gdzie czytamy: „56 Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się»*. 57 Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» 58 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM»*.” Jezus stwierdza tutaj m.in. to, że żydzi, którzy Go odrzucają, odrzucają również Abrahama.

Mam nadzieję, że dotarło?

Dodano po 3 minutach 52 sekundach:
Andej pisze: 2022-05-16, 15:44 No to ping pong.
W 1985 roku Jan Paweł II użył konkretnego stwierdzenia, że chrześcijanie i muzułmanie wierzą w jednego i tego samego Boga, oraz że
są oni braćmi i siostrami w wierze Abrahama. Oprócz tego określił
wyznawców obu religii jako dążących do wypełnienia woli Boga, co
ukazują zarówno Biblia, jak i Koran. Poruszył także kwestię różnic istniejących w wierze, które powinny być obustronnie respektowane (Jan Paweł II 1985). [file:///C:/Users/Andrz/Downloads/26360-Tekst%20artyku%C5%82u-54732-1-10-20210115.pdf]
Patrz podana przeze mnie książka (Mały poradnik niewiernego, czyli co każdy powienien wiedzieć o islamie) strona 961

(...)
Gdyby jednak Jan Paweł II był rzeczywiście święcie przekonany o tym, że muzułmanie i chrześcijanie faktycznie wierzą w tego samego Boga oraz że Biblia i Koran pochodzą od tego samego Boga, to dlaczego w książce „Przekroczyć próg nadziei”, na stronie 82-83, czytamy takie oto słowa papieża:

Dla każdego, kto znając Stary i Nowy Testament, czyta z kolei Koran, staje się rzeczą jasną, że dokonał się w nim jakiś proces redukcji Bożego Objawienia. Nie można nie dostrzec odejścia od tego, co Bóg sam o sobie powiedział, naprzód w Starym Testamencie przez proroków, a ostatecznie w Nowym Testamencie przez swojego Syna. Całe to bogactwo samoobjawienia się Boga, które stanowi dziedzictwo Starego i Nowego Przymierza, zostało w jakiś sposób w islamie odsunięte na bok.

Bóg Koranu obdarzany zostaje najpiękniejszymi imionami, jakie zna ludzki język, ale ostatecznie jest to Bóg pozaświatowy, Bóg, który pozostaje tylko Majestatem, a nie jest nigdy Emmanuelem, Bogiem-z-nami. Islam nie jest religią odkupienia. Nie ma w nim miejsca dla krzyża i zmartwychwstania, chociaż wspomniany jest Jezus, ale jedynie jako prorok przygotowujący na przyjście ostatecznego proroka Mahometa. Wspomniana jest Maryja, Jego dziewicza Matka. Ale tylko tyle. Nie ma całego dramatu Odkupienia. Dlatego nie tylko teologia, ale także antropologia islamu tak bardzo różni się od antropologii chrześcijańskiej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 16:00

Iga05 pisze: 2022-05-16, 15:51
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 15:41 Żydzi też nie wierzą w Trójcę. Też inny Bóg?
Była już o tym mowa. To co? Raz jeszcze?
Skoro powtarza Pani tę obaloną już kilkukrotnie bzdurę, to dlaczego spodziewa się innej odpowiedzi niż poprzednio?
Jezus powiedział żydom, że nie wierzą w Boga w Ewangelii wg św. Jana 8:30-59, a szczególnie tutaj: „39 (…) Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama. 40 Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. 41 Wy pełnicie* czyny ojca waszego». Rzekli do Niego: «Myśmy się nie urodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga*». 42 Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.” Bardzo ciekawe są również wersety 56-58, gdzie czytamy: „56 Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się»*. 57 Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» 58 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM»*.” Jezus stwierdza tutaj m.in. to, że żydzi, którzy Go odrzucają, odrzucają również Abrahama.

Mam nadzieję, że dotarło?
Co dotarło? Nie na temat.
Pytam się: Żydzi modlą się według Pani do innego Boga?

Andej pisze: 2022-05-16, 15:44 No to ping pong.
W 1985 roku Jan Paweł II użył konkretnego stwierdzenia, że chrześcijanie i muzułmanie wierzą w jednego i tego samego Boga, oraz że
są oni braćmi i siostrami w wierze Abrahama. Oprócz tego określił
wyznawców obu religii jako dążących do wypełnienia woli Boga, co
ukazują zarówno Biblia, jak i Koran. Poruszył także kwestię różnic istniejących w wierze, które powinny być obustronnie respektowane (Jan Paweł II 1985). [file:///C:/Users/Andrz/Downloads/26360-Tekst%20artyku%C5%82u-54732-1-10-20210115.pdf]
Patrz podana przeze mnie książka (Mały poradnik niewiernego, czyli co każdy powienien wiedzieć o islamie) strona 961
Żartuje Pani. Jaki autorytet ma autor tej książki?
Gdyby jednak Jan Paweł II był rzeczywiście święcie przekonany o tym, że muzułmanie i chrześcijanie faktycznie wierzą w tego samego Boga oraz że Biblia i Koran pochodzą od tego samego Boga, to dlaczego w książce „Przekroczyć próg nadziei”, na stronie 82-83, czytamy takie oto słowa papieża:

Dla każdego, kto znając Stary i Nowy Testament, czyta z kolei Koran, staje się rzeczą jasną, że dokonał się w nim jakiś proces redukcji Bożego Objawienia. Nie można nie dostrzec odejścia od tego, co Bóg sam o sobie powiedział, naprzód w Starym Testamencie przez proroków, a ostatecznie w Nowym Testamencie przez swojego Syna. Całe to bogactwo samoobjawienia się Boga, które stanowi dziedzictwo Starego i Nowego Przymierza, zostało w jakiś sposób w islamie odsunięte na bok.

Bóg Koranu obdarzany zostaje najpiękniejszymi imionami, jakie zna ludzki język, ale ostatecznie jest to Bóg pozaświatowy, Bóg, który pozostaje tylko Majestatem, a nie jest nigdy Emmanuelem, Bogiem-z-nami. Islam nie jest religią odkupienia. Nie ma w nim miejsca dla krzyża i zmartwychwstania, chociaż wspomniany jest Jezus, ale jedynie jako prorok przygotowujący na przyjście ostatecznego proroka Mahometa. Wspomniana jest Maryja, Jego dziewicza Matka. Ale tylko tyle. Nie ma całego dramatu Odkupienia. Dlatego nie tylko teologia, ale także antropologia islamu tak bardzo różni się od antropologii chrześcijańskiej.
Jak widać, nie ma tu potwierdzenia tezy, którą Pani jak papuga (i z równym jak ona zaangażowaniem) powtarza: nigdzie św.Jan Paweł II nie sugeruje, że jest to ktoś inny. Za to wiele pisze o tym, jak Islam zepsuł i wykoślawił obraz Boga.

Po raz kolejny nie odróżnia Pani podstawowych kategorii logicznych.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 16:06

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 16:00
Iga05 pisze: 2022-05-16, 15:51
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 15:41 Żydzi też nie wierzą w Trójcę. Też inny Bóg?
Była już o tym mowa. To co? Raz jeszcze?
Skoro powtarza Pani tę obaloną już kilkukrotnie bzdurę, to dlaczego spodziewa się innej odpowiedzi niż poprzednio?
Jezus powiedział żydom, że nie wierzą w Boga w Ewangelii wg św. Jana 8:30-59, a szczególnie tutaj: „39 (…) Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama. 40 Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. 41 Wy pełnicie* czyny ojca waszego». Rzekli do Niego: «Myśmy się nie urodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga*». 42 Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.” Bardzo ciekawe są również wersety 56-58, gdzie czytamy: „56 Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się»*. 57 Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» 58 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM»*.” Jezus stwierdza tutaj m.in. to, że żydzi, którzy Go odrzucają, odrzucają również Abrahama.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 15:41
Iga05 pisze: 2022-05-16, 15:51 Mam nadzieję, że dotarło?
Co dotarło? Nie na temat.
Pytam się: Żydzi modlą się według Pani do innego Boga?

Według słów samego Chrystusa odrzucają Boga.


Dodano po 6 minutach 36 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 15:41 Po raz kolejny nie odróżnia Pani podstawowych kategorii logicznych.
Panie Marku, rozumiem że trzymacie się tezy, że chodzi o tego samego "Boga", tyle że zniekształconego przez Mahometa.
Rozumiem, że Kościół też ma problem z oświadczeniem: "Muzułmanie czczą demona". Takie oświadczenie nie wyjdzie z ust żadnego papieża, bo wywołałoby to wojnę religijną. To chyba jasne?

Przywołał Pan przykład Kaczyńskiego, który jest opisywany przez różne media: raj lepiej raz gorzej.
Problemem jest jednak taki: skąd Pan wie, że to naprawdę ten sam Bóg? Bo Mahomet o nim mówi? Bo w Koranie pojawiają się opisy Jezusa, Maryi itd?
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 16:25 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 17:06

Iga05 pisze: 2022-05-16, 16:13
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 16:00 Pytam się: Żydzi modlą się według Pani do innego Boga?
Według słów samego Chrystusa odrzucają Boga.
Nie proszę Pani. Według Pani samorobnej, sprzecznej z Pismem Świętym (polecam List do Rzymian, rozdział 11) oraz z Magisterium Kościoła interpretacji, a nie wg słów Chrystusa.
Panie Marku, rozumiem że trzymacie się tezy, że chodzi o tego samego "Boga", tyle że zniekształconego przez Mahometa.
Rozumiem, że Kościół też ma problem z oświadczeniem: "Muzułmanie czczą demona". Takie oświadczenie nie wyjdzie z ust żadnego papieża, bo wywołałoby to wojnę religijną. To chyba jasne?
Nie wyjdzie i nie powie, bo to nieprawda. I tyle.
Przywołał Pan przykład Kaczyńskiego, który jest opisywany przez różne media: raj lepiej raz gorzej.
Problemem jest jednak taki: skąd Pan wie, że to naprawdę ten sam Bóg? Bo Mahomet o nim mówi? Bo w Koranie pojawiają się opisy Jezusa, Maryi itd?
1) Przede wszystkim stąd, że w ogóle jest tylko Jeden Bóg.
2) Mahomet wyszedł z Objawienia (tak, zniekształcił je, ale taki był punkt wyjścia).
3) To nie ja muszę udowadniać. To Pani stawia dziwne tezy sprzeczne z nauką Kościoła i po Pani stronie leży obowiązek dowodu.
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 17:07 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 17:16

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 17:06
Iga05 pisze: 2022-05-16, 16:13
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 16:00 Pytam się: Żydzi modlą się według Pani do innego Boga?
Według słów samego Chrystusa odrzucają Boga.
Nie proszę Pani. Według Pani samorobnej, sprzecznej z Pismem Świętym (polecam List do Rzymian, rozdział 11) oraz z Magisterium Kościoła interpretacji, a nie wg słów Chrystusa.

Przecież powiedział: " 42 Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. "
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 17:23 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Andej » 2022-05-16, 17:21

Chyba tak zostawimy. Czytasz, ale tak, aby swoje wyczytać. Także tam, gdzie tego nie ma.

Czy ten z Bogów, którego wyżej cenisz jest Bogiem miłości czy nienawiści?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-16, 17:28

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 17:06
Przywołał Pan przykład Kaczyńskiego, który jest opisywany przez różne media: raj lepiej raz gorzej.
Problemem jest jednak taki: skąd Pan wie, że to naprawdę ten sam Bóg? Bo Mahomet o nim mówi? Bo w Koranie pojawiają się opisy Jezusa, Maryi itd?
1) Przede wszystkim stąd, że w ogóle jest tylko Jeden Bóg.
2) Mahomet wyszedł z Objawienia (tak, zniekształcił je, ale taki był punkt wyjścia).
3) To nie ja muszę udowadniać. To Pani stawia dziwne tezy sprzeczne z nauką Kościoła i po Pani stronie leży obowiązek dowodu.
1. Z Pana punktu widzenia tak, ale może nie z punktu widzenia innych osób. Możemy powiezdmy tak: jest jeden PRAWDZIWY Bóg a reszta to bożki.
2. Zgadzam się.
3. Przytoczył Pan gdzieś (nie wiem czy w tym wątku czy w innym) Lumen Gentium: "Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny." > Problem w tym, że muzułmanie NIE zachowują wiary Abrahama! Jeśli już to sfałszowaną wiarę Abrahama, a to oznacza, że jej nie przestrzegają.

To samo w Nostra Aetate

„Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi“. > Tutaj też problem, bo przecież nie oddają mu tak naprawdę cześci, tylko sfałszowanej wersji islamskiej.
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 17:40 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 17:50

Zgadzam sie z Andejem . To mi wygląda na przypadek beznadziejny.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-05-25, 22:43

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 17:50 Zgadzam sie z Andejem . To mi wygląda na przypadek beznadziejny.
Drogi Marku, skoro jesteście tak bardzo przekonani o tym, że to ten sam Bóg, tylko że Mahomet kłamał, to czy Mahomet kłamał sam z siebie, czy pomagał mu w tym "anioł" Dżirbil (o ile istniał)?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-27, 16:12

A jaka to niby różnica?

ODPOWIEDZ