Medytacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
veros

Medytacja chrześcijańska

Post autor: veros » 2016-08-15, 19:34

Porozmawiajmy tu o tym jak medytujemy po chrześcijańsku.
Czy w ogóle to robimy.
Czy rozróżniamy między modlitwa a medytacją?

Czy Różaniec Święty jest dla Was modlitwą czy medytacją?

Zapraszam do dyskusji.

Ze swej strony na wstępie powiem, ze ja czasem medytuję w stylu chrześcijańskim, jeśli są jakieś konkretne sprawy których w pełni nie rozumiem, a które pochodzą z Pisma Świętego, albo z objawień.
Taka medytacja jest swoistym myślowym rozważaniem, do którego zapraszamy Boga.
Tez tak macie?

konik

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: konik » 2016-08-15, 20:49

Ale co to jest medytacja?
Czym medytacja rozni sie od rozmyslania?
Czy znasz rozroznienie medytacji podane przez sw.Terese Wielka ( sw.Teresa z Avila czyli od Jezusa)
Czy medytacja dzieli sie na typy ( rodzaje) ze wzgledu na religie, czy ze wzgledu na inne parametry?
Czym jest medytacja chrzescijanska?
Czy modlitwa jest jakims rodzajem medytacji, czy tez zupelnie czym innym?
Czy medytacja moze byc ku zlemu ( z inspiracji zlego)?
... rozne inne pytania wyjda byc moze w praniu :?:

veros

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: veros » 2016-08-15, 20:59

Nie znam żadnych teorii na temat medytacji.
Przemówiło do mnie rozdzielenie medytacji na chrześcijańską i medytacje wschodnie, jakie pokazała również praktyk - siostra Michaela Pawlik.
Nie we wszystkim z siostrą się zgadzam, natomiast ogólnie wydaje się że ma ona rację.
Medytacja chrześcijańska jest zawsze prowadzona świadomie i koncentruje się na wartościach i celach chrześcijańskich, medytacje wschodnie często poszukują koncentracji na pustce.
To ogromna różnica.

konik

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: konik » 2016-08-15, 21:23

Acha. Dziekuje za wyjasnienie.

Czy spotkales sie z wypowiedziami ksiedza Sergiusza Orzeszko na takie tematy?

veros

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: veros » 2016-08-15, 21:54

Nie.

konik

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: konik » 2016-08-15, 21:56

Na you tube w tym samym pakiecie, co s.Pawlik
Jego swiadectwo nawrocenia jest przejmujace.

wybrana

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: wybrana » 2016-10-26, 19:22

W życiu każdego człowieka, wcześniej czy później, przychodzi moment, kiedy zadać
sobie musi dramatyczne pytanie o cel i sens swojego życia. Dla ludzi wierzących ziemska
egzystencja nie jest pasmem mniej lub bardziej pomyślnych zbiegów okoliczności czy
przypadkowych wydarzeń, pociągających za sobą takie a nie inne konsekwencje. W sytuacjach
granicznych, czyli w skrajnych momentach egzystencjalnych, w sposób szczególny stajemy
przed prawdą, że nic na tej ziemi nie jest w stanie kompletnie wypełnić naszej duszy i ukoić
naszego serca. Ani dobra materialne, ani intelektualne bogactwo, ani satysfakcjonujące
kontakty z innymi. Przychodzi taka chwila, iż stajemy przed prawdą, że nie ma takiego
człowieka, ani takiego ziemskiego dobra, które byłyby w stanie obdarzyć nasze serce pokojem.
Ta trudna do nazwania tęsknota, którą nie zawsze rozumiemy, jest czymś świętym, ponieważ to
pragnienie głębszej relacji z Bogiem, gdyż dopiero wtedy, kiedy kompletnie otworzymy się na
Jego łaskę i działanie, pokój zawita w naszych sercach. Często jednak, zanim odkryjemy to
święte źródło naszych tęsknot i pragnień, upłynie sporo czasu. ?Świat jest wypełniony ludźmi,
którzy wierzą w Boga, ale tak naprawdę nie wierzą, że On jest szczęściem i szczęścia szukają
poza nim.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2016-10-26, 22:00

Nad tym warto pomedytować
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: wybrana » 2016-10-28, 12:25

Szczęście wcale nie polega na posiadaniu wszystkiego i natychmiast, jak, niestety, wielu ludzi dzisiaj sądzi. Przede wszystkim człowiek jest szczęśliwy, kiedy tchnie pogodą ducha, kiedy umie docenić i kochać siebie takim, jakim jest; kiedy potrafi właściwie ocenić i mądrze używać tego, co posiada; ale nade wszystko, kiedy żyje w harmonii i pokoju z samym sobą, z przyrodą, z innymi ludźmi i z Bogiem.Istnieje wiele rzeczy na tym świecie, które dają nam poczucie szczęścia: wycieczka w góry, wakacje nad morzem, piękno kwiatu, spojrzenie dziecka, przebywanie z ukochaną osobą, towarzystwo przyjaciela, spełnienie własnego obowiązku, zrobienie dobrego uczynku itd. Wszyscy potrafimy bardzo dobrze wyczuć, kiedy mamy do czynienia ze stanem szczęścia i doskonale wiemy, że nie polega ono na zaspokajaniu powierzchownych potrzeb czy zdobywaniu rzeczy materialnych. Szczęście nie jest też kwestią pieniędzy. Sam pieniądz nigdy nie uszczęśliwił nikogo. Czasami można spotkać ludzi, którzy, choć posiadają wiele bogactw, nie są wcale szczęśliwi. Szczęśliwy zaś jest ten, kto kocha życie, szanuje przyrodę, żyje w harmonii ze sobą i z innymi, żyje uczciwie, mówi prawdę, potrafi zadowolić się tym, co posiada, troszczy się o biednego, wspiera tych, którzy są nieszczęśliwi. A zatem jeśli i ty szukasz szczęścia, nie ma lepszego sposobu na nie od tego: zacznij prowadzić prawdziwe życie duchowe.

Wszyscy szukamy i pragniemy szczęścia. W gruncie rzeczy wszyscy szukamy i pragniemy Boga. Św. Augustyn powiedział, że jedynie Bóg jest szczęściem, które potrafi uszczęśliwić. Człowiek może być szczęśliwym wtedy, kiedy zna i posiada Boga. Tylko Bóg może spełnić pragnienia ludzkiego serca: "Stworzyłeś nas bowiem dla siebie i niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2016-10-28, 20:46

Uwaga !
powyżej bardzo ważny i mądry tekst, z tych co to nie tylko ładnie brzmią, ale niosą ze sobą realnie treści wpływające na jakość twojego i mojego życia - nic tylko brać garściami
i medytować nad tym :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: wybrana » 2016-11-06, 23:11

Zastanawiam się nad tym, czy jest dla nas wiara? Co ona wnosi w życie człowieka? do czego zobowiązuje? A może my tylko czujemy się wierzący i zarazem usprawiedliwieni. Bo przecież byłam w Kościele na mszy, bo przecież byłam u spowiedzi, więc wszystko ok - jestem wierząca, jestem usprawiedliwiona. To jak żyję w swojej rodzinie, jaką jestem matką, żoną, koleżanką, znajomą, nie ma znaczenia. Ma znaczenie, bo głównie świadectwem swojego zwykłego, codziennego życia zaświadczamy o swojej wierze. Nie wiara na pokaz ma wartość, ale wiara w naszych sercach jest nadrzędną wartością. Człowieka możemy oszukać, ale Boga nie oszukamy. Ta prawda jest w nas i ona ukazuje wartość naszej wiary. Jeżeli my ludzie sami nie będziemy starali się żyć zgodnie z wiarą, zgodnie z planem Bożym, to zło będzie gościło w naszych sercach, w naszym życiu, w naszych domach, w naszych rodzinach. Niestety prawda jest taka, że tego zła widać bardzo dużo i to na każdym kroku. Człowiek mówi, że jest wierzący, ale w sumie jego wiara jest bez wartości. Każdy indywidualnie musi zrobić własny rachunek sumienia i przyjrzeć się sobie - jaka jest moja wiara. Musi zadać sobie pytanie - jakie są owoce mojej wiary? Kim jestem w oczach Boga? Czy jestem jego dzieckiem tylko z nazwy, czy z miłości? W naszej wierze jak łatwo zapominamy o podstawowym przykazaniu - o miłości. Dla korzyści materialnych, dla pozycji społecznej, dla władzy - jesteśmy gotowi do czynienia wielkich obrzydliwości. Nawet są osoby, co w klapę marynarki wcisną wizerunek Matki Boskiej. To jest hipokryzja i zakłamanie w wierze. Taka wiara jest destrukcyjna i niszcząca człowieka - pociągająca w otchłań ciemności. Taką wiarą nie wielbimy Boga, a uwłaczamy Jego Świętości. Musimy Intronizować Jezusa w naszych sercach, by to serce otworzyło się na miłość Bożą.
Zakłamanie może tylko doprowadzić człowieka do zguby.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2016-11-07, 19:53

Już wkrótce będzie do tego okazja - jest czas by się do tego przygotować
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: wybrana » 2016-11-09, 23:51

Dezerter pisze:Już wkrótce będzie do tego okazja - jest czas by się do tego przygotować
Jak wygląda to przygotowywanie ?
Jeden jedyny raz na Mszy Świętej i to na samym końcu w moim Kościele odczytano tak nie wyraźnie list Episkopatu informujący o uroczystości 19.11.2016.
Więcej nic na ten temat nie słyszałam w Kościele na żadnym kazaniu.
Jak wierni są duchowo i emocjonalnie przygotowywani przez Kościół do te uroczystości. Wiele ludzi nie będąc akurat w tą niedzielę odczytu listu na Mszy, nie wie, że taka uroczystość będzie miała w ogóle miejsce.
A co z sercami wiernych. Jak one są przygotowane ? Po co czytać Akt, gdy serce jest zimne. Gdzie chcemy, by Jezus Chrystus Królował ?
Dla mnie, jest to niepojęte. Wierni nie wiedzą i w ogóle duchowo nie są przygotowywani.

wybrana

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: wybrana » 2016-11-16, 15:56

Człowiek jest Świątynią Boga, a serce człowieka jest Jego Ołtarzem. Bóg jest miłością.
Poprzez wzrastanie w wierze wzrastamy w świętości i miłości Bożej. My jesteśmy częścią Boga, bo Bóg nas stworzył i jest w nas. Wzrastanie w miłości Bożej daje nam uczucie wielkiego szczęścia, bezpieczeństwa, ochrony i wzmocnienia duchowego. Poznajemy wiarę od swoich rodziców, na katechezie, czytając Pismo Święte, uczestnicząc we Mszy Świętej, jak również poprzez świadectwa wiary innych ludzi, którzy pragną się nimi podzielić. Wiara jet tak wielka i niepojęta, że czasem rozum ludzki nie jest wstanie ją ogarnąć, ale serce i dusza czuje i wie. Bóg jest wszędzie. Mieszka w każdym człowieku. Jest z nami w każdej chwili. Niejednokrotnie wspomaga nas, chociaż my czasem tego nie zauważamy. Z perspektywy czasu dopiero nieraz jesteśmy w stanie to zauważyć. Bóg jest miłością wielką i tą wielką miłością obdarza każdego człowieka, nawet tego grzesznego.
Każdy chrześcijanin jest wyznawcą Jezusa. Jest to wiara dla mnie jedyna i prawdziwa. To nie religia jest wykładnią nasze wiary, ale czystość naszego serca. Pytanie a co to znaczy ? to znaczy, że pragniemy żyć tak, jak nauczał Jezus, bo Jezus jest naszym zbawieniem. Jesteśmy ludzmi grzesznymi, którzy często upadają, ale możemy poprzez wyznawaną wiarę, modlitwę, podnosić się z naszego upadku i starać się wzrastać - wzrastać w świętości Bożej. Grzech oddala nas od Boga. Bóg jest żywy i prawdziwy. Zawsze nas słyszy i zawsze nas widzi. Naszą wolą musimy wyrażać, czy pragniemy życia z Bogiem tu na ziemi i w Królestwie Bożym. Jesteśmy powołani do życia w wieczności. Życie na ziemi jest tylko maleńkim zaczątkiem, maleńkim epizodem życia wiecznego. Tu na ziemi my swoją wolną wolą decydujemy jakiego dalszego życia - życia wiecznego pragniemy. Jezus Chrystus przekazał nam najważniejsze przykazania, które mamy czynić : Kochać Boga i bliżniego swego, jak siebie samego.
Poprzez modlitwę zapraszamy Jezusa do naszego życia i wyrażamy, że pragniemy, by Był z nami i by nas wspomagał, prowadził ku zbawieniu. Bóg tworzył człowieka wolnego i dlatego poprzez modlitwę wyrażamy naszą wolę, że pragniemy zamieszkać w Królestwie Bożym.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2016-11-17, 23:29

Tylko w ciszy możemy/potrafimy usłyszeć głos Boga
kiedyś przeczytałem jakiś dziełko jak mnie fascynowała ezoteryka, ale to było wyjątkowo mądre dziełko
"Uświęcająca siła milczenia"
- potwierdza to tylko zasadę, że Bóg nawet ze zła potrafi wyprowadzić większe dobro
Ostatnio zmieniony 2023-07-15, 23:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ