Kim jest dla Was Maryja?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Dezerter » 2021-08-27, 22:00

Koniec gadania o wszystkim!
Tytuł wątku to
Kim jest dla Was Maryja
każdy inny post wyląduje w niebycie!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Fankis » 2021-08-28, 08:47

Przyjaciele,(...)

Wspaniałe Słowo Boże!

Dodano po 1 minucie 34 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-08-27, 22:00 Koniec gadania o wszystkim!
Tytuł wątku to
Kim jest dla Was Maryja
każdy inny post wyląduje w niebycie!
Teraz to zobaczyłem,juz po napisaniu postu.przepraszam. Wracamy do tematu Maryji.

Dodano po 7 minutach 22 sekundach:
Maryja jest stworzeniem jak ja czy wy,nikom wiecej,Bóg wybrał ją na matkę tego ziemskiego ciała Pana Jezusa,który był człowiekiem i Bogiem...Elohim co znaczy Bóg w ciele. Ale Maryja nie była matką tego Ducha,który był w Panu Jezusie czyli Boga,bo jak wiemy Bóg jest Duchem,Bóg użył jej,by zrodziła ciało, ktore umarło bracia i siostry z nas na Golgocie,Bóg musiał przyjść w ciele,bo jakby umarł Duch?Chwała Bogu za jego doskonały plan!
Ja sobie bardzo szanuje Maryje a wiecie dlaczego?bo przyjęła Słowo!Powiedziała...Niech mi sie stanie według twych słów!Chwała Bogu!Przyjęła Słowo i zrodziła Słowo, i tak się i dzisiaj dzieje,kiedy przyjmujemy Słowo (Jan 1),a później go zradzamy(manifestacja samego Boga w nas)poprzez życie Chrystusa w nas i przynoszenoe owoców Ducha Świętego.
Ostatnio zmieniony 2021-08-28, 12:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-28, 10:59

Maryja jest dla mnie (a także obiektywnie):
  • Matką Wszystkich Wierzących, tych "co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa" (Ap 12,17) . To zresztą logiczne: Kościół jest Ciałem Chrystusa, a to Ona Go zrodziła.
  • Królową Nieba i Ziemi - czyli tym, czym my wszyscy spodziewamy się być po zmartwychwstaniu, kiedy "wespół z Nim też królować będziemy"(2 Tym 2,1; Ap 22,4-5; Ap 5,10; Rz 5,17 i wiele innych)
  • Wstawienniczką (orędowniczką) - podobnie jak my wszyscy. Z tym, że Jej wstawiennictwo ma dużo większą moc, ponieważ "Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego"/Jak 5,16/
===============================================================
Dezerter pisze: 2021-08-27, 22:00 Koniec gadania o wszystkim!
Tytuł wątku to
Kim jest dla Was Maryja
każdy inny post wyląduje w niebycie!
Proponuję przenieść zatem wywiązaną dyskusję do jednego z wątków, gdzie już była toczona - żeby nie zostawiać sprawy otwartej.

===============================================================
Fankis pisze: 2021-08-27, 19:23 Orędownik to osoba wstawiająca się za kimś lub za czymś, popierająca jakąś osobę lub ideę; takie informacje znalazłem w Słownik.
No właśnie. Jezus namawiał do orędownictwa:
Mt 5:44 BT5 "A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"
W Twoim mniemaniu namawiał do grzechu?
Paweł też?
„Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” /1 Tm 2,1/
Wszyscy, którzy wierzą w obcowanie świętych - to jest spirytyzm. „Jest tylko jeden pośrednik między Bogiem i człowiekiem, jest nim człowiek Jezus Chrystus”.
Co ma ten cytat do obcowania świętych albo spirytyzmu?
widzicie,wszystko, co ma jakiś związek z umarłymi, jest spirytyzmem. Ja się modlę do Jezusa Chrystusa,który nie jest martwy tylko żywy.
Podobnie jak Ci, którzy umarli w Chrystusie:
„Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych” (Mt 22,32)
„Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.”/J 11,25/
„A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju.”/Mdr 3,1-2/
„Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.” / Łk 23,43/
„Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień – ujrzał [go] i ucieszył się." /J 8,56/
Podobnie Paweł wyraża przekonanie o natychmiastowym po śmierci przebywaniu z Jezusem :
„Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk.
Jeśli bowiem żyć w ciele - to dla mnie owocna praca, co mam wybrać? Nie umiem powiedzieć.
Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne.”
/Flp 1,21-24/
Podobnie List do Hebrajczyków 12,22-24 nazywa zmarłych chrześcijan „duchami sprawiedliwych, które już doszły do celu” a przecież celem dla chrześcijanina nie jest i nie może być śmierć – lecz pełnia życia w Chrystusie.
W 2 Kor 5,8b czytamy słowa, które wyrażają podobną myśl w formie pragnienia „chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.” .
Apokalisa zamyka sprawę: „I usłyszałem głos, który z nieba mówił: Napisz: Błogosławieni, którzy w Panu umierają – już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny.” /Ap 14,13/
Więcej Pisma, @Fankis , mniej wymyślania i nieprzemyślanych epitetów

Fakt biblijny aby mieć pośredników tam w niebie w modlitwie? proszę wskaż mi to miejsce pisma,które o tym mówi
Fakt biblijny, że Jedyne Pośrednictwo Chrystusa NIE dotyczy modlitwy czy wstawiennictwa, lecz Przymierza.
Tak Jeżeli,myślisz ze Maryja jest twoją orędowniczką w niebie czy Piotr,Jan czy ci wszyscy inni to jest to INNA Ewangelia,i to nie ja Fankis sobie tak opowiadam, to Bóg tak mówi.
Powtarzasz to, zamiast podać jakiś werset biblijny - mimo, że Cię już o to prosiłem.

===============================================================

@jeden antyk - niestety, nie znalazłem wśród Twoich wypowiedzi nic na tyle na temat i spójnego, by możliwa była odpowiedź. Skup się trochę na tych dwu aspektach:
  • Jeśli podajesz cytaty biblijny, niechże on będzie na temat.
  • Formułuj jasno, co chcesz powiedzieć - inaczej dyskusja jest niemożliwa
Ostatnio zmieniony 2021-08-28, 11:10 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Fankis » 2021-08-28, 16:47

Fankis pisze: 2021-08-27, 19:23 Orędownik to osoba wstawiająca się za kimś lub za czymś, popierająca jakąś osobę lub ideę; takie informacje znalazłem w Słownik.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-28, 10:59 No właśnie. Jezus namawiał do orędownictwa:
Mt 5:44 BT5 "A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"
W Twoim mniemaniu namawiał do grzechu?
Paweł też?
Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” /1 Tm 2,1/
To nie na temat...mówimy o modlitwie do tych co zasnęli, gdzie w tym fragmencie pisma jest mowa by to robić?Mamy się wspolnie modlić za ludzi na tym swiecie na tej ziemi,a nie za umarłymi czy tymi co są w innym wymiarze.

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
Orędowniczą usługę czyli wstawienniczą za ludzmi na tej ziemi,za żyjącymi to napewno,bo właśnie o tym tutaj Duch Święty nas naucza.
Ostatnio zmieniony 2021-08-28, 16:57 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Albertus » 2021-08-28, 17:22

Fankis pisze: 2021-08-28, 16:47
Fankis pisze: 2021-08-27, 19:23 Orędownik to osoba wstawiająca się za kimś lub za czymś, popierająca jakąś osobę lub ideę; takie informacje znalazłem w Słownik.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-28, 10:59 No właśnie. Jezus namawiał do orędownictwa:
Mt 5:44 BT5 "A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"
W Twoim mniemaniu namawiał do grzechu?
Paweł też?
Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” /1 Tm 2,1/
To nie na temat...mówimy o modlitwie do tych co zasnęli, gdzie w tym fragmencie pisma jest mowa by to robić?Mamy się wspolnie modlić za ludzi na tym swiecie na tej ziemi,a nie za umarłymi czy tymi co są w innym wymiarze.

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
Orędowniczą usługę czyli wstawienniczą za ludzmi na tej ziemi,za żyjącymi to napewno,bo właśnie o tym tutaj Duch Święty nas naucza.
Czy możesz wskazać gdzie jest w Biblii napisane że nie powinniśmy prosić o modlitwę naszych braci którzy są już w Domu Ojca?

jeden antyk

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: jeden antyk » 2021-08-28, 20:01

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-28, 10:59 Maryja jest dla mnie (a także obiektywnie):
  • Matką Wszystkich Wierzących, tych "co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa" (Ap 12,17) . To zresztą logiczne: Kościół jest Ciałem Chrystusa, a to Ona Go zrodziła.
  • Królową Nieba i Ziemi - czyli tym, czym my wszyscy spodziewamy się być po zmartwychwstaniu, kiedy "wespół z Nim też królować będziemy"(2 Tym 2,1; Ap 22,4-5; Ap 5,10; Rz 5,17 i wiele innych)
  • Wstawienniczką (orędowniczką) - podobnie jak my wszyscy. Z tym, że Jej wstawiennictwo ma dużo większą moc, ponieważ "Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego"/Jak 5,16/


===============================================================

@jeden antyk - niestety, nie znalazłem wśród Twoich wypowiedzi nic na tyle na temat i spójnego, by możliwa była odpowiedź. Skup się trochę na tych dwu aspektach:
  • Jeśli podajesz cytaty biblijny, niechże on będzie na temat.
  • Formułuj jasno, co chcesz powiedzieć - inaczej dyskusja jest niemożliwa
Ja Ciebie doskonale rozumiem:
Maryja jest dla mnie (a także obiektywnie):
  • Matką Wszystkich Wierzących, tych "co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa" (Ap 12,17) . To zresztą logiczne: Kościół jest Ciałem Chrystusa, a to Ona Go zrodziła.
Napiszę trochę jak Ty do mnie. Piszesz bzdury niezgodne z Ewangelią i listami w NT.
Wstawienniczką (orędowniczką) - podobnie jak my wszyscy. Z tym, że Jej wstawiennictwo ma dużo większą moc, ponieważ "Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego"/Jak 5,16/[/list]
Tu zapierasz się Ojca i Syna, który wstawiając się za nami przysłał Syna, aby każdy kto uwierzy w Niego żył. Myląc współuczestnictwo świętych przy Stole Pańskim ze stołem demonów jakoby ktoś był ponad Ojca i SYNA. Maria???
To że możemy się modlić razem, to do kogo- Marii, która jest naszą siostrą w Panu? Jest tylko jeden Arcykapłan. I On jest głową równych sobie współsług - kapłanów.
To oni stoją przy świadectwie Jezusa Chrystusa.
(10) I upadłem przed jego stopami, by pokłon mu oddać. I mówi: Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa: Bogu samemu złóż pokłon! Nikomu więcej.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Jozek » 2021-08-28, 20:30

" jak zatem wytlumaczysz slowa, "coscie uczynili tym najmniejszym, mniescie uczynili".
"czcij ojca i matke swoja" i wiele innych.
Ostatnio zmieniony 2021-08-28, 20:44 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Albertus » 2021-08-28, 21:22

jeden antyk pisze: 2021-08-28, 20:01
(10) I upadłem przed jego stopami, by pokłon mu oddać. I mówi: Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa: Bogu samemu złóż pokłon! [/color] Nikomu więcej.
Tylko że cytat ten jet wyrwany z kontekstu bo tam jest dokładnie napisane dlaczego św Jan nie powinien oddawać pokłonu aniołowi:

Ap19:10 I upadłem przed jego stopami, by oddać mu pokłon.
I mówi:
«Bacz, abyś tego nie czynił,
bo jestem twoim współsługą
i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa:
Bogu samemu złóż pokłon!»
Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.

Czyli powodem tego że św Jan nie powinien kłaniać się przed aniołem nie jest to że byłoby to bałwochwalstwo ale to że Jan jako prorok jest równy godnością aniołowi


O tym że nie jest to kwestia bałwochwalstwa świadczy to że Jan pomimo tych słów anioła kłania mu się ponownie:

Ap22:8 To właśnie ja, Jan,
słyszę i widzę te rzeczy.
A kiedym usłyszał i ujrzał,
upadłem, by oddać pokłon
przed stopami anioła, który mi je ukazał.
9 Na to rzekł do mnie:
«Bacz, byś tego nie czynił,
bo jestem współsługą twoim
i braci twoich, proroków,

i tych, którzy strzegą słów tej księgi.
Bogu samemu złóż pokłon!»

I tutaj również pada uzasadnienie ze strony anioła.

Pokora Jana zderza się z pokorą anioła.

A czy tylko Bogu można oddawać pokłon?

Zobaczmy co robił Dawid:

1Sm24:9 Powstał też i Dawid i wyszedłszy z jaskini zawołał za Saulem: «Panie mój, królu!» Saul obejrzał się, a Dawid rzucił się twarzą ku ziemi oddając mu pokłon.

Dawid oddaje pokłon przed Saulem który usiłował go zabić dlatego że był jego królem.

Nie ma oczywiście mowy o żadnym bałwochwalstwie ani o zakazanym rzekomo pokłonie należnym tylko Bogu.

Taki pokłon byłby natomiast niedopuszczalny gdyby władca domagał się czci boskiej i pokłon miałby być tej czci wyrazem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-28, 22:07

Fankis pisze: 2021-08-28, 16:47
Fankis pisze: 2021-08-27, 19:23 Orędownik to osoba wstawiająca się za kimś lub za czymś, popierająca jakąś osobę lub ideę; takie informacje znalazłem w Słownik.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-28, 10:59 No właśnie. Jezus namawiał do orędownictwa:
Mt 5:44 BT5 "A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"
W Twoim mniemaniu namawiał do grzechu?
Paweł też?
Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” /1 Tm 2,1/
To nie na temat...mówimy o modlitwie do tych co zasnęli, gdzie w tym fragmencie pisma jest mowa by to robić?Mamy się wspolnie modlić za ludzi na tym swiecie na tej ziemi,a nie za umarłymi czy tymi co są w innym wymiarze.
A gdzie jest napisane, że nie możemy się do nich zwracać o wstawiennictwo, albo że oni nie mogą się wstawiać za nimi?
Ludzie, którzy na ziemi nas kochali, choć nie byli doskonali, przechodząc do bezpośredniego obcowania z Bogiem nagle o nas "zapominają" i mają w nosie nasz los? Serio?
Orędowniczą usługę czyli wstawienniczą za ludzmi na tej ziemi,za żyjącymi to napewno,bo właśnie o tym tutaj Duch Święty nas naucza.
Możesz to jakoś inaczej sformułować? Nie rozumiem tego zdania.

jeden antyk

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: jeden antyk » 2021-08-29, 07:52

Albertus pisze: 2021-08-28, 21:22
jeden antyk pisze: 2021-08-28, 20:01
(10) I upadłem przed jego stopami, by pokłon mu oddać. I mówi: Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa: Bogu samemu złóż pokłon! [/color] Nikomu więcej.
Tylko że cytat ten jet wyrwany z kontekstu bo tam jest dokładnie napisane dlaczego św Jan nie powinien oddawać pokłonu aniołowi:

Ap19:10 I upadłem przed jego stopami, by oddać mu pokłon.
I mówi:
«Bacz, abyś tego nie czynił,
bo jestem twoim współsługą
i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa:
Bogu samemu złóż pokłon!»
Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.

Czyli powodem tego że św Jan nie powinien kłaniać się przed aniołem nie jest to że byłoby to bałwochwalstwo ale to że Jan jako prorok jest równy godnością aniołowi


O tym że nie jest to kwestia bałwochwalstwa świadczy to że Jan pomimo tych słów anioła kłania mu się ponownie:

Ap22:8 To właśnie ja, Jan,
słyszę i widzę te rzeczy.
A kiedym usłyszał i ujrzał,
upadłem, by oddać pokłon
przed stopami anioła, który mi je ukazał.
9 Na to rzekł do mnie:
«Bacz, byś tego nie czynił,
bo jestem współsługą twoim
i braci twoich, proroków,

i tych, którzy strzegą słów tej księgi.
Bogu samemu złóż pokłon!»

I tutaj również pada uzasadnienie ze strony anioła.

Pokora Jana zderza się z pokorą anioła.

A czy tylko Bogu można oddawać pokłon?

Zobaczmy co robił Dawid:

1Sm24:9 Powstał też i Dawid i wyszedłszy z jaskini zawołał za Saulem: «Panie mój, królu!» Saul obejrzał się, a Dawid rzucił się twarzą ku ziemi oddając mu pokłon.

Dawid oddaje pokłon przed Saulem który usiłował go zabić dlatego że był jego królem.

Nie ma oczywiście mowy o żadnym bałwochwalstwie ani o zakazanym rzekomo pokłonie należnym tylko Bogu.

Taki pokłon byłby natomiast niedopuszczalny gdyby władca domagał się czci boskiej i pokłon miałby być tej czci wyrazem.
Jak sam widzisz mimo, że jak dowodzisz duch proroctwa (to świadectwo o Panie naszym) powoduje że mamy się nie kłaniać a jednak kłania się ponownie.
Co mówi anioł za drugim razem?
Jednak (i inni też) potem mówisz, że będąc podległym na ziemi różnym władzom lub witając się z innymi to odwzorujemy pewne zachowania kłaniamy się, szanujemy... czcimy itp... i tak ma być. Jednak jest pewna granica.
Ps: o której wspominasz. Jednak nie trzeba mówić oddaj mi pokłon jako Bogu, a np: choć za mną bo jestem bardziej Ci potrzebny, mogę Ci pomóc, czy jestem wszechmocny itp... Innymi słowy: ozłocę Cię jak oddasz mi pokłon(kuszenie Jezusa).
Ostatnio zmieniony 2021-08-29, 08:01 przez jeden antyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Albertus » 2021-08-29, 08:34

jeden antyk pisze: 2021-08-29, 07:52
Albertus pisze: 2021-08-28, 21:22
jeden antyk pisze: 2021-08-28, 20:01
(10) I upadłem przed jego stopami, by pokłon mu oddać. I mówi: Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa: Bogu samemu złóż pokłon! [/color] Nikomu więcej.
Tylko że cytat ten jet wyrwany z kontekstu bo tam jest dokładnie napisane dlaczego św Jan nie powinien oddawać pokłonu aniołowi:

Ap19:10 I upadłem przed jego stopami, by oddać mu pokłon.
I mówi:
«Bacz, abyś tego nie czynił,
bo jestem twoim współsługą
i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa:
Bogu samemu złóż pokłon!»
Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.

Czyli powodem tego że św Jan nie powinien kłaniać się przed aniołem nie jest to że byłoby to bałwochwalstwo ale to że Jan jako prorok jest równy godnością aniołowi


O tym że nie jest to kwestia bałwochwalstwa świadczy to że Jan pomimo tych słów anioła kłania mu się ponownie:

Ap22:8 To właśnie ja, Jan,
słyszę i widzę te rzeczy.
A kiedym usłyszał i ujrzał,
upadłem, by oddać pokłon
przed stopami anioła, który mi je ukazał.
9 Na to rzekł do mnie:
«Bacz, byś tego nie czynił,
bo jestem współsługą twoim
i braci twoich, proroków,

i tych, którzy strzegą słów tej księgi.
Bogu samemu złóż pokłon!»

I tutaj również pada uzasadnienie ze strony anioła.

Pokora Jana zderza się z pokorą anioła.

A czy tylko Bogu można oddawać pokłon?

Zobaczmy co robił Dawid:

1Sm24:9 Powstał też i Dawid i wyszedłszy z jaskini zawołał za Saulem: «Panie mój, królu!» Saul obejrzał się, a Dawid rzucił się twarzą ku ziemi oddając mu pokłon.

Dawid oddaje pokłon przed Saulem który usiłował go zabić dlatego że był jego królem.

Nie ma oczywiście mowy o żadnym bałwochwalstwie ani o zakazanym rzekomo pokłonie należnym tylko Bogu.

Taki pokłon byłby natomiast niedopuszczalny gdyby władca domagał się czci boskiej i pokłon miałby być tej czci wyrazem.
Jak sam widzisz mimo, że jak dowodzisz duch proroctwa (to świadectwo o Panie naszym) powoduje że mamy się nie kłaniać a jednak kłania się ponownie.
Co mówi anioł za drugim razem?
Jednak (i inni też) potem mówisz, że będąc podległym na ziemi różnym władzom lub witając się z innymi to odwzorujemy pewne zachowania kłaniamy się, szanujemy... czcimy itp... i tak ma być. Jednak jest pewna granica.
Ps: o której wspominasz. Jednak nie trzeba mówić oddaj mi pokłon jako Bogu, a np: choć za mną bo jestem bardziej Ci potrzebny, mogę Ci pomóc, czy jestem wszechmocny itp... Innymi słowy: ozłocę Cię jak oddasz mi pokłon(kuszenie Jezusa).

No oczywiście że jest granica i tą granicą jest oddawanie czci boskiej. I do tego potrzebne jest rozróżnianie czci boskiej od czci nieboskiej. A wygląda na to ze ty masz z tym w ogóle problem.
Rozróżnienie to nie polega na formach oddawania czci - na przykład na tym że oddanie pokłonu jest automatycznie oddaniem czci boskiej ale na intencji.
A żaden katolik , wierzący zgodnie z nauczaniem Kościoła, nie ma intencji oddawania boskiej czci świetym w niebie , nawet Maryi, ani nie traktuje ich jako czegoś ważniejszego niż Bóg i z Bogiem konkurującego.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-29, 11:14

@jeden antyk cały Twój post nie na temat. Nikt nie oddaje czci boskiej świętym.

jeden antyk

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: jeden antyk » 2021-08-29, 17:34

To co? Co najwyżej siostra w Panu, za którą Syn także umarł?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Albertus » 2021-08-29, 17:45

jeden antyk pisze: 2021-08-29, 17:34 To co? Co najwyżej siostra w Panu, za którą Syn także umarł?
Również i siostra w Panu za którą Syn także umarł.

Ale równocześnie Osoba której naszym zdaniem należy się cześć daleko większa niż jakiemukolwiek ziemskiemu władcy.

Najważniejsza spośród bohaterów naszej wiary.

Czcimy tych którzy oddali życie w obronie ojczyzny, wielkich odkrywców, twórców,itp ( Kopernik, Chopin itp.) stawiamy im pomniki, składamy przed nimi wieńce i kwiaty. A protestanci stawiają nawet pomniki Lutrowi...

O ileż większa cześć należy się bohaterom naszej wiary którzy swoje życie oddali Chrystusowi i są już w Domu Ojca?

Naszym zdaniem o wiele większa cześć należy się świętym męczennikom i innym świętym a w szczególności Maryi.
Ostatnio zmieniony 2021-08-29, 18:01 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

jeden antyk

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: jeden antyk » 2021-08-29, 20:42

Albertus pisze: 2021-08-29, 17:45
jeden antyk pisze: 2021-08-29, 17:34 To co? Co najwyżej siostra w Panu, za którą Syn także umarł?
Również i siostra w Panu za którą Syn także umarł.

Ale równocześnie Osoba której naszym zdaniem należy się cześć daleko większa niż jakiemukolwiek ziemskiemu władcy.

Najważniejsza spośród bohaterów naszej wiary.

Czcimy tych którzy oddali życie w obronie ojczyzny, wielkich odkrywców, twórców,itp ( Kopernik, Chopin itp.) stawiamy im pomniki, składamy przed nimi wieńce i kwiaty. A protestanci stawiają nawet pomniki Lutrowi...

O ileż większa cześć należy się bohaterom naszej wiary którzy swoje życie oddali Chrystusowi i są już w Domu Ojca?

Naszym zdaniem o wiele większa cześć należy się świętym męczennikom i innym świętym a w szczególności Maryi.
Również i siostra w Panu za którą Syn także umarł.
To już nie siostra a ktoś więcej. Niestety. Po co Syn miałby umierać skoro: Niepokalana, zawsze dziewica, Bogurodzica itp...
Skoro sam Jezus powiedział, że kto gdzie zasiądzie to nie Jego rzecz. To ktoś tu karty znaczone rozdaje.
Ale równocześnie Osoba której naszym zdaniem należy się cześć daleko większa niż jakiemukolwiek ziemskiemu władcy.
"Cały świat stoi w złem" więc bez przesady bo wskazujesz na kogoś kto ma większą władzę od nich wszystkich.
Czcimy tych którzy oddali życie w obronie ojczyzny, wielkich odkrywców, twórców,itp ( Kopernik, Chopin itp.) stawiamy im pomniki, składamy przed nimi wieńce i kwiaty. A protestanci stawiają nawet pomniki Lutrowi...
A co mnie to ma obchodzić? Oni wszyscy odeszli z tego świata. Złożyłeś choć raz kwiaty na grobie Einsteina? Skoro dla Ciebie Polskość jest tak ważna... cóż.
O ileż większa cześć należy się bohaterom naszej wiary którzy swoje życie oddali Chrystusowi i są już w Domu Ojca?

Naszym zdaniem o wiele większa cześć należy się świętym męczennikom i innym świętym a w szczególności Maryi.
To, chyba warto samemu oddać cześć Bogu przez wiarę w Tego, którego przysłał: Jezusa Chrystusa. Aby dopełnić liczbę współsług.

ODPOWIEDZ