Kim jest Allah?

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
ODPOWIEDZ
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Albertus » 2022-05-27, 16:54

Takie mam pytanie które mi się nasuwa w związku z tematem:

Czy muzułmanie uważają że my wierzymy w tego samego Boga co oni?

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-06-06, 21:09

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-27, 16:12 A jaka to niby różnica?
echem.. kolosalna

Dodano po 9 minutach 41 sekundach:
Albertus pisze: 2022-05-27, 16:54 Takie mam pytanie które mi się nasuwa w związku z tematem:

Czy muzułmanie uważają że my wierzymy w tego samego Boga co oni?
To zależy... Muzułmanie oczywiście chcą, aby to był ten sam "B"óg i są fatwy, które idą w tym kierunku. Chodzi o to, że Mahomet przyszedł po to (lub miał przyjść po to), aby wszystkie tzw. "kłamstwa" wyczyścić. Jednak sam kłamał, dopuszczał się gwałtów, zlecał morderstwa, pedofilii itd.

Tutaj jest fatwa, wedlug której jest to ten sam "B"óg (chociaż nie do końca):
https://www.islamweb.net/en/fatwa/420679/

A tutaj fatwa, według której nie jest to ten sam "B"óg:
https://www.islamweb.net/en/fatwa/86991/

Wybierz sobie
Ostatnio zmieniony 2022-06-06, 21:23 przez Iga05, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Albertus » 2022-06-06, 21:47

Iga05 pisze: 2022-06-06, 21:19
Albertus pisze: 2022-05-27, 16:54 Takie mam pytanie które mi się nasuwa w związku z tematem:

Czy muzułmanie uważają że my wierzymy w tego samego Boga co oni?
To zależy... Muzułmanie oczywiście chcą, aby to był ten sam "B"óg i są fatwy, które idą w tym kierunku. Chodzi o to, że Mahomet przyszedł po to (lub miał przyjść po to), aby wszystkie tzw. "kłamstwa" wyczyścić. Jednak sam kłamał, dopuszczał się gwałtów, zlecał morderstwa, pedofilii itd.

Tutaj jest fatwa, wedlug której jest to ten sam "B"óg (chociaż nie do końca):
https://www.islamweb.net/en/fatwa/420679/

A tutaj fatwa, według której nie jest to ten sam "B"óg:
https://www.islamweb.net/en/fatwa/86991/

Wybierz sobie
Dzięki!

Szkoda że po angielsku bo słabo znam.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Iga05 » 2022-06-06, 21:54

Albertus pisze: 2022-06-06, 21:47
Iga05 pisze: 2022-06-06, 21:19
Albertus pisze: 2022-05-27, 16:54 Takie mam pytanie które mi się nasuwa w związku z tematem:

Czy muzułmanie uważają że my wierzymy w tego samego Boga co oni?
To zależy... Muzułmanie oczywiście chcą, aby to był ten sam "B"óg i są fatwy, które idą w tym kierunku. Chodzi o to, że Mahomet przyszedł po to (lub miał przyjść po to), aby wszystkie tzw. "kłamstwa" wyczyścić. Jednak sam kłamał, dopuszczał się gwałtów, zlecał morderstwa, pedofilii itd.

Tutaj jest fatwa, wedlug której jest to ten sam "B"óg (chociaż nie do końca):
https://www.islamweb.net/en/fatwa/420679/

A tutaj fatwa, według której nie jest to ten sam "B"óg:
https://www.islamweb.net/en/fatwa/86991/

Wybierz sobie
Dzięki!

Szkoda że po angielsku bo słabo znam.
Użyj translatora deepl.com.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-27, 15:43

Odgrzebuję wątek kwestii "czy wierzymy z Muzułmanami w tego samego Boga?", bo natrafiłem na wypowiedź p. Dominik Jakub Bartscha, w którym podaje pewne dokumenty, które się mogą komuś przydać:
  • Sobór Watykański II, w konstytucji dogmatycznej „Lumen Gentium”, nauczał wyraźnie, iż muzułmanie „czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego” („Breviarium Fidei”, ks. I. Bokwa (red.), Poznań 2007, s. 477).
  • To samo powtarza dekret „Nostra aetate”, w którym mowa jest o mahometanach „oddających cześć jedynemu Bogu” (Tamże, s. 514).
  • św. Grzegorz VII (papież latach 1073 - 1085), w liście do jednego z muzułmańskich władców stwierdził, że „wierzymy i wyznajemy jednego Boga, chociaż w różny sposób i chwalimy oraz wielbimy Go codziennie jako twórcę wszystkich epok i władcę tego świata” (Epistola 21, PL 48, 450-452).
  • Grzegorz XIII (papież w latach 1572 do 1585), w bulli „Antiqua Judaeorum improbitas”, precyzując pewne zasady procesów inkwizycyjnych, orzekł stanowczo, iż „Inkwizytorzy do spraw heretyckiej nieprawości mogą swobodnie procedować”, gdy „jakiś żyd lub niewierny (…) przeczyłby czemuś z tego, co w sprawach wiary jest z nami wspólne – jak to, że Bóg [jest] jeden i przedwieczny, wszechmogący, stwórca wszystkiego” („Magnum Bullarium Romanum”, opr. L. Cherubini, t. 2, Lugduni 1655, s. 451).
  • św. Pius X (papież latach 1903-1914), w swoim katechizmie, tłumacząc kim są niewierni, mówił jasno, że są to ludzie, którzy „przyjmując co prawda jedynego prawdziwego Boga, nie wierzą w Mesjasza, który już przyszedł w osobie Jezusa Chrystusa (…) jak na przykład muzułmanie” („Katechizm Katolicki św. Piusa X”, Sandomierz 2020, s. 60).
Autor, Dominik Jakub Bartsch, dodaje i zastrzega, że "Nie możemy twierdzić, że nasze (chrześcijan i mahometan) pojmowanie Stwórcy i Jego obraz jest w całości taki sam. My wyznajemy Boga w Trzech Osobach, zaś zwolennicy Mahometa uznają jedynie prawdy o Bogu Starego Testamentu, Który według nich objawił się też założycielowi ich religii. Łączy nas wiara w Boga Starego Przymierza, czyli w Boga Ojca, patrząc z naszej perspektywy. W związku z czym, możemy mówić o muzułmanach jako o tych, którzy podzielają z nami wiarę w tego samego Boga, lecz Jego wizerunek, Jego obraz jest inny w kilku zasadniczych kwestiach(...)"

ODPOWIEDZ