Medytacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 20:36

tropiciel pisze: 2022-09-12, 20:33 Ano pozostali liczą oddechy i wdechy uważając że uwalniają się od czegoś złego. Pozdrawiam
A skąd posiadasz informacje takowe?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

tropiciel

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-09-12, 20:39

sądzony pisze: 2022-09-12, 20:36
tropiciel pisze: 2022-09-12, 20:33 Ano pozostali liczą oddechy i wdechy uważając że uwalniają się od czegoś złego. Pozdrawiam
A skąd posiadasz informacje takowe?
sądzony napisał
skąd posiadasz informacje takowe?
zdaje sie ze siedzisz w temacie ( medytacja ) to powinieneś wiedzieć , jeżeli tego nie wiesz to przeczytaj wszystko od początku , może to ci przypomni o co w tym temacie chodzi , pozdrawiam

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-09-12, 20:42

tropiciel pisze: 2022-09-11, 08:31 powtarzają słowo Jezus. Zauważyć należy że nie imie ale słowo
A znasz takie imię, które nie jest słowem?
A poza tym Bóg jest nazywany Słowem. Logosem.

J 1,1-3
Na początku było Słowo
a Słowo było u Boga
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 20:47 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

tropiciel

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-09-12, 20:51

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-09-12, 20:42
tropiciel pisze: 2022-09-11, 08:31 powtarzają słowo Jezus. Zauważyć należy że nie imie ale słowo
A znasz takie imię, które nie jest słowem?
A poza tym Bóg jest nazywany Słowem. Logosem.
Może zacytuje fragment z Pisma Świętego
Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył
i darował Mu imię
ponad wszelkie imię,
aby na imię Jezusa
zgięło się każde kolano
istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.
I aby wszelki język wyznał,
że Jezus Chrystus jest PANEM-
ku chwale Boga Ojca

Medytującemu poleca sie używanie określonego słowa aby je powtarzał ( jak mantre ) - bo cały szkopuł medytacji tkwi w powtarzaniu określonego słowa aby osiągnąć pewien stan . w przypadku osób twierzących że medytują medytacją chrześcijańską takim słowem może być slowo Jezus -racz zauważyć - nie imię lecz słowo . pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 20:55 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19093
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-12, 20:57

Myślę, że @tropiciel zwrócił uwagę na ważną rzecz: imię Jezusa użyte na sposób mantry nie jest używane jako Jego imię, ale po prostu jako dźwięk.
Co moim zdaniem jeszcze nie oznacza, że zawsze w tego rodzaju praktykach występuje tego rodzaju przeniesienie; tal jednak, gdzie występuje, ociera się o II przykazanie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-09-12, 21:03

@tropiciel Jeśli mnie cytujesz, to zdaje się, że chyba odpowiadasz na moje pytanie, ale jakoś nie widzę żadnego związku. Jaki z tego wniosek, co zacytowałeś?
Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 20:57 Myślę, że @tropiciel zwrócił uwagę na ważną rzecz: imię Jezusa użyte na sposób mantry nie jest używane jako Jego imię, ale po prostu jako dźwięk.
Co moim zdaniem jeszcze nie oznacza, że zawsze w tego rodzaju praktykach występuje tego rodzaju przeniesienie; tal jednak, gdzie występuje, ociera się o II przykazanie.
Nieprawda. Ten argument Tropiciela to zwykłe czepianie się słów, co próbuję wykazać, również się czepiając, a więc chyba zaszło błędne koło.
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 21:05 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-09-12, 21:17

Nie zaszlo bledne kolo, tylko wlasnie w medytacjach potrzene jest jakies slowo-mantra, do powtarzania, a uzycie inienia Jezusa jako mantre nie uczyni taka medytacje chrzescijanska.

Ciagle to bedzie medytacja wschodnia, a jedynie mantra bedzie slowem chrzescijanskim.
Tu mi sie przypomina jeden z filmow z serii "Indiana Jones". "Temple of doom".
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 22:12 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 21:17

tropiciel pisze: 2022-09-12, 20:39 zdaje sie ze siedzisz w temacie ( medytacja ) to powinieneś wiedzieć , jeżeli tego nie wiesz to przeczytaj wszystko od początku , może to ci przypomni o co w tym temacie chodzi , pozdrawiam
Zachowujesz się infantylnie.

Dodano po 6 minutach 18 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 20:57 Myślę, że @tropiciel zwrócił uwagę na ważną rzecz: imię Jezusa użyte na sposób mantry nie jest używane jako Jego imię, ale po prostu jako dźwięk.
Co moim zdaniem jeszcze nie oznacza, że zawsze w tego rodzaju praktykach występuje tego rodzaju przeniesienie; tal jednak, gdzie występuje, ociera się o II przykazanie.
@Dezerter się pomylił. Ot co. Zawsze używamy imienia: "Jezu". Nawet nie "Jezus", a "Jezu" w wołaczu (o ile dobrze pamiętam odmianę przez przypadki). Jeżeli ktoś ma wątpliwości mogę zacytować lub zrobić zdjęcie z:
1. Oddychać imieniem, Maksymilian Nawara OSB, https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4833151 ... c-imieniem
lub
2. Opowieści pielgrzyma, https://tyniec.com.pl/modlitwa-jezusowa ... 43973.html

Myślę, że nie ma o co kruszyć kopii.

Dodano po 2 minutach 49 sekundach:
Jozek pisze: 2022-09-12, 21:17 Nie zaszlo bledne kolo, tylko wlasnie w medytacjach potrzene jest jakies slowo-mantra, do powtarzania, a uzycie inienia Jezusa jako mantre nie uczyni taka medytacje chrzescijanska.
W medytacji chrześcijańskiej (monologicznej) mało kto używa jedynie słowa "Jezu". Zwykle jest to fraza. Więc się nie martw.
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 21:27 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

tropiciel

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-09-12, 21:31

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-09-12, 21:03 @tropiciel Jeśli mnie cytujesz, to zdaje się, że chyba odpowiadasz na moje pytanie, ale jakoś nie widzę żadnego związku. Jaki z tego wniosek, co zacytowałeś?
Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 20:57 Myślę, że @tropiciel zwrócił uwagę na ważną rzecz: imię Jezusa użyte na sposób mantry nie jest używane jako Jego imię, ale po prostu jako dźwięk.
Co moim zdaniem jeszcze nie oznacza, że zawsze w tego rodzaju praktykach występuje tego rodzaju przeniesienie; tal jednak, gdzie występuje, ociera się o II przykazanie.
Nieprawda. Ten argument Tropiciela to zwykłe czepianie się słów, co próbuję wykazać, również się czepiając, a więc chyba zaszło błędne koło.
miłośniczka faustyny
Nieprawda. Ten argument Tropiciela to zwykłe czepianie się słów, co próbuję wykazać, również się czepiając, a więc chyba zaszło błędne koło.
dla jasności sprawy nie czepiam się lecz stwierdzam fakt - słowo nie równoważy się z imieniem - dlatego przytoczyłem cytat z pisma odnośnie imienia Jezus ( jak jest ważne to imię . słusznie zauważył marek piotrowski zacytuję jego słowa marek piotrowski napisał cyt
( imię Jezusa użyte na sposób mantry nie jest używane jako Jego imię, ale po prostu jako dźwięk.) problem jednak dopiero się pojawia . jednak ludzie medytujący tzw maedytacją chrześcijanską nie są w pełni swiadomi tego z czym mają do czynienia .
sądzony napisał
Zachowujesz się infantylnie.
przecież zadajesz dziwne pytania a pełne odpowiedzi na te pytania znajdują się w temacie medytacja , dlatego należy skrupulatnie czytać wypowiedzi kazdego piszącego , z tego powodu zaproponowałem ci przejrzenie całego tematu ( medytacja ) bo pewnikiem coś ci umknęło . pozdrawiam

Dodano po 7 minutach 43 sekundach:
sądzony pisze: 2022-09-12, 21:26
tropiciel pisze: 2022-09-12, 20:39 zdaje sie ze siedzisz w temacie ( medytacja ) to powinieneś wiedzieć , jeżeli tego nie wiesz to przeczytaj wszystko od początku , może to ci przypomni o co w tym temacie chodzi , pozdrawiam
Zachowujesz się infantylnie.

Dodano po 6 minutach 18 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 20:57 Myślę, że @tropiciel zwrócił uwagę na ważną rzecz: imię Jezusa użyte na sposób mantry nie jest używane jako Jego imię, ale po prostu jako dźwięk.
Co moim zdaniem jeszcze nie oznacza, że zawsze w tego rodzaju praktykach występuje tego rodzaju przeniesienie; tal jednak, gdzie występuje, ociera się o II przykazanie.
@Dezerter się pomylił. Ot co. Zawsze używamy imienia: "Jezu". Nawet nie "Jezus", a "Jezu" w wołaczu (o ile dobrze pamiętam odmianę przez przypadki). Jeżeli ktoś ma wątpliwości mogę zacytować lub zrobić zdjęcie z:
1. Oddychać imieniem, Maksymilian Nawara OSB, https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4833151 ... c-imieniem
lub
2. Opowieści pielgrzyma, https://tyniec.com.pl/modlitwa-jezusowa ... 43973.html

Myślę, że nie ma o co kruszyć kopii.

Dodano po 2 minutach 49 sekundach:
Jozek pisze: 2022-09-12, 21:17 Nie zaszlo bledne kolo, tylko wlasnie w medytacjach potrzene jest jakies slowo-mantra, do powtarzania, a uzycie inienia Jezusa jako mantre nie uczyni taka medytacje chrzescijanska.
W medytacji chrześcijańskiej (monologicznej) mało kto używa jedynie słowa "Jezu". Zwykle jest to fraza. Więc się nie martw.
sądzony napisał
Myślę, że nie ma o co kruszyć kopii.
chyba tak przecież to tylko imię Jezus , cóż sądzony infantylnie to pewnikiem nie ja się zachowuję , twierdzenie że imię Jezus jest błachostką określa stan medytująch tzw medytacją chrześcijańską . pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-09-12, 21:40

Sadzony, nie ma roznicy czy bedzie to jakiekolwiek slowo, imie, czy fraza, mantra jest mantra.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 21:50

tropiciel pisze: 2022-09-12, 21:39 przecież zadajesz dziwne pytania a pełne odpowiedzi na te pytania znajdują się w temacie medytacja , dlatego należy skrupulatnie czytać wypowiedzi kazdego piszącego , z tego powodu zaproponowałem ci przejrzenie całego tematu ( medytacja ) bo pewnikiem coś ci umknęło . pozdrawiam
Więc rozpocznij.
tropiciel pisze: 2022-09-12, 21:39 chyba tak przecież to tylko imię Jezus , cóż sądzony infantylnie to pewnikiem nie ja się zachowuję , twierdzenie że imię Jezus jest błachostką określa stan medytująch tzw medytacją chrześcijańską . pozdrawiam
Nigdzie nie stwierdziłem, że "imię Jezus jest błahostką".
Czytaj ze zrozumieniem.

Dodano po 35 sekundach:
Jozek pisze: 2022-09-12, 21:40 Sadzony, nie ma roznicy czy bedzie to jakiekolwiek slowo, imie, czy fraza, mantra jest mantra.
Jak sobie życzysz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-09-12, 21:52

Moze troche sie rozpisze w zwiazku z ta medytacja.
Sama medytacja jest wprowadzeniem w pewien stan w ktorym czlowiek zaczyna innaczej myslec i postrzegac rzeczywistosc.
Ogolnie rzecz biorac jest to stan sztuczny i nienaturalny, choc moze wywolac efekty ktorych medytujacy oczekuje, lub spodziewa sie.
Jest to cos w rodzaju pozoracji by potwierdzic swoja wiare.
Mistycy poznali czym jest wiara i czym jest Milosc, wiec mogli taki stan uzyskac nawet nie robiac nic, doslownie nic co mozna by nazwac kontemplacja, czy medytacja.
Wystarczy jedna mysl, wynikajaca z Milosci (tej prawdziwej) i Wiary (Wiary jak ziarnko gorczycy)by rozmawiac bezposrednio z Bogiem.
Dzis wielu mysli ze moga sie nauczyc tego co mistycy, bez rozumienia tego co rozumieli mistycy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 22:33

tropiciel pisze: 2022-09-12, 20:51 ...nie imię lecz słowo...
"Na początku było Słowo" J 1.1
cóż to za słowo...
:-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2022-09-12, 23:27

tropiciel pisze: 2022-09-12, 20:51
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-09-12, 20:42
tropiciel pisze: 2022-09-11, 08:31 powtarzają słowo Jezus. Zauważyć należy że nie imie ale słowo
A znasz takie imię, które nie jest słowem?
A poza tym Bóg jest nazywany Słowem. Logosem.
Może zacytuje fragment z Pisma Świętego
Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył
i darował Mu imię
ponad wszelkie imię,
aby na imię Jezusa
zgięło się każde kolano
istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.
I aby wszelki język wyznał,
że Jezus Chrystus jest PANEM-
ku chwale Boga Ojca

Medytującemu poleca sie używanie określonego słowa aby je powtarzał ( jak mantre ) - bo cały szkopuł medytacji tkwi w powtarzaniu określonego słowa aby osiągnąć pewien stan . w przypadku osób twierzących że medytują medytacją chrześcijańską takim słowem może być słowo Jezus -racz zauważyć - nie imię lecz słowo . pozdrawiam
Bzdury opowiadasz w słowach (a nawet kłamiesz :!: , bo w tym wątku jasno i wyraźnie zostało powiedziane co) "poleca się medytującemu" , bo na sesjach medytacji chrześcijańskiej poleca się nie powtarzanie słowa a:
powtarzanie w myślach Modlitwy Jezusowej, lub innej, naszej ulubionej
- Jezu Chryste synu Dawida ulituj się nade mną
- Jezu Chryste ulituj się nade mną
- Jezu ufam tobie
- Jezu Chryste
- Jezu - (jest mi znany tylko 1 przypadek osoby, która medytuje tylko z Imieniem Jezus )
Jesteś śmieszny L-) twierdząc, że dla katolika Jezus to słowo a nie Święte Imię w którym mamy zbawienie
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 23:30 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19093
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-13, 07:12

Toteż @Dezerter podkreśliłem, że nie oznacza to, że zawsze tak jest (a nawet niekoniecznie w większości przypadków i nie sądzę, by dotyczyły akurat Twojego ośrodka). Niemniej problem mantrowania imieniem Jezus tak jak każdym innym słowem istnieje i jest realna ( https://www.vismaya-maitreya.pl/medytac ... y_cz2.html
"Mantry, to dźwięki transcendentalne, zstępujące ze świata duchowego i niosące ze sobą wielką duchowa moc. Przyczyną, dla któej wiem o Jezusie jest to, że moi mistrzowie oświecili mnie w tym względzie mówię z praktyce bhathi jogi".
https://youtu.be/3w0AMVywlbs?t=1500
A potem facet - w środku opowieści o Jezusie - rozpoczyna medytację słowem Jezus od dźwięku Gauranga (jednego z imion Kryszny) https://youtu.be/3w0AMVywlbs?t=1811
Ostatnio zmieniony 2022-09-13, 07:19 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ