Medytacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-07-11, 19:02

A tak w ogole to to co pisze Sw. Jan od Krzyza nie jest jego autorstwa, tylko interpretacja, proba nazwania i opisania tego co robil wiesniak z jego parafii.;)
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 19:06 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Andej » 2022-07-11, 19:09

sądzony pisze: 2022-07-11, 13:03 @Andej jest modlitwa słowna (ustna) i myślna (wewnętrzna).
Medytacja jest rodzajem modlitwy wewnętrznej choć nie zawsze myślnej i nie zawsze słownej.
"Wewnętrzna" nie oznacza skąd modlitwa "wychodzi", a w jakim kierunku "zmierza".
Raczej nie. Jeśli już w tym kierunku, to:
1. Ustna, czyli na glos,
2. Wewnętrzna, czyli w myślach; ale też ubierana w słowa lub pojęcia.

Jeśli medytacja nie operuje ani słowami, ani pojęciami, to nie sądzę, aby była modlitwą. Raczej stanem uczuciowym.

Wewnętrzne, na pewno nie można rozumieć, jako skierowana na zewnętrzna, czyli doi Boga. Albo, albo.
Wewnętrzna, to dla mnie wypływająca od kogoś, z wnętrza jego jaźni.
A zewnętrzną, może być publiczna, wypowiadana na glos, opracowana przez kogoś.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 20:17

Andej pisze: 2022-07-11, 19:09
sądzony pisze: 2022-07-11, 13:03 @Andej jest modlitwa słowna (ustna) i myślna (wewnętrzna).
Medytacja jest rodzajem modlitwy wewnętrznej choć nie zawsze myślnej i nie zawsze słownej.
"Wewnętrzna" nie oznacza skąd modlitwa "wychodzi", a w jakim kierunku "zmierza".
Raczej nie. Jeśli już w tym kierunku, to:
1. Ustna, czyli na glos,
2. Wewnętrzna, czyli w myślach; ale też ubierana w słowa lub pojęcia.

Jeśli medytacja nie operuje ani słowami, ani pojęciami, to nie sądzę, aby była modlitwą. Raczej stanem uczuciowym.

Wewnętrzne, na pewno nie można rozumieć, jako skierowana na zewnętrzna, czyli doi Boga. Albo, albo.
Wewnętrzna, to dla mnie wypływająca od kogoś, z wnętrza jego jaźni.
A zewnętrzną, może być publiczna, wypowiadana na glos, opracowana przez kogoś.
Jak poniżej:
sądzony pisze: 2022-07-11, 12:38 Medytacja myślna jest w zasadzie każdą formą modlitwy przy pomocy słów, rozumu (człowiek).
Medytacja monologiczna jest modlitwą za pomocą jednego słowa lub krótkiej frazy, w której słowo i rozum przestają mieć znaczenie na rzecz bycia (człowiek).
Medytacja niedyskursywna - nie ma tu słów, myśli. Zbliżanie się do Bogiem (łaska Boża, człowiek, współpraca)
Jeśli medytacja nie operuje ani słowami, ani pojęciami, to nie sądzę, aby była modlitwą. Raczej stanem uczuciowym.
Odnośnie kontemplacji można użyć stwierdzenia, iż jest "drogą miłosnego zjednoczenia z Bogiem" (za św J. od K.)

baj de łej:

"Nieustannie się módlcie." 1Tes 5.17
Nie oznacza literalnie, że wciąż masz używać słów i rozumu, a abyś nawet oddechem i biciem serca wychwalał Boga.
Życie ma być modlitwą, a modlitwa życiem, a życie to nie tylko gadanie. Życie to również milczenie i słuchanie.
Gadając nie usłyszysz Boga.

Rozum czy słowo wcale nie stanowi o modlitwie, a owoc czyli Życie w Chrystusie.

Dodano po 2 minutach 47 sekundach:
Jozek pisze: 2022-07-11, 19:02 A tak w ogole to to co pisze Sw. Jan od Krzyza nie jest jego autorstwa, tylko interpretacja, proba nazwania i opisania tego co robil wiesniak z jego parafii.;)
Jeżeli chodzi Ci o chłopa z Ars to było 3 wieki po śJoK.

Dodano po 6 minutach 16 sekundach:
Jozek pisze: 2022-07-11, 16:56 Mam wrazenie ze do dobrej modlitwy potrzebne studia psychologiczne i jakis wysoki tytul naukowy. ;)
Innaczej Bog nie bedzie chcial ani sluchac ani pogadac. ;)
Nie ma "dobrej" czy "złej" modlitwy.
Jest jedna wyjątkowa: "Ojcze Nasz".

Nie ma tak, że jak przywalisz pompejanką Bóg Cię wkońcu usłyszy i wygrasz w totka.
I nie trzeba mieć jakichś tytułów, by kontemplować. Chłop z Ars ogarniał bazę, a był chłopem.
To raczej kwestia tego w jakim rodzaju modlitwy wzrasta Twoja relacja z Panem.
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 21:47 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-07-11, 20:38

A ten chlop sie nad tym zastanawial czy sie modli, czy kontempluje, medytuje, czy cokolwiek jeszcze?
Chyba nawet nie znal takich slow i nie byly mu do niczego potrzebne.
Dziwi mnie ze dzis tak wielu musi na wszystko miec naukowa odpowiedz, w ogole jakakolwiek odpowiedz wyjasnienie ze szczegolami slownictwa.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 20:59

Jozek pisze: 2022-07-11, 20:38 A ten chlop sie nad tym zastanawial czy sie modli, czy kontempluje, medytuje, czy cokolwiek jeszcze?
Chyba nawet nie znal takich slow i nie byly mu do niczego potrzebne.
Dziwi mnie ze dzis tak wielu musi na wszystko miec naukowa odpowiedz, w ogole jakakolwiek odpowiedz wyjasnienie ze szczegolami slownictwa.
Nie wiem o jakim "wieśniaku" myślisz, którego doświadczenia opisał śJoK.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-07-11, 21:14

Sorki, pomylilem dwu roznych Janow, chodzilo o Jana Vianney.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 21:27

Świętego z proboszczem ... spoko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Nenderen » 2022-07-16, 18:04

Czy chrzest niemowląt to kontemplacja wlana?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Andy72 » 2022-07-16, 18:18

przyznaj się, że to pytanie nie jest na serio ;-)
Ostatnio zmieniony 2022-07-16, 18:21 przez Andy72, łącznie zmieniany 2 razy.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Nenderen » 2022-07-16, 18:36

Skoro medytacja bezdyskursywna jest bez słów i myśli ale zakłada współpracę to jedyne co pozostaje przy chrzcie niemowląt to kontemplacja wlana czyli jeszcze większy redukcjonizm niż przy medytacji bezdyskursywnej bo dodatkowo wyłączająca współpracę a natomiast akcentująca łaskę
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-16, 19:08

Nenderen pisze: 2022-07-16, 18:36 Skoro medytacja bezdyskursywna jest bez słów i myśli ale zakłada współpracę to jedyne co pozostaje przy chrzcie niemowląt to kontemplacja wlana czyli jeszcze większy redukcjonizm niż przy medytacji bezdyskursywnej bo dodatkowo wyłączająca współpracę a natomiast akcentująca łaskę
A co chcesz "redukować" u niemowlęcia?
I gdzie byłeś nim cię poczęto - czy to nie większy "redukcjonzm"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Nenderen » 2022-07-16, 19:16

U niemowlęcia nie ma myśli w sensie wiary dlatego jego kontemplacja chrzcielna jest oparta na łasce Boga przekazywanej przez chrzcacego bez współudziału woli chrzczonego.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-16, 19:38

Nenderen pisze: 2022-07-16, 19:16 U niemowlęcia nie ma myśli w sensie wiary dlatego jego kontemplacja chrzcielna jest oparta na łasce Boga przekazywanej przez chrzcacego bez współudziału woli chrzczonego.
"Wielki dar chrzcielnych łask został nam dany w naszym niemowlęctwie, gdy nie potrafiliśmy jeszcze świadomie poznawać i wierzyć. Trzeba zatem, byśmy – teraz jako dorośli – stawali się świadomymi uczestnikami wielkiej łaski Chrztu. Dzieje się to wtedy, gdy otwieramy się na różne formy ewangelizacji i katechizacji; gdy słyszane treści uwewnętrzniamy w czasie medytacji i kontemplacji."

http://mateusz.pl/mt/ko/ko-cj.htm

Jak wyżej. Kontemplacja wlana jest, moim zdaniem, aktem łaski wymagającym otwarcia.
Na ile otwarte jest niemowlę?

Bóg nie zniewala człowieka.
Chrzest niemowlęcia nie jest "przyszyciem" metki "katolik" i zakończeniem "produkcji".
Jest zasianiem ziarna Ducha.
To początek.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Nenderen » 2022-07-16, 19:45

Ok, przerefleksjowałem
Ostatnio zmieniony 2022-07-16, 19:54 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

tropiciel

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-08-14, 19:52

z ust dzieci i niemowląt itd psalm / był napełniony juz w łonie itd = pełno cytatów odnośnie niemowlat i ichniego chwalenia i iwelbienia Pana / nie ma medytacji chrześcijańskiej - jest tylko modlitwa / Jezus Chrystus nie nawoływał do medytacji lecz do modlitwy- czuwajcie i módlcie sie / pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2022-08-14, 20:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ